Od zadaszenia do rozbiórki. Plac Krakowski zmienia charakter, koniec głośnych imprez?

Na Placu Krakowskim dobiega końca rozbiórka sceny muzycznej. Po modernizacji plac zmieni charakter, a większość imprez i uroczystości zostanie przeniesiona do Hali Gliwice lub na scenę kameralną powstająca w Parku Chrobrego.

Rozbiórkę estrady na Placu Krakowskim prowadzi firma “Korabud”. W miejsce sceny pojawi się trawnik i elementy małej architektury. Koszt przedsięwzięcia to 182 tysiące złotych. Wiosną powinien ruszyć drugi etap modernizacji – remont trybun wraz z wymianą krzesełek.

PRIORYTET: OGRANICZYĆ HAŁAS

Demontowana scena w ostatnim czasie używana była sporadycznie (m.in. przez gliwickich organizatorów “Czarnego Protestu” lub podczas obchodów święta policji). Duże koncerty odbywały się na scenie mobilnej, konstruowanej doraźnie na potrzeby konkretnych wydarzeń. Taki zabieg miał ograniczyć hałas, na jaki skarżyli się mieszkańcy sąsiadującego z Placem Krakowskim bloku przy ul. Łużyckiej.

Wszystko wskazuje na to, że ten problem wkrótce zostanie rozwiązany definitywnie. Jak informuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic, już od przyszłego roku pod koncerty i inne wydarzenia estradowe dedykowane zostaną sceny w Hali Gliwice i w Parku Chrobrego. “Krakowski” zostanie jedynie z uroczystościami o charakterze oficjalnym, jak np. rocznica Konstytucji 3 Maja.

Zadaszona scena na Placu Krakowskim tuż przed rozbiórką dachu w 2007 roku

– Trzeba być elastycznym w organizacji takich wydarzeń w mieście, dlatego zapewniam, że nie znikną one z Placu Krakowskiego całkowicie. Natomiast walorami scen w Hali Gliwice i plenerowej w Parku Chrobrego jest ich lokalizacja, z dala od zabudowań i dobre skomunikowanie – tłumaczy Jarzębowski.

“Elastyczność”, o której wspomina rzecznik prezydenta, oznacza też “obdarowanie” wydarzeniami reprezentacyjnego Placu Piłsudskiego, gdzie tak jak dotychczas mają odbywać się m.in. obchody Święta Niepodległości. Kwestią otwartą pozostaje jeszcze organizacja imprez sylwestrowych, które niemal co roku odbywają się właśnie na “Kraku”. Podobnie będzie jeszcze i podczas nachodzącej zabawy sylwestrowej. Czy będzie to ostatnia “głośna” impreza na Placu Krakowskim – decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

KRÓTKA, ALE BURZLIWA HISTORIA

Estrada na Placu Krakowskim powstała w 1999 roku. Ówczesna modernizacja pochłonęła blisko milion złotych, ale już siedem lat później przyszłość obiektu stanęła pod znakiem zapytania. Konstrukcja zadaszonego wówczas obiektu okazała się niestabilna, a dach nad sceną zaczął się uginać. Tym co szczególnie wzbudzało niepokój był fakt, że za jej wykonanie odpowiadała firma Eko-Tech 2, odpowiedzialna za wadliwy projekt hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Gliwicki Magistrat zdecydował o zamknięcie obiektu, a zadaszenie sceny zostało rozebrane. Od tej pory estrada prezentowała się już znaczenie skromniej.

Michał Szewczyk

Plac Krakowski – Listopad 2017r.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko
Urko

Tak sobie tylko pomyślałem . Koncepcja zerwania betonowej nawierzchni , posadzenia drzew i zrobienia skweru/ parku w oczywisty sposób przerasta możliwości percepcji i wyobraźni pracowników UM w Gliwicach . Smutne .

silverariel
silverariel

Pamiętam Plac Krakowski z ziemisto-trawiastą nawierzchnią, odbywały się tam zbiórki harcerskie, igry, spacerowali ludzie…nikt nie mówił o skomunikowaniu…a Park Chrobrego był parkiem…można rzec w stylu angielskim:)

Urko
Urko

Ja też. Ze zdjęć . Z tym, że harcerze mieli inny , bardziej brunatny kolor mundurów i nazywali się “Hitlerjugend” :-)

polonius
polonius

Straszna głupota z likwidacją imprez z pl. krakowskiego. Wyobrażacie sobie jak będzie wyglądał park Chrobrego jak przewinie się tam kilka tysięcy osób? Urzędnicy mówią o dobrym skomunikowaniu? Gdzie tam można znaleźć parkingi?!
Kolejna beznadziejna decyzja magistratu…

asd
asd

A gdzie przy pl. Krakowskim masz jakiś większy, ogólnodostępny parking? Plusem jest natomiast dobra komunikacja miejska – obok przystanek linii 702, przystanek na Wrocławskiej i przystanek na Częstochowskiej. Kawałek od placu jest też przystanek na Mikołowskiej i na Dworcowej.

Szpagin
Szpagin

Z tą komunikacją to bym nie przesadzał, bo autobusy regularnie kursują tylko w jednym kierunku – 702 odjeżdża tylko raz na godzinę.

Tomasz Kowalski

Doskonała lokalizacja na parking

Aksamit
Aksamit

tylko biedronka.

Jan
Jan

Byle podziemny.

teoretyk-praktyk
teoretyk-praktyk

Co za bzdura. Trawnik,laweczki itp. A powiedzcie kto bedzie tam siedzial przy tych smrodach z ulicy? Przeciez tam leci jedna z glowniejszych drog w Gliwicach.

heli1b
heli1b

Starówka śmierdzi dużo bardziej niż najgłówniejsza z głównych ulic

Jan
Jan

A przy autach “telepiących” na kostce brukowej moim zdaniem na starówce ruch jest głośniej.

pak
pak

No to Park Chrobrego zostanie do końca zdewastowany. Jakoś mnie nie dziwi to.

Jan
Jan

Jakiś znajomy deweloper już zaciera ręce….

Ad
Ad

Wywalone pieniądze w błoto! I to dwukrotnie, 10 lat temu i teraz…

Łukasz Trzybiński

W koncu 10 lat mineło ;-)

Lucy Orlowska

A no tak zgadza sie

Ciekawy
Ciekawy

Czyżby wygwizdany i wybuczany w tym miejscu Duduś “podróżniczek” nakazał tę demolkę ?

ja234
ja234

No, imprezy zostaną przeniesione do hali-bankrut…chyba raczej, zgodnie z nowym zwyczajem, przed halą- bankrutem.
Sylwestry powinny zostawić na krakowskim, co prawda, z roku na rok coraz mniej ludzi przychodzi.

Janusz Borowicz

No coz jest kasa,jest rozbiorka

Ampuła
Ampuła

Wszelkie obiekty wyburzyć i usunąć. Wymienić podłoże na wyściełane wytłoczkami jajczanymi umieszczonymi w skrzynkach powarzywnych. Całość ogrodzić siatką – jak rzutnię młotem. Mianować Krakowskim Placem Rowerowych Inwalidów. Tylko dla posiadaczy Certyfikatów Niezaradności Rowerowej, wydanych przez Prezesa organizacji radzieckiej. Uprawniających do do kręcenia się w kółko. Bezpiecznie, bezkolizyjnie, relaksacyjnie, terapeutycznie. W wygodnej uprzęży. Na regulowanej lonży. Ze wsparciem bocznych kółeczek. Pod troskliwą opieką rowerowego rehabilitanta. W asyście służb medycznych. W błysku fleszów i zazdrosnych spojrzeń zza siatki.

Levinho
Levinho

Daj mi numer do swojego dilera, bo widzę towar ma przedni;p

Ampuła
Ampuła
Dilerów to szukaj w Centrum Dealerskim przy Roosevelta w Zabrzu. W zeszłym tygodniu co prawda wpadło w sidła Błaszczaka 17 sztuk zorganizowanej narkotykowo lumpenpatologii kibolczej Górnika Zabrze i dostali 70 zarzutów prokuratorskich. Jednak nie ma obaw – kibolce mają parasol ochronny od PiSoidów, więc zbiorowo wyjdą za kaucją 100 zł. Szybko okaże się, że to patriotyczno-narodowa młodzież w przerwach między pielgrzymkami prowadziła całe lata akcję Szlachetna Porcja. Po pracy zbierali charytatywnie lecznicze substancje, dzielili je i pakowali sumiennie, po czym dostarczali potrzebującym staruszkom w różnym wieku, a także ubogim za co łaska. Prokurator wszystko odwoła, odszczeka na klęczkach pod stołem,… Czytaj więcej »
addons
addons

Masz coś mądrego do powiedzenia to napisz, jak ni to zamilcz osiołku na zawsze…

Zygfryd Zapała
Zygfryd Zapała

Po modernizacji plac zmieni charakter, a większość imprez i uroczystości zostanie przeniesiona do Hali Gliwice lub na scenę kameralną powstająca w Parku Chrobrego
-Hala Gliwice nie istnieje jest to Hala Bankrut albo Prywatny Pomnik naszego Franka który dostanie dopiero odbiór techniczny przy dobry posmarowaniu pieniążkiem z kiszeni podatników !! :)

Piotr Sroga

Tylko czemu tymi młotami napie####ą od 7 rano?????

Piotr Sroga

Jak ci tak wesoło to spróbuj pomieszkać tu. Cieszę się że to już będzie historia. Jeszcze tylko kilka dni…

Bea
Bea

Ja mieszkam już 20 lat i jakoś nie czuję żadnego dyskomfortu.

Maciej Kowal

Ktos cie zmusza do mieszkania tam?

Piotr Sroga

A ktoś ci zabrania używać mózgu zanim coś napiszesz????
Mieszkanie to nie namiot by się przenieść na inne pole…

Darek Unił

Jak nie robią źle jak robią też źle!

Urko
Urko

Uwielbiam takie komentarze. Jak nie robią to źle , jak robią do d..py to dobrze ???

Alex Naumann

Ha, ha – dobry cytat nigdy nie jest zly ;)

Piotr Sroga

Nie mówię że źle że robią. Ale przemysłowy młot od 7 rano??? Srednio.

ja234
ja234

Piotrek , co się czepiasz, zaczynają pracę o 7 rano.
Nie każdy może zaczynać swoją prackę o 10 tej.

Jan
Jan

Podejrzewam, że warunki realizacji umowy były ustalane z urzędem. A przynajmniej powinny być i to jeszcze przed jej podpisaniem (w ramach przetargu).

Bea
Bea

ludzie zazwyczaj w tych godzinach pracują. Ale co się dziwić tam przeszkadza ludziom wszystko nawet dzieci, które kredą malują po chodniku :(

Tomasz Mihal

U mojej matki na osiedlu od rana przycinają drzewa piłami i z wielkich rozłożystych drzew robią małe karłowate…to takie chodzenie na skróty,bo jak nie można posadzić małych,niskich karłowatych odpornych na warunki atmosferyczne to trzeba tak,a ludzie od kilku dni czuja się jak w gabinecie dentystycznym,gdzie praca wre :-)

Paweł Gruca

Roboty budowlane mogą być od 7 na ulicach budowach a remont mieszkania od 8 taka praca :)

WUIT
WUIT

Czas na przestrzeń rekreacyjną z prawdziwego zdarzenia. Może na stałe Balcerek tam, tylko w jakiejś przyzwoitej wizualnie formie. Co szkodzi, by był to plac handlowy czy usługowy? Rzesza odbiorców studiuje nieopodal. Czy tyko okazjonalnie jakąś szama…?

Richard Peter Dadej

Widac potrzebne miejsce na pomnik……jedynego zbawcy Polski.

Miras Mirek Bogusz

Zgadzam sie postawic pomnik “ojca narodu” a wokoło zaorać i buraki posadzić – bedzie tam pasował :)

Krzysztof Ruciński

Dziękuję za istnienie tej sceny i koncertów tam odbywających się, inaczej nie poznałabym kogoś wyjątkowego.

HA HA HA
HA HA HA

Bez przesady.Duda kimś wyjątkowym ?

Urko
Urko

Wyjątkowo przystojnego policjanta ?

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Przystojni Panowie są zarezerwowani dla Ciebie

Urko
Urko

Jak ty jesteś przystojny to , to zapraszam. Zęby umyj , wykąp się . Moja babcia się ucieszy

Mieszkaniec
Mieszkaniec

A to Twoja babcia to przystojny Pan?????? uuuuuu gratuluję

Urko
Urko

Tobie przecież nie robi to różnicy , nie? :-)

Settan Abukara

Niemiecki market tam postawią bo ma wejść na nasz rynek jakieś gowno z zachodu!!!haha

Tomasz Mihal

U mojej matki na osiedlu od rana przycinają drzewa piłami i z wielkich rozłożystych drzew robią małe karłowate…to takie chodzenie na skróty,bo jak nie można posadzić małych,niskich karłowatych odpornych na warunki atmosferyczne,to trzeba tak :-) …a ludzie od kilku dni czuja się jak w gabinecie dentystycznym,gdzie praca wre :-)

Jarosław Chwaliszewski

A na jaką cholerę zostaną trybuny?

Rafał Kwaśniok

Dla wagarowiczów hue hue

Jan
Jan

Zrobią tam amfiteatr w stylu greckim.

sddf
sddf

A wystarczyło 10 lat temu pomyśleć. Ale dla wielu myślenie jest luksusem.

Tomasz CzeCza Olszewski

Bo wszystko przeniosą i tak na Podium/Hala Gliwice/Arena gliwice albo jak znów zmienią tam sobie nazwę ;]

Sianti Sianti

no TAK!!!!! jest podium!!!!!! “Ówczesna modernizacja pochłonęła blisko milion złotych”- sie ma – to sie robi , a co ?!