Konserwator nie zgadza się na parking w miejscu spalonej synagogi. Prace wstrzymane

Budowa parkingu na placu po dawnej synagodze przy ul. Dolnych Wałów została wstrzymana.

Na realizację inwestycji nie zgodził się Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Finał sprawy jest jednak jeszcze daleko, a ostateczne rozstrzygnięcie zapadnie w Warszawie. Inwestor odwołał się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Ze względu na archeologiczną i historyczną wartość miejsca oraz jego miastotwórczą atrakcyjność, inwestycja budzi zastrzeżenia

– czytamy w uzasadnieniu decyzji ŚWKZ, który powołał się również m.in. na niezgodność projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Inwestor, firma Badimex z Dąbrowy Górniczej, na działce planuje budowę parkingu dla samochodów osobowych. Tam, gdzie kiedyś stała synagoga, a później plac zabaw dla dzieci, ma powstać 60 miejsc postojowych. Teren parkingu planowano pokryć kostką betonową. Parkowanie na dobre miało ruszyć jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Już wiadomo, że inwestycja – jeśli w ogóle zostanie zrealizowana – znacznie się opóźni.

Prace przygotowawcze pod budowę parkingu rozpoczęły się już latem ubiegłego roku. Teren został uporządkowany i wyrównany, zwieziono też część materiałów budowlanych. Aktywność właściciela była zgodna z prawem, bo opierała się na podstawie pozwolenia na prace rozbiórkowe wydanego przez Magistrat. Prace nadzorował też archeolog. O pozwolenie na budowę, Badimex wystąpił do ŚWKZ dopiero jesienią. Po wezwaniu do uzupełnienia projektu i dokonaniu oględzin, decyzja odmowna zapadła 28 kwietnia tego roku.

– Od decyzji ŚWKZ wpłynęło odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie – informuje nas Mirosław Rymer, rzecznik prasowy i doradca prawny ŚWKZ w Katowicach. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami Minister może utrzymać w mocy naszą decyzję, uchylić ją i pozwolić na realizację prac objętych wnioskiem, ewentualnie uchylić naszą decyzję i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia ŚWKZ – komentuje.

Ministerstwo nie jest ograniczone widełkami czasowymi. Praktyka wskazuje, że rozpatrzenie odwołania może potrwać co najmniej kilka miesięcy.

Przypomnijmy, przez wiele lat na terenie dawnej synagogi znajdował się plac zabaw dla dzieci. W 2002 roku właścicielem terenu została firma I-MAG Sp. z o.o. W okresie modernizacji uliczek starówki nieruchomość o powierzchni 2252 metrów kw. była dzierżawiona dla celów związanych z remontem. Brak możliwości postawienia w tym miejscu wyższych zabudowań, sprawił, że I-MAG próbował przez kilka lat sprzedać nieruchomość. W 2016 roku cenę działki szacowano na 1 mln 50 tys. zł. Zdaniem byłych już właścicieli, na przestrzeni lat było wielu chętnych na jej zakup, na przeszkodzie stanęły jednak obowiązujące wytyczne dotyczące zagospodarowania tego miejsca. Terenem nie było zainteresowane też Miasto Gliwice. Ostatecznie działka trafiła w ręce dąbrowskiego Badimexu.

W 2015 roku na terenie działki przeprowadzono badania sondażowe. Pod ziemią odkryto wówczas średniowieczne nawarstwienia kulturowe, zasyp fosy, relikty synagogi oraz zabudowy z XIX i XX wieku. Dodatkowe badania archeologiczne w 2017 roku, potwierdziły wcześniejsze ustalenia.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Sossabowski
Sossabowski

Wojewódzki Konserwator czyli “o jedną kopertę za daleko”

Ewa
Ewa

Pomówienie

oko
oko

@Ewa. Masz rację. Zgodę na postawienie na rynku namiotów szklarniowych wydano bezinteresownie. Masz rację namiotową dobudówkę “gwałcącą” harmonię zabytkowego budynku Ratusza ,tu zgodę wydano również bezinteresownie. Z poczuciem smaku. Też

Urko
Urko

Mój ulubiony, najlepszy na świecie Miejski Konserwator Zabytków Pokorska- Ożóg Ewa , zapewne głęboko nie zgadza się z ŚWKZ, prawda Pani Ewo? Przecież on nie ma pojęcia jak cenne architektonicznie dla każdego miasta są piękne , równe place wyłożone betonową kostką …

oko
oko

Zanim grupa miejskich portalowych doradców sypnie pomysłami w stylu co powinien na tym miejscu NAM gliwiczanom zafundować prywatny właściciel tego terenu. Zapytam niby DLACZEGO ma to robić ? Robić i na swoim terenie nie zarobić ? Parking ze względu na brak zgodnego z przepisami wyjazdu -wjazdu to pomysł skazany na niepowodzenie. Bardzo podobała mi się kiedyś tu na tym portalu pokazana strefa relaksu z gastronomią z terenu podobnego do tego (po Synagodze) z miasta Lwowa

Bzyk
Bzyk

Mało Ci gastronomii na Starówce?

Polak mały
Polak mały

To na starówce mamy gastronomię. Zawsze sadziłem ,że skupiska wieprzy piwnych

Gosia.
Gosia.

Starówka to nie tylko rynek, gdzie faktycznie sporo skupisk, o których wspominasz ;-)

Zdziwiony
Zdziwiony

– Ze względu na archeologiczną i historyczną wartość miejsca oraz jego miastotwórczą atrakcyjność, inwestycja budzi zastrzeżenia . A co tu jest do konserwowania – jałową ziemię ?

Pablo
Pablo

Skoro nic tam się nie da sensownego wybudować to miasto powinno odkupić działkę i stworzyć jakąś sensowną przestrzeń publiczną. Tego w centrum Gliwic brakuje.

Gosia.
Gosia.

Po prostu posiać trawę, zasadzić drzewa i kwiaty. Ewentualnie postawić jakieś ławeczki, coś jak obok Szkoły Muzycznej, tylko bez placu zabaw. Tak po prostu, bez udziwniania. I bez dorabiania ideologii o zacieśnianiu więzi społecznych.

Pablo
Pablo

Może być nawet z pacem zabaw, i z ideologią. Byleby wreszcie w tym mieście ktoś pomyślał i zadziałał, bo na razie jest tak, ze ulice starówki zamieniono w parkingi dla samochodów. Poza rynkiem i kilooma skwerami na obrzeżach starówki Gliwice nie maja przestrzeni publicznych. To wypycha ludzi poza miasto. Ruch w dobrym kierunku to Siemińskiego, aczkolwiek wykorzenianie trochę koślawe. Takie perełki jak Plac Mleczny, cz Kaczyniec za ciężkie pieniądze wybrukowano w taki sposób, że ugruntowano ich praznaczenie jako parking po wsze czasy.

Michael Scott
Michael Scott

przed wyborami “miastotwórcza atrakcyjność”, po wyborach – parking.

black_horse
black_horse

O jak przykro. W końcu ktoś zainteresowany sensownym kształtowaniem przestrzeni miejskiej .

AMF
AMF

Proponuję ośrodek susoterapi. Zwłaszca w okresie okołowyborczym ich SZCZERE RADOSNE chrumkanie na widok pełnego koryta stanowi doskonałe ukojenie po nafaszerowaniu przez świnie dwunożne obietnicami jak nam zrobią dobrze.

PS: miastotwórczą funkcję to miały GKW i tramwaje – gdzie był wtedy konserwator??

Michal
Michal

A dlaczego nie mozna tam wybudowac budynku ktory wizualnie wkomponuje sie w istniejace otoczenie? Snagoga nie byla parterowa…pozatym, jakby tak do tego podchodzic, to KAZDE miejsce jest zabytkowe bo ma za soba jakas historie. Zyjemy w XXI wieku a nie I

Pablo
Pablo

Prawdopodobnie chodzi o okna w ścianie szczytowej budynku przy Dolnych Wałów. Oryginalnie ich tam pewnie nie było, bo budynek przygotowany do zabudowy plombowej, ale nie sądzę, żeby to się dało odkręcić.

Jan
Jan

Jak przeczytałem, że konserwator zabytków się nie zgadza, to od razu wiedziałem, że chodzi o tego wojewódzkiego. Miejska konserwator zgodziłaby się na wszystko.

rrolch
rrolch

“miastotwórcza atrakcyjność”? co to za bełkot?

sorry
sorry

Niezrozumiałe? Ach przecież to Gliwice. Tu atrakcyjne i miastotwórcze są tylko parkingi, padoki i wnerwy na ulicach tranzytowych.

o.Andrzej
o.Andrzej

Ale tam nigdzie w pobliżu nie ma Biedronki,hm warto się zastanowić

Beton
Beton

No i w końcu jakiś urząd ( szkoda, że nie UM GLIWICE ) wydał mądrą decyzję. Niestety sprawa jest zawalona na dużo wcześniejszym etapie. Podczas zmian właścicielskich tego terenu UM miał go odkupić i zgospodarować na przestrzeń miejską, taką jak na przykład jakiś estetyczny, fajny skwer. Wydaje mi się, że nasze miasto na to stać było i jest. Niestety UM mając w perspektywie inne ważne wydatki zaniedbał to i pozwolił na odpłynięcie atrakcyjnego skrawka terenu o wartości historycznej w prywatne ręce. Na co liczyli urzędnicy ? Chyba nie w to, że prywtny inwestor kupi teren za kupę forsy tylko po… Czytaj więcej »

ToP
ToP

Miasto już było w posiadaniu tego terenu, ale wolało go odsprzedać. Konsekwencje są podobne do historii terenu przy Dworcowej, gdzie dopiero teraz trwa powolna zabudowa a i tak duża część pozostaje placem parkingowym.

jurek
jurek

Od kiedy 2000 tyś, metrów kw, to są 2 ha,gdzie ty nieuku chodziłeś do szkoły

silverariel
silverariel

Dziwne…a na inne rzeczy ( jak zrównanie wilii z ziemią, niszczenie wieży ciśnień) jakoś się zgodziła…ta konserwator.

ryszard
ryszard

To jak by powiedzmy po kościele katolickim wysadzonym przez okupanta postawiono park mini rozrywki coś jakby Tu nie gra Dajcie tam Jakieś Plener zdjęć jak było jak we Wrocławiu jak powódź była albo na rynku jak było Arena podium ale z Historii Gliwic co Było co niema

krzysztof
krzysztof

kolejną firmę frankiewicz wsadził na minę teraz się śmieje i liczy dutki z nowego parkingu nad DTŚ

Imié
Imié

Biedonké tam zróbta. Miasto dla biedaków, dzieki Frankowi.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

A może pozostawić piwnice dla lokalnego gatunku buraków? Choć miejsca nie wystarczy

Gabi21
Gabi21

Proponuję zwrócić się do Żydów (szczególnie amerykańskich) o wykupienie placu i postawienia na nim
zrekonstruowanej synagogi.

HAL
HAL

Przyjaciele zza Odry mogą wystosować propozycję, żeby Polacy odbudowali zniszczone pomniki i budynki na Śląsku a nawet zakończyli przydługą wizytę na niemieckiej ziemi i wrócili do siebie. Gdziekolwiek to jest.

heli1b
heli1b

Gmina żydowska wysłała wyraźny sygnał co do zainteresowania tym terenem – pozbywając się go.

ymahara
ymahara

Takie cyrki tylko w Polsce… Dobrze że jeszcze pozwalają cokolwiek budować . Bo przecież na tym placu mogła być toczona bitwa, a na tamtym placu mogli budować sarkofagi … Każdy metr kwadratowy ma jakąś historię . Lepiej sie nie wychylać bo jeszcze każą pół Gliwic wyburzyć , bo budowle przysłaniają historię ziemii …..

Silver
Silver

A co tam takiego jest że nie wolno budować????
boimy się żeby żydów nie obrazić czy co

Ampuła
Ampuła

“My” się może i nie boimy, ale urzędowy konserwator z województwa bierze więcej wypłaty, niż konserwator w spółdzielni kółek rolniczych. 100 razy więcej. Dlatego musi być czujny, obrotowy i elastyczny. 1000 lat bytności starszych braci na terenie Polski musi obfitować w ślady. Konserwator jest teraz od dbania o nie. Zresztą ten w kółku rolniczym już też.

UK
UK

1000 lat na terenie Polski… w Gliwicach? Śmiała teza.

antybrednia
antybrednia

A kto napisał, że na terenie Gliwic. Wojewódzki konserwator o którym mowa ma i Częstochowę pod kuratelą, więc Polska może się załapać jak najbardziej. Co do Gliwic to na pewno nie można też powiedzieć, że na terenie Niemiec, bo zafajdane rozproszone ksiąstewka trudno tak nazwać. Niemcy powstały późno i g… dla nich zostało. Angole, Francuzi i Hiszpanie dawno świat podzielili. Dlatego z zawiści i z kompleksów niemiaszki ciągle jakąś zadymę wszczynają i kończą podobnie, a może nawet coraz żałośniej…. Taki już parszywy los…

Gliwice
Gliwice

Trochę dalej można zasypac teren piaskiem postawić baciewne auta z jedzeniem a jak w centrum potrzeba parkingu to jest to blokowane wystarczy jak parking architektonicznie będzie pasował do otoczenia i wystarczy

pok
pok

Zrobić w tym miejscu minipark. Gwarantuję wam, że atrakcyjność tego miejsca i wartość okolicznych nieruchomości wzrosną znacznie.

Bajtek
Bajtek

A jaki interes miałby w tym mieć prywatny właściciel działki? Żałować należy tylko, że działki w stosownym czasie nie kupiło miasto. Widać nie miało żadnego pomysłu na ten teren.

heli1b
heli1b

Miasto nie ma pomysłu na nic sensownego.

Są pomysły tylko ty z każdego będziesz niezadowolony

Urko
Urko

Chociażby 5 przykładów. No dobra , Wystarczą dwa. Dajesz . Tylko , proszę, nie pisz o rowerach miejskich …

sorrymemory
sorrymemory

Tym chwalił się Urząd Miejski:

1. Lampka Miejska
2. Kamienny skwer nad DTŚ
3. Kąpielisko-fontanna na Pl. Piłsudskiego
4. “Antyczna” kostka brukowa jezdni na Dolnych Wałów
5. Betonowy Plac Krakowski z klatką
6. Uliczne wnerwy, plaże
7. Rynek z 8 ławkami.
8. Nowe Gliwice – miejsce wielkich wydarzeń
9. Nowe Gliwice II – miejsce przyszłych wielkich wydarzeń

Więcej cudów nie pamiętam…

Gabi21
Gabi21

A walka z lipami – to nie lipa !

Urko
Urko

heli1b pytał o “sensowne pomysły”. Ale doceniam dowcip :-)
PS. Nowe Gliwice II – wypadły wczoraj z programu dotacyjnego środków unijnych :-)

sorrymemory
sorrymemory

Miasto nie ma wątpliwości, że to co firmuje i reklamuje ma głęboki sens. Nowe Gliwice II bez dotacji UE? I to ma powstrzymać ferajnę geniuszy, która sama, bez niczyjej łaski zbudowała kandydata do nagrody w plebiscycie “na najlepszą przestrzeń publiczną” Samorządu Województwa Śląskiego? Czy takie pierdyliardy betonu mogą przegrać?

heli1b
heli1b

Zwłaszcza skrzyżowanie Kozielska-Okulickiego to przejaw dobrego pomysłu ze wspólnym pasem prosto i w lewo :)

heli1b
heli1b

Równie ważne jak pomysł jest wykonanie.

o.Andrzej
o.Andrzej

A tam minipark,jak już to lunapark albo aquapark

ewa
ewa

Od strony dolnych Wałów był duży basen przeciwpożarowy, raj dla dzieciaków w skromnych czasach słusznie minionych. Potem zrobiono po jego zasypaniu ubożuchny skwerek. Synagoga wówczas to tajemnicze piwnice z metalowymi drzwiami. Nawet nie wiedzieliśmy co tam było.

Pies Cywil
Pies Cywil

W tych jak piszesz tajemniczych piwnicach ówczesna psiarnia (MO) przechowywała tropiące psy inteligencją swoich panów dołujące. W basenie tym nigdy dzieci się nie kąpały. Ani w tym ,ani na placu Boh. Stalingradu ani pod dworcem ani na toszeckiej. Amen.

Imiu
Imiu

z filmiku “tablica pamiątkowa umieszczona w sąsiednim budynku” – to tak jak cyrk arena Gliwice i z imprezami na parkingu.
Żydzi i Niemcy czy tam tylko plemię niemieckie SS itp. są siebie warci więc co tam powstanie to i tak nie z korzyścią dla miasta. Miasto Francy inwestuje w parkingi, które są nielegalne bo nie są oznaczone ale karać chcą…Boo szybka KASA rządzi, za krótkowzroczność płaci się i płaciło zawsze najwięcej.