Odpowiednie zabezpieczenie ładunku na przyczepie

Ładunek, który trafia na przyczepę, powinien być umieszczony bezpiecznie, aby nie został uszkodzony podczas transportu, ani nie powodował zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego. Co jednak w praktyce oznacza zabezpieczenie ładunku? Jakie narzędzia wykorzystuje się do tego celu?

 
Przygotowaliśmy krótki poradnik, a w nim umieściliśmy kilka najważniejszych zasad, dzięki którym towar może zostać unieruchomiony i dostarczony pod wskazany adres. Dowiedz się, o czym warto pamiętać!

Zabezpieczenie ładunku – dlaczego to tak istotne?

Towary, niezależnie od tego, czy pokonują długą trasę, czy są przewożone na niewielką odległość, powinny zostać właściwie zabezpieczone. Przedmioty ułożone luzem mogą przesuwać się po przyczepie, a w efekcie zniszczyć się, uszkodzić pojazd, którym są przewożone lub spowodować niebezpieczną sytuację na drodze (gdy wypadną na jezdnię lub doprowadzą do przewrócenia się konstrukcji). Podczas jazdy pojazdy pokonuje zakręty, hamuje lub przyspiesza. Podczas jakichkolwiek manewrów towar jest narażony na przesuwanie, o ile nie zostanie odpowiednio zabezpieczony.

Pojawia się jeszcze pytanie: kto odpowiada za zabezpieczenie towaru na przyczepie? O ile załadunek leży po stronie nadawcy, a rozładunek odbiorcy (o ile w umowie nie postanowiono inaczej), o tyle odpowiedzialność za prawidłowe zabezpieczanie palet lub przedmiotów ponosi przewoźnik, lub jego przedstawiciel, czyli kierowca. Dlatego, choć sam zazwyczaj nie dokonuje załadunku, to powinien być przy nim obecny, a następnie zadbać o unieruchomienie towarów.

Na czym polega zabezpieczenie towaru?

Wszystkie towary, które umieszczamy na konstrukcji, powinny być odpowiednio zabezpieczone – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Na przykład zabezpieczanie palet najczęściej polega na dokładnym owinięciu ich folią. Warto wiedzieć, że metoda i środki wykorzystywane do zabezpieczenia towarów powinny być zawsze dobierane indywidualnie do rodzaju przewożonego towaru i wykorzystywanego środka transportu. Sprawdzonym sposobem na ograniczenie przemieszczania ładunków jest załadunek do pełna, jednak mamy świadomość, że taka sytuacja nie zdarza się zawsze.

Często natomiast przewożone są towary wrażliwe, podatne na uszkodzenia, wgniecenia, czy o nieregularnych kształtach. W takiej sytuacji niezbędne jest ich właściwe zabezpieczenie. Jak zrobić to skutecznie? Jedna z uniwersalnych zasad mówi, że najcięższe przedmioty należy umieścić najniżej, a lekkie wyżej, co pozwoli poprawić stabilność i zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

Zabezpieczenie towaru – jak zrobić to właściwie?

O tym, czy ładunek będzie bezpieczny, decyduje m.in. jego właściwe rozlokowanie. Pierwsza zasada mówi, że powinien być rozłożony równomiernie na całej powierzchni. Nie może on przeciążać żadnej osi pojazdu ani przekraczać maksymalnej dopuszczalnej ładowności. Przechodząc do właściwego zabezpieczania towarów i palet, warto zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania dodatkowych zabezpieczeń. Chcąc ograniczyć lub zupełnie wykluczyć ryzyko przemieszczania ładunków, wykorzystuje się m.in. maty antypoślizgowe, dzięki którym ograniczone zostaje tarcie. Przydają się także:

  • pasy z napinaczami,
  • siatki zabezpieczające,
  • wypełniacze pustej przestrzeni (np. palety lub poduszki powietrzne),
  • belki i drążki rozporowe.

Zabezpieczenie ładunku pasami, siatką lub belkami powinno być dostosowane do rodzaju towaru. Wszelkie elementy dodatkowe muszą być odpowiednio naciągnięte, aby mogły utrzymać przedmioty, ale jednocześnie nie mogą powodować ich otarcia lub wgnieceń. Szczególnie cenne w tej sytuacji jest doświadczenie. Należy pamiętać, że konkretne zabezpieczenie towaru musi być wytrzymałe, szczególnie gdy pojazd udaje się w długą i wymagającą trasę. Warto przygotować się na najgorszy scenariusz i unieruchomić towar biorąc pod uwagę ostre zakręty, nagłe manewry i nieprzewidziane sytuacje. Dzięki temu uda się ochronić ładunek nawet w wymagających warunkach. Dodatkowym zabezpieczeniem powinny być objęte przedmioty wystające poza ramy przyczepy. Oznaczenie ma być widoczne nawet po zmroku, dlatego najlepszym rozwiązaniem są odblaski w wyrazistych kolorach.

Osoby, które zastanawiają się nad konkretnymi rozwiązaniami, powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na przyczepy do samochodów ciężarowych i ich jakość. W dużej mierze to właśnie od wytrzymałości i odporności zastosowanych materiałów zależy bezpieczeństwo na drodze. Nawet najlepiej zabezpieczone przedmioty, ale umieszczone na przyczepie wątpliwej jakości, mogą ulec uszkodzeniom.