3,4 km obwodnicy otwarte dla biegaczy i rowerzystów. Od niedzieli dla samochodów (zdjęcia)

Zachodnia obwodnica Gliwic na odcinku od ul. Daszyńskiego do Rybnickiej, będzie przejezdna od godz. 6:00 w niedzielę. Dzień wcześniej, w sobotę, gotowy odcinek należał przede wszystkim do biegaczy i rowerzystów.

 
Sportowe atrakcje dla mieszkańców rozpoczęły się punkt 11:00. Zawody biegowe, zajęcia dla rolkarzy, deskorolkarzy i osób jeżdżących na hulajnogach, amatorskie zawody w rowerowej jeździe na czas, a na koniec rekreacyjny przejazd na rowerach zorganizowany we współpracy z Gliwicką Radą Rowerową.

O godzinie 10:00 nastąpiło oficjalne otwarcie Zachodniej Obwodnicy Gliwic, z udziałem przedstawicieli miasta oraz wykonawców, konsorcjum Eurovia Polska i PRUiM. Wielkim nieobecnym był prezydent Adam Neumann – z powodów zdrowotnych – wyjaśniono podczas krótkiego spotkania z mediami.


– Ten projekt zmieni nasze miasto – mówił Mariusz Śpiewok, wiceprezydent Gliwic. – W przyszłości w centrum miasta nie powinien występować ruch tranzytowy. Wyrzucenie ruchu z centrum pozwoli nam na realizację innego celu, mówimy od wielu lat, że powinniśmy dbać o środowisko, zmniejszać zanieczyszczenie, i rzeczywiście w Gliwicach to się dzieje.

Na uroczystości pojawiło się też kilka osób z dużym banerem “Ratujmy Wilcze Doły”.

Oddany 3,4-kilometrowy odcinek Rybnicka-Daszyńskiego ma jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu. Powstała także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Droga jest oświetlona i wyposażona w tablice zmiennej treści.

Prawie gotowy jest też 1,5-kilometrowy odcinek Pszczyńska-Bojkowska. – Prace są już bardzo zaawansowane, w zasadzie na ukończeniu – potwierdza Mariusz Śpiewok.

Równolegle trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy ostatnich dwóch odcinków obwodnicy, które domkną całość: Sowińskiego – Daszyńskiego o długości 1,8 km i Rybnicka – Bojkowska, który będzie mieć długość około 2,2 km. Pierwszy z nich jest już projektowany i powinien być zbudowany do końca 2021 roku. Jako ostatni powstanie odcinek Rybnicka – Bojkowska – ukończenie budowy może nastąpić na przełomie 2023/2024 roku.

(emef)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
shogun

Od poniedziałku korek na Daszyńskiego sięgający salonu Nissan, brawo dla ZDM wspaniała jak zwykle decyzja napier…. świateł na każdym skrzyżowaniu a niech się ludzie męczą my mamy ciepłe posadki parking pod pracą etc.. Na Rybnickiej armagedon. Gratulujemy. Przyszłość Jest TU. Obwodnica miała skrócić dojazd do autostrady na węzeł Rybnicka, odległość może i tak, ale czasowo wydłużyło się o 15 minut.

Cliper

Przy okazji uczestnicy mogli podziwiać niezwykle urokliwe wilcze doły

wilczek

No już niedługo. Urzędasy o to zadbały, by połowa Wilczych Dołów po prostu zniknęła, a w miejsce tej części powstał przewymiarowany krater. Wokół krateru będą domki, bloki i magazyny, bo tak jest w MPZP. Podziwiajcie, póki możecie. Zapamiętajcie dobrze, co oni chcą zniszczyć i do czego są zdolni.

guy fawkes

Na 25 lecie budowy nieukończonej jeszcze obwodnicy miasto zorganizowalo show. Jeszcze kilka lat i skończą całą, wówczas będzie jeszcze większy. A prezydent nie przyszedł bo wiedzial, że będą obrońcy Wilczych Dołów.

Pytanie do Gliwiczan

Podobno w rejonie ulicy Jagiellońskiej była kiedyś aleja kasztanowa gdzie rosły ponad 200 letnie kasztanowce, orientuje się może ktoś w którym miejscu to było?

Ja.

Tak. W tym miejscu teraz jest DTŚ

Lolo

Ta aleja została wyrżnieta jak setki innych drzew w Gliwicach podobnie jak np przy ulicy Dubois itd
Za chwilę los tej alei podzieli podobna aleja kasztanowa mieszcząca się przy dworku na ulicy dworskiej.

Beton

A przy rządach ministrów PIS zniknie też Puszcza Białowieska…

obserwator

Ty Beton zerkaj na swych geniuszy z PO w Gliwicach, bo już Ci wycieli prawie wszystkie drzewa.Mniej tvn, wiecej realności …

Ostatni Sprawiedliwy

@Beton. Bzdury piszesz.

wilczek

@Beton widać Zygi i jego pomocnicy są tacy sami jak PiSiory.

Ad

Niecałe 10 km a pierniczyć się z tym będą kilka lat, wstyd!

cola

Przejechałem się rowerem i jest spoko. Cieszę się, że kolejny projekt został ukończony. Jedyna sugestia, która nasunęła mi się podczas tej przejażdżki, to szkoda , że nie połączono ul.Biegusa z obwodnicą. Mieszkańcom Sikornika bardzo ułatwiłoby to wyjazd w kierunku południowym poza miasto , odciążając Rybnicką. Również w przyszłości połączenia małej obwodnicy (ul.Toruńska) poprzez Biegusa do obwodnicy ułatwiłoby mieszkańcom Trynku na dojazd do strefy na Brzezince. Jeszcze słowo do “obrońców” Wilczych Dołów. Gdzie byliście kiedy ten teren służył za wysypisko śmieci dla okolicznych gospodarstw i ogródków działkowych, albo był miejscem biesiadnym dla marginesu z Sikornika? Gdzie wtedy byliście z Waszymi transparentami?… Czytaj więcej »

wilczek

Oj tak, znowu zarzuty o śmieci, tymczasem obowiązek sprzątania terenu należało do miasta – jeśli chodzi o sam ciek wodny i do właścicieli terenów, jeśli chodzi o pola. Natomiast walka z dzikimi wysypiskami należy do policji i właściciele powinni zgłaszać, że ktoś im stworzył takie wysypisko w pobliżu ich posiadłości albo na niej. Normalni użytkownicy Wilczych Dołów oczywiście sprzątają, mimo, że nie jest to ich obowiązek, ale jest to niemożliwe, by np. jeden spacerowicz usunął całe gruzowisko albo opony z ciężarówki. Poza tym np. okolice tężni też były ostatnio sprzątane i też był niezły syf? Czyli cały park musi zostać… Czytaj więcej »

Urko

Wprost uwielbiam posty rojące się od pytań retorycznych (a czasami po prostu nonsensownych) zawierających definicje obarczone błędem logicznym ignotum per ignotum albo odwołania do impoderabilii traktowanych jako pewniki w poszczególnych ich aspektach. Dla wyjaśnienia : postrzeganie rzeczywistości a’ la Paolo Coelho budzi jedynie moją irytację na ludzką …. hm… powiedzmy naiwność.

Tivo

Czy ktoś wie kiedy dokończą połącznie z ulicą Biegusa? Zjazd jest zrobiony ale buduje się tam osiedle i nie da się przejechać

SIKORKA

Kiedy połączenie z BIEGUSA I GŁOWACKIEGO? Brakuje po jakieś 100-200m! To powinno być od razu w kontrakcie na tę drogę…… jakiś NONSENS po prostu………

Imiu

Pół dekady całe 10km?
Przyszłość jest TO.

Dzielnicowy

Jeszcze ktoś pomyśli, że Gliwice to jakieś miasto w Alpach (budowanie estakad, drążenie tuneli).

gmG

Jakie otwarcie zachodniej obwodnicy Gliwic ? Kawałek drogi do którego przymierzano się prawie trzydzieści lat prowadzący znikąd do donikąd. Oficjele powinni schować się ze wstydu, jeszcze tylko senatorska głowa – Pan Z. Frankiewicz ojciec wszystkich gliwickich sukcesów powinien być na otwarciu a tlum powinien skandować niech żyje! niech żyje!

parKing

Bez przesady, Rybnicka będzie teraz mniej przyblokowana przynajmniej. Droga ma sens ale powinna powstać była już dawno temu z wszystkimi odcinkami i lepiej rozplanowanym ruchem, bo z tego co pamiętam ma w środku skrzyżowania kolizyjne

Widziane z Gliwic.

Cytuję:
– Ten projekt zmieni nasze miasto – mówił Mariusz Śpiewok, wiceprezydent Gliwic. –

“Miło” to słyszeć z ust mieszkańca Rybnika. Ok. ile w tym prawdy, ile nie?

wilczek

Taa, na pewno zmieni, ale czy na lepsze, jest to sprawa dyskusyjna.

Urko

No to dawaj. Wymień argumenty za i przeciw. Czekam .

Rett

Obwodnica w środku miasta – zaiste innowacja na skalę światową

Ampuła

Tak się kończy łapanie okazji i spontan. Nim aktywniacy pomyśleli, już mieli prześcieradło umazane…
Niestety, tą drogą o istnieniu Wilczych Dołów dowiedzieli się terroweryści radzieccy.
Szybko wymuszą na miejskich urzędach budowę ścieżek rowerowych. Ku Wilczym Dołom. Przez Wilcze Doły. Dookoła, wgłąb i w poprzek Wilczych Dołów. Nietoperz z Wilczych Dołów dostanie obłędnych wymiotów od błysku szprych. Zabytkowy mech ustąpi z siedliska pod presją odblaskowych lateksów. A wilki popadną w cięższy dół, niż gdyby odwiedził im watahę Minister Środowiska. Z przemówieniem wspartym przeźroczami o tym, dlaczego PiSocjalizm musi skupiać się na podnoszeniu cen mięsa.

kanalia52

Ciekawe jak ten z drogówki oddycha przez brodę?

Bronio

Do Google maps zgłoscie bo tego cuda drogownictwa jeszcze nie ma na mapie.

Janda

WILCZE DOŁY!!! :D Dobre, nie ma to jak ukraść show miastu :D Oby ta obwodnica była ostatnim aktem zniszczenia w tej okolicy, nie jest tam potrzebny jeszcze kilka razy za duży zbiornik za miliony wyśmiany przez hydrologów

Laszlo_egesz

W Gliwicach bez względu na charakter inwestycji zawsze znajdzie się nieliczna grupa niezadowolonych, która głośno krzyczy i udaje, że stanowi znaczącą siłę.

wilczek

Nieliczna. Bo reszta o niczym nie wie z powodu unikania przez aktualną władzę miasta konsultacji społecznych i ujawniania np. parametrów danego projektu dopiero po decyzji, że on ma powstać i nie da się tego już zmienić ani zatrzymać. Albo też wielu boi się podpaść urzędniczej mafii Frankiewicza, albo jest im to już obojętne, bo widzą, że urzędnicy i tak to zrobią. Przykro mi, ale bronienie tych ludzi świadczy albo o wielkiej nieuczciwości albo o ciężkiej głupocie.

Laszlo_egesz

Nikogo nie próbuję bronić. Stwierdzam tylko pewną prawidłowość. Celowo nie rozwijałem poprzedniej wypowiedzi.

wilczek

A ja piszę skąd się bierze. Pana post ten i inne na tym forum wyglądają jak kompleksowa obrona zachowań gliwickiego Urzędu. Abstrahując już od faktu, czy dana inwestycja jest potrzebna czy nie, bo zdarzały się sytuacje, że inwestycja była “potrzebna”, ale stały za nią różne problemy natury moralnej oraz technicznej tj. rozmiar, wykonanie, sposób pozyskiwania gruntów, kontrola ze strony mieszkańców (ojej, zwykle jej nie ma).

wilczek

Poza tym ilość 7000 podpisów pod petycją wydaje się być nieliczna, ale umówmy się, projekty, które miały mniejszą ilość zwolenników niż 7000 w tym mieście jednak przechodziły.

Lokals

Petycja …jasne ppdpisujacy ja mieszkańcy miast okolicznych ..@wilczek weź ty się zdrowo zastanów nad swoimi argumentami.

wilczek

@Lokals Ciekawe, kto robił ekspertyzy i projekty zbiorników, oraz kto teraz wypowiada się w imieniu Prezydenta. Sami mieszkańcy Gliwic.

Jan

To czemu codziennie na osi Wrocławska-Śliwki kursują ciężarówki z ziemią jeżeli nic tam nie budują?

Gruntowy przymrozek

Phi, już kilka miesięcy temu jechałem tamtędy.

Obserwujący

Byłoby fajnie, gdyby taka droga powstała wyłącznie dla rowerzystów i biegaczy.Ale takie rzeczy nie da się zrobić w glajwicach na wstecznym.Auteczko smrodzące jest fetyszem włodarzy i radnych.
Przecież gdyby mieli zrobić taką drogę dla rowerzystów, auteczkowcy dostaliby histerii i obrazili się na urzedasów.
Zacofanie jest tu.

#noś maseczkę