Odbrukowują parking by zasadzić drzewa. Nasadzenia także przy przystankach autobusowych (foto)

Takiej ilości nasadzeń zieleni nie było w Gliwicach od lat, można tu chyba mówić o prawdziwej rewolucji. Ostatnio nowe drzewa pojawiły się obok przystanków autobusowych przy ul. Siemińskiego oraz Daszyńskiego. Odbrukowano już też częściowo miejsca na parkingu pod nasadzenia wzdłuż ulicy Gruszczyńskiego.

W pozyskanej w ten sposób powierzchni pod zagospodarowanie zielenią znajdą się nie tylko drzewa (przypomnijmy, że będą to ambrowce), mają tam zostać posadzone również hortensje i bodziszki.

Wysokie na 4 m ambrowce miały pojawić się już na ulicy Korfantego, jednak jak dotąd ich tam nie nasadzono. Jak dowiadujemy się od jednego z pracujących przy sadzeniu drzew pracowników, firmy działające na zlecenie ZDM przy zazielenianiu miasta mają ogrom roboty i na bieżąco są zadysponowane do kolejnych miejsc wyznaczonych do obsadzenia roślinami.

Trzeba przyznać, że takiej akcji zazieleniania miasta nie było od dawna, łącznie pojawi się w tym roku 3 tys. nowych drzew. W ramach nasadzeń, niemałe okazy pojawią się nie tylko na gliwickim Rynku, ale także w różnych innych, mniej oczywistych miejscach.

Należy do nich przystanek linii A4 na wysokości placu Mickiewicza, gdzie dotychczas rosły krzewy. Teraz posadzono tu 4 ambrowce.

Krzewy z tego miejsca przesadzone zostały w inne rejony miasta – wyjaśnia rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich Jadwiga Jagiełło-Stiborska, która zapewnia, że drzewa zasadzone w tym miejscu pojawią się jeszcze w czwartek. – Zielony skwer przy przystanku ozdobią także hortensje bukietowe i bodziszki. Miejsce to będzie nawiązywało aranżacją do rabat, które znajdują się m.in. przy ul. Bankowej, ul. Berbeckiego czy ul. Młyńskiej – dodaje.

W minioną środę rozpoczęto też prace przy porządkowaniu zieleni na alei Przyjaźni na odcinku od ulicy Zwycięstwa do ul. Chudoby. Tu również nasadzone zostaną ambrowce, a także zamontowane pergole. Pojawią się także hortensje i bodziszki. Realizacja zadania odbywa się w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Nowe drzewa rosną też już wzdłuż ulicy Witkiewicza. Wiadomo, że niewielkich rozmiarów sadzonki nie kompensują cienia, jaki zapewniały usunięte sztuki, jednak wymiana drzewostanu w tym miejscu była niestety konieczna.

(żms)
fot. 24gliwice/ŻMS, A. Witwicki

 

 

35 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Bronio
21/04/2022 14:50

I oby tak dalej.

Blofeld
21/04/2022 21:55

Taki Pruim to samograj. W jednych miejscach brukują, a w innych odbrukowują. W zależności od aktualnej mody.

DD
21/04/2022 15:23

To nie jest żadna rewolucja, to jest niegospodarność publicznymi pieniędzmi, oraz kiełbasa wyborcza. Natomiast koszt obecnego remontu powinien pokryć ten kto zdecydował wybrukować to miejsce.

Ant
21/04/2022 15:41
W odpowiedzi na  DD

Musisz przyznać, że to jednak jest jakościowa zmiana po brukarzu Frankiewiczu. Osobiście mam nadziedzieję, że po wyciętej malwie obok szkoły muzycznej znowu pojawi się jakieś drzewo, a przy przystankach autobusowych będzie ich coraz więcej.

azia
21/04/2022 17:57
W odpowiedzi na  Ant

to nie malwa tylko morwa została wycięta, malwa to kwiat, zresztą morwa to bardzo uciążliwe drzewo

Ant
22/04/2022 11:43
W odpowiedzi na  azia

Morwa, racja, coś mię się pofyrdało. :)

!?
21/04/2022 18:36
W odpowiedzi na  DD

Nie ma jak ponarzekać! Pomarudzić! Wiedzieć lepiej! Cudne!!!

Ech...
21/04/2022 19:03
W odpowiedzi na  !?

Nie ma to jak wmawiać sobie, że pada deszcz gdy na ciebie plują.

DD
21/04/2022 23:00
W odpowiedzi na  !?

Przedstaw się chociaż fikcyjnymi inicjałami. Znasz zestaw słów -zdrowy rozsądek, czy wiesz że każde działanie to równocześnie odpowiedzialność za nie, czy wiesz ile tracimy z budżetu na ciągłych poprawkach tych samych projektów, oraz na zatrudnianiu nie kompetentnych urzędników a w związku z tym zatrudnianiu niezależnych specjalistów itp. Otrząśnij się i zacznij logicznie myśleć.

Serwus Malkontenci
22/04/2022 07:29
W odpowiedzi na  DD

Czyli złe Twoim zdaniem jest naprawiania błędów? Ty też nie naprawiasz swoich?

DD
22/04/2022 19:44
W odpowiedzi na  Serwus Malkontenci

Moje błędy nie są świadomie zaplanowane ani słono opłacone jak te powyżej, na których jedni zarabiają a inni tracą. Interesuje mnie bardziej przywrócenie w administracji poczucia osobistej odpowiedzialności za podejmowane działania niż szukanie układów i dodatkowych synekur też na nasz koszt.

Ostatnio edytowany 28 dni temu przez DD
12345
21/04/2022 21:43
W odpowiedzi na  DD

To chyba ostatnio najlepsza kiełbasa Wyborcza

gliwicjus
21/04/2022 16:45

Na Styczyńskiego też sadzą.

Serwus Malkontenci
22/04/2022 07:27

Jak najbardziej jestem „za”, ale nie kosztem miejsc parkingowych jak to jest w przypadku ul.Gruszczyńskiego. Fotografie z artykułu pokazują że można sadzić „bezinwazyjnie”.

Danus
21/04/2022 22:24

Bardzo ładnie układamy rozwalamy i robote mamy

Aga
22/04/2022 11:41

Brawo,oby tak dalej to jeszcze najważniejsze nie wycinajcie drzew w lasach wokół Gliwc i nie tylko, puste polany są przerazajace

Urszula
23/04/2022 13:46

A może ktoś pomyśli o otoczeniu dworca PKP istny wstyd

12345
21/04/2022 21:42

I co da się da się

Adam
24/04/2022 21:06

Dookola rynku zakaz wjazdu, Ul Ziemowita zatkana i Górnych Wałów też, oni maja lepiej reszta ma problem z zaparkowaniem, placimy pieniądze za parkowanie a niema miejsca, elita się bawi i im to pasuje

Józek
09/05/2022 11:41

Mam nadzieję że nie wpadamy znowu w jakąś modę,bo pamiętam ze w Gliwicach było dużo drzew,ktoś wpadł na pomysł żeby wycinać bo zagrażają i przeszkadzają, teraz robi się odwrotnie widzę że nie bardzo jest to przemyślane, tak jak i z naszym Gliwickim Rynkiem,brukujemy rozbieramy a potem znowu jest inna koncepcja, a kaska w błoto, przepraszam- w BRUK.Radzę trochę używać rozumu jeżeli jeszcze go mamy, bo będziemy wpadać ze skrajności w skrajność.

krzok
10/05/2022 11:40

Nasadzenia są cenne gdy robi się je z głową! Na ul Styczyńskiego wycięto kilka robinii białych a w to miejsce nasadzono klony mimo że cała ulica obsadzona jet robiniami! Na obszernym placu przed apteką koło kościoła św. Krzyża posadzono 2! drzewka w całkowicie przypadkowym miejscu zamiast grupy przynajmniej 5 drzew! Widać że zupełni dyletanci wydają decyzje odnośnie nasadzeń!

Ad
21/04/2022 20:34

Na Gruszczyńskiego, gdzie każde miejsce parkingowe jest na wagę złota, zabiorą kilka miejsc parkingowych i posadzą kilka liliputów o dumnie brzmiącej nazwie „ambowiec”. Wszyscy okoliczni mieszkańcy już klaszczą z radości…

Heh
23/04/2022 08:44
W odpowiedzi na  Ad

Heh, będą się cieszyć, do momentu jak nie będą musieli zaparkować.

Zygmunt
22/04/2022 10:20

za rok wybory trzeba ubijać argumenty mieszkańców o wycince drzew, ale co zdrowych drzew nacięli to nacięli , pamiętamy

tubylec
21/04/2022 15:57

Przy ul. Witkiewicza i Opolskiej wybudowano nowe bloki- piękna sprawa. Ktoś zapomniał(?) o nowym chodniku obok tych budynków. Tam można sobie nogi połamać na tym asfalcie. Widać to na zdjęciach z nasadzeń drzew.

DD
21/04/2022 23:12
W odpowiedzi na  tubylec

Jak już bloki stały zadzwoniłam do ZDM -u, odpowiedź brzmiała, że chodnik należy do właściciela czy dewelopera. Chociaż tam nie mieszkam tylko raz na rok tamtędy przechodzę to jutro znowu zapytam ZDM o ten chodnik.

DD
22/04/2022 19:51
W odpowiedzi na  tubylec

Odpowiedź z ZDM- nie ma funduszy na głębszy remont kasy mniej o połowę na remonty w porównaniu do zeszłego roku ale postarają się wyrównać nierówności.

Ostatnio edytowany 28 dni temu przez DD
Piotr
21/04/2022 15:58

Fajnie….koło Medicovera zawsze brakuje miejsca to teraz będzie jeszcze mniej :) Generalnie super, że naszadzaja ale przy takich miejscach, gdzie ludzie muszą się dostać to by się dwa razy zastanowili…

Mro
21/04/2022 16:43
W odpowiedzi na  Piotr

Jak dla mnie. Miasto powinno na miejscu dawnej synagogi zbudowac parking z 1 pietrem pod ziemnym (na gorze parkingu możne rosnąc wtedy zieleń. Przykład takiego parkingu: „Parkhaus Zentrum Stadtwerke Landshut”). I wtedy mogą rozkopywać okoliczne miejsca parkingowe i sadzić tam pseudo drzewa. Miejsca w centrum miasta na pewno więcej nie będzie, a i tak są problemy z parkowaniem ;)

Ostatnio edytowany 29 dni temu przez Mro
!?
21/04/2022 18:38
W odpowiedzi na  Piotr

To brukować, czy nie?

KKK
21/04/2022 22:03
W odpowiedzi na  !?

Polacy mają dość ambiwalentne odczucia co do brukowania i betonowania miast. Chcemy więcej drzew, ale jeszcze bardziej dużych bezpłatnych parkingów w samym centrum.

DD
21/04/2022 23:23
W odpowiedzi na  KKK

Bezpłatne powiadasz, oj mogłoby zabraknąć kasy na podwyżki dla prezydenta i radnych w okresie pandemii i inflacji, a nie ma nic gorszego jak zawiedziony, zgorzkniały niedożywiony szef.

Ostatnio edytowany 29 dni temu przez DD
KKK
22/04/2022 07:22
W odpowiedzi na  DD

W jednym z polskich miast zniesiono płatne parkowanie w centrum – była to jedna z obietnic prezydenta miasta. Bezpłatna strefa wytrzymała 3 miesiące, potem wróciła płatna w ograniczonym zakresie a teraz jest rozszerzana. Okazało się, że przy takiej ilości aut bez płatnej strefy zwyczajnie nie da się już zaparkować w centrum, co szybko zauważyli sami wyborcy. Skruszony prezydent stwierdził, że eksperyment z darmowym parkowaniem po prostu się nie udał.

Loko
22/04/2022 06:05
W odpowiedzi na  Piotr

Na placu Piłsudskiego jest duży parking zawsze tam parkuję.100 metrów można się przejść.

Heh
23/04/2022 08:45
W odpowiedzi na  Loko

Powodzenia.
Ostatnio przyjechałem do lekarza- zero miejsc