Pierwsze w woj. śląskim powołanie do WOT. W gliwickiej jednostce stawiło się ponad 80 kandydatów

22.09.2018 - GLIWICE Wojska Obrony Terytorialnej 13 SBOT , WCIELENIE Fot. Irek Dorozanski / DWOT

Bramę jednostki w Gliwicach, przy ul. Andersa przekroczyło w sobotę ponad 80 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Wśród nich jest 12 kobiet. Punkt 7:00 rozpoczęło się pierwsze w województwie śląskim powołanie.

W jednostce stawili się wszyscy kandydaci, którzy otrzymali karty powołań.

Pierwszego dnia tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego po załatwieniu spraw ewidencyjnych zostali umundurowani i poddani ocenie sprawności fizycznej, który składał się z brzuszków, pompek oraz biegu na 3 kilometry.

Wyniki zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Choć nie było to obowiązkowe część z kandydatów skorzystała z usług fryzjera.

Wszyscy kandydaci, którzy rozpoczęli szkolenie nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Nikt z nich nie narzekał jednak na wojskową musztrę. Fakt, że do wojska przyszli jako ochotnicy sprawia, że są w pełni zmotywowani i chcą dać z siebie wszystko.

W poniedziałek wręczona zostanie im broń, z którą nie rozstaną się aż do przysięgi, która odbędzie się 7 października w Katowicach.
Do tego czasu ich domem będą wojskowe koszary. W tym czasie szkolić się będą przede wszystkim ze strzelania oraz taktyki.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby.
W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
kanalia52
kanalia52

Po 16-tu dniach toi będzie armia, że ja cierpię dolę.

Olo
Olo

A kiedyś dwa tysiące marek żeby nie dostać takiego powołania…

Polak czy polak?
Polak czy polak?

Rodzinne wsparcie z Reichu i kategoria D od ręki. Niektórzy musieli się bardziej wysilić, a inni służbę socjalistycznej ojczyźnie z honorem szli odsiedzieć w więzieniu. Jest różnica, co?

I tyle w temacie
I tyle w temacie

Rdzenni Ślązacy to nie Polacy… wiec po co mają służyć w Legii cudzoziemskiej…

Helga
Helga

Akurat do Legii chętnie szli. Tak jak do Wehrmachtu. Tacy byli rdzenni i osobni.

Wnuk Wehrmachtowca
Wnuk Wehrmachtowca

Do Wehmachtu szli bo to byli swoi…

zyz
zyz

G … prawda.
Gdybyś cokolwiek wiedziała o specyfice Górnego Śląska to nie opowiadałabyś takich wyświechtanych bzdur wyciągniętych z propagandy komuny.
To byli ludzie w potrzasku historii!
Wybór był taki: Ostfront albo Auschwitz. To lepszy chyba Ostfront?
Oczywiście, jak wszędzie, znaleźli się i tacy, którym to frajdę sprawiało. Analogicznie jak np. wśród Wyklętych.

Prawda
Prawda

Co ty tam wiesz…? Nasi dziadkowie byli obywatelami Rzeszy i nimi się czuli… a takie bajki o przymusowych wcieleniach to tylko Polacy powtarzają, żeby usankcjonować prawo do Śląska – jak to niby pragnęliśmy przyłączenia do Polski. Pewnie byli tacy co do Wehrmachtu szli niechętnie, ale gdyby dzisiaj był taki pobór do polskigo wojska, to ilu byłoby chętnych ?. Nigdy nie słyszałem od żadnego mężczyzny służącego w Wehrmachcie z mojej rodziny, że wybrał pobór tylko dlatego, że alternatywą był obóz. Żaden też nie zdezerterował. Oni spełniali po prostu swój obowiązek, walczyli za swój kraj. A piszący tak jak Ty po prostu… Czytaj więcej »

AMF
AMF

Prawda na literę G czyli gówno prawda.
Jak dziadkowie tWOICH dziadków zostali tu osiedlani przez prusaków to nic dziwnego, że tak ochoczo Rzeszy służyli. Zdanie Ślązaków było “zdeczka” inne, ale rozumiem masowe rozstrzeliwania (ciekawe na ilu twoi dziadkowie donieśli?) w 39 to kłopotliwy dla wAS temat…
Szkoda, wiec że twoja rodzina nie skończyła na niedźwiedziach.

zyz
zyz

Obywatelami Rzeszy to byli te parę lat istnienia tysiącletniej Rzeszy. A ja tu piszę o czymś innym. Na Śląsku mieszkali (i nadal mieszkają) Ślązacy. Nie Niemcy i nie Polacy. Ciążenia były zróżnicowane (patrz powstania śląskie i kto z kim walczył). Ale dymali Ślązaków i jedni i drudzy. A ludzie tu chcieli po prostu przeżyć i dać przeżyć swoim rodzinom. Nikt też nie dezerterował, bo nie taka jest tutejsza mentalność. Jak się jakąś robotę zaczyna to się ją kończy. Ponadto, represje za ew. dezercję dosięgłyby rodzinę. I dlatego pobór nie był przymusowy (choć w pewnym sensie jednak był): nikt nikogo pod… Czytaj więcej »

AMF
AMF

Primo: Ci co byli zbyt mocno za Polską to wyboru nie mieli – w 39 poszli do ziemi.
Secundo: wybór był nieco inny – o ile nie złożył przysięgi to raczej więzienie lub roboty a jeśli złożył to niekoniecznie front wschodni (a choćby nawet Kriegsmarine!), przynajmniej do momentu gdy był za progiem a Niemcy zorientowali się, że Ślązaków coś za bardzo ubywa ;-)

PS: a prawdziwie ciemną kartą to nie był wermacht tylko mendy co poszły do gestapo itp.

AndrzejD
AndrzejD

…prościej i przyjemniej było iść na studia zamiast do syfu ku chwale ojczyzny :)

Snajper
Snajper

Tego nie wiesz

Bronisław
Bronisław

Ochotnicy ,posiedział by 15 miesięcy z poboru to by się wszystkiego odechciało o fali nie wspomne co to jest 16 dni kpina.

seba87
seba87

Bo gnębić człowieka to twoja ulubiona rzecz…

prawda
prawda

Kiedyś wojsko to tył mobbing, fala i tępienie, teraz idą ci którzy naprawdę chcą i tak ma być!!

Lolomil
Lolomil

Ja byłem kiedyś 25 lat temu i idę teraz za tydzień będę miał porównanie ;-) ogólnie świetny pomysł coś jak Gwardia u Ameryknów i przestańcie pluć na Polskę w tych komentarzach. Trochę szacunku nawet do samych siebie…

Urko
Urko

Well… czyli masz powiedzmy jakieś 45 lat ? Więcej takich niedzielnych emerytów w WOT i nie będziecie potrzebować żadnego wroga . Połowa padnie na zawał na pierwszym poligonie , 1/4 się na nim zgubi a pozostała 1/4 spełni swój obowiązek wobec Polski pilnując latryn dla zawodowych żołnierzy . Brawo Ty…

Snajper
Snajper

A to nie przypadkiem w niemieckiej armii była akcja “wielkie odchudzanie”? Bo stwierdzono, że armia ma niezłą nadwagę. Dosłownie.

Urko
Urko

Jak prawdziwy Snajper trafiłeś kulą w rzeczoną latrynę . Co WOT ma wspólnego z armią ? Jakąkolwiek ?

Snajper
Snajper

Drwisz ze sprawności fizycznej polskich 45 latków to aż się prosi wspomnieć o odchudzaniu “waszych” 35 latków

Ssak
Ssak

to nie kpina bo czasu wystarczy by podatnych młodych wystraszyć i zindoktrynować.

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

Obejrzeliby “Samowolkę” to od razu entuzjazm by im opadł jak pała w zimnej wodzie.

Fww
Fww

zazdroszczę tym młodym ludziom mnie brali z poboru na siłę ,byłem 2 l.nie żałuję. Cieszę się że dożyłem czasów jak młodzi ludzie sami zgłaszają się do wojska. Jak sami się nie obronimy to nikt nas nie obroni a amerykanie jedynie mogą udzielić na wsparcia. Niemcy i Francuzi szkoda gadać.

prosty_gliwiczanin
prosty_gliwiczanin

nie ma się przed kim bronić, Rosja nie jest zagrożeniem

Olo
Olo

Ja bym za ten kraj nie oddał już kropelki krwi, co te sku…. uczyniły z tą krainą, podział ludzi, rozdawnictwo, napuszczanie, Po zbudowało drogi na ludzkiej krzywdzie….nawet już do kościoła brzydzę się iść

Olo
Olo

Ps. I gdzie mam niby wyjechać? 45 lat,normalna rodzina, jedna żona, syn, dwa koty. Pies, fajna praca, wakacje, oddajcie mi radość bycia Polakiem

Urko
Urko

“…oddajcie mi radość bycia Polakiem” Wy, czyli w zasadzie, kto ? Litwini cię najechali i zabrali uśmiech, czy jak ? Poza tym , wy Polacken, macie chyba teraz chyba szczytowy moment waszej Schadenfreude, prawda ? Europa się wali na pysk , rozbijana przez żydowsko -islamskich imigrantów , klęska gospodarcza, ubóstwo i głód już świeci im w oczy na skutek utraty chrześcijańskich wartości . A Najjaśniejsza Rzeczypospolita wstała wreszcie z kolan i opleciona różańcowym pasem modlitewnym , wolna od zła wszelkiego, pełna światłej godności pod błogosławionym przewodem Panny Maryji Toruńskiej i J. Kaczyńskiego , lśni blaskiem odzyskanej chwały i świetności .… Czytaj więcej »

christoph
christoph

…właśnie przez takich ,,urków”

Jerzy
Jerzy

masz rodzinę pewnie mieszkanie fajna pracę i co ty jeszcze ***** chcesz? Nie umiesz poukładać sobie życia to idz za namową byłego już na szczęście Komora, weż kredyt i zmień pracę a będzie git. A to że warunkiem twojego patriotyzmu jest sytuacja w jakiej się znajdujesz to tylko dowód że nie powinieneś nazywać się polakiem

Olo
Olo

Ja wszystko mam, nie ma kredytu, gdzie nie pójdę 500 srebrników wylewa się chamstwo takie że trudno to opisać

Urko
Urko

Olo. No co ty ? Żadne tam chamstwo . “Dobra zmiana” po prostu.

Doimy ile wlezie
Doimy ile wlezie

Jurek, kup kota i bądź polakiem z małej litery, ale Pisiorem z wielkiej. Zapisz się do WOT za następne 500+. To da ci szczęście niepojęte.

corpus christi
corpus christi

Zamiast chodzić do kościoła, obejrzyj filmy: Legion Chrystusa Skandal w Watykanie (2011), Spotlight (2015), Kler (2018). Alleluja!

Corpus christi
Corpus christi

Ciekawe komu nie pasują filmy o pedofilii w kościele katolickim, które powinny być pokazywane w każdej szkole? Tylko winnym czy też milczącym wspólnikom, tzw. wiernym i rodzicom posyłającym dzieci do katolickich szkół i wielbiących księży jak samego Boga?

Nicpoń
Nicpoń

A dla równowagi obejrzyj albo poczytaj też coś np. o ks. Popiełuszce

Helga
Helga

Hahaha. Równowaga jak 1 do 27 Szydło vs UE.

Wyeliminowana bieda
Wyeliminowana bieda

Albo jakąś encyklikę świętego Jana Pawła, polecam Evangelium Viae lub Utunum Sint. Nie będzie równowagi, jeśli jesteś wrażliwy to Cię to zmiażdży.

Ja
Ja

I właśnie dlatego mamy w naszym kraju to, co mamy. Bo Ty i Tobie podobni, którzy dają plusiki potrafią tylko marudzić, narzekać, skarżyć się. Ale nie pójdą na wybory, nie zrobią nic nawet w swojej okolicy, żeby wszystkim żyło się lepiej, sąsiada obsmarują, bo ma lepiej, niż inni. Za kraj nie będzie walczył, ale 500+, 300+, becikowe i inne to na wszelki wypadek sobie weźmie. Z kraju też nie wyjedzie, bo nie za wiele potrafi i nie wie, do czego by się mógł nadawać.

Urko
Urko

Jak to nie wie ??? Wie doskonale . Nadaje się do narzekania, pojękiwania i skomlenia. Że znowu “oni” mu cos zrobili , “oni” mu zabrali . “Oni” go okradli i zniewolili, Siłą, podstępem i przemocą . “Oni” go oszukali, omamili i upodlili . Jego oraz jego dwa koty i psa.

Bolek
Bolek

Sorry Urko, ale w jęczeniu i krytykowaniu to akurat Ty jesteś mistrzem…

Urko
Urko

Pewnie . Tylko jak przyczyny swoich niepowodzeń szukam w zachowaniu . Nie zwalam na “onych ” :-)

Bolo
Bolo

Gdyby wszyscy Polacy byli ***** jak ty, to naszego kraju nie byłoby już na mapie.

Za
Za

Świat by odetchnął. A Polacy nie musieliby pracować najdłużej w Europie na nowego iphona, lub każde inne dobro konsumpcyjne. :)

Polonia Prostata
Polonia Prostata

Akurat Polska może zniknąć dzięki Naczelnikowi z drabinką i armii debili, którzy mu klaszczą. Poniekąd już jej nie ma skoro prawdziwe rządy sprawuje tu Episkopat czyli urzędnicy obcego państwa.

Zzz
Zzz

Zero straty

Jdjdj
Jdjdj

Ty masz walczyć za Polske a nie polityków ;-)

Polonia Prostata
Polonia Prostata

Tak się mówi, ale e ostatecznie ginie się za dekowników. Nie, dziękuję. Ilu polityków ginie na wojnie?

Urko
Urko

@Jdjdj A niby z kim ten WOT ma na Śląsku walczyć ? Z czeskimi komandosami ?

Polska krew
Polska krew

Sympatyczne “Knedliki” mają Polskę tam, gdzie Jarosław może mnie w de pocałować. WOT-dzieciaki w razie czego pozabijają się same albo od kul specnazu na ścianie wschodniej. Nie bez powodu na wschód od Wisły prawie wcale się nie inwestuje, bo strategia obronna Polski zakłada obronę na linii Wisły.

Ssak
Ssak

na wschód od wisły i zachodnia Ukraina to potencjalna strefa buforowa.

rekrut
rekrut

No to spi……..za Bug i żebyś już nigdy nie jadł polskiego chleba .

:)))
:)))

O to akurat za Odrę. Zza Bugu przyjdą twoi sparing-partnerzy.

Zzz
Zzz

Rekrut, ty się możesz co najwyżej po lasach chować….

LO "liga osłów"
LO "liga osłów"

Z mojego LO zgłosiło się trzech “jajcarzy” głównym powodem ich decyzji było kilka setek w kieszeni. W kolejce zidentyfikowałem jednego znanego mi ucznia.

Nie takie osły
Nie takie osły

I będą mieli kilka stówek w kieszeni

UJzPiSu
UJzPiSu

Jurna młodzież wykarmiona 500+ idzie w jasyr ludzi wychowanych na Gomółkowskich onócach….rewelacja

koneser
koneser

Widząc te ciuchy jak i fryzury zgłaszających się do WOT to widzę, że będzie to zbieranina dziadostwa i patologii.

adrian
adrian

mieszkam w labedach i do lasu mam blisko a w ksiazeczce wojskowej mam napisane w razie dzialan wojennych nie wygladaj przez okno

Lech
Lech

Czy kandydaci są prześwietlani pod kątem przynależności lub sympatii do organizacji faszystowskich i nacjonalistycznych? Czy po znalezieniu takich preferencji są wykluczani jako element wrogi Polsce i niepożądany w polskich siłach zbrojnych? To by było rozsądne.

ja234
ja234

Szkoda kasy na ten WOT.No,ale co tam, pisory szastają kasą a “suweren” się cieszy. W końcu ma pińćet plus.
Bezsens i tyle.

Ampuła
Ampuła

6 dni przymierzania beretów. Pozostałe 10 dni w OBRUM. Zwiedzanie wzorcowni, montażowni i magazynów z inżynierem-przewodnikiem. Jako sprawdzian psychicznej wytrzymałości na “widok znajomy ten”, a więc przydatności do służby. Najpierw plac z atrapami, złomem, szrotem i odpadem z armii wrogich i sojuszniczych. Potem – dla wzmocnienia efektu podrażnienia – generator łez żołnierskich i destruktor służbowych marzeń czyli powalająco-uziemiający rekruta skład prototypów im. partyzAntka MONcierewicza. W nim latające łodzie podwodne, drono-ziemianki, pistolety na torpedy, dmuchane bombowce strategiczne, wypchane konie trojańskie międzykontynentalne, nożyce dalekiego zasięgu, hełmy obiadowo-jednogarnkowe, szczerbce oficerskie, onuce odurzające i multum innych bojowych pomysłów ministerialnych z czasów nasilenia gorączki.

Ampuła
Ampuła

Jak widzę, jesteście już po zaodzieżowaniu i wyglądacie wreszcie miarowo. I od teraz my wam nie zaglądamy do płci. Ale jakoś musimy się jednak rozróżniać podczas komunikacji na placu boju, dlatego dzisiaj mamy najważniejszy etap waszego szkolenia. Czyli wybór pseudonimu. Ten pseudonim zostanie z wami już na zawsze. Jak to się mówi, do śmierci. Wiemy tu z doświadczenia, że większość jednej płci chce wybrać sobie pseudonim Kmicic. Ewentualnie Hubal. Druga płeć chce być głównie Inką. Żeby nie przedłużać, bo szkolenie wasze nie jest z gumy, od razu powiem, że nie ma takiej możliwości. Nie można wybrać pseudonimu Kmicic czy Hubal,… Czytaj więcej »

Gosia.
Gosia.

Ja mam pseudonim dla Ciebie: Wyrób Mężczyznopodobny.

Ampuła
Ampuła

Na dzisiejszych zajęciach przedstawię wam rozwiązanie jednego z kluczowych zagadnień przetrwania w warunkach pozbawienia dostępu do gastronomii stacjonarnej. Na pewno każdy z was zadawał sobie kiedyś pytanie, co się stanie, kiedy wróg zbombarduje albo obcy szpieg wysadzi siedzibę najbliższego wam mekdonalda albo kebaba u Turasa… Partyzant terytorialny musi być na taką sytuację więcej, niż gotowy. Dlatego przejdziecie dziś kurs gotowania grochowej partyzanckiej. Nie mylić z tak zwaną grochówką żołnierską – to inny rodzaj, o którym nie będziemy tutaj mówić, bo czas waszego szkolenia nie jest z gumy. Mam tu w ręku opracowaną przez Sztab Generalny, specjalną Instrukcję Sporządzania Zupy Grochowej… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

… jak widzę to już wszyscy obejrzeli film o różnicach między armatą ARKB, moździerzem KARB, haubicoarmatą KRAB i moździerzohaubicą BRAK. Przypominam, że jeżeli ktoś podczas filmu robił notatki, musi je teraz niezwłocznie połknąć albo wsadzić sobie w odbyt. I przechodzimy do jednego z kluczowych aspektów szkolenia, czyli chust. W związku z tym, że wasze szkolenie nie jest z gumy, czas przeznaczony na wykonanie chusty samodzielnie nie występuje. Jednak chcąc podtrzymywać chwalebne tradycje oręża polskiego, Sztab Generalny opracował w tym zakresie odpowiednią regulację w postaci Rozkazu CH-pt/25, nadającego każdemu uczestnikowi szkolenia Chustę Partyzanta Terytorialnego z Frędzlami. Dokonam teraz w imieniu Dowództwa… Czytaj więcej »

Corpus christi
Corpus christi

Ale jakto, nie ma etatowych kapelanów? Bez nich nowi partyzanci są bezbronni.

Arak
Arak

Sami pisowcy pewnie

Urko
Urko

A gdzie tam. Na zdjęciu wyglądają jak Piastopacany przed meczem . Chociaż w sumie … hmmm …można nie dostrzec różnicy :-)

Gosia.
Gosia.

Rozumiem, że na forum Zabrza wchodzisz w tyłek szczewom?

rozsądny
rozsądny

Wyborcy Platformy nigdy nie kochali naszego narodu wcale nie dziwią mnie co poniektóre komentarze. Najważniejsze dla niektórych jest słowo: “łamanie konstytucji” tylko jak się ich zapyta na jakiej podstawie łamana jest na konstytucja to nie potrafią nawet podać jednego przykładu.

Podsądny
Podsądny

Nie dupcz. Dobrze wiesz o co biega.
Chodzi Wam o to, żeby na stałe i permanentnie dobrać się do koryta. Kosztem wszystkich uczciwie pracujących Polaków.
Nie to żeby platfusy nie robiły tego samego, ale skala Waszego złodziejstwa jest porażająca.
Na szczęście długo już nie porządzicie. A potem, my, młodzi, uczciwi, z zasadami wy….my takich jak ty. Bedziecie budować nowa Polskę w pasiakach za kromkę chleba i miskę zupy.

Urko
Urko

Polnische Partisanen am Sonntag :-):-):-) :-)