Pierwsze wyniki głosowania w GBO 2023 są już znane. Projekty związane ze szkołami bezkonkurencyjne

Zakończyło się głosowanie na propozycje zgłoszone do tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród projektów ogólnomiejskich głosowanie elektroniczne wygrał nowy teren rekreacyjny przy gliwickiej Marinie. A co cieszyło się największym zainteresowaniem w dzielnicach?

 

Jak zwykle wyjątkową skutecznością w zdobywaniu głosów mieszkańców wykazały się szkoły – projekty związane z tymi placówkami przodują w aż 8 z 20 dzielnic. Ze szczególną sytuacją mamy do czynienia w dzielnicy Wojska Polskiego, gdzie wśród 5 propozycji, dwie dotyczące szkół zdobyły łącznie ponad 1148 spośród 1806 głosów (rok temu była podobna sytuacja).

Pomysły dla placówek edukacyjnych cieszyły się w głosowaniu elektronicznym największym zainteresowaniem w takich dzielnicach, jak: Brzezinka (wymiana i konserwacja placu zabaw oraz montaż tablic informacyjnych przy ZSO nr 12), Obrońców Pokoju (doposażenie placu zabaw przy ZSP nr 4), Sikornik (nowy plac zabaw przy ZSO nr 5), Sośnica (tu padł chyba rekord – wniosek „Strefa sportowo-rekreacyjno-dydaktyczna przy ZSO nr 14” zyskał dotąd 882 głosy na 1560 oddanych), Szobiszowice (ekologiczno-rekreacyjna przestrzeń dla dzieci i młodzieży w SP nr 7), Trynek (monitoring wizyjny na terenie ZSP nr 1), Wojska Polskiego (tu wspomniane dwa projekty – park sportowo-motoryczny przy SP nr 6, plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu przy SP nr 9), a także Żerniki (sportowo-naukowy plac zabaw z grami podwórkowymi przy SP 13).

Śródmieściu projekt szkolny znalazł się ex aequo na pierwszym miejscu, uzyskując (na ten moment) tyle samo głosów, co masaż regenerujący (głosy „papierowe” są cały czas wprowadzane, wynik ten może się zmienić).

Dlaczego szkoły są tak bardzo sprawne w pozyskiwaniu głosów od mieszkańców? Na lekcjach (uczniowie) oraz zebraniach z rodzicami rozdawane są papierowe formularze do głosowania w GBO, w których zaznaczony jest konkretny numer projektu. Ten swoisty „proceder” opisywaliśmy w ubiegłym roku tutaj: Uczniowie dostali wypełnione karty do głosowania w GBO. Czytelniczka: „To łamanie zasad demokracji”. Wygląda na to, że niewiele się od tego czasu zmieniło – a szkoda. Bez trudu można sobie wyobrazić, jak wyczekiwany przez grupę mieszkańców pomysł, rokrocznie przegrywa ze szkołami.

Co poza placówkami edukacyjnymi?

W tych dzielnicach, gdzie w tym roku nie złożono żadnych projektów dla szkół, „do głosu” miały szansę dojść bardziej zróżnicowane projekty:

  • Baildona – Projekt i modernizacja skweru Teodora Kalidego przy ul. Robotniczej;
  • Bojków – Altana rekreacyjna – scena na skwerze przy ul. Parkowej;
  • Kopernik – Budowa toru rowerowego – pumptrack;
  • Ligota Zabrska – Rozbudowa skweru 700-lecia Ligoty Zabrskiej;
  • Łabędy – Odnowienie parku przy ul. Staromiejskiej;
  • Ostropa – Doposażenie OSP Ostropa;
  • Politechnika – Cykl wydarzeń aktywizujących seniorów;
  • Stare Gliwice – Aktywizacja seniorów;
  • Wilcze Gardło – Budowa boiska do siatkówki plażowej;
  • Wójtowa Wieś – Doposażenie parku Plac Grunwaldzki;
  • Zatorze – Rewitalizacja skweru przy Stadionie Miejskim.

Powyższe wyniki głosowania na pewno ulegną jeszcze zmianie. Głosy są nadal liczone i wprowadzane do systemu, dlatego przy każdym odświeżeniu strony będą one inne. Ostateczne wyniki głosowania w tej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego poznamy 14 października.

(żms)

21 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
zyx
16/09/2022 08:40

Dlaczego BO przeznacza się na projekty dla szkół, które powinny być finansowane z innych źródeł (samorząd/gmina)? Jak monitoring w szkole przyczyni się dla dobra ogólnego?

Z głosowania wynika też ważna wskazówka dla władz, że ludzie chcą terenów zielonych, miejsc przeznaczonych do wypoczynku, placów zabaw dla dzieci

Informacja Turystyczna
16/09/2022 16:44
W odpowiedzi na  zyx

Bo samorząd/gmina marnuje kasę na pasibrzuchów w czarnych kieckach którzy powinni być finansowani przez usługobiorców z odjęciem VATu.

Szczery
20/09/2022 09:45
W odpowiedzi na  Informacja Turystyczna

Zmień psychiatrę – ten robi Cię w konia…

Mieszkaniec
16/09/2022 07:38

Dlaczego nie zostanie ukrucony proceder nabijania głosów dla projektu głosami papierowymi? Czy doświadczenia z Wilczego Gardła zostały zapomniane? Budzi moje największe wątpliwości kto i jak pozyskuje głosy papierowe. Słyszy się że w wielu miastach szkoły rozdają karty do głosowania swoim uczniom i w ten sposób nabijają sobie głosy na własne projekty. Dlaczego szkoły mają sobie „remontować” budynki ze środków dla mieszkańców? Głosowanie z tylko z SMS wydaje się najbardziej rzetelną metoda na weryfikację osób glosujscych. W tym roku w naszym mieście działało to bardzo sprawnie co mnie zaskoczylo. Moja siostra mieszka w Katowicach i tam oddawała głosowabue w formie tylko… Czytaj więcej »

stary dziad w eterze
16/09/2022 10:57
W odpowiedzi na  Mieszkaniec

U mnie na rejonie dwie panie rozdawały formularze już wypełnione.

Ostatnio edytowany 14 dni temu przez stary dziad w eterze
polonista amator
16/09/2022 14:19
W odpowiedzi na  Mieszkaniec

… pisze się „ukrócony”, bo to od „krótki” pochdzi, a ogólnie to ble, ble, ble …

PAKer
16/09/2022 02:59

Manewr ze szkołami i przedszkolami to niestety standard… najgorsze jest to, że miasto w ten sposób organizuje sobie pieniądze, na podstawowe zadania – np. utrzymanie placów zabaw przy przedszkolach itp i w ten sposób blokuje wszystkie inne projekty. Nie wiem jak w tym roku, ale w zeszłym, te projekty „szkolne” były z reguły wycenione na 100% budżetu dla danej dzielnicy, więc konkurencja pozamiatana :). A poza tym – śmieszne jest tempo działania miasta. Ja wiem, że obowiązują ich procedury zamówień publicznych, które szybkie nie są, ale ile zadań z zeszłorocznego budżetu obywatelskiego zostało zrealizowanych? Ja np. czekam na wybieg dla… Czytaj więcej »

Informacja Turystyczna
16/09/2022 16:26
W odpowiedzi na  PAKer

To w przyszłym roku będzie „tyrolka aktywizująca psich seniorów do biegania” i wtedy na pewno się uda.

Po co to komu potrzebne
16/09/2022 16:14

Jedna wielka kpina

Oburzona miszkanka
18/09/2022 12:12

W Gliwiach pompuje się kasę głównie w beton, w centrum. Dlaczego nie rewitalizuje się mądrze naszego parku przy Chorzowskiej. Zrobili tężnię gdzie przychodzą tłumy i dobrze i co dalej? Swego czasu ten park miał fajne place zabaw dla dzieci a teraz jest plac 10mx10m i cieszcie bo macie huśtawkę, piaskownicę i płotek… może by pomyśleć o jeczsze kilku tężniach w Gliwicach w innych rejonach żeby emerytów autobusami nie musieli dowozić na Chorzowską. Boję się jednak inwestycji naszego miasta w tym pięknym parku bo może zamiast drzew, postawią betonowe donice, wyrżną drzewa bo w sumie zieleń nie jest potrzebna. Ciekawi mnie… Czytaj więcej »

ps
17/09/2022 11:03

tylko mam nadzieję że projekty przy szkołach będą dostępne dla każdego i o każdej porze

Precz z gorolstwem
17/09/2022 21:53
W odpowiedzi na  ps

Jak na Kopernika???

SS3
17/09/2022 22:03
W odpowiedzi na  ps

Niestety monitoringi prowadzą do dezintegracji społecznej.
Znaczy się nie da się już tak jak kiedyś pić na terenie dawnej szkoły ;-/

prawda
17/09/2022 19:09

W kabarecie nie biore udzialu. To takie dawne igrzyska dla ludziow.

Ed
16/09/2022 08:12

Pan Redaktor wprowadza czytelników w błąd. W SP 6 rozdawano formularze do głosowania w ramach GBO, jednakże były one puste, tj. NIEWYPEŁNIONE. Proponuję, zanim się coś napisze, jednak dobrze sprawdzić informacje.

Adam
16/09/2022 06:12

Miasta muszą pilnie wymusić oszczędności w zużyciu energii i ogrzewaniu, w szkołach, domach kultury, urzędach, dworcach,
basenach. W przeciwnym razie wiosną będą potwornie zadłużone, trzeba będzie brać kredyty albo sprzedawać co się da. Podobna sytuacja może być wszędzie w szpitalach, kościołach w firmach.

Urko
16/09/2022 06:48
W odpowiedzi na  Adam

No co ty? Nie gadaj ! Ty tak na poważnie? A skąd ty to wiesz ?

Beton
16/09/2022 07:42
W odpowiedzi na  Adam

Szczególnie w firmach w Gliwicach, gdzie w ramach wzajemnego wsparcia w trudnych czasach, przedsiębiorcom dowalono wyższe podatki od nieruchomości

Fater
16/09/2022 09:32
W odpowiedzi na  Beton

Nie zapominaj, że mieszkańcom również.

stary dziad w eterze
16/09/2022 10:58
W odpowiedzi na  Adam

Już to realizują, przykładem spory odcinek Tarnogórskiej, na którym wyłączono latarnie uliczne (było po 23).

Ostatnio edytowany 14 dni temu przez stary dziad w eterze
Informacja Turystyczna
16/09/2022 16:27
W odpowiedzi na  Adam

W kościołach… ROTFL Tej mafii bieda nigdy nie dotyka.