Place zabaw w Gliwicach cieszą się ogromnym powodzeniem. Miasto inwestuje w ich modernizacje

Fot. M.Kołton/Garage Media/M.Foltyn/D.Nita-Garbiec

Placów zabaw dla dzieci jest w Gliwicach sporo. Wszystkie są systematycznie modernizowane i uatrakcyjniane. Nic dziwnego, że cieszą się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych. Teraz kolej na popularny i lubiany plac zabaw w parku Chopina oraz na skwerze Bottrop. Po gruntownej modernizacji dzieci zyskają sporo nowych atrakcji. 

 
Obydwa place zostaną nie tylko zmodernizowane, ale też rozbudowane. Dla najmłodszych oznacza to więcej urządzeń i więcej  dobrej zabawy!

18 nowych urządzeń zamiast pięciu! 
Na skwerze Bottrop zdemontowanych zostanie pięć wyeksploatowanych urządzeń (piaskownica, kiwak, platforma na sprężynach, drewniany zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią i huśtawką oraz drewniany domek), a także elastyczne krawężniki oraz nawierzchnie: EPDM i żwirowa. Do dyspozycji  rodziców nadal będą cztery ławki z oparciami, zmienią one jednak miejsce.

W zamian za pięć zdemontowanych zużytych urządzeń dzieci zyskają aż osiemnaście nowych: zestaw zabawowy przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami, drugi – dla młodszych dzieci, huśtawkę typu „mama i dziecko”, stolik z krzesełkami, piaskownicę, zestaw zabawowy dla dzieci starszych, huśtawkę z dwoma siedziskami oraz bocianim gniazdem, dwie trampoliny, huśtawkę warkocz, urządzenia muzyczne (gitara, bębenki, ksylofon), urządzenie manipulacyjne kółko i krzyżyk, tablicę do rysowania oraz urządzenia typu: samochód i bujaki na sprężynie. Teren zostanie wyłożony nawierzchnią bezpieczną z mat przerostowych i płyt EPDM. Inwestycja będzie kosztować niemal 540 tys. zł. Inwestycja została dofinansowana przez PFRON.

Plac zabaw w parku Starokozielskim. Fot. M.Buksa/UM Gliwice

Więcej zabawy dla każdego
Plac zabaw w parku Chopina zanim zyska nowe, bardziej atrakcyjne oblicze, przejdzie gruntowną modernizację. Po demontażu sześciu wyeksploatowanych urządzeń zabawowych (drewnianego zestawu zabawowego, domku, karuzel, zjeżdżalni i piaskownicy) oraz betonowych obrzeży i żwirowej nawierzchni, zainstalowanych zostanie sześć nowych urządzeń: zestawy zabawowe dla dzieci starszych, dla maluszków oraz z piaskownicą, a także trampolina i zestaw przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami i karuzela. Dodatkowo, powstaną bezpieczne nawierzchnie z mat przerostowych i płyt EPDM oraz nawierzchnia żwirowa. Na placu zabaw pozostanie osiem urządzeń sprzed modernizacji, które są w dobrym stanie, z czego dwa zmienią nieco swoją lokalizację. Modernizacja będzie kosztować ponad 447 tys. zł. Obie inwestycje zrealizuje firma ELEFUN PROJECTS Tomasz Rostkowski.

plac zabaw w parchu Chrobrego. Fot. M.Kołton/UM Gliwice

59 powodów do radości
Miejski Zarząd Usług Komunalnych zarządza 59 placami zabaw (wykaz dostępny jest na stronie internetowej MZUK w zakładce „Obiekty rekreacyjne”). Do zadań MZUK należy m.in. ich bieżące utrzymanie: konserwacja, naprawy urządzeń zabawowych i wyposażenia, utrzymanie czystości, wymiana piasku w piaskownicach. Cyklicznie prowadzone są też modernizacje i wymiana starych urządzeń na nowe.

– Zadań realizowanych na terenie miasta z myślą o najmłodszych mieszkańcach jest mnóstwo. Rozwijamy i na bieżąco modernizujemy infrastrukturę sportową i placówki edukacyjne, dbamy też o sferę rekreacyjną, wiedząc jak ważne dla rozwoju najmłodszych jest odpowiednie zaplecze dla dobrej i bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. Dlatego od lat sukcesywnie modernizujemy place zabaw, uzupełniamy o nowe urządzenia zabawowe i budujemy kolejne, by każdy mały gliwiczanin miał dostęp do atrakcyjnego placu zabaw w swoim bliskim otoczeniu. Tylko w ostatnich dwóch latach Gliwice wydały na ten cel, również w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, ponad 2 mln zł – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

plac zabaw przy ul. Hutniczej/UM Gliwice

W ostatnich dwóch latach metamorfozę przeszły place zabaw w: Brzezince u zbiegu ulic: Łódzkiej i Gnieźnieńskiej, dzielnicy Baildona przy ul. Hutniczej, Wójtowej Wsi na placu Grunwaldzkim, Ligocie Zabrskiej na skwerze 700-lecia oraz przy ul. Ceglarskiej oraz w Szobiszowicach na skwerze Nacka. Nowe place zabaw powstały z kolei w Żernikach przy ul. Chałubińskiego/Domeyki i Starych Gliwicach u zbiegu ulic: Sadowej i Brylantowej. W tym roku na zmodernizowanym w 2023 r., skwerze przy ul. Ciesielskiej w Ostropie zostanie zamontowane wielofunkcyjne urządzenie zabawowe w kształcie wozu strażackiego oraz wielofunkcyjne urządzenie typu street workout. Skwer zostanie wyposażony również w elementy małej architektury.

plac zabaw przy ul. Sadowej. Fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice

Przypominamy, że do dyspozycji najmłodszych mieszkańców naszego miasta jest również wodny plac zabaw w parku Chopina. Sezon na wodne harce ruszy w czerwcu i potrwa do września. Dobrej zabawy! (mf)

Publikacja: Miasto Gliwice

13 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze