Oto Jadłodzielnia. Punkt dzielenia się żywnością powstał właśnie przy ul. Barlickiego

Zasady są proste. Jadłodzielnia jest dla każdego, to po prostu lodówka, do której można przynieść pełnowartościową żywność, a w razie potrzeby skorzystać z pozostawionych tam produktów. Chodzi o ograniczenie marnowania żywności.

Punkt do wymiany żywności powstał za budynkiem Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (dawniej Młodzieżowego Domu Kultury) przy ul. Barlickiego 3 w Gliwicach, z inicjatywy stowarzyszenia Cała Naprzód, Stowarzyszenia Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży oraz posła Pawła Kobylińskiego.

Wielu mieszkańców w ferworze zakupów nabywa za dużo żywności, w efekcie jedzenie często starzeje się w lodówce, ostatecznie lądując w koszu. Właśnie Jadłodzielnia ma w założeniu zmniejszyć takie marnotrawstwo.

Do specjalnej lodówki można przynieść nieprzeterminowane produkty oraz gotowe potrawy, oznaczając datę ich przygotowania bądź termin przydatności. Szczegóły określa regulamin.

Jadłodzielnia to nowość w Gliwicach, jednak idea dzielenia się żywnością nie jest nowa. Podobne miejsca z powodzeniem funkcjonują już w takich miastach jak Łódź, Warszawa, Toruń, Kraków i Wrocław.

Społeczna Jadłodzielnia jest jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości wyrzucanego bez sensu jedzenia. Pomaga też osobom w trudnej sytuacji materialnej oraz bezdomnym zaspokoić podstawowe potrzeby. Warto zanieść tam to, czego nie zjemy, zamiast wyrzucić.

Oficjalne otwarcie Jadłodzielni odbyło się we wtorek, 23 kwietnia, o godzinie 12:00.

Żaneta Mrozek-Siewierska /mf
fot. Łukasz Gawin

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Alex
Alex

Obawiam się, że bez stałego nadzoru to miejsce skończy jak miejskie biblioteczki do wymiany książek :(

AndrzejD
AndrzejD

…lub miejskie kible za 150kPLN/szt
Sorry, ale polactwo nie dorosło do takich rzeczy – jeszcze nie ten poziom rozwoju cywilizacyjnego

Centrozłom
Centrozłom

Sam fakt zaistnienia tegoż przybytku świadczy o tym, że z polactwem jest tęgo nie halo.

Pola
Pola

Natomiast u Ciebie Andrzeju widać najwyższy poziom kultury germańskiej!!

Centrozłom
Centrozłom

Pierwsze znikną metalowe półki

Tomasz
Tomasz

i zawiasy……!!!

Frela
Frela

Jak poseł Kobyliński wychodzi przed obiektywy to znak, że jest rok wyborczy.

Imię
Imię

Dotychczasowa działalność pana Kobylińskiego nosi wyraźne znamiona prostytucji politycznej. Czy można wątpić, że tym razem jest inaczej?

krzysztof
krzysztof

teraz wierzę frankiewiczowi Przyszłość jest tu

Tak tylko pytam
Tak tylko pytam

Jadłodzielnia, ubraniodzielnia, 500+, 300+, coraz częstszy widok ludzi starszych wygrzebujących resztki z koszy na śmieci, całodobowa-wieczna krzątanina w osiedlowych wiatach śmietnikowych, ponadprzeciętna ilość żuli na ulicach, to wszystko nieodparcie kojarzy się z … nędzą :(
Coraz więcej tego typu “dobrych zmian” świadczy o czym? Że przyszłość jest tu? Dajcie ludziom wędkę a nie rybę.

Ampuła
Ampuła

To uczenie ludzi, że na socjalu można spędzić życie wygodnie. Państwo daje forsę, dobre ciocie dają żarcie, ludzie pod sklepem dadzą na picie. Ułatwienia demoralizujące społecznie.
Za to żeby godnie zarabiać np. za pracę nauczyciela, musisz strajkować i być gotowym, że wylegujący się na socjalu naplują na ciebie do kamery, podsuniętej usłużnie przez reżimowe media.

uf, uf
uf, uf

No właśnie nie róbcie konkurencji Jezusowi, który rozmnożył rybę i podzielił tłumy. Przestańcie kraść a nie będziecie musieli się niczym dzielić i tłumić strajki. Marnować i rozdawać cudze każdy potrafi. Myślę, że należy posadzić człowieka przy tej lodówce bo te brudasy co nie sprzątają po sobie w parkach, lasach i po pikniku mogą zanieczyścić to miejsce nawet bezmyślnie.

Ciekawski
Ciekawski

Przy wędce by się mogli usamodzielnić !!!! A tak z rybą to dalej na wędce.

Okradziona i dalej okradana.
Okradziona i dalej okradana.

Już widzę całą radę miasta z prezydentem na czele uzupełniających zapasy lodówki regularnie. W końcu siedemnastu z nich pozbawiło wielu samotnych mieszkańców gminy sporej części dorobku życiowego obciążając zawyżonymi stawkami za odpady i to segregowane. Ja tę lodówkę będę sprawdzać regularnie w ramach miłości bliźniego czyli okradających do okradanych.

Ad
Ad

Nie widzę za bardzo sensu tej inicjatywy i nie wróżę jej sukcesu, ale obym był w błędzie…

ja234
ja234

Dobra, pozytywna i potrzebna inicjatywa.Oby tylko suweren nie rozwalił tej lodówki.(12:51)

Cookie Monster
Cookie Monster

Tylko w dzisiejszych zmotoryzowanych czasach niezbyt dobrze usytuowana, bo będą z niej korzystać (o ile nie zostanie rozwalona) jedynie pobliscy mieszkańcy.
Ale przechodząc można zajrzeć – a nuż ktoś piwo wystawi.