“Pamiątka” po II wojnie światowej odkryta w Łabędach. Do przybycia saperów niewybuchu pilnuje policja

Od środy gliwiccy policjanci zabezpieczają miejsce znalezienia niewybuchu, a dokładnie pocisku artyleryjskiego z zapalnikiem dennym. Odkrycia dokonał przypadkowy spacerowicz, który natychmiast powiadomił numer alarmowy.

Znalezisko czeka na odbiór przez saperów.

REKLAMA

4 września około godziny 17:40 dyżurnego gliwickiej komendy powiadomiono o znalezieniu niewybuchu – w terenie zadrzewionym w Łabędach w rejonie ul. Oriona.

Był to skorodowany pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej kalibru 85 mm z zapalnikiem dennym.

Nie było konieczności ewakuacji ludzi z uwagi na to, że miejsce oddalone jest od zabudowań. Jednak do obowiązków policji należy zabezpieczanie miejsca do czasu przyjazdu patrolu saperskiego.

Jak uczy doświadczenie, jesień jest okresem liczniejszych niż zwykle odkryć pozostałości po II wojnie światowej szczególnie w lasach. Grzybiarze zamiast prawdziwków czy podgrzybków znajdują czasami tego typu niebezpieczne artefakty.

Policjanci przypominają, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch, oznaczyć i jak najszybciej zadzwonić pod nr 997.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

REKLAMA

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Laszlo_egesz

Ale w kwestii grzybów to w okolicy słabo.