Pies z sierścią a pies z włosami

Pojęcia psiej sierści i włosów wciąż nie są dobrze rozróżniane. Na pewno znasz wiele osób, według których pies musi mieć sierść i tylko sierść, a włosie to tylko wymysł bardzo zaangażowanych psiarzy. Warto jednak poznać to rozróżnienie, zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem. Wówczas pies z włosami może okazać się idealnym pupilem właśnie dla ciebie.

 
O co w tym wszystkim chodzi i czym różni się włosie od sierści? Tego dowiesz się w tym artykule. Pod koniec poznasz również charakterystykę kilku psich ras z włosami.

Nim przejdziesz dalej, koniecznie zapamiętaj, że wybór psa tylko i wyłącznie na podstawie jego wyglądu to zły pomysł. Unieszczęśliwisz tym zarówno nowego pupila, jak i samego siebie oraz innych domowników.

Sierść a włos – co to za różnica?

Na początek koniecznie musisz zrozumieć, czym właściwie jest sierść. Składa się ona z dwóch warstw: miękkiego podszerstka, który chroni przed zimnem i wilgocią oraz z włosa okrywowego, który tworzy tę widoczną szatę psa. Pies z włosami nie ma innego rodzaju okrycia, a zwyczajnie nie posiada podszerstka lub ma go bardzo niewiele. Z tego względu sierść można określić szatą dwuwarstwową, a włos jednowarstwową.

Pies z włosami dla alergika?

Psy, które nie posiadają podszerstka, są rekomendowane alergikom. Dlaczego? Przede wszystkim podczas linienia pies gubi głównie podszerstek. Skoro pies z włosami go nie ma, to unikniesz dużych kłębków sierści w domu, które powodują najcięższe reakcje alergiczne. Musisz jednak pamiętać, że alergia na psa nie musi wiązać się tylko z jego szatą. Równie dobrze może cię uczulać np. psia ślina, więc wybór psa z włosami nie będzie dobry dla każdego alergika. Uczulać może nawet psi naskórek.

Przykłady psich ras z włosami

  • Yorkshire terrier

To mała i bardzo popularna rasa. Możesz ją skojarzyć z niejedną gwiazdą filmową. To psy z silnym instynktem łowieckim, dlatego potrzebują dużo ruchu. Właściciele często lubią korzystać z ich włosia i tworzyć im różne proste fryzurki i cięcia. Należy pamiętać, że to bardzo inteligentne i odważne zwierzęta. Nie będą się bały obszczekać psa kilka razy od nich większego.

  • Shih tzu

To również małe pieski o umiarkowanym temperamencie. Są oddane i wierne, jednak nigdy nie będą całkowicie ci posłuszne. Na ogół to psy łagodne, przyjacielsko nastawione do ludzi. Wymaga dość czasochłonnej pielęgnacji, za to jest mało hałaśliwy. Shih tzu jest energiczny i niezależny, lubi chadzać własnymi ścieżkami.

Pudle to jedne z najinteligentniejszych psów świata. Są uważane za psy salonowe, które pięknie wyglądają. To prawda, lecz pamiętaj, że to też zwierzęta z silnym instynktem łowieckim. Są bardzo aktywne, uwielbiają sport i zabawy. Uwielbiają kontakt z ludźmi. Istnieją różne odmiany i wielkości pudli. Warto o tym pamiętać, gdy wybierasz psa dla siebie.

  • Samojed

Te przepiękne psy wymagają dużo ruchu i dużo uwagi. Są inteligentne i silnie związane ze swoją rodziną, jednak czasem lubią chadzać swoimi ścieżkami. Mają przyjacielskie usposobienie. Warto pamiętać, że samojedy tracą sierść całymi kępami, mimo że są psami z włosiem. Koniecznie zwróć na to uwagę, wybierając czworonoga dla siebie.

To pies o rozbudowanej i mocnej sylwetce. Jest zwinny i zwrotny, uwielbia zabawy ruchowe, a przy tym potrzebuje dużej aktywności fizycznej. Na ogół jest dość spokojny, lecz mimo to ma silny charakter. Potrzebuje on stanowczego właściciela, który nie da sobie wejść na głowę. Jednocześnie silnie przywiązuje się do swojej rodziny, jednak szczególnie do jednego człowieka.

Przeczytaj nasz artykuł o imionach dla psa i wybierz najlepsze dla Twojego pupila!

Wybierać psa na podstawie szaty?

Wybór odpowiedniej dla ciebie rasy psa nie powinien sprowadzać się do tego, czy ma sierść, czy włosie. To decyzja o wiele bardziej złożona. Powinieneś wziąć pod uwagę koszty utrzymania danego psiaka, jego zapotrzebowanie na ruch, a także charakter. Oczywiście nie da się całkowicie przewidzieć, jaki będzie dany pies. Warto jednak zwrócić uwagę na charakterystykę danej rasy. Psów ruchliwych nie powinieneś zamykać w ciasnym mieszkaniu, podobnie jak zwierząt bardzo rodzinnych nie należy zostawiać na długo samych w domu. Dlatego nim podejmiesz decyzję, dowiedz się o danej rasie jak najwięcej. Pamiętaj, że bierzesz na siebie odpowiedzialność za piękne, żywe stworzenie, które zasługuje na jak najlepsze traktowanie.

Przeczytaj też artykuł o imionach dla kota: https://zwierzaki.pl/imiona-dla-kota

(materiał partnera)