Ofiary przemocy w rodzinie powinny mieć skuteczną pomoc. „Nasz ośrodek stworzył rekomendacje dla gmin” (TV)

– Działamy już trzeci rok, w tym czasie udało nam się pomóc wielu osobom. W 2020 roku nasz Ośrodek objął wsparciem około 600 osób, w tym 490 osobom udzielono pomocy prawnej, 194 osobom udzielono pomocy psychologicznej

– powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej Milena Kubas z Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem.

W gliwickiej siedzibie OPOPP, przy ul. Siemińskiego 22, przedstawiono rekomendacje dla gmin w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i pomocy jej ofiarom.

Rekomendacje te zostały stworzone przez specjalistów z Ośrodka, którzy przeanalizowali obowiązujące przepisy prawne, w szczególności nową Ustawę antyprzemocową oraz dane statystyczne z 2019 roku, głównie w zakresie realizacji gminnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zalecenia Ośrodka są odpowiedzią na alarmujące dane statystyczne, zgodnie z którymi duża cześć gmin nie radzi sobie z zadaniami wynikającymi z realizacji programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz pomocy jej ofiarom.

Jak zaznaczają prawnicy związani z Ośrodkiem, sprawne działanie przeciwko przemocy w rodzinie wymaga umiejętnej współpracy między różnymi organami administracji publicznej. Wskazują tu na możliwości, jakimi dysponują gminy, pełniące kluczową rolę w zwalczaniu tego zjawiska.

– Obecnie obowiązujące przepisy prawa oraz ustawa antyprzemocowa, daje skuteczne możliwości przeciwdziałania przemocy w rodzinie – podkreśla Robert Łasa, prawnik związany z gliwickim oddziałem OPOPP.

Obecnie na terenie całego kraju znajduje się 370 punktów pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem. W ramach działalności punktów każdy z poszkodowanych może liczyć na pomoc psychologiczną, pomoc prawną oraz pomoc finansową. Do tej pory Fundusz Sprawiedliwości wydał aż 76 mln zł na dodatkową pomoc beneficjentom punktów. W każdym z tych ośrodków pracuje wykwalifikowana kadra prawników oraz psychologów, ponadto osoba zainteresowana pomocą ośrodków może liczyć na pomoc osoby pierwszego kontaktu.

(materiał powstał przy współpracy z OPOPP)