Parking z otwartym tarasem i widokiem na centrum miasta. Koszt inwestycji to 10 milionów złotych

Powoli dobiega końca budowa trzypiętrowego parkingu przy ul. Dunikowskiego. Obiekt przykrywany jest właśnie klinkierem, a kierowcy będą mogli z niego skorzystać wiosną 2018 roku.

Budowany kosztem 10 milionów złotych parking, będzie przeznaczony przede wszystkim dla lokatorów niedawno wybudowanej “plomby” u zbiegu Mikołowskiej i Jana Pawła II, część miejsc pozostanie jednak ogólnodostępna. Zostanie tam zamontowany nowoczesny system kontroli umożliwiający pozostawienie samochodu zarówno na kilkanaście minut, jak i wynajęcie miejsca na miesiąc czy rok.

– Szanujemy ten parking – skomentował z żartem inwestycję serwis architektoniczny Gruba Tektura. – Zdajecie sobie sprawę z tego, że po oddaniu do użytkowania parkingu przy ul. Dunikowskiego, jego ostatnia kondygnacja będzie powszechnie dostępna? Otwarty taras z pewnością szybko stanie się kolejną gliwicką miejscówką. I dobrze, bo właśnie z takich małych atrakcji składa się fajne miasto – zachwala projekt “GT”.

Budynek będzie miał trzy kondygnacje, na których znajdzie się łącznie 84 miejsc parkingowych. Wewnątrz zostanie zamontowana winda przeznaczona dla kierowców, a pojazdy będą wjeżdżały na poszczególne poziomy po pochylniach. Na parterze zaplanowano przestrzeń dla czterech lokali usługowych. Będą to prawdopodobnie sklepy.

Bardziej niż wyposażenie budynku, cieszyć może jego architektura.

Obiekt, który ze względu na swoją funkcjonalność – do atrakcyjnych wcale nie musiał należeć, prezentuje się dobrze, jest wkomponowany w otoczenie i stanowi dodatkową wartość dla rejonu skrzyżowania Mikołowskiej, Dunikowskiego, Dworcowej i Jana Pawła II. To miejsce ma w najbliższych miesiącach zresztą szansę na dużą metamorfozę. W niedalekim sąsiedztwie parkingu powstaje nowoczesny biurowiec “dworcowa25”. Data zakończenia jego budowy to także 2018 rok.

Inwestycję przy Dunikowskiego prowadzi gliwicki ZBM II TBS w Gliwicach. Wykonawcą obiektu jest Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD S.A. z Katowic, a jego projekt wykonało krakowskie biuro SSC Architekci.
(msz)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Bogdan Nehring

Nareszcie parking a nie tylko łatanie dziur niby parkingami.

Michał Szaroń

No tak …. standard w naszym Gliwickim grajdołku….. nie ma parkingu marudzą …. zbudują parking marudzą 2x więcej….. ludziom nie dogodzisz w tym kraju za cholerę…… :/

Tomasz Mihal

Marudzą jak coś jest nie tak,są jakieś nieprawidłowości,cwaniactwo itp…tu nie ma nic do rzeczy co jest robione,a co nie…tak trudno to zrozumieć???Czy brakuje IQ i szarych komórek???

Artur Szarek

A jaka będzie cena parkingu?

Maria Janczarek

Bardzo dobre pytanie, np cena za 1 godz. ?

Ha Ka

Jaka będzie kolejka zeby zaparkować ? I zeby sprawnie wyjechać i nie objeżdżać całego miasta :))))

driver
driver

200m obok jest parking pietrowy i problemu z miejscami tam nie ma.

Trep
Trep

Ale to jest parklng dla mieszkańców.

asd
asd

Podejrzewam, że cena będzie niewiele większa od cen w strefie parkowania. Czyli w okolicach 2 zł/godzinę. Zapewne dłuższe okresy będą bardziej atrakcyjne cenowo.

Tomasz Mihal

To będzie głównie parking dla tzw swojaków np z elit i układów,a reszta się raczej nie załapie i będzie jak było :-)…za jakiś czas się koś znowu wkurzy i zrobi jakiś pożar jak było ostatnio chyba w Anglii czy Francji,gdzie spłonęło mnóstwo aut…do tego na koniec prowadzi cwaniactwo i zapewnianie dobrego niby bytu dla nielicznych…ale mało kto to bierze pod uwagę i tylko na koniec są lamenty,załamywanie rąk itp,jak mleko się już rozleje…do tego prowadzi pazerność itp rzeczy oraz sztuczny podział na lepszych i gorszych…

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Taki parking już tam jest w tej okolicy od ponad 10 lat, mieli z niego korzystać mieszkańcy z TBS-u i co… auta stoją na wewnętrznej drodze że przejść jest trudno a parking pod nosem. Polakowi jak za coś będą kazali zapłacić aby mógł korzystać to ma to w nosie, więc i tak będzie i w tym przypadku.

Henryk
Henryk

Tamten parking stoi pełny i ten też się zapełni – bez obaw.

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Kiedy niby on jest pełny??? Oj Heniu kłamczuszku jeden

Trep
Trep

Ten parking jest dla mieszkańców (tak zapewniano w UM), ale za to z zupełnie niepomyślanym dojazdem.

gliwicjus
gliwicjus

Świetna sprawa, kolejna plomba w mieście wypełniona. Dodatkowo jeszcze architektura na dobrym poziomie.

Maciej Kasa

Dla mnie spoko, tylko bardzo bym chcial aby wkoncu zrobili porzadek z tym skrzyzowaniem. Bardzo czesto ludzie jadacy od Jana Pawla, po pasie na wprost (czyli na dworcowa) skracają w prawo, gdzie jest osobny pas do prawoskretu… Tak samo z przecinaniem skrzyżowania przez auta wyjezdzajace z uliczki co idzie od rynku.

mirus
mirus

wszysko w centrum a 2 kilosy zanim tragedia

driver
driver

Zamiast hali bankrut można było 40 takich parkingów wybudować i byłaby to dużo wieksza promocja miasta

asd
asd

Wiele rzeczy można by za cenę hali zrobić. Np. rozbudować system miejskiego CO, żeby każdy chętny mógł wywalić swojego kopciucha i podłączyć się do miejskiego ciepła.

AMF
AMF

Ciekawe kiedy gliwicka uczelnia dorośnie do czegoś takiego. Trąbią o sukcesach a z takim banałem nie potrafią się uporać. No chyba, że bardziej nie chcą i poczuwają się też uczyć wieśniactwa za kółkiem?

asd
asd

Ja bym wolał, żeby gliwiccy urzędnicy w końcu zauważyli, że w Gliwicach studiuje dziennie 10 tysięcy studentów. Dodatkowe kilka tysięcy zaocznie. I że gdyby zorganizować im porządną komunikację miejską, to liczba samochodów by spadła. Jest ogromne zapotrzebowanie na profesjonalną komunikację miejską w tym rejonie, tylko że decydenci nie mają jakoś pomysłu co z tym fantem zrobić.
Studenci nie przyjeżdżają autami dlatego, że lubią stawać gdzieś na chodnikach, cisnąć się gdzie popadnie czy ryzykować mandaty. Przyjeżdżają autami, bo muszą. Bo nie ma dobrej alternatywy.

Ampuła
Ampuła

Chyba ominęła cię wieść, że na niedawnym plenum Komitetu Centralnego Terrowerystów Radzieckich zapadła decyzja, że studenci w Gliwicach mają używać dwukołowych wozideł pancernych.

Ewa
Ewa

Tylko że obcy tak nie wjedzie

Mar Gor Wa

Szkoda tylko ze dojazd jest utrudniony

Tomasz Mihal

Takie małe porównanie co do kosztów…tu jest około 10 mln za wybudowanie,a za pomalowanie i mały remont kosmetyczny U.Miejskiego jest ponad 6-ć mln…nikt tu nie dostrzega jakiegoś nadużycia i niegospodarności????

Barbara Kuśnierczyk

ciekawe kto chciałby przez ścianę mieszkać z tym parkingiem

Urko
Urko

Fajna miejscówa w razie apokalipsy zombie . Będzie się można ostrzeliwać :-)

Ampuła
Ampuła

Przestańcie natychmiast zachwalać tę parkingową “miejscówkę” z tarasowymi widokami! Przecież w rozlicznych organizacjach i komitetach aż dyszą z żądzy znalezienia wybitnie eksponowanego i wyjątkowo urokliwego miejsca, żeby go opanować i ufortyfikować pomnikiem własnej pychy. Post-akowcy na Kraku zajęli teren, ale to tylko wygrana bitwa. Wojna trwa. Gdyby tak np. czcicielom Batalionów Chłopskich udało się zdobyć ten taras i postawić tam trzydziestometrową statuę Chłopopartyzanta, który w szeroko rozpostartych rękach trzyma obrzyna i szopkę betlejemską?
Bez dwóch zdań: górowałaby. Nad agentem Piłsudskim przycupniętym na skwerku. I nad wibratorem powstańczym na Kraku też.

asd
asd

Plac Krakowski jest świetnym miejscem do wybudowania podziemnego parkingu.

Ampuła
Ampuła

I owszem, ale placem tym rządzą stale rosnące szeregi kombatantów poakowskich, więc na taki zwykły parking podziemny zgody nie będzie. Jednak za 100, może i 120 milionów państwowej dotacji może powstać tam Muzeum Ziemianki Wyklętej. Parkując, płacisz za bilet niby za zwiedzanie. W kasobudkach i przy szlabanach mundurowi rekonstruktorzy zrobieni na wyklęto. Dzieci Pułku myjące szyby za datki na msze. Na powierzchni Muzeum Ziemianki Wyklętej wiadomy pomnik. Całość stanowiłaby nie lada kompleks marty-patrio-kato-biznesowy.

Dziadek
Dziadek

Uważam powyższy pomysł nie do przecenienia!

Józef Dziuba

Parking z otworami strzelniczymi. To powinna być otwarta przestrzeń.

Lolek
Lolek

A dlaczego uważasz powinna tam być otwarta przestrzeń? Że niby spaliny? Jeśli tak to czemu się ludzie nie duszą, w podziemnych parkingach które powstają przy każdym niemal nowym budynku wielorodzinnym?

Ad
Ad

ON tak uważa, bo ON się nazywa Józef Dziuba i ON może tak uważać, bo przecież ON na pewno ma rację a reszta do przecież idioci

docaut
docaut

W Gliwicach brakuje jednej podstawowej rzeczy, czyli parkingu, ale z tego co widzę to on nie spełni moich oczekiwań, bo ilość miejsc parkingowych jest stanowczo nie wystarczająca. Był idealny teren pod parking u zbiegu ulic Dworcowej i Dolnych Wałów (obok byłej poczty) to Frankiewicz miał inny plan na tą działkę, co w konsekwencji okaże się, że w tym mieście całkiem nie da się postawić wozu. W innych miastach patrzą na tą kwestią bardziej rozsądniej.

Czuwający
Czuwający

Ohydztwo , szpetota w centrum miasta Flakturme tak to powinno się nazywać . Dla gatunku inwazyjnego to pasuje bo przyjeżdżając do miasta będą mogli gdzie zaparkować dla mnie to wypaczenie architektoniczne .Co najbardziej to przypomina schrony przeciw lotnicze w Berlinie (flakturme)

zyz
zyz

A w którym konkretnie miejscu przypomina flakturmy?
Z wieży nie ma to nic. Z betonu (w warstwie zewnętrznej) też nie.
To gdzie podobieństwa?

Johny West

kolejny moloch ! wygląda jak nowoczesne amerykańskie więzienie

Maciej Dubiniak

Fakt faktem pochwalilem ale nie ma czego ,chcemy przyjmowac uchodzcow I kase im dawac I mieszkania a parkingi robimy ….
A mam pytanie jako POLAK na ktorym miejscu jestem I gdzie bo jak narazie o mieszkanie musze walczyc zeby moje narodzone niedawno corki w gnoju nie mieszkaly .O co tu chodzi?
O kase z uni za uchodzcow? Tanio sie sptzedajecie dziwka za.godzine wiecej bierze

ja234
ja234

No, wywalili 10 mln to i wygląda w porządku.
Swoją drogą sporo kosztowało jedno miejsce parkingowe.
W glajwicach można łatwo zarobić, wystarczy podbić koszty np. 3krotnie a miasto chętnie wyskakuje z kasy bo przecież ceny np. mieszkań są w glajwicach bardzo wysokie.

Marx
Marx
Jak na budynek bez żadnych instalacji prócz elektryki to 10 mln wydaje się sporym wydatkiem. Jedno miejsce parkingowe kosztuje 120 tys zł. Gdyby nie było żadnego budynku, to koszt wybrukowania wyniósłby pewnie kilkanaście tysięcy, a zmieściłoby się pewnie tylko o połowę mniej samochodów. Moim zdaniem inwestycja nie została przemyślana – budynek powinien być przynajmniej dwa razy wyższy, co dałoby 160 miejsc parkingowych – a to już robi różnicę. Myślę że dużo korzystniej wyszłoby wybrukować i zrobić zwykły parking, może nawet jakieś drzewa by się zmieściły. A pozostałe miliony skierować na lepszą komunikację miejską otwierając np nową linię autobusową (autobus jeżdżący… Czytaj więcej »
gliwicjus
gliwicjus

Ktoś, kto uważa, że szeregi garaży osiedlowych wykonanych metodą “z czego miałem to se zrobiłem” to fajna sprawa i ogólnie nie do ruszenia, nie powinien zabierać głosu w poważnych dyskusjach. Liczba minusów powinna dać panu Marksowi do myślenia, bo jak widać, mentalnie jest wciąż w epoce, kiedy jego nickowy imiennik był ideologicznym przywódcą.

Marx
Marx

skad pomysl ze mam blaszak?

Ad
Ad

Jak na budynek bez żadnych instalacji prócz elektryki

budynek bez żadnych instalacji oprócz elektryki… załamać się można poziomem wykształcenia społeczeństwa! Jak nie masz bladego pojęcia o temacie, to się nie wypowiadaj, bo jeszcze jakiś Tobie podobny podejmie temat i utwierdzi Cię w tej głupocie…

imię jego dk44
imię jego dk44

Dyżurny maruda siedzi i odświeża stronę główną z częstotliwością 50kHz w nadziei, że pojawi się nowy artykuł, pod którym będzie mógł ulać swoją porcję żółci.

Iwona Kosowska

A ludzie mieszkań nie mają muszą kątem na wynajmie siedzieć żenada nie ma się czym chwalić echhh☠️☠️☠️

ziomek
ziomek

co ma piernik do wiatraka?

Rafał Białas

Czemu muszą kredyt hipoteczny i jazda na swoje:-) o pracę w Gliwicach nie trudno więc ciężko z tym nie jest

asd
asd

Miasto buduje w TBS-ach w większości duże mieszkania po 60-80 m2. A potem od tej powierzchni nalicza wysoki podatek śmieciowy jako dodatek do czynszu :) Mniejszych mieszkań w Gliwicach jest jak na lekarstwo.

Daria Brezmen

Nie maja bo nasz kochany ZGM nie chce dać, przykład ja.
Od sierpnia się staram i nadal odmawiają.

Ad
Ad

(roz)dawali to w PRL-u

?!
?!

Pisze Pani nieprawę i wprowadza w błąd. Stara się Pani o mieszkanie od sierpnia … roku 2017? Jeśli tak i otrzymała Pani pismo w sprawie wnioski od ZGM to jakiej treści. Proszę napisać.

Ad
Ad

Co za zmierzłota… to niech ludzie zarobią kasę i kupią sobie mieszkania, miasto nie jest od dawania innym!

Lolek
Lolek

Ale przecież miasto mieszkań nikomu nie daje. Co najwyżej wynajmuje, a dla mnie to już spora różnica.

Tomasz Mihal

U nas to działa tak,że nie dba się o mieszkańców,a robi tylko to co jest wcześniej ustalone przez znajomków z układów i samego naszego królika Generalissimusa Don Franko,jego świtę i popleczników,a resztę traktuje jak plebs,lumpy,zło konieczne itp…a to często jeszcze tylko prowadzi do patologi,frustracji itp…ludzie tzw zwykli mieszkańcy są bezsilni na takie traktowanie i dla tego jest jak jest i nic się nie zmienia…