Oględziny drzew przy ulicy Witkiewicza, użyto też specjalnego tomografu. Co dalej z wycinką?

Drzewa przy ulicy Witkiewicza chronią mieszkańców przed nadmierną temperaturą i hałasem. Niestety, część zakwalifikowano do usunięcia, na co zezwolenie musi wydać Marszałek Województwa Śląskiego. Ustalenia specjalistów wskazują, że wycinki w tym miejscu raczej nie da się uniknąć.

 
W poniedziałek od rana w dzielnicy Zatorze na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego prowadzone były oględziny drzewostanu. Sprawa dotyczy kilkunastu rosnących tam okazów, które zostały “ostukane” specjalnym młotkiem, a wobec jednego zdecydowano się na zastosowanie tomografu.

– Żeby ocenić stan drzewa, trzeba każde jedno obejrzeć od podstawy, aż po wierzchołek, dopiero wtedy można wyciągać jakieś wnioski na jego temat – dowiadujemy się podczas wizji lokalnej w terenie.


Puste w środku pnie, rozpoczęte procesy gnilne, wypróchnienia – to zidentyfikowane problemy, które sprawiają, że los większości roślin oznaczonych pomarańczowym X wydaje się być przesądzony.

Przypomnijmy, że drzewa przy ulicy Witkiewicza przeznaczono do wycięcia już trzy lata temu. Wówczas drogowcy starali się o zezwolenie marszałka województwa, jednak z powodu braków formalnych, wniosek ZDM został pozostawiony bez rozpoznania. Tym razem procedura administracyjna została wszczęta prawidłowo.

Z przeprowadzonych w poniedziałek oględzin sporządzony zostanie protokół i uzgodnienia do decyzji. Zanim Marszałek wyda zezwolenie na wycinkę, sprawę musi zaopiniować RDOŚ, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań minie najprawdopodobniej jeszcze kilka tygodni. Drzewa mają zostać usunięte do końca bieżącego roku, w zamian do czerwca 2022 będą wykonane nasadzenia zastępcze – przewidziano posadzenie tam 25 klonów Freemana.

(żms)

3000
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Dziedzic_pruski

Ta masowa wycinka drzew w ostatnich latach w naszym mieście na tak szeroką skalę oznacza, że Miasto Gliwice i jego odpowiednie instytucje nie chcą i nie potrafią dbać o drzewa, a tym samym nie zależy im na zieleni. Drzewa należy stale i regularnie pielęgnować już od nasadzenia. Tymczasem działania miejskiej zieleni zazwyczaj ograniczają się tylko i wyłącznie do posadzenia drzew bez dalszego interesowania się ich stanem. To wyjątkowa arogancja i brak wyobraźni. No i nie liczenie się z interesem obywateli, którzy nie chcą wokół tylko betonu.

Ten zza Buga

To nic nowego. Miasto Gliwice, a ściślej mówiąc zarządzający nim w naszym imieniu, nigdy nie potrafili o nic dbać. Potrafią za to ogłaszać przetargi na “nowe-lepsze”, płacić publicznymi pieniędzmi i dawać się robić w bambuko. W skrócie – Kupować nowe, olewać stare. Przypomnijcie sobie jak wyglądało centrum Gliwic po oświetleniu przez Zdzienickiego. Na Zwycięstwa w nocy było jak w dzień. To samo Andersa. Aż chciało się wyjść wieczorem. Kościół W.Św. z oświetloną elewacją, oknami wieży na niebiesko, nawet w kocich łbach były reflektory. Wszystkie zabytki wyeksponowane światłem. Ale nie było komu wymieniać żarówek. Obecnie po zmroku są to czarne dziury.… Czytaj więcej »

lol

podziwiam i szacunek osobom, którym się jeszcze chce pisać w kółko to samo

Tomek

Bardzo dobrze, jeśli stwarzają zagrożenie to trzeba zastąpić je mlodymi okazami. Niektórzy to specjalisci od wszystkiego.

Bamda

Tak, np. ty.

Jednego dorosłego drzewa nie da się “zastąpić” nawet kilkudziesięcioma sadzonkami.

etam

Czyli nie należy sadzić nawet ani jednej sadzonki ?

No chyba ty

@ Bramda O, kolejny fachman łot tych łonych. Przecież piszą, że spróchniałe. Czyli nie wycinać, bo trzeba wg ciebie milion nowych drzew posadzić zamiast jednego? A jak spadnie ci takie drzewo na samochód albo przygniecie dziecko to pierwszy będziesz bulodupić. Ale w internecie każdy zna się na wszystkim…

łańcuch do piły

Te drzewa są zabetonowane z każdej strony i mają tylko trochę rachitycznej trawki przy pniach i strasznie się z tego powodu męczą i chorują, należałoby usunąć ten cały beton i asfalt wokół nich i dać im pożyć i odetchnąć.

przedszkolak Mickiewicza.

wyciąć te przydrożne drzewa, a ten cały cyrk zielonych (którzy na lekcjach przyrody byli odporni na wiedzę) należ odciąć od darmowych funduszy i zagonić do sprzątania uli i tłuczenia kamieni w kamieniołomach by był budulec na dogi. Czy Gliwice uczestniczą w konkursie na bezsensowne zajęcia ?? drzewa niech rosną w lesie i parkach i na terenach zielonych o stosownej wielkości, Dawniej by w czasie zamieci śnieżnej rozpoznać trakt sadzono wzdłuż szpaler drzew dla orientacji , obecnie w mieście dla drzew poza parkami jest miejsce w donicach.świetnie to działa nawet w przypadku palm kanaryjskich

łańcuch do piły

Ależ skąd po co wycinać, nawet jak się im poprawi warunki żywota to i tak kiedyś wreszcie przyjdzie na nie kres, naturalnie zgniją spróchnieją, przewrócą się na ziemię na ludzi na samochody na budynki, tak jak się to w parku narodowym odbywa i będzie rezerwat przyrody w centrum miasta, nie trzeba będzie jechać wiele kilometrów w leśne odstępy aby takie naturalne zjawisko umierającego drzewa zobaczyć.

ekologizm

Chore drzewa zagrażające bezpieczeństwu drzewa trzeba koniecznie wycinać aby nie przewracały się na ekologiczne elektryczne samochody a na zwolnionych przez nie miejscach instalować elektryczne ekologiczne ładowarki na elektryczny ekologiczny prąd z węgla brunatnego z ekologicznej elektrowni w Bełchatowie aby uratować planetę do 2030 roku.

Mr.zielonka

sól w kwietniu im pomoże niech walą wszędzie nawet w maju bo zapasy mają byle było 2 C na plusie

Tak sobie.

Parę lat temu na ul. Styczyńskiego na odcinku od Daszyńskiego do Andersa, ZDM miał wyciąć akacje uzasadniając to ich chorobą.

Mieszkańcy dali temu odpór i akacje dalej pięknie rosną. Czy na ul. Witkiewicza musi być tak po gliwicku, wyciąć i zabetonować?

Informacja Turystyczna

Dało by się tym tomografem wykryć gdzie mają (?) mózg osoby odpowiedzialne za powszechne obetonowywanie drzew???

Obserwując

Oględziny po glajwicku.Wyjdzie urzędasom żeby ciąć, w końcu trzeba się pozbyć zielonego. Beton taki piękny jest i “nowoczesny”.
Przecież urzędasy nie umieją zarządzać tym miastem.Błędne decyzje,dziecinne podejście….masakra.

Obserwując bardziej

Znowu pieprzenie o betonie… wyraźnie jest napisane, że posadzą nowe drzewa, więc po co z betonem wyskakujesz? Czytanie ze zrozumieniem nie należy raczej do twoich umiejętności. Skoro oceniają to ludzie znający się na rzeczy, widać że robią badania, to chyba wiedzą co robią, a jeśli to twoja specjalizacja to sam jedź, sprawdź i udowodnij, że masz rację, zamiast wypisywać pierdoły… Pewnie nawet gdyby ci ten tępy łeb do spróchniałego pnia włożyli, to dalej gadałbyś swoje.

lol

tomografy pewnie taki sam poziom adekwatności badania jak u konowałów co niektórych

Gliwiczanin

wycinka co tam będziecie dywagować. Będzie jak zawsze tylko ze teraz będzie podkładka dlaczego warto było wyciąć.

Lolek.

Bez tomografu i młoteczka można stwierdzić, że kilka drzew przy Tarnogórskiej też jest do wycinki, Kora odpada, płatami, gręzie uschnięte, przy większym wietrze spadają na chodnik. Na szczęście na razie te mniejsze. Wyciąć nie ma komu. A jak już się ZDM w końcu zdecyduje, to się zlecą zaraz ekologi i będą krzyczeć nie wolno bo tam bytuje koza złotawa i żagnica zielona .

lol

boczna tarnogórskiej koło sklepu leclerc wycięto na Grottgera piękne drzewka z jakiegoś powodu, że ręce opadają jak się na to patrzyło

Anka G

Ja pi….ę co za cyrk !!! To możliwe tylko w Gliwicach gdzie ekoterroryści bijacy zieloną pianę sa wyjątkowo aktywni. Ciąć i się nie zastanawiać. Marszałek i wojewoda sa z pisu i nigdy nie będą Gliwicom przychylni. Tylko klołdy pod nogi …