Park Chrobrego nie dla rowerów. MZUK: piesi zwracali uwagę na zagrożenie ze strony rowerzystów

Osoby, które mają ochotę pojeździć na rowerze po odnowionym i oddanym niedawno do użytku mieszkańców Parku Chrobrego, mogą się mocno zdziwić. Na większości alejek obowiązuje zakaz wjazdu. Jest jeszcze jeden element mogący budzić zaskoczenie.

Niedawno zakończyła się modernizacja Parku Chrobrego. Dzięki nakładom rzędu 7,8 mln zł wykonano m.in. nowe nasadzenia, oświetlenie, plac zabaw, a także ułożono uporządkowaną nawierzchnię na alejkach, przy których zamontowano stojaki rowerowe.

Problem w tym, że nie wszędzie można wjechać jednośladem. Na ustawione przy alejkach znaki zakazu dla rowerów zwrócili uwagę nasi Czytelnicy. Co ciekawe, przy alejkach, gdzie obowiązuje zakaz ruchu rowerów, ustawiono stojaki dla… rowerów.

– Miejski Zarząd Usług Komunalnych informuje, że alejki w parku przeznaczone są głównie dla ruchu pieszego. Rowerzyści maja do dyspozycji odpowiednio oznakowaną ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Akademickiej oraz alejkę w parku od mostku na Kłodnicy do tzw. “Mysiej Górki”. Zakaz ruchu obowiązywał już przed modernizacją z wyłączeniem jednej alejki – mówi Tadeusz Mazur, dyrektor MZUK.

Zakaz jazdy poza wyznaczoną ścieżką nie wyklucza dojścia wraz z rowerem do nowych atrakcji znajdujących się w parku. Stąd też na terenie całego Parku Chrobrego znajdują się stojaki rowerowe

– dodaje Mazur.

Jak wyjaśnia dyrektor, osoby poruszające się po terenie parku, szczególnie osoby starsze czy też matki z dziećmi i wózkami, zwracały uwagę na zagrożenie ze strony rowerzystów. Ze względów bezpieczeństwa postanowiono o pozostawieniu jedynie istniejącej ścieżki rowerowej, a na pozostałych alejkach obowiązuje zakaz jazdy.

Żaneta Mrozek-Siewierska

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Michał
Michał

Szkoda ze po tej jednej wyznaczonej drodze dla rowerów chodzą piesi… Wiadomo że są piesi i piesi, jak również rowerzyści i rowerzyści… Nie możemy wrzucać wszystkich do jednego worka… Ja rozumiem że wokół placu zabaw zrobić zakaz bo dzieci ale cały to głupota…

Gaweł
Gaweł

Tak trzeba. Ludzie mają na siebie wrzeszczeć i się nienawidzić. Wchodzić sobie nawzajem w szkodę. Widzieć tylko własne racje. Polak to taka rasa wilka. A najlepsze, że ktoś jeszcze wierzy, ze jakiś znak zakazu kogoś powstrzyma. Wystarczy zobaczyć jak parkują rodzice, którzy przywożą tam swoje dzieci bo pod domem nie mają takiego cudu nad Kłodnicą.

realista
realista

Tylko idiota moze zakazac jazdy rowerzystom po parku Kompletny palantyzm.
Jesli juz to dlaczego nie zrobiona szerszych chodnikow. BRAK SLOW.

Goo
Goo

Bo byś wypisywał że niszczą zieleń i betonują park!

AndrzejD
AndrzejD

Czy ci urzędnicy którzy to wymyślili, nie widzą że publicznie pokazują że są kretynami ? Skoro na części wjazdów do tego parku, są znaki zakazu ruchu dla rowerów a na innych nie ma, to znaczy że można jeździć po tym parku bez żadnych ograniczeń ! Czyli np. mogę sobie wjechać wjazdem przed którym nie ma znaku i wyjechać wjazdem przed którym (od drugiej strony) stoi znak :) Bareja by czegoś takiego nie wymyśli :) …no chyba że chodziło o wydanie kasy na znaki (co jest bardzo prawdopodobne) Ale to już jest temat dla CBA – wypadałoby to im zgłosić. Już… Czytaj więcej »

eol
eol

Radzę się dokładnie rozejrzeć. Każda alejka prowadząca wgłąb parku jest z zakazem dla rowerów, można jedynie park objechać wokół, mnie to wystarcza, resztę mogę obejść prowadząc rower takie tam dwa w jednym, jeździsz i spacerujesz, nie jest to trudne a przyjemne. Po parku spacerują dzieci a wiadomo dziecka czasem nie upilnujesz a rowerzyści nie jeżdżą wszyscy powoli i tragedia na miejscu.Przykładem park Szwajcaria, gdzie rowerzyści pędzą na złamanie karku. Na ale w Parku Chrobrego i tak wiele “mało kumatych” osób porusza się rowerami po całym terenie i dziwnie spoglądali gdy prowadziliśmy rowery.

Urko
Urko

“Miejski Zarząd Usług Komunalnych informuje, że alejki w parku przeznaczone są głównie dla ruchu pieszego.” Czyli za prawie 8 MLN PLN nie można było zrobić ścieżek dzielonych pomiędzy pieszych i rowery ? Przy okazji. Ile kosztowało postawienie tego betonowego gów..a z nieudacznym napisem “Park Chrobrego”?

cyclo
cyclo

Spoko. Na wniosek rowerzystów pan Mazur wyśle pana Mietka z kubłem farby i pędzlem i będzie podział dla pieszych i rowerzystów. Znaki się wymieni i będzie bezpiecznie i po gliwicku.

Anomin
Anomin

Ogólnie jestem ZA, ale tez aż tak dużo tam rowerzystów nie jeździ, ale betonowy “napis” już mi się opatrzył i nawet podoba mi się już :-) (subiektywne odczucie)

Urko
Urko

Podoba Ci się, bo turbointeligentna Szlachta Gliwice, jest tak ciężko obrażona na swoich “idoli” , że zapomniała na razie nabazgrać na nim cos w stylu ” Górnik je zupę widelcem i w ogóle to ch..je”

ziomek
ziomek

Wow, bo to tylko kibole bazgrzą po ścianach

Paulo
Paulo

Treść bazgrołów nie zostawia wątpliwości.

konrad
konrad

dzisiaj jadą do !mają paszporty?będzie b uczta kurczak z grila

obserwator
obserwator

… nie wierzę, chcę to zobaczyć, gdzie ten napis, daj namiar, muszę strzelić fotę

Beton
Beton

To się nazywa zalegalizowanie głupoty i błędów projektantów i osób zatwierdzających projekt. Tu się po raz kolejny kłania brak odpowiedzialności urzędniczej za nieprzemyślane, lub źle wydane decyzje. Co szkodziło, wykonując roboty na taką skalę, wyodrębnieniu dodatkowych ścieżek rowerowych wzdłuż alejek spacerowych w praku ? Nic nie szkodziło. Ktoś o tym po prostu nie pomyślał, a powinien. Teraz najprościej ustawić zakazy i po kłopocie. A tłumaczenie, że do atrakcji można rower doprowadzić i postawić go przy specjalnym stojaku na rowery to… Przepraszam, Panie Mazu, ale mnie byłoby normalnie, po ludzku wstyd mówiąc takie rzeczy. P.S. od trzech tygodni nie byłem w… Czytaj więcej »

AndrzejD
AndrzejD

Skoro na części wjazdów do tego parku, są znaki zakazu ruchu dla rowerów a na innych nie ma, to znaczy że można jeździć po tym parku bez żadnych ograniczeń ! Czyli np. mogę sobie wjechać wjazdem przed którym nie ma znaku i wyjechać wjazdem przed którym (od drugiej strony) stoi znak :) Bareja by czegoś takiego nie wymyśli :) …no chyba że chodziło o wydanie kasy na znaki (co jest bardzo prawdopodobne) Ale to już jest temat dla CBA – wypadałoby to im zgłosić. Już najwyższy czas żeby o 6-tej rano, smutni panowie wyprowadzili w obrączkach kilku urzędników gliwickiego magistratu… Czytaj więcej »

Silesian
Silesian

dziecko bawiące się na takim placu nie odróżnia, gdzie kończy się pas pieszy, a zaczyna rowerowy – zakaz jest słuszny w obrębie samego placu zabaw. Ryzyko potrącenia jest tam bardzo duże

Już po ptokach
Już po ptokach

To miasto aż puchnie od dyletanctwa, niefachowości, urzędniczej buty. Kiedyś pęknie i cała ta “zgnilizna” się rozleje.

HAL
HAL

To jeszcze kogoś dziwi? Która miejska inwestycja została dobrze przygotowana i wykonana, która zyskała jednoznaczny aplauz lub choćby akceptację?
Ale jest dobra wiadomość. Czasopismo „Wspólnota” ogłosiło, że pod względem bogactwa Gliwice prześcignęły już Katowice! Niestety “Wspólnota” nie pokusiła się o porównanie jak prezentują się oba miasta. A byłoby śmiechu…

JAK
JAK

Gliwiczanie jako całość nieodpowiedzialnie głosują. Sami wybraliśmy tę zgraję niedojdów, która uważa, że to my mamy się dostosować do nich a nie odwrotnie chociaż ich utrzymujemy. To naprawdę jakiś absurd, no ale komuna która wraca wykonała swoje zadanie wybornie.

Dym
Dym

Szkoda, że MZUK nie pomyślał i niedogadał się z PGWWP i nie wciągnęli do inwestycji ścieżki wzdłuż Kłodnicy (od Panewnickiej do Politechniki). Jadąc tamtędy rowerem nie da się bezpiecznie wyminąć z innym pieszym, nie mówiąc o rowerzyście. Dodam że stan nawierzchni jak i zagospodarowanie zielenią wzdłuż tej ścieżki to totalny dramat.

Aga
Aga

Ewenement na światową skalę.Największa głupota ,niestety w stylu gliwickim.

ja
ja

Akurat to rozwiązanie jest normalne. Przez park prowadzi ścieżka rowerowa, którą można wykorzystywać w dojazdach do pracy i na uczelnie. Jak ktoś chce pokręcić bączki, to niech nie robi tego na alejkach, którymi spacerują ludzie. Od tego są parkingi przed supermarketami albo Plac Krakowski.

Ja
Ja

Bączki? Rowerem? Autorze komentarza – czy ty wiesz, jak rower wygląda? A jeśli nawet ktoś umie i przeniesie się pod supermarket, to zaraz będziesz wrzeszczał, że zarysuje Twoje dwudziestoletnie Tico i ma wypieprzać do parku…

ja
ja

Uspokój się, bo ci klawiatura pęknie. Nie masz argumentów, to nie zabieraj głosu.

Poko
Poko

Jedyna zaleta tego rozwiązania to że facetów w leginsach nie trzeba będzie oglądać.

dB
dB

Powiem krótko.
Brawo wy
kanalizatorzy ruchu od siedmiu boleści. Najchętniej byście skanalizowali oddychanie.

dB
dB

To tylko kwestia podjęcia odpowiedniej decyzji i oznakowania. Znak C 16/13 dopuszcza współistnienie pieszych i rowerzystów. Nie ma wtedy podziału na “pany vs intruzi” i wszyscy uważają na wszystkich. Nasi urzędnicy mając do wyboru podjęcie decyzji mądrej i głupiej jak zwykle wybrali opcję drugą.
Dodatkową truskawką na torcie jest kolejna głupota – nawierzchnia z jakiś ostrych, pylących kamyczków

plażowicz
plażowicz

Dzisiaj byłem na Czechowicach, wróciłem po kilku godzinach gdyż nie mogłem patrzeć na to co się dzieje na kąpielisku zarządzanym przez MZUK. Chordy młodzieży drących się na maksa, a co drugie słowo to przekleństwo. Najpierw paniusia, a potem facet wprowadzający swoje psy do wody. Grillowanie 2 metry od wody na piasku. Tablice o zakazie wielkości znaczka pocztowego. Ochrona drzemie przy kasjerkach. Po prostu w MZUK są mądrzy inaczej

Ad
Ad

To trzeba było ruszyć swoje szanowne dupsko i zgłosić to ochronie zamiast potem wylewać swoje żale na forum 24gliwice

JaJko
JaJko

Od 30 lat jeździłem rowerem pt parku i nigdy nie było żadnych problemów z pieszymi, dziećmi, innymi rowerami… Paranoja jakaś…

ja
ja

Tam zawsze był zakaz

Stand
Stand

Gliwicki urzędnik wszystko ci wyznaczy – wskaże co ci wolno, gdzie, a czego nie. Będą mandaty? Bo za całą masę wykroczeń kierowców jest niewiele.

Minona
Minona

za tyle kasy i ścieżki wysypane grysikiem :) Brawo Gliwice!! Wpada to g…no w buty, niestabilne, gałęzie teraz, za chwilkę liście i pokażcie mi kto to będzie sprzątał? Na kostkę nie starczyło rozumiem, bo napis musieli ud…pić z betonu :) jaki kraj tacy terroryści – inaczej nie można ich nazwać!!

Anomin
Anomin

Śmiechu warte, tych znakow zakazu przybywało z dnia na dzień… nie znam drugiego takiego parku z tym cyrkiem. Aaa, jeszcze rok temu te osoby starsze czy też matki z dziećmi i wózkami mialy ten park gdzieś…

Cliper
Cliper

I jeszcze jedna uwaga..cywilizowany Europa zniosła prawie wszelkie zakazy dla rowerzystów A u nas nie dość że brakuje ścieżek to jeszcze się zabrania jazdy tam gdzie właśnie jest przestrzeń

dobrycy
dobrycy

To się wyprowadź do tej twojej cywilizowanej Europy i niech cię arabusy ukulturalniają.

ja
ja

Nieprawda. Zarówno w centrach miast Holandii, Danii jak i Szwecji obowiązują strefy CAŁKOWITEGO zakazu ruchu rowerów. Przestrzeń ma być przede wszystkim dla pieszych.

Paulo
Paulo

Zapomniałeś dodać, że obowiązują też różne zakazy wjazdu samochodami i żadne z tych miast nie wygląda jak skład szrotu co ma miejsce w Gliwicach.

ja
ja

Nie zapomniałem, po prostu trzymam się tematu rozmowy. Gadamy o rowerach.

dziarsky
dziarsky

Zamiast wykorzystać tą sytuację do edukacji i krzewienia wzajemnego szacunku pieszych i rowerzystów, oraz stworzyć odpowiednie zaplecze informacyjne i infrastrukturę, to odcina się część mieszkańców od drugich nasilając jeszcze konflikt, który w swoim założeniu jest anormalny. To jest klasyczna segregacja społeczna w “miękkim” wykonaniu. Zero wyobraźni, tylko zakazy.

...
...

A ja wiedziałam, że jakieś mega gónwo wydalą z siebie myślący inaczej “miastotwórcy” gliwiccy jak tylko pojawiły się pierwsze wzmianki czego tam niby nie będzie

CyC
CyC

Gliwice to miasto przyszłości. Rybnik uruchomił miejski rower czwartej generacji. Nie są już potrzebne stacje dokujące. Rower wystarczy zostawić na wyznaczonym parkingu i tyle. W Rybniku uruchomiono 19 stacji rowerowych, ale do końca lipca ma ich być 35. Miasto przyszłości ma 15 stacji i długą listę restrykcji.

ja234
ja234

Notoryczny problem braku sieci ścieżek rowerowych, odbija się w postaci zakazu wjazdu rowerem do tegoż parku.
Z drugiej strony, patrząc na niedzielnych rowerzystów jadących całą szerokością drogi ( obok siebie) rozumiem pieszych.

Krzysztof
Krzysztof

A właśnie miałem się tam przejechać, bo skończonego parku jeszcze nie widziałem :(
Szkoda :(

Paweł
Paweł

Rowerem nie mozna , ale psy moga dalej s*ać na trawnikach

gliwiczanin
gliwiczanin

do tego zamknąć akademicką dla prywatnego ruchu samochodowego – przecież można dojechać autobusem (kurs raz na dzień) albo taksówką !!!! każde nowe “usprawnienie” udowadnia, jakich debili mamy w UM

Ampuła
Ampuła

Widać, że rowerzyści nie są mile widziani w tym mieście. Najlepiej całkowicie się ich pozbyć. Nie wiem w takim razie po co ten cały rower miejski. Jeszcze kilka lat rządzenia prezydenta Frankiewicza i będzie całkowity zakaz jeżdżenia rowerem po Gliwicach.

Ja
Ja

No… I cudowna straz miejska ma stworzoną kolejne miejsce do łatania budżetu miasta.

Imiu
Imiu

jadąc zakazem byłem dumny że to robię, moja manifestacja tego jak ma wyglądać korzystanie z tego typu inwestycji była mikro paradą:-) Tyle kasy i jak zawsze kpina ale za to z rozmachem. Pojechni ci urzędasy i decydenci oraz grysik do butów się wtrąca…Chytre ludzie na czele! Franca balansuje pod Cyrka Areną