Pamiętacie jeszcze takie tłumy na ul. Zwycięstwa? Nagranie z 1996 roku

– Ponad 200-tysięczne Gliwice stanowią olbrzymi potencjał ludzki. Średnie płace są wyższe niż w całym kraju, a bezrobocie prawie dwukrotnie niższe niż średnia dla Polski – czy to nowa informacja MSI?

Nie. To słowa, które słyszymy na nagraniu z 1996 roku. Krótki filmik można odnaleźć na stronie facebook Gliwickiego Studia Filmowego “Play”.

Warto zwrócić uwagę, że słowa filmowego lektora kontrastują z dość powszechną narracją o biednych i zadłużonych Gliwicach z początku lat ’90.

Gliwickie Studio Filmowe “Play” powstało późną wiosną 1994 r. Założycielami byli Andrzej Gawlik, Grzegorz R.Wróblewski i Grzegorz Rozkosz. Studio produkowało własny program emitowany w sieciach kablowych w Gliwicach oraz Żorach. Na program składały się audycje m.in: “Przegląd Gliwicki” oraz “Impresje Gliwickie”. Blok reklamowy i telegazeta kończyły godzinny program TV. Ze studiem na stałe współpracowali: Jerzy Ostafiński, Krzysztof Semik, Jacek Stefaniak, Barbara Baranowska, Henryk Stysiński.

(arch. 2016)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Zniesmaczona
Zniesmaczona

Czasy, kiedy to miasto autentycznie żyło dawno minęły. Obecne Gliwice to miejscowość bez jakiegokolwiek charakteru z systematycznie niszczonym potencjałem, jaki posiadały…….smutne, martwe miasto!

Smuteczek
Smuteczek

Dużą liczbę w społeczności dzisiejszych Gliwic stanowią ”wymagający inaczej ”,zatrudnieni w blaszanych fabrykach i marketach za śmieszne pieniądze. Przy takich oczekiwaniach władza specjalnie nie musi się starać. Wystarczy od czasu do czasu rzucić jakiś dobrze wypromowany ochłap,żeby zadowolić tę sporą grupę nowych mieszkańców Gliwic. Przyszłość jest tu….tylko jaka i dla kogo?

Marta
Marta

Jak ci nie pasi to sie do pieknego Bytomia przeprowadz!

Marta
Marta

Bedziesz miec miasto z charakterem.

Kotka
Kotka

Komu zawdzięczamy “martwicę” centrum Gliwic?

Marx
Marx

Zaskakujące jest to że nie ma w zasadzie żadnej różnicy. Ludzi jest tyle samo (to kwestia perspektywy), samochodów tyle samo (no, tirów mniej, nie ma tramwaju). Nie zauważam tej pachnącej czystości, której ktoś pisze – brud jest taki sam.

Hołek
Hołek

To na rynku były takie gładkie płyty ułożone,że można było samochodzik plastikowy pchać ? Dziś nie popchniesz bez złamania koła .I nogi.

Oko
Oko

Pierdzielisz chłopaku że aż wstyd

ziomek
ziomek

Spróbuj się przejść po tych kostkach położonych wokoło rynku. Masakra. Jak ktoś mógł odebrać taką robotę.

kronikarz
kronikarz

odbierał Frankiewicz przed ostatnimi wyborami

Oko
Oko

Co prawda to prawda. Nie wiem skąd te minusy. Wieczorka i rynek odbierał osobiście. Rynek jego fuszerke poprawiano po dwóch miesiącach. Ulice Dolnych Wałów odbierał “po cichu” niczym szpieg z krainy deszczowców

Kurt V
Kurt V

Źle trafiłeś człowieku – na tym forum dominują zrzędobylscy. Specyficzne plemię hejterów, Poczekaj – zaraz będzie o tramwaju, czołgu i okropnej hali.

Ona
Ona

A Ty, jako klakier magistracki co tu robisz,między tymi bardziej wymagającymi,którzy nie zadowalają się byle czym?

kolega
kolega

@Ona
Nie trzeba być z magistratu żeby widzieć co się dzieje.
Zresztą mieszkańcy głosują i widać kto ma poparcie……….

bierny ale wierny
bierny ale wierny

poparcie ma właśnie przez to, że mieszkańcy nie głosują

HA HA HA
HA HA HA

Chcesz o hali ? Nic prostszego. ……………….Wiesz dlaczego obecnie cała ul Zwycięstwa jest wymarła ? Ano dlatego iż wszyscy gliwiczanie non stop przesiadują w hali Bankrut. tyle tam atrakcyjnych imprez ,że karnety na “ciągłe przesiadywanie” zakupili.

ewa
ewa

Tak zaplute gumą do żucia, że nie do wyczyszczenia

Oko
Oko

Zobacz Frankiewiczu jak czyste były gliwickie ulice. O ilości Instytutów naukowych nawet przypomniał nie będę. Cyt ! Iskierka zgasła ! Instytutów było siedem. Ostał się ino jeden……. Samodzielny zadufany w sobie pracownik naukowy

Tom
Tom

Idź pobiegaj

AndrzejD
AndrzejD

Gliwice – dawniej miastem inżynierów, dzisiaj miastem magazynierów – po ćwierć wieku panowania Frankiewicza i jego ekipy dyletantów i amatorów bez żadnych umiejętności.

Potok
Potok

Jesteś niesprawiedliwy. Często widuję nawet trzech inżynierów przy jednym otwartym parkomacie jak godzinami wspólnymi siłami próbują rozkminić co tam w tym ustrojstwie zawiłym technologicznie jak silnik Windows, nie funguje. A wygląda podobnie jak znane wszystkim obrazki robotników z łopatami nad mozolnie budowaną dziurą – jeden kopie, a reszta w sile pięciu chłopa stoi oparta o łopaty, pali i dyskutuje, albo drzemie na trawniku. Tu różnica taka, że nie mają się na czym oprzeć bo blaszana trumienka rozgrzana albo zmrożona i ciuchów na trawie nie wypada ubrudzić tym bardziej, że zasrana albo w szkle.

HA HA HA
HA HA HA

Ta trójka inżynierów przy parkomacie o których piszesz to pracownicy OBRUMu

Potok
Potok

Śmiesznie, ale nie trafiłeś. Na koszulkach mają nadruk Śląskie Sieci Metropolitalne. To chyba jedna z wielu wybitnie nieudolnych spółek miejskich.

Ginekolog
Ginekolog

Nie udzielaj sie dziadu jak nie znasz faktow,zaraz bedziesz płakał za tramwaje juz nie jeżdza!

spalinowóz
spalinowóz

a jeżdżą?

Zenek
Zenek

Od razu widać, że to bezrobotni. Nie mieli co robić, to sobie spacerowali. Dopiero jak nastał Frankiewicz I Montażowy, to ludzie dostali przywilej zapieprzać w blaszanych halach na 3 zmiany za minimalną krajową. Dzięki temu dzisiaj wszyscy mają volkswageny i audiki bez podłogi ale z dieslem w bardzo dobrym stanie bez filtra dpf. Dzięki reprywatyzacji Frankiewicza sklepy zamieniły się w banki, bo lepiej brać czynsz i leżeć w domu niż samemu handlować. W ten sposób mieszkańcy dostali wspaniałą szansę zwiedzania okolic miasta w poszukiwaniu czynnych sklepów i nabijania kieszeni zagranicznych sieci handlowych.

krzysztof
krzysztof

do czego doprowadziłeś frankiewicz…….co pozostanie po tobie ……smród, bród i ludzi mniej

DKF "Iksik"
DKF "Iksik"

RIP KORA JACKOWSKA ……………..zawsze będziemy pamiętali……………………..Swój komentarz chciałem napisać w temacie poświęconym zaćmieniu księżyca,ale “szleństwa planet” nie odnalazłem. Tu epoka związana z Korą jest jak znalazł. Och żal !

24 tys/m na lek
24 tys/m na lek

“Mój bunt. PiS niszczy moje szczęście na finiszu życia” – Kora, 2017. Ale jeśli nie Gliwice, to ten portal jest zawładnięty przez pisowców, chorych ludzi, bez duszy.

Jerzy
Jerzy

Chyba anty PiS-owców

Paranoje
Paranoje

Kora Sipowicz – “Chciałabym po prostu jeszcze żyć”. PiS nie dał szans.

Jerzy
Jerzy

My o wozie a ty o kozie. Wziąłeś dzisiaj leki ???

Kuki
Kuki

Wczoraj wieczorem wracalam przez miasto. Letni cieply sobotni wieczor a ludzi zero. Doslownie zero. Jeszcze pare lat temu ludzi bylo pelno gwar smiechy a teraz? Puste smutne miasto. Kazdy zamkniety w domu z piwem w reku smutne. Gdzieniegdzie w ooknach palily sie swiatla ale tto dalej nnic.

Anomin
Anomin

Było, minęło…
Gliwice to już nie jest to samo miasto… I nie trzeba było “wieku”, a się okazuje, że tylko około 20-25l…
czy to coś jednak znaczy?

anka
anka

Takie miasto kochałam i do takiego tęsknię …

ja234
ja234

Tak, wtedy w roku 1995 toku było to miasto…było trochę wiochy, ale tylko trochę.
Wtedy było to miasto z charakterem, ciekawymi ludźmi, prężne, faktycznie rozwijające się.
Pełno sklepów na zwycięstwa, a w nich trwałe i wytrzymałe produkty i towary.

Obecnie, glajwice to wiocha. Syfiasto, brudno, zaniedbane, krzywe ulice, chodniki.Obdrapane budynki.

Jola
Jola

Może te sklepy nadal by istniały gdybyście wszyscy fani dawnych czasów w nich kupowali? Sklepy miałyby zysk, byłoby na czynsz, opłaty, wypłaty. Nie byłoby powodu zwijać interesu.

ProLife
ProLife

Chrzanisz. Jak Frankiewicz pozwolił na budowę CH Forum w centrum miasta to cały handel poszedł się paść.

Jola
Jola

Pozwolił na budowę, ale nie nakazał tam kupować. Trzeba było pozostać wiernym sklepom na ul. Zwycięstwa.

ProLife
ProLife

I co jesteś wierna czy dajesz na boki?

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Nie do końca, ja z 1995 pamiętam pokryty żużlem i błotem plac krakowski, a dziś prezentuje się przyzwoicie. Ale balcerka szkoda – można było kupić komplet ciuchów z butami tanio w jednym miejscu. A partacze którzy mieli przenieść plac handlowy na Toszecką, wydymali handlarzy w d…

Realista
Realista

Pamiętamy. A później MIASTO GLIWICE pozwoliło na budowę plagi marketów i Gliwiczanie zamiast sobie handlować na zwycięstwa muszą często z paleciakiem zaiwaniać na zapleczach tychże marketów, albo siedzieć na kasie… Dziękujemy MIASTU GLIWICE, WSPANIALE ZARZĄDZACIE GLIWICAMI. Jeszcze jedno pytanie: kiedy ul. Zwycięstwa zmienia nazwę na BANKOWA???

ewartrytuikuftydre
ewartrytuikuftydre

Tramwaj – chyba jeszcze nikt o tym nie biadolil …

Gość
Gość

„Warto zwrócić uwagę, że słowa filmowego lektora kontrastują z dość powszechną narracją o biednych i zadłużonych Gliwicach z początku lat ’90.„ -to tak jak dzisiaj-też narzekają, że jest źle a nie widzą rzeczywistości…….

Kajetan
Kajetan

I biała Beema od Azji:)

Drzewko
Drzewko

Bez przesady. Serio chcielibyście, żeby tłumy ludzi po ulicach chodziły, żeby nie dało się przejść? A przecież teraz wcale nie jest pusto, o różnych porach dniach na ul. Zwycięstwa mija się sporo ludzi. Teraz też jest więcej samochodów, więc ludzie jeżdżą, do tego sklep większości poza centralną ulicą. Mi jedynie tamtego rynku żal i zieleni, która tam była.

Beton
Beton

Co raz lepiej! Ja również mam pewne zastrzeżenia co do tego, jak obecnie funkcjonują / wglądają Gliwice. Na pewno na pewnych polach można wiele zmienić. Jednak malkontenctwo komentatorów ma już charakter lekko prowokacyjny. Zarzucanie Frankiewiczowi, że zlokalizowanie strefy ekonomicznej w Gliwicach było złą decyzją,l jest absurdalne. Pragnę przypomnieć, że w pierwszej połowie 90 lat centralnie sterujące rządy państwa polskiego zarżnęły całą polską gospodarkę, co wpłynęło też na funkcjonowanie zakładów w Gliwicach. Na skutek upadku komuny, o który rodzice większości obecnych tu forumowiczów, jak również starsi forumowicze walczyli, zmieniła się sytuacja gospodarcza naszego kraju. Powstała tak zwana gospodarka rynkowa, otwarły się… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Głęboka zmiana pejzażu handlowego tylko jedną grupę uczyniła przegranymi: to klany, kasty i kliki sklepikarzy ze Zwycięstwa i paru pobocznych uliczek. Reszta mieszkańców ma dziś tysiąckrotnie więcej towaru do wyboru, w tysiącach sklepów, w o niebo lepszych warunkach, przy znakomitej dostępności w czasie i przestrzeni.
Poza nostalgicznie posmarkującymi ajentami butików i handlo-nor ze Zwycięstwa, widok na ten handlowy Sajgon wzbudza dreszcz u froterystów – dewiantów ocierających się o spocone tłumy w rozbieganym otępieniu.

Kurt V
Kurt V

Pięknie ujęte.

Poko
Poko

Ja też podziwiam tęsknotę za tym burdelem zwanym ul. Zwycięstwa lat 90′.

spawacz
spawacz

Co wg ciebie świadczy o wyższości obecnej Zwycięstwa nad ówczesną? Konkretnie.
Szmaciano-papierowo-plastikowe brudne banery i kasetony zamiast neonów? Zapach? Czystość? Stan elewacji? Organizacja ruchu? Bogactwo oferty, jej różnorodność?
Wykaż ten 25 letni postęp.

Stiven
Stiven

Gdyby nie najlepszy prezydent czyli Pan Frankiewicz,Gliwice dalej by tak wygladaly czyli szaro,buro i biednie.

Maciej
Maciej

Nie wiem jak inni, ale mi się Gliwice strasznie podobają. W 2001 roku wyjechałem z myślą, żeby tu już nigdy nie wrócić. Kiedy przyjechałem po wielu latach aż mi mowę odjęło jak pięknie się tu zrobiło. Fakt, na Zwycięstwa w większości banki, ale nie samą ulicą Zwycięstwa stoją Gliwice! Piękna starówka (dosłownie jak w zachodnich państwach, które stanowiły dla nas przez lata wzór, gdzie tak wiele osób jechało “bo tam jest życie!”), okolice urzędu miasta wyglądają fenomenalnie, parki nareszcie wyglądają jak parki, gdzie ludzie mogą się zrelaksować a nie jak to miało miejsce kiedyś, że jak pójdziesz do parku Chopina po… Czytaj więcej »

Mirka
Mirka

Ale się uśmiałam… Teraz na Zwycięstwa 5 możesz jeść prosto z zarzyganego chodnika, tak jest czysto i pachnąco. *****

Beton
Beton

@mirka
Tak się uśmiałaś, że aż Ci to wpłynęło na kulturę. Zamiast obrażać innych, którzy maja prawo do własnego zdania i własnej oceny, napisz jakiś komentarz merytorycznie, na temat.

Mirka
Mirka

Przeczytaj ze zrozumieniem brednie kibica z Kopernika to może zrozumiesz, że ja też mam prawo do własnego zdania i własnej oceny. Merytorycznie, to też możesz na Zwycięstwa 5 zachwycać się czystością i pięknem. Smacznego.

Beton
Beton

Sama przeczytaj ze zrozumieniem. Nie chodzi mi o twoje zdanie i ocenę adresu Zwycięstwa 5. Nazwałaś go palantem… Dla czego ?

Mirka
Mirka

Wiesz co Macieju betonie? Zapomniałeś się przelogować i pocisnąłeś hymn pochwalny dla syfiastego miasta. Twoje prawo. Ale nie próbuj odbierać prawa do własnego zdania innym bo tylko się ośmieszasz. Swoją opinię wyraziłam i nie obchodzi mnie, że tobie się nie podoba. Naprawdę trzeba być palantem, żeby zachwycać się syfem i demolką. Ale to chyba norma wśród kibiców.

Ptaszek
Ptaszek

Wiesz co to kulturalna wymiana zdań? Maciej akurat grzecznie opisał dlaczego miasto mu się podoba, a Ty go obrażasz, bo ma inne zdanie. Wow. A jedyny Twój argument to “syf i demolka”. W życiu Ci się nie udało i plujesz na wszystko wokoło? A kto syfi? Ludzie i jestem pewna, że z podejściem takim, jak Ty masz – “mogę, bo mam prawo”.

Beton
Beton

@Mirka
Nie jestem Maciejem. Zadałem pytanie dla czego nazwałaś Macieja palantem. Odpowiedz w jednym lub dwóch zdaniach.

spawacz
spawacz

“strasznie podobaja”?
to w końcu strasznie, czy podobają?

Faraon
Faraon

Piękna Starówka? Śmierdząca Agawa? Chłopcze, w nogach śpisz i MSI się nakrywasz. Nic nie widziałeś i nic nie wiesz. Mieszkasz w kurniku i boisz się wychylić dzioba z komórki.

Wagabondo
Wagabondo

@ Maciej. Masz rację .gliwicka starówka jest równie piękna jak ta w Pradze,Gandawie,Dubrowniku,Bambergu,Rotenburgu nad Tauberą o Bautzen (Budziszynie) nawet nie wspomnę. Z turystycznym pozdrowieniem.

Realista
Realista

No widzisz, wystarczyło pozwolić by w Gliwicach budowano na wielką skalę markety (obcy kapitał), by na zwycięstwa otwierali bank na banku (też w większości obcy kapitał) i masz tu jak na zachodzie… TERAZ TEN OBCY KAPITAŁ NIE JEDNOKROTNIE WYZYSKUJE POLAKÓW, GLIWICZAN . Ale ważne, że są kawiarnie i w ogóle jest czysto… Jestem przekonany, że bez marketów, i tych banków w centrum, Gliwice byłyby piękniejsze a wielu Gliwiczanom żyło by się lepiej. Wielu Gliwiczan próbuje żyć poprzez handel na targu albo gdzieś w okolicach rynku sprzedają jak na bazarze ( nie mają żadnych szans na konkurencje ze marketami). Mam wrażenie,… Czytaj więcej »

totem potem
totem potem

“Gdyby nie najlepszy…bla bla bla”
Skąd wiesz? Rzeszów tak wygląda? Kraków, Wrocław, Opole? Może Toruń, Zamość? Tam nie było Frankiewicza. Jakim więc cudem dużo lepiej dali sobie radę?

KSG Gleiwitz-Zentrum
KSG Gleiwitz-Zentrum

Co to jest Rzeszów?

Stopa
Stopa

Kibole z Frankiewiczem.

Żwirko i Szozdak
Żwirko i Szozdak

Rzeszów znam ! Ale jedynie z transmisji Tour de Pologne. Gładziutkie szerokie ulice tam widziałem. Gliwice ? Znam ! Też z tego wyścigu . Piękne ulice zwłaszcza ta w Bojkowie. Odcinek gliwicki nazwano Tour de placek