“Pieniądze w błoto”. Mieszkańcy skarżą się na nową nawierzchnię alei w lesie komunalnym

“Co inwestor zamierza zrobić z tym stanem drogi” – pyta mieszkaniec Gliwic w rozmowie z naszym portalem. Chodzi o aleję Sosnową, która przebiega w rejonie tężni solankowej w Parku Kultury i Wypoczynku. W sprawie wystosowano pismo do wiceprezydenta Śpiewoka.

W lesie komunalnym przy ulicy Chorzowskiej w ubiegłym roku wykonano utwardzoną nawierzchnię na jednej z alejek zaczynających się przy ul. Horsta Bienka – nie wygląda ona jednak na dokończoną. W pozostawionych zagłębieniach gromadzi się woda, uwagę zwracają też wystające studzienki kanalizacyjne. Sprawą interesowaliśmy się już 3 miesiące temu. Mimo zapewnień, że uchybienia zostaną naprawione, do tej pory nic się tam nie zmieniło.

– Miejski Zarząd Usług Komunalnych informuje, że wykonawca prac przy alei w Lesie Komunalnym (firma z Tarnowskich Gór, red.) został zobowiązany do usunięcia nieprawidłowości. Jednocześnie informujemy, że ze względu na aktualne warunki atmosferyczne, w chwili obecnej nie jest możliwe wykonanie prac remontowych. Wszelkie naprawy nawierzchni zostaną przeprowadzone przy dodatnich temperaturach – informowała w styczniu br. ówczesna rzeczniczka MZUK, Iwona Janik. Od naszego zapytania, choć pogoda temu sprzyjała, na alejce nie wykonano żadnych poprawek.

Na złe wykonanie alei zwracają uwagę również mieszkańcy, którzy interweniują w tej sprawie w MZUK.

Jeden z nich, rzeczoznawca budowlany, napisał więc mail do zastępcy prezydenta Gliwic, Mariusza Śpiewoka. Wiadomość udostępniono w mediach społecznościowych Rady Dzielnicy Zatorze.

Zwracam się do Pana jako Osoby nadzorującej inwestycje miejskie z problemem złego stanu technicznego nowo wybudowanej (10.2020) drogi/ścieżki spacerowej w Parku Leśnym od tężni solankowej do ul. H. Bienka. Droga/ścieżka ta, chociaż wybudowana dopiero w październiku 2020r, już obecnie jest w złym stanie technicznym – nierówna powierzchnia, liczne zagłębienia, brak odpowiedniego wyprofilowania umożliwiającego odpływ wody deszczowej itp. Wątpliwości moje (jako rzeczoznawcy budowlanego) budzi również zastosowany w warstwie powierzchniowej materiał – zwraca uwagę mieszkaniec.

Kierując się troską obywatelską, wnoszę o niezwłoczne spowodowanie (jeszcze w okresie gwarancyjnym), przeglądu stanu technicznego tej drogi pozwalającego określić szczegółowy zakres ujawnionych wad i usterek oraz sporządzenie listy niezbędnych napraw wraz ze sposobem ich wykonania i z harmonogramem. Duże brawa za tężnie solankową i mam nadzieje że naprawiona droga będzie dobrym uzupełnieniem tej inwestycji – zaznacza mieszkaniec.

Pod wpisem Rady Dzielnicy w serwisie facebook.com pojawiły się komentarze internautów.

– To w ogóle ciężko nazwać inwestycją, a jedynie wyrzuceniem pieniędzy w błoto (dosłownie). Zniszczono dobra drogę, zasypano rowy melioracyjne i wysypano tam glinę – napisała jedna z komentujących.

– Dzisiejszy spacer to tragedia dla butów i spodni. O psie który wymagał kąpieli nie wspomnę. Swoją drogą zastanawiam się czy owa szara nawierzchnia jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt – zastanawia się inny użytkownik.

W sprawie tej wystosowaliśmy kolejne zapytanie do Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych. O dalszym jej przebiegu będziemy informować.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŁG (zdjęcia wykonane zostały w styczniu oraz w kwietniu 2021 r.)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
STOWARZYSZENIE KOCHAMY GLIWICE

1.To jest LAS ! a nie PARK ! w związku z tym w tym zakresie nie trzeba tam robić NIC !. Należało zostawić tą ścieżkę w spokoju ! 2.Natomiast “PARKING” od ulicy Chorzowskiej prosi o ZMIŁOWAMIE ! Dziury ! // Wertepy ! // Głębokie kałuże po deszczu // Urywanie rejestracji gdy auto jest nisko zawieszone ! // 3.APELUJĘ o wprowadzenie zakazu jazdy na rowerze na tym terenie ! A już SZCZEGÓLNIE ! poza głównymi ścieżkami. TO JEST LAS ! TAM MIESZKAJĄ SARNY ! i inne zwierzęta leśne. ///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// APELUJĘ ! do GLIWICKIEJ RADY ROWEROWEJ – POKAŻCIE KLASĘ ! POKAŻCIE, ŻE… Czytaj więcej »

black_horse

Las jest dla wszystkich. Dla rowerzystów też. Chyba nie powiesz mi, że jesteś za dyskryminacją.

Szanowny ! black_horse

Wytłumacz SARNIE swoje stanowisko !
Pozdrawiam !

STOWARZYSZENIE KOCHAMY GLIWICE

GWOLI WYJAŚNIENIA !!! To mały teren leśny /około 200 hektarów/ poprzecinany ścieżkami. Zwierzęta nie mają gdzie uciec np. w głąb lasu, nie ma tu tyle miejsca. Dwa razy widziałem oszalałe ze strachu SARNY uciekające przed psami /też powinny być na smyczy/. Uszanujmy to cudowne miejsce takim jakim ono jest wraz z żyjącymi tu zwierzętami ! . 200 hektarowy NATURALNY las w mieście to naprawdę ewenement ! Tyle na tym portalu UŻALANIA nad brakiem zielni w mieście ! A tam gdzie ona jest w naturalny stanie nie mamy woli aby ją uszanować ! W IMIENIU LASU :) ZAPRASZAM NA SPACERY /mało… Czytaj więcej »

Informacja Turystyczna

Kurcze to psy na rowerach sarny gonią?
No wszak ewementowy czy wręcz magiczny stumilowy las.
Nie to co jakieś parę drzewek okalających Miechowice czy Makoszowy.

PS: w zeszłym tygodniu widziałem panicznie pomykającego zająca koło Kauflanada, zdecydowanie należy zakazać tankowania rowerów na pobliskiej stacji paliw.

Mr

Zgadzam sie w 100% jak maja za duzo betonu to niech zrobia chorzowska!!

Fene

A bez tej całej masy wykrzykników i dziwnych znaków nie dało się napisać kulturalnej wypowiedzi? Brzmienie tej wypowiedzi wskazuje na wielce histerycznego i nie znającego praw rządzących internetem autora.

Zbyszek Zero

-“Prawa rzadzace internetem” ?
Nie bądź śmieszny mój synu !
Może Prawo Internetu i Sprawiedliwość Internetu ! CI się marzy ?
Zaczynasz studia na informatyce czy kończysz ?

Beton

No to jak? Niby las, a parking kiepski? A obsadzić parking drzewami i zlikwidować – przecież to las!

Nie wiem ale się wypowiem !

Nigdy tam nie byłeś !

Jola

Jest mi bardzo przykro że nawet las trzeba dostosować do niepojętych dla mnie wizji urzędników. Pewnie trzeba było gdzieś upchnąć kasę z UE, myśleli, myśleli no i wymyślili. Ja mam prośbę o zwrot leśnej drogi, a nawet żądam. To co zostało zrobione to zniszczenie naturalnego kawałka w Gliwicach w imię czego? , żeby można było na szpilkach dojść do tężni?

Cliper

A z lasu Łabędzkiego usunąć czołgi testowane przez bumar a na wójtowej wsi wypędzić komandosów którzy strzelają seriami….płoszą sarny no i wstrzymać ruch na autostradzie a1

observer

świetny pomysł

Kirk

Gliwicka Rada Rowerowa nie jest w stanie się sama ograniczyć! Pchają te swoje DDR gdzie tylko mogą wycinają drzewa, likwidują trawniki, dewastują miasto! Najwyższy czas to powstrzymać, zanim będzie za późno!

Zawiedziona

To może zabronmy ludziom też wchodzić.Pozostańmy w domach i pozwólmy sarnom beztrosko hasać a sami kiśmy się w dusznych pomieszczeniach.

gt

Tak się kończy betonowanie parku / lasu. Co trzeba mieć w głowie żeby tak niszczyć naturalne środowisko??????

Perez

mam nadzieje ze nie spodziewaja sie tam asfaltu :D

4WD

Albo jeszcze gorzej – kostki betonowej. Nawierzchnia szutrowa, żwirowa, czy jak taką zwą, jeżeli jest dobrze zrobiona bije na łeb wszystkie inne. Wzdłuż Portowej od skrzyżowania ze Śliwki, zanim wybudowano dtś, była doskonała ścieżka pieszo-rowerowo o nawierzchni szutrowej. Gładka, porządnie utwardzona, kałuże znikały momentalnie.

AndrzejD

…tak to jest jak polacy próbują coś “poprawiać” po Niemcach

Kml00

Zgadzam się z 4WD, zrobiłem kiedyś taką od domu, ekipa przyjechała z równiarka i walcem wibracyjnym, walcowali aż się dom trząsł. Ale chyba z 7lat byla super równa, mimo śmieciarek i innych budów dalej.

Fan Ampuły

Prawdę powiedziawszy, można było zrobić tam asfalt i połowę ścieżki udostępnić rowerzystom + rolkarzom (łącząc go z istniejącym już bardzo fajnym kawałkiem asfaltowym dla rolek w tym samym parku/lesie). Las nic by na tym nie stracił, a na pewno nie więcej niż zrobiono teraz. Istniejąca wersja tej ścieżki to jakaś wariacja pt. “zróbmy coś lepszego/nowszego niż leśna ścieżka ale żeby za drogo nie było”. PS. Tłumacząc bardziej klarownie potencjalnym minusującym: nie mówię o asfaltowaniu każdej ścieżki w lesie, tylko żałuję że nie dołożono kawałka fajnej gładkiej ścieżki dla rolkarzy, skoro już coś tam i tak było do zrobienia innego niż… Czytaj więcej »

Informacja Turystyczna

Je jeszcze podpowiem, że nawet w Polsce potrafią zrobić równoległy odcinek asfaltowy dla rowerzystów i miękki dla biegających.

Zawiedziona

To jest skandal!Kto zezwolił na coś takiego?i kto to odebrał?Nie trzeba być specjalistą, żeby zauważyć, że to jakaś fuszerka.Ten niby szutr, to są chyba jakieś odpady z cementowni.Sciezka zrobiona za grube pieniądze,chyba tylko po to żeby omijać ją szerokim łukiem,co też czynię.Po deszczu kałuże i szare błoto lepiące się do butów.W pogodny dzień za każdym przejeżdżającym rowerzysta tumany unoszącego się kurzu.Mam nadzieję, że ktoś odpowie za zmarnowanie pieniędzy podatników.

Dziedzic_pruski

Sprawę zgłosić do prokuratury. A MZUiK i Śpiewok do wymiany !

Mr

Najlepiej zabetonowac caly park… dramat!! Mniej ulic wiecej lasu w lesie!!

Lukasz

Myślałem że to jest dalej droga w. Budowie a piszecie ze to ukończona droga? To jakaś kpina…

Hip hop hurra!

Oby Śpiewok miał jakąś biblijną przypowieść na tę okazję. Albo chociaż jakąś ludową “mądrość”, jak ta o kąpielach po 26 czerwca.

Informacja Turystyczna

To jest nawierzchnia biblijna właśnie!
Do jazdy osiołkiem.
Tylko czy znajdą się chętni poświęcić płaszcze by się nie kurzyło?

Alek

Kto odebrał tę “inwestycję” (czytaj dewastację)? Czy ta osoba wie, że w tym lesie grube tysiące ludzi aktywnie spędza czas? Jest to najgorsza nawierzchnia do aktywności fizycznych jaką widziałem. Raz jest twarda, raz śliska, a na całej długości niesamowicie nierówna. Dłuższe chodzenie i bieganie po niej jest szkodliwe dla stawów (zwłaszcza kolan), a o zwichnięcie nogi nie trudno.
Warto wspomnieć o wcześniejszej “inwestycji” w tym samym miejscu, czyli o ekologicznych latarniach. Ekologicznych dlatego, że przez ponad rok nie świeciły (nie wiem czy już świecą).

Obserwując

No przecież byle jakość jest tu.
Wyrzucona kasa w błoto to umiejętność urzędasów.Zamiast czekać na naprawę wykonawcy-partacza, wydać polecenie naprawy drogi prujem albo zetdem.

DarB

Jak można było zrobić taką betonizę w lesie??? To jest karygodne. To wygląda jak podsypka z suchego cementu nie dokończona droga. Zastanawia mnie z czego tak naprawdę jest ta nawierzchnia. Podejrzewam, ze to jakiś szkodliwy, chemicznie aktywny twór. Takie coś w lesie?

observer

było dobrze to musieli wszystko rozpieprzyć. to samo zrobiono z parkiem chrobrego, tylko tam zamaskowano to ławeczkami i placami zabaw

Elżunia

Oddajcie nam leśną ścieżkę, którą zniszczyliście!!!. Teraz trzeba spacerować dzikimi ścieżkami i tam można przejść suchą nogą.

Informacja Turystyczna

Mieszkaniec ma niewłaściwą optykę!
To nie są kałuże tylko przyszłościowy program małej retencji na miarę przyszłościowych Gliwic.

Tomek

Te parki w Gliwicach to jeden wielki pić na wodę. Do jednego nie można wjechać rowerem, w drugim alejki całe w kałużach. Lepiej wybrać się do Bytomia. Tam centrum miasta jest piękny, duży park, ze stawem i mostkiem nad nim. Idealne miejsce na spacery i sesje fotograficzne.

Laszlo_egesz

Zwłaszcza w okolicy rynku, który został niedawno zamieniony w betonową pustynię.

Rychu

Moim zdaniem jak mieszkańcy tacy są zatroskani o drogę to niech na własny koszt wyremontuja i zobaczymy ilu da pieniadze do skarbonki a nie tylko 500+ pobierać.

AndrzejD

Mieszkańcy płacą podatki z których są finansowane inwestycje gamoniu !

observer

chyba masz coś z głową człowieku. już dali i to na nasz koszt zostało zrobione to partactwo

Informacja Turystyczna

Czołgi też niech sobie sami kupią, co nie?
Tylko wtedy za co urzędnicy i politycy mieli by 500+ dziennie pobierać?