Płatne parkowanie coraz bliżej? ZDM planuje montaż parkomatów

– Podjąłem decyzję o przygotowaniu się przez Zarząd Dróg Miejskich do wprowadzenia stref płatnego parkowania na podstawie starej uchwały z 2008 roku – informował w kwietniu Zygmunt Frankiewicz.

Już widzimy pierwsze efekty – ZDM ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji ws. postawienia 89 parkomatów.

Według wstępnych planów, parkomaty miałyby znaleźć się m.in. przy ulicach: Dubois, Fredry, Orlickiego, Barlickiego, Chudoby, Częstochowskiej, Kłodnickiej czy Wyszyńskiego (w pokazanym miejscu).

Wciąż nie wiadomo jednak z całą pewnością, który projekt Stref Płatnego Parkowania będzie realizowany. Prezydent Gliwic zapowiadał wprowadzenie uchwały z 2008 roku, przyjętej przez ówczesną Radę Miejską.

Jednak ten projekt, jak przyznaje Zygmunt Frankiewicz, jest mniej korzystny dla kierowców.

Nowy, jego zdaniem lepszy, czterokrotnie pojawiał się na sesji RM, jednak był odrzucany lub odsyłany w celu wprowadzenia poprawek.

– Przygotowanie projektów np. na przyłącza nie jest możliwe „w ciągu tygodnia czy dwóch” , dlatego chcemy zlecić takie zadanie już teraz, aby mieć gotową dokumentację, gdyby jakiś konsensus w sprawie realizacji SPP został osiągnięty – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM.

W porównaniu z nowym, „ulepszonym” projektem, uchwała sprzed czterech lat zakłada m.in. mniej miejsc postojowych, pobieranie opłat również w soboty oraz inne rozmieszczenie Stref Płatnego Parkowania.