Pierwsze wyniki głosowania w GBO 2023 są już znane. Projekty związane ze szkołami bezkonkurencyjne

Zakończyło się głosowanie na propozycje zgłoszone do tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Wśród projektów ogólnomiejskich głosowanie elektroniczne wygrał nowy teren rekreacyjny przy gliwickiej Marinie. A co cieszyło się największym zainteresowaniem w dzielnicach?

 

Jak zwykle wyjątkową skutecznością w zdobywaniu głosów mieszkańców wykazały się szkoły – projekty związane z tymi placówkami przodują w aż 8 z 20 dzielnic. Ze szczególną sytuacją mamy do czynienia w dzielnicy Wojska Polskiego, gdzie wśród 5 propozycji, dwie dotyczące szkół zdobyły łącznie ponad 1148 spośród 1806 głosów (rok temu była podobna sytuacja).

Pomysły dla placówek edukacyjnych cieszyły się w głosowaniu elektronicznym największym zainteresowaniem w takich dzielnicach, jak: Brzezinka (wymiana i konserwacja placu zabaw oraz montaż tablic informacyjnych przy ZSO nr 12), Obrońców Pokoju (doposażenie placu zabaw przy ZSP nr 4), Sikornik (nowy plac zabaw przy ZSO nr 5), Sośnica (tu padł chyba rekord – wniosek „Strefa sportowo-rekreacyjno-dydaktyczna przy ZSO nr 14” zyskał dotąd 882 głosy na 1560 oddanych), Szobiszowice (ekologiczno-rekreacyjna przestrzeń dla dzieci i młodzieży w SP nr 7), Trynek (monitoring wizyjny na terenie ZSP nr 1), Wojska Polskiego (tu wspomniane dwa projekty – park sportowo-motoryczny przy SP nr 6, plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu przy SP nr 9), a także Żerniki (sportowo-naukowy plac zabaw z grami podwórkowymi przy SP 13).

W Śródmieściu projekt szkolny znalazł się ex aequo na pierwszym miejscu, uzyskując (na ten moment) tyle samo głosów, co masaż regenerujący (głosy „papierowe” są cały czas wprowadzane, wynik ten może się zmienić).

Dlaczego szkoły są tak bardzo sprawne w pozyskiwaniu głosów od mieszkańców? Na lekcjach (uczniowie) oraz zebraniach z rodzicami rozdawane są papierowe formularze do głosowania w GBO, w których zaznaczony jest konkretny numer projektu. Ten swoisty „proceder” opisywaliśmy w ubiegłym roku tutaj: Uczniowie dostali wypełnione karty do głosowania w GBO. Czytelniczka: „To łamanie zasad demokracji”. Wygląda na to, że niewiele się od tego czasu zmieniło – a szkoda. Bez trudu można sobie wyobrazić, jak wyczekiwany przez grupę mieszkańców pomysł, rokrocznie przegrywa ze szkołami.

Co poza placówkami edukacyjnymi?

W tych dzielnicach, gdzie w tym roku nie złożono żadnych projektów dla szkół, „do głosu” miały szansę dojść bardziej zróżnicowane projekty:

 • Baildona – Projekt i modernizacja skweru Teodora Kalidego przy ul. Robotniczej;
 • Bojków – Altana rekreacyjna – scena na skwerze przy ul. Parkowej;
 • Kopernik – Budowa toru rowerowego – pumptrack;
 • Ligota Zabrska – Rozbudowa skweru 700-lecia Ligoty Zabrskiej;
 • Łabędy – Odnowienie parku przy ul. Staromiejskiej;
 • Ostropa – Doposażenie OSP Ostropa;
 • Politechnika – Cykl wydarzeń aktywizujących seniorów;
 • Stare Gliwice – Aktywizacja seniorów;
 • Wilcze Gardło – Budowa boiska do siatkówki plażowej;
 • Wójtowa Wieś – Doposażenie parku Plac Grunwaldzki;
 • Zatorze – Rewitalizacja skweru przy Stadionie Miejskim.

Powyższe wyniki głosowania na pewno ulegną jeszcze zmianie. Głosy są nadal liczone i wprowadzane do systemu, dlatego przy każdym odświeżeniu strony będą one inne. Ostateczne wyniki głosowania w tej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego poznamy 14 października.

(żms)