Pod żadnym pozorem nie otwieraj załącznika do takiego maila. ZUS ostrzega przed infekcją komputera

PB

Uwaga na wzmożoną aktywność oszustów, którzy chcą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerach klientów ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nie wysyła maili do ubezpieczonych.

Niestety oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie nasili swoje działania. Do Zakładu dzwonią osoby informując o dziwnych mailach, w których jako nadawca figuruje właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W temacie wiadomości wpisana jest fraza „Zaległe składki”, zaś w samym mailu prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

Na szczęście klienci zwrócili uwagę na nieprawidłowy adres mailowy ZUS, który był w stopce maila. Stopka, poza prawidłowym adresem centrali ZUS, zawierała bowiem adres skrzynki mailowej oparty o domenę rządową tj. „gov.pl”, tymczasem tak strona www.zus.pl, jak i adresy mailowe pracowników ZUS nie funkcjonują w oparciu o domenę rządową.

Warto przypomnieć, że ZUS nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu.

– Ostrzegamy, by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci

– mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Imię
Imię

Przyszło z adresu ZUS@gov.pl. Informują o zaległościach i podają link. Przy otwarciu maila chcą potwierdzenia przeczytania.

ja234
ja234

Pierwsza podstawowa zasada brzmi, nie otwieraj żadnych załączników do mejli.
Dotyczy ona szczególnie osób nieobytych internetowo.

Urko
Urko

“Uwaga na wzmożoną aktywność oszustów, którzy chcą uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerach klientów ZUS”

Jakby człowiek był naprawdę ostrożny i chciał uniknąć oszustów , to nie miałaby z ZUS-osowską piramidą finansową nic do czynienie . A tak … to jak ostrzeżenie : “Nie daj się oszukać , bo to ja mam monopol na oszukiwanie “

Ssak
Ssak

Namnożyło się oszustów, darmozjadów, pasożytów i manipulantów w naszym wyznaniowym kraju, żyje im się całkiem dobrze wręcz luksusowo, więc nie dziwota, że proceder się rozrasta.

Ampuła
Ampuła

To ZUS sam wymyślił taką akcję fałszywek i nagłośnił “zagrożenie”. Setkom tysięcy zusowskich biurw w randze inspektora nie chce się po prostu prowadzić korespondencji e-mailowej z plebsem. Plebs ma osobiście docierać do pałaców ZUS i tam dowiadywać się wszystkiego, wypraszać decyzje, składać papiery i wyczekiwać wydania druku. Poza tym, jeżeli choćby co tysięczny z docierających przyniesie kawę, pralinki albo likier, to pracuje się zusowskim biurwom przyjemniej. Kto dostał kiedyś likier czy czekoladę e-mailem, no kto?