Ostatnie odwiedziny w Bravo przed wyburzeniem. Zdjęcia pokazują degradację budynku

O tym, że budynek dawnego Zameczku Leśnego zostanie zburzony, informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Dzięki jednemu z naszych Czytelników, możemy zobaczyć jak bardzo zniszczony jest obiekt, w którym jeszcze 14 lat funkcjonowała popularna dyskoteka.

To pewnie jedna z ostatnich sesji fotograficznych tak chętnie odwiedzanego niegdyś obiektu. Przez lata zaniedbań “zameczek” popadł w kompletną ruinę.

Gliwiczanom, zwłaszcza tym młodszym i w średnim wieku, budynek położony w parku przy ul. Chorzowskiej kojarzy się przede wszystkim z popularną dyskoteką Bravo. W dawnym Zameczku Leśnym dyskotekę otwarto w 1996 roku. Co weekend organizowane były tam imprezy taneczne, na których bawiło się nawet tysiąc osób. W ciągu kilku kolejnych lat od uruchomienia, imprezy w gliwickim Bravo stały się znane w całej Polsce. Kiedy na Śląsku powstało więcej klubów tanecznych, popularność Bravo stopniowo zmalała. Do tego doszły problemy ze stanem technicznym dachu, który groził zawaleniem. Dyskoteka została w związku z tym ostatecznie zamknięta w 2006 roku.


Historia Zameczku Leśnego jest jednak znacznie dłuższa. Powstał pod koniec XIX wieku. Po wojnie działała tu jedyna elitarna restauracja na Śląsku, do której przychodzili przedstawiciele ówczesnego wyższego szczebla partyjnego i miejskiego wszystkich okolicznych miejscowości. Polecamy niezwykle ciekawy tekst Mariana Jabłońskiego o historii “zameczku”, opublikowany na 24GLIWICE w 2015 roku.

Co zostało z dawnej świetności? Można śmiało powiedzieć – nic. Stan budynku jest fatalny, grozi zawaleniem. Na zdjęciach widać resztki po dawnej dyskotece. Częściowo zawalona konstrukcja i stropy dopełniają obrazu destrukcji.

Zameczek Leśny ostatecznie znika z krajobrazu Gliwic, chociaż… kto wie? Być może znajdzie się nowy inwestor, który zechce pochylić się nad historią obiektu sięgającą II połowy XIX wieku i zaproponować coś, co pozwoli chociaż częściowo odtworzyć dawną atmosferę tego miejsca?

(emef /żms /nmm)
fot. M.Cz./Czysty

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
WD-40

Jak dbasz, tak masz

Josef

Pragnę napomknąć, że Bravo to tylko mały fragment z historii obiektu. Znalazło się tam “z braku laku”. Był obiekt, na który już w latach 90tych nikt nie miał pomysłu. Wszedł “inwestor”, który pasożytniczo, na zerowym nakładzie wycisnął co się da i przedłużył agonię. Pośrednio powodem wszelkich zaniechań były niejasne prawa własnościowe. Nikt o zdrowych zmysłach (miasto, Społem, biznes itp) nie włoży kasy w teren i obiekt bez klarownego stanu prawnego. Stąd może w okresie funkcjonowania dyskoteki wszystkim stan zawieszenia pasował. Najemca nic nie musiał robić, bo nikt od niego nic nie wymagał – więc formalnie był czysty. Nikt nie mógł… Czytaj więcej »

gosc

stan prawny dla chcącego zawsze da się uregulować

The Tiger@

Niestety nie zawsze się go da uregulować.

Ewa

Nawet w sądzie trudno

:))

Mediacje i zachęty to najskuteczniejszy sposób.

The Tiger@

Gorzej jak nie ma z kim rozmawiać.

Szczery

Dzięki za rozsądny komentarz

Ostatni Sprawiedliwy

@Josef. Najemca płacił czynsz najmu. Właściciel z tego tytułu czerpał zyski. Zaniedbania właściciela. Ty jak wynajmujesz pokój w hotelu to też go sobie remontujesz?

Pinkas

@Ostatni Sprawiedliwy. A ty jak zdemolujesz wynajmowany lokal, to ponosisz konsekwencje, czy wychodzisz bez słowa a nawet sprzedajesz prawo najmu dalej?

Urko

@Pinkas. On wychodzi bez słowa . Prawdziwi patrioci tak mają :-)

Ostatni Sprawiedliwy

@Pinkas. Czy w tekście jest mowa, że to najemca zdemolował budynek?

tetetka

Nie, skądże, budynek wziął i sam się zdemolował. Wtedy przyszedł pan inżynier budownictwa i kazał zamknąć dyskotekę, bo obiekt groził zawaleniem. Jeszcze czegoś nie rozumiesz? A może chcesz poszukać trzeciej dziury w nosie?

marks

tylko dowalic najemcy to typowe polskie a obowiazek jest na włascicielu obiektu co masz uraz do dzierzawcy ze cie nie wpuscił bo byłes nie dysponowany

Van Helsing

A co to się stało? Nagle pana “azji” i jego “szefa” nikt już nie zna? A nie pamiętacie “Gwarka” na rynku, przecież to ci sami ludzie. Dlaczego ci ludzie nie odpowiadają za dewastacje tych lokalizacji?

prosty_gliwiczanin

Ja znam, ostatnio widziano go ok. roku 1670, został nabity na pal

lolo

Jeszcze była dyskoteka w Wilczym Gardle gdzie mieszkał rzeczony “syn tuhaj beja” wraz ze swoim bratem.

Imiu

Zaprosić Panią Dowbor a będzie lux.

anzelm bohatyrowicz

i to cały obraz rządów frankiewicza

Irek

pewnie gdyby 15 lat temu Frankiewicz wydał 5 milionów na remont obiektu nie mając pomysłu na jego dalsze zagospodarowanie, to darłbys się, że Frankiewicz bezmyślnie wydaje publiczna kasę

Witek

Pomysły były bo Frankiewicz zrobił konkurs na projekt przebudowy, zagospodarowania obiektu i terenu wokół i nawet przyznał nagrody pieniężne dla studentów wydziału architektury Politechniki Śl. Ale rozumiem, że łatwiej zakładać co by było gdyby i co by ktoś powiedział gdyby ktoś coś zrobił zamiast patrzeć jak mu niszczeje własność, o którą latami bił się w sądach.

Irek

problem w tym, że od pomysłu do realizacji daleka droga.
Remont takiego obiektu trzeba liczyć w milionach złotych. Miesięczne utrzymanie zapewne kilkanaście tysięcy złotych.
To teraz jaki masz pomysł, żeby zarobić na pokrycie tych wydatków?

Witek

Ciągle niezadowolony? Frankiewicz wybrał zwycięskie projekty i nagrodził je prawdziwymi pieniędzmi. Czego jeszcze nie rozumiesz? Ciekawe jak Frankiewicz teraz wyobraża sobie finansowanie hali bankrut zwanej Areną? Podobno Gliwice nie mogły się obejść bez takiego wora bez dna.

Kolik

@Witek
Temat jest o Zameczku Leśnym o Ty o Hali Arena. Nie zachowuj się jak sfrustrowana baba, która jak jej brak argumentów to i wywlecze sprawy sprzed 20 lat.
Nie wiesz co napisać to nie odlatuj tylko pomilcz.

K.

Sfrustrowany dziad nie lepszy.

Sołdek

Na szczęście urzędnik nie ma takich rozterek kiedy ma wydać 100 tys na remont kapliczki.

gosc

szczególnie jak dach dziury a brama otwarta, każdy obiekt by tak wyglądał po 15 latach

hahaha

Czyli problemem nie jest, że od 15 lat właściciel czyli Miasto niczego konstruktywnego nie zrobił?

:))

Popieram, w każdej gazecie lokalnej /opłacone peany, zdjęcia/ nasz król królował budując w ten sposób kult jednostki.
A tak naprawdę to nieudacznicy – Centrum przesiadkowe – w 2010 są wpisy skyscrapercity – do dziś łopaty nie wbili.
Tramwaj jest nieekologiczny – i nikt nie umiał/bał powiedzieć że jest …… Nie rozróżniał pracy przewozowej z kursami.
Miasto dobrze wygląda tylko przy umierających miastach Śląska.

Zdzisława Niepiernik

Za PRLu było tam też kino. Kin w Gliwicach w ogóle było chyba z dziesięć – rozsianych po całym prawie mieście. Pamiętam takie jak Apollo, Bajka, Grażyna, Jowisz, Panorama, Jutrzenka, Mikrus no i właśnie Zameczek Leśny. Chyba był też Zryw i Wyzwolenie – ale tego to już pewna nie jestem. Ktoś może pamięta jeszcze jakieś?

Wacław

Jeszcze kino Ustronie na ul. Robotniczej , Kinoteatr X ,

Zdzisława Niepiernik

No to ze Zrywu się wycofuję: myślałam właśnie o kinie na Robotniczej, tylko pochrzaniłam nazwy.
A o Iksie – no żeż jak mogłam zapomnieć – przecież ono trzymało się najdłużej :(
W Zameczku jako kinie niestety nigdy nie byłam.

Dziadek

Kino ZRYW było na ulicy Dubois i było własnością Fabryki Drutu.

WD-40

Jeszcze parę lat temu nad wejściem do Jutrzenki wisiał oryginalny neon.

Jan

Dalej wisi i jest pięknie.

WD-40

Żartujesz?! Oryginalny neon, czy jakaś żałosna podróbka LED próbująca neon udawać?
Jutro idę sprawdzić na własne oczy.

kruczek44

Oryginalna podstawa pod neon, samych świecących rurek nie ma. Ale podczas remontu elewacji nie zdemontowane tego, tylko pomalowano na czarno. Więc przynajmniej taka pamiątka po Jutrzence została.

WD-40

Jest jak piszesz. Specjalnie poszedłem sprawdzić. Neonu nie ma i nie jest pięknie. Nie ma nawet żałosnej podróbki LED próbującej neon udawać. Pozostała pomalowana na czarno podstawa neonu.

Dziadek

Kino MIKRUS wcześniej nosiło nazwę POTĘGA,kino USTRONIE było na ul.Wincentego Pola(ponieważ było własnoscią GZUT stąd mylnie podawano adres Robotnicza 2,na Trynku było maleńkie kino SZAROTKA(dzisiaj Biblioteka).Nie pamiętam kina o nazwie
PANORAMA ?

Ad

Panorama była w Łabędach

Dziadek

Jeszcze kino METALOWIEC w Łabędach .

Żool

Ale czemu wyburzać? Nie można byłoby tam przenieść części urzędu miejskiego? Przecież podobno brakowało miejsca.

Urzędnik miejski

A może sam się przenieś z rodziną? I miejsca na wypas zwierząt będziecie mieli dużo.

W pogoni za octem

Nie skamlej. Tam jest waszeroko miejsce urzedniczyno

Kolik

A możesz po Polsku?

miećka

pragne przypomnieć, ze Gliwice a raczej Gleiwitz to jest miasto niemieckie odebrane Niemcom po drugiej wojnie światowej podobnie jak nam zabrany Lwów.

Cliper

Dyskoteka bravo to chyba najwieksza porażka tego miejsca-bandyctwo,dilerka a wszystko to za przyzwoleniem policji.później już tylko degradacjai zero sentymentu

Dla slepcow

Ten zameczek lesny wyglada jak Bytom.
Tak umicie rzadzic na Slasku!
BRAVO!!!!

deweloper

siema siema mozna tam mieszkania postawic bo tam gruzowisko….i sprzedawac po atracyjnych kredytach….

Pietrek

Dach grozil zawaleniem wiec zamknieto dyskoteke ale ciagle sie nie zawalil, ciekawe

8558

Ileż tam butelek pękło, ileż tam dziewcząt straciło cnotę, ile tam kresek wciągnięto, ileż historii mogłyby opowiedzieć toalety…

lolo

a pamięta ktoś z was jak wygladala ulica Dubois przed przebudową ?

Mortimer

Aż się boję pomyslec co tam znowu wybudują. Jak na Gliwice przystało, wyrżną wszystkie drzewa, betonując wszystko dookoła. Zamiast zielonych płuc i spokoju będziemy miec meneli z piwem,stosy butelek i porozrzucane pieluchy wypełnione zawartością- jak zresztą widać na parkingu przy zameczku. Ciekawe jest zachowanie ludzi , którzy przychodzą sobie popstrykac fotki , a reszta ich nie interesuje. Bo co mnie to obchodzi,ze najazd buldożerów zniszczy pół parku. Byle se wrzucic na pejsbuka jakąś fajną fotkę. Ja w kazdym bądź razie postaram się “poprosić” dewastatorów by mieli choc troche baczenia na te biedne drzewa. jesli ktoś by chciał sie dołączyć –… Czytaj więcej »

Misio

Nieraz się tam bawiłem jakoś student AiR .Fakt faktem że łatwo tam było dostać po łbie:) a i tych od dragów też sporo było – wybór należał do człowieka.Ale imprezy były naprawdę fajne.Czasami ponać tam jakieś burdy grube były osobiście nie widziałem.Lata około 2000r.Pozdrawiam PolŚL.Pamiętam jazdę chyba w 7 malaczem z akademią z Barbary na
Dicho.Młodzi i szaleni:).Pozdro dla akademika Barbara.

kruczek44

Wracało się z rockoteki nabitym do granic możliwości wagonem tramwajowym o 2.14… Ech to były piękne czasy… Wszystko co cenne w Gliwicach zniszczone…

Blacha

HMM stare dobre czasy ruskie z gliwickimi spotkania … . kto wie to wie co tam się działo i jakie decyzje zapadały.

Puter

Komuna jak zaraza, niszczyla świat. Nikt tak, jak ruski system szaranczy nie degradowal świata, nawet Niemcy. PZPR zrujnowalo Polskę, gdzie po dziś dzień nie możemy się pozbierać z marazmu.

Wacław

” Niemcy , rasa panów niosła ogarek germańskiej kultury ” , mordując miliony ludzi w KL , zbijając w pacyfikacjach , zwykli ludobójcy , Puter na głowę upadłeś gloryfikując zbrodnię , a może masz tradycje takie rodzinne . Rusy nie byli lepsi , to też mordercy własnych ludzi i narodów swiata ?

prosty_gliwiczanin

Człowieku, na tym forum trafiały się nawet przygłupy gloryfikujący zbrodnie Dirlewangera w Powstaniu Warszawskim.

Oburzony

Zgadzam się i potomkowie tej zarazy próbują w nieczysty i obrzydliwy sposób dorwać się znów do władzy blokując wybory.Pełne gęby demokracji a w rzeczywistości to najemnicy sowieckich niedobitków

Zachwycony

Potomkowie tej zarazy są właśnie u władzy i w nieczysty i obrzydliwy sposób próbują się u tej władzy utrzymać i dalej utrzymywać afery, w końcu narodzili z komunistycznej afery FOZZ i dzięki której pokomunistyczną aferalną kasę dostali Kaczyńscy.

Oburzony

Słabiutka riposta i trafiona jak kulą w płot

Zachwycony

Słabiuteńka riposta straszliwie, po prostu zamokły kapiszon.

Urko

Egzemplifikacja wymarzonej “Polski w ruinie” Jedynej Słusznej Partii . Patrzcie i podziwiajcie . Dzisiaj “Zameczek Leśny” w Gliwicach -jutro cała Polska. Jeszcze tylko jedna kadencja Quasi-Prezydenta , jeszcze parę “reform” kolejnych “profesjonalnych” ministrów , jeszcze parę wizji gospodarczych NPwTCzNG. i Suchej Jadzi . Od “Tomorrow belongs to me” do Berlina 1945. Czego sobie i Wam z serca nie życzę . Wasza Jagusia

Ostatni Sprawiedliwy

@Urko. Dobry obraz rządów Frankiewicza w Gliwicach. Frankiewicza który uciekł do Senatu ratować Polskę. Właśnie widzimy jak Polskę “ratuje”.

Tela

Ale ta Polska w ruinie jest już drugą kadencję a upadku jak nie ma tak nie ma. Polecam relanium i duuuuużo soczków.

K.

Spokojnie, poprzednicy sporo zbudowali, rujnowanie tego musi potrwac:)

Tela

No wiem-poprzednicy tyle „zbudowali” że np służba zdrowia do dziś jest zacofana.

Romka

A czy ten fotograf czytelnik wszedł tam legalnie? Bo na budynku są ostrzeżenia.
Chyba, że to ten typ Gliwiczanina, który wszedzie wlezie w doooopie ma zakazy i przepisy. Bo on musi…..

Obserwujący

Ale ruina…tak jak glajwice i cała polska.Suweren oczywiście wypiera to co widzi.Grunt,że pińćet wpada za nic.Wydarzenia wokół wyborów to istna parodia,farsa,komedia i tragedia…plus totalna masakra.Ale co tam..śnij dalej suwerenie…obudzisz się w latach 50 tych.

W pogoni za octem

Miękka gliwickich narkomanów. Dobrze że za chwilę po tym nieslawnym budynku pozostanie tylko wspomnienie

prosty_gliwiczanin

Taa, najlepiej zniszczyć. A może by się wysilić i przywrócić stan sprzed II Wojny Światowej?