Ostrzeżenia w przychodniach, szkołach i na klatkach schodowych. Trwa zmasowany atak oszustów

Policjanci rozwieszają plakaty z ostrzeżeniem przed popularnymi metodami oszustów. Plakaty pojawiają się m.in. w przychodniach, szkołach, na drzwiach wejściowych do budynków mieszkalnych. Niedawno dwie osoby padły ofiarą przestępców. Straciły łącznie aż 170 tys. złotych.

 
W czwartek w jednym z gliwickich mieszkań na telefon stacjonarny zadzwonił oszust przedstawiający się jako pracownik banku. Przeraził rozmówcę informacją o włamaniu na jego konto, nakazał zainstalować przesłaną aplikację. 60-latek wykonywał polecenia. Z jego konta zniknęło 20 tysięcy złotych. Nie był to jedyny przypadek zgłoszony w ostatnich dniach, bo o tego rodzaju przestępstwach policja ostrzega regularnie i do znudzenia, a jednak znajdują się kolejne ofiary.

W miniony weekend seniorka zgłosiła, ze przez kilka tygodni dawała się wodzić oszustom obiecującym jej solenne zyski z inwestycji. Poznała ich, a jakże, przez Internet, kliknęła w baner reklamowy na Facebooku. Firma, rzekomo brokerska z Genewy, przekonała 70-latkę do wielu przelewów, zaciągnięcia kredytu. Łącznie gliwiczanka straciła 150 tysięcy złotych

– relacjonuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.


Aby jednak nie poprzestać na ostrzeżeniach i komunikatach na stronie policji, Komenda opracowała akcję prewencyjną, którą realizują przede wszystkim dzielnicowi. W ostatnim czasie rozkleili oni blisko 200 plakatów ostrzegających przed metodami działania oszustów – znalazły się w przychodniach, sklepach, szkołach, budynkach użyteczności publicznej oraz na klatkach schodowych. To nie wszystko, bo realizowane są też spotkania z seniorami (a także wnukami, by dotrzeć do dziadków i babć), choć ten sposób dotarcia do potencjalnych ofiar stosowany był w Gliwicach już wcześniej.

p

Policja apeluje też do pracowników spółdzielni, administracji domów mieszkalnych, wspólnot mieszkańców, sołtysów, aby wydrukowali i powiesili na tablicach ogłoszeń plakaty ostrzegające seniorów przed oszustami.

Chcąc zapobiegać przestępstwom, możecie Państwo przyłączyć się do akcji zorganizowanej przez Komendę Miejską Policji w Gliwicach

– dodaje Słomski.

Policja ostrzega, że obecnie trwa zmasowany atak oszustów podających się za bankowców, próbujących przestraszyć mieszkańców historiami o: „włamaniu na konto”, „że ktoś zaciągnął na nich kredyt” itp. – Prosimy nie podejmować tych rozmów, tylko zadzwonić lub osobiście udać się do swojego banku – podkreśla rzecznik gliwickiej policji.

Materiały do pobrania i wydruku we własnym zakresie można pobrać ze strony KMP Gliwice – kliknij tu.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

25 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze