Plaga szczurów na śmietniku w jednej z gliwickich dzielnic. „Potrafią być agresywne wobec zwierząt i ludzi”

Dziesiątki szczurów biegających po śmietniku w dzielnicy Baildona – takie obrazki można zobaczyć na nagraniu wysłanym nam przez jednego z mieszkańców. Film wraz ze zgłoszeniem problemu trafił m.in. do sanepidu i do straży miejskiej. Niewykluczone, że problem wkrótce zniknie wraz z rozpoczynającą się w połowie września w Gliwicach powszechną deratyzacją.

 
Zwracam się z uprzejmą prośbą o pilną interwencję w sprawie szczurów grasujących przy śmietniku zlokalizowanym na rogu ulic Królowej Jadwigi oraz Zabrskiej w Gliwicach. Problem ten stanowi poważne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne dla mieszkańców okolicznych budynków oraz przechodniów – napisał w wiadomości przesłanej do Urzędu Miejskiego, CRG, sanepidu, straży miejskiej, zarządcy nieruchomości i naszej redakcji jeden z mieszkańców Gliwic, który w serwisie youtube.com zamieścił nagranie.

Szczury te potrafią być agresywne w stosunku do zwierząt i ludzi oraz biegać po ulicy Zabrskiej, na której panuje duży ruch samochodów i pieszych, proszę o pilną interwencje aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się gryzoni

– dodał nasz Czytelnik.

Nie wiadomo, czy tak duża populacja szczurów, to efekt jakiegoś zaniedbania, czy też w ciągu ostatniego pół roku zwierzęta te zdążyły się tak rozmnożyć. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że już wkrótce problem zniknie, bądź skala zjawiska zostanie zmniejszona – na terenie całego miasta przeprowadzona zostanie deratyzacja, która potrwa miesiąc.

Powszechna deratyzacja rozpocznie się za kilka dni

Obowiązek ten obejmuje każdego gestora nieruchomości i wynika z przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2: „Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością obowiązani są utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności (…) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki… Oprócz tego, w celu zapewnienia skuteczności deratyzacji, w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy określa się terminy i obszary obowiązkowej deratyzacji.

W Gliwicach powszechna deratyzacja przeprowadzana jest dwa razy w roku – na przełomie zimy/wiosny oraz lata i jesieni. Najbliższa rozpocznie się 15 września i potrwa do 15 października.

Deratyzacja będzie polegała na jednorazowym oraz równoczesnym wyłożeniu trutki we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych i użytkowych, sklepach, wytwórniach oraz przetwórniach artykułów spożywczych, obiektach przemysłowych, jak również w obiektach kolejowych i gospodarstwach rolnych. Deratyzacją powinny zostać także objęte w miarę potrzeb sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

Przed przystąpieniem do deratyzacji należy oczyścić podwórza, piwnice, poddasza, komórki, strychy itp. we wskazanych obiektach, celem pozbawienia gryzoni pożywienia. Do przeprowadzenia deratyzacji należy używać preparatów ogólnodostępnych zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia lub posiadających atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Właściciele nieruchomości przeprowadzają deratyzację na własny koszt i we własnym zakresie

Trutkę należy wyłożyć w miejscach, gdzie istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się gryzoni, w szczególności na śmietnikach, w piwnicach, na strychach, w budynkach gospodarczych itp. – zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. We wskazanym wyżej terminie należy pozostawić wyłożoną truciznę, uzupełniając ją w miarę potrzeb. Na koniec akcji, czyli 15 października, konieczne jest zebranie resztek preparatów do zwalczania gryzoni oraz padłych osobników, które należy przekazać do utylizacji.

Trzeba chronić dzieci i inne zwierzęta

W czasie akcji dzieci trzeba pouczyć o niebezpieczeństwie zatrucia i nie pozostawiać ich bez opieki. Zwierzęta i ptactwo domowe powinny być trzymane w zamknięciu.

W miejscach, gdzie wyłożono trutkę należy umieścić wyraźne ostrzeżenie: „UWAGA TRUTKA”. Na wypadek ewentualnego zatrucia człowieka dorosłego lub dziecka wyłożoną trutką, należy bezwzględnie i natychmiast skierować poszkodowanego do najbliższego ośrodka zdrowia, względnie szpitala lub pogotowia ratunkowego.

Nie wyłożysz trutki? Licz się z konsekwencjami

Kontrolę wykonania obwieszczenia przeprowadzać będą przedstawiciele straży miejskiej i Powiatowego Inspektora Sanitarnego. W stosunku do tych osób, które nie wykonają obowiązków wynikających z niniejszego obwieszczenia, nakładane będą mandaty karne, wynikające z art. 117 Kodeksu wykroczeń.

§ 1. Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

(żms)
fot. scr. Youtube.com/W.P.

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
38 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze