Orszak Trzech Króli jak co roku przyciągnął na Rynek prawdziwe tłumy gliwiczan

Orszak Trzech Króli, już tradycyjnie, przeszedł ulicami Gliwic 6 stycznia. Trzy kolorowe grupy wyruszyły o godzinie 14:00 z trzech różnych miejsc, by spotkać się na Rynku.

Grupa żółta wyruszyła spod kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Daszyńskiego 2), czerwona – kościoła pw. św. Alberta Wielkiego (parafia św. Michała Archanioła, ul. Krzywoustego 1), a grupa niebieska zebrała się przy dworcu kolejowym (ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 12).

Organizowane w polskich miastach Orszaki Trzech Króli zaliczane są do największych ulicznych jasełek na świecie. Ich najnowsza historia jest stosunkowo krótka.

W 2009 i 2010 roku Orszaki odbyły się tylko w Warszawie i w Toruniu. w 2011 roku w 24 miastach, a po wprowadzeniu dnia wolnego 6 stycznia, aż w 92. W 2018 roku na mapie Orszaku znalazły się 644 miejscowości.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
rozsądny
rozsądny

Bardzo ciekawe i dobrze zorganizowane wydarzenie. Jak się komuś nie podoba to nie musiał w tym uczestniczyć. Dla niektórych marsze i protesty KOD-u daje większą satysfakcje i radość. Ja jednak wolę w taki sposób spędzić czas. W pokojowym i miłym oraz życzliwym towarzystwie jak dzisiaj. Brawo dla organizatorów.

Ampuła
Ampuła

“…Orszak dzisiejszy jest wyrazem gotowości zwycięskiego wykonania dalszych zadań, jakie stawia przed naszym krajem Plan Ostateczny – program pogłębiania budowy zrębów państwa partyjno-katolickiego. W zwartych szeregach maszerują włókniarze, za nimi metalowcy, kolejarze, pracownicy kultury, inżynierowie, technicy. Na czele kolumn parafialnych – najlepsi na najlepszych. Przodownicy i racjonalizatorzy życia parafialnego. Transparenty głoszą chwałę zwycięstw kleru katolickiego i niezłomną wolę dalszej walki. POKÓJ I KLERYKALIZM. Te dwa hasła jednoczą wszystkich: starych bojowników, pamiętających lata walki przeciwko nauce i oświacie i młodzież, która, wolna od trosk, maszeruje dziś pod chorągwiami Związku Harcerstwa Katolickiego, w szeregach Służby Episkopatowi i sportowych organizacji parafialnych. Ulicami przejeżdża… Czytaj więcej »

gmG
gmG

Panie Ampuła może coś na temat Allacha i Islamu…

Tora
Tora

Właśnie, jest tyle podobieństw między tymi religiami. Łączy je monoteizm, podobny fanatyzm i radykalizm wiernych… I ciągła walka o rząd dusz na świecie z tą różnicą, że Islam nie jest nastawiony na instytucjonalny przepych i bogactwo, a muzułmanie w codziennym życiu są znacznie bardziej religijni od katolików.

Ampuła
Ampuła

Chętnie, ale trzeba poczekać, aż ten orszak będą wiedli ajatollahowie do Mekki. Bo teraz to tylko konie może i arabskie były, ale ja się na hippice i ochwacie znam dużo słabiej, niż na kato-ciemnocie.

Gość
Gość

Skąd tyle jadu i zazdrości? Nieszczęśliwy to człowiek, ktory gnoi szczęście innych.
Chłopak cie rzucił? Mama nie głaszcze? Nie to kibic piastoporazki…… porazka jest wpisana w zycie ludzi oglądających tych pasozytow z numerkami na plecach.

Tacy sami
Tacy sami

Nieważne co mnie otacza, nieważne co się dzieje, nigdy się nie buntowałem, bo nic nie rozumiałem, nigdy nie zadaję pytań, bo ksiądz wie lepiej i wszystko co muszę wiedzieć powie mi na mszy. Jestem bezwolnym popychadłem, któremu sprawiają radość obrzędy religijne często mające źródło w pogaństwie. Wszyscy którzy przeciw czemuś protestują napawają mnie lękiem, bo z władzą zadzierać się nie opłaca. Tylko nerwy i można stracić pracę i szacunek lękliwych bogobojnych znajomych. W ogóle każdy kto protestuje to szkodnik i mnie złości. Tak było w 1956, 1968, 1970 i 1980. To przez nich była bieda i doszło do 1989, przez… Czytaj więcej »

Przechodzień
Przechodzień

W Gliwicach to raczej orszak trzech do potęgi ntej flejtuchów. Zobaczcie jak dziś wygląda rynek i końcowy fragment ul. Zwyciestwa. .Jeden wielki syf. Minęły wybory więć codziennego sprzatania brak. Brak odsnieżania i odladzania chodników.. I tak zapewne bedzie do czasu kiedy wiadoma pani Jadzia nie zwoła na kwiecień komisji .

Kadzidło
Kadzidło

Ale było tak miło i sympatycznie… A że potem korony pospadały i zamieniły centrum w śmietnik? To już wiernych nie obchodzi. Oni mieli swoje uduchowione święto, organizatorzy się spisali ale nie posprzątali, bo to obraża ich uczucia religijne.

oko
oko

Dwa fragmenty piosenek K. Grzeskowiaka. ……I wybiegli na ulice .Luminarze ,ladacznice. Oraz G Markowskiego…….będę żył jak król.

DKF "Iksik"
DKF "Iksik"

Gdzie te czasy kiedy gliwice znane były ze spektaklu “Jasełka moderne” Irka Iredyńskiego. Dziś mamy redyk w stylu jasełka plemienne klasy cemnogrodzkiej podspołecznej. Założyć papierową koronę i sądzić “iż jam jest “król Lul” ….bezcenne. A może jednak chodzi o krula brata zająca ?

Anzelm Wieczorek
Anzelm Wieczorek

“Królik” jednako piszemy przez “o” z kreską, szanowny panie…

ja234
ja234

No, tak…starożytny rytuał wywodzący się od, o zgrozo,Żydów nie sprawia, że pisiory dostają histerii.Lecz grzecznie klękają przed, w sumie przypadkową osobą przeniesioną do stajenki.
Nic dziwnego, że kościół ma takie wpływy w tym narodzie.

AMF
AMF

Te kunie to panbuk z nieba zesłał jak rozumiem?
Czy może jednak ktoś złamał zakaz?
Czemu rynek a nie arena?

Kris
Kris

A może ktoś z obecnych na Rynku 6 stycznia powie coś na temat występu zespołu GiD.

Japacze
Japacze

Patrz na fotosy a potem pytaj czemu w Gliwicach od 25 lat taki syf?

marcinek
marcinek

Oho, Kółko Gliwickich Malkontentów nie próżnuje.

Kadzidło
Kadzidło

A dlaczego Miasto angażuje się w organizację imprez o charakterze religijnym? Od kiedy nie ma rozdziału państwa i kościoła?

john
john

KODowcom nigdy nic nie pasuje tak że tego

Ampuła
Ampuła

Partnerzy Strategiczni Orszaku Trzech Króli w 2019 r. to:
1. LOTTO – marka spółki Skarbu Państwa Totalizator Sportowy sp. z o.o.
2. ORLEN SA – spółka z dominującym udziałem Skarbu Państwa
3. PGNiG SA – spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa
4. Suempol sp. z o.o. – wyroby z łososia (postne)

Szota
Szota

Pila. Eodke w pyskowicaxch juz nawet zle o iasze

Cosworth
Cosworth

Ja prdle! XXl wiek, a tu tyle ciemnogrodu!

Largo
Largo

Muzułmanin ?

Kajetan
Kajetan

Kodowiec

Szota
Szota

Za panczyszyna to byl dobrobyt ,gdzie ten maz stanu?

The Last Hangover
The Last Hangover

Racjonalista. Ale zestawienie katolików i muzułmanów ma sens.