Piast bez licencji na grę w Ekstraklasie. Klub na wojennej ścieżce z Waldemarem Fornalikiem

Piast Gliwice nie otrzymał licencji na grę w Ekstraklasie w sezonie 2023/24. Równie szokujący co decyzja PZPN, jest jej powód – zaległości związane z odszkodowaniem dla trenera Waldemara Fornalika.

 
Fornalik to architekt najważniejszych sukcesów w historii gliwickiego klubu, w tym mistrzostwa Polski z 2019 roku. Z klubem pożegnał się po pięciu latach. W październiku 2022 roku został zwolniony. To wówczas miano ustnie ustalić, że trener dostanie odprawę równą trzykrotności miesięcznej pensji. Fornalik wskazywał, że przez dłuższy czas odpocznie od piłki.

Na ławkę trenerską wrócił jednak już po miesiącu, obejmując Zagłębie Lubin. Zdaniem gliwickiego klubu był to powód, dla którego warunki wypłaty odszkodowania przestały obowiązywać. Sprawa trafiła do sądu i wygrał ją Fornalik. Klub nie uregulował jednak należności, co poskutkowało decyzją PZPN o nieprzyznawaniu Piastowi licencji.


Piast tuż po decyzji PZPN wydał oficjalne oświadczenie i zapowiedział, że złoży odwołanie.

– Klub odwoła się do Komisji Odwoławczej ds. Licencji Klubowych PZPN oraz wypłaci odszkodowanie trenerowi Waldemarowi Fornalikowi, ale będzie dochodził swoich racji w Piłkarskim Sądzie Polubownym Polskiego Związku Piłki Nożnej

– czytamy w oświadczeniu. – Klub w miesiącu marcu wniósł do PSP pozew o ustanie nieistnienia prawa Waldemara Fornalika do otrzymania odszkodowania z uwagi na podjęcie pracy i brak utraty zarobku – dodają władze Piasta.

WŁADZE PIASTA KRYTYCZNIE O FORNALIKU

Treść oświadczenia to smutne post scriptum do pięknej, sportowej historii napisanej przy Okrzei przez Fornalika. Władze Piasta mocno zaakcentowały w piśmie finansowy aspekt całego sporu.

– Mimo zaistniałej sytuacji, życzymy Waldemarowi Fornalikowi wszystkiego dobrego. Jeśli jednak w polskiej piłce będzie więcej trenerów, którym zależy wyłącznie na pieniądzach, a nie na dobru klubów, to polska piłka nie będzie się rozwijać tak, jak wszyscy byśmy sobie tego życzyli. Klub nie obarcza trenera Waldemara Fornalika całą winą, ale w momencie, kiedy odchodził on z Piasta, to Klub znajdował się w trudnej sytuacji finansowej oraz trudnej sytuacji w tabeli Ekstraklasy – napisały władze Piasta.

FORNALIK: „TEMAT NIE JEST ZAKOŃCZONY”

Waldemar Fornalik został zapytany o komentarz do oświadczenia podczas niedawnej konferencji prasowej po meczu Zagłębia Lubin z Widzewem Łódź.

– Nie skomentuję tego. Powiem w ten sposób, ci, którzy mnie znają, to odpowiedzą sobie na tak postawioną tezę. Dla mnie to osobiście przykre, że ktoś wyraził taką opinię. Temat, że tak powiem, nie jest zakończony

– skomentował.

Klub zapowiedział, że do zakończenia procesu licencyjnego nie będzie udzielał dodatkowych komentarzy na temat całej sprawy.
(msz)
fot. piast-gliwice.eu

24 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze