W 2022 roku zapłacimy wyższy podatek od nieruchomości. Górne dopuszczalne stawki w Gliwicach

Stawki podatku od nieruchomości wzrosną – w przypadku budynków mieszkalnych będzie to ponad 27%, nowa stawka wyniesie 0,89 zł za m2. Przedsiębiorcy wykorzystujący lokal do działalności gospodarczej zapłacą 25,74 zł za m2. To podwyżka o 7,7%.

 
W trakcie czwartkowej sesji Rady Miasta większością 14 głosów przyjęto nową uchwałę w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości obowiązujących na terenie Miasta Gliwice. “ZA” byli wszyscy radni z prezydenckiej Koalicji dla Gliwic, których wsparło troje radnych Koalicji Obywatelskiej – Leszek Curyło, Ewa Potocka, a także Janusz Szymanowski.

Pomysł podwyżek spotkał się z krytyką radnych opozycyjnych, którzy zwracali uwagę na pandemiczne okoliczności, które nie sprzyjają dodatkowym obciążeniom podatkowym. – Nie należy mówić o podwyżce podatku, tylko o urealnieniu – przekonywał podczas obrad Rady Miejskiej prezydent Gliwic, Adam Neumann. Prezydent przypomniał, że w ubiegłym roku stawki były zamrożone, właśnie z uwagi na pandemię.


W uzasadnieniu dokumentu czytamy, że wysokość inflacji w październiku 2021 roku wyniosła 6,8 %, a wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2021 w stosunku do I półrocza 2020 wyniósł 103,6 %, co oznacza, że o taką wartość uległy waloryzacji stawki podatków i opłat lokalnych na 2022 rok.

Ich górną granicę wyznacza Obwieszczenie Ministra Finansów. Gliwickie stawki podatkowe uplasowały się dokładnie na maksymalnej wartości.

Projekt uchwały podnoszącej stawki podatku od nieruchomości jest oczywiście bezpośrednio związany z wprowadzeniem Polskiego Ładu i idącymi w dziesiątki milionów stratami budżetu Gliwic jakie z niego wynikają. Zaznaczę przy okazji, że stawki nie były podnoszone w ubiegłym roku, z uwagi na pandemię i kłopoty wielu mieszkańców i przedsiębiorców jakie wiązały się z lockdownami. Niestety rząd postawił samorządy w takiej sytuacji, że w tym roku musimy szukać dodatkowych dochodów, aby móc realizować nasze zadania na rzecz mieszkańców – informuje rzecznik prezydenta, Łukasz Oryszczak.

Więcej na ten temat pisaliśmy tu: POLSKI ŁAD – GLIWICE ZYSKUJĄ CZY TRACĄ?

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wchodzi w życie 1 stycznia 2022 r.

Wzrost podatków przedstawia poniższa tabela.

(żms)
fot. 24gliwice.pl

27 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec Gliwice
18/11/2021 20:30

To rozumiem, że w ramach oszczędności Neumann przyznał sobie podwyżkę?
Ten facet sobie robi z nas jaja!
Wy się nie ważcie głosować na tego buca w kolejnych wyborach!
Nie dość, że demoluje to miasto, wycina wszelką zieleń to jeszcze mieszkańców traktuje, jak chłopów pańszczyźnianych!

Won Neumann! WON z tego miasta, siwy gnoju!

mieszkaniec
18/11/2021 20:42

Bardzo brzydka wypowiedź. Gliwice to miasto gdzie się bardzo dobrze zarabia, gdzie nie ma bezrobocia i wszyscy to ludzie bogaci którzy bez najmniejszego problemu zapłacą wyższy podatek, to zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych więcej rocznie. Śmieszne kwoty.

Mieszkaniec Gliwice
18/11/2021 20:51
Reply to  mieszkaniec

Bardzo brzydko to się zachowuje nasza parodia prezydenta, szanowny panie. Jakim trzeba być hipokrytą, aby dawać sobie podwyżkę, kiedy rzecznik Oryszczak informuje, że miasto musi szukać dochodów i stąd te podwyżki? Neumann nie robi nic dla mieszkańców, tylko wszystko dla inwestorów i deweloperów. Ten gość nie potrafi prowadzić żadnego dialogu i wręcz agresywnie reaguje na jakiekolwiek sprzeciwy jego decyzji. Co się dzieje na Trynku? Co się dzieje na Sikorniku? Co się dzieje w Łabędach? Słyszał Pan o tym? I skąd Pan wie, że ludzie bez najmniejszego problemu zapłacą? Zaglądał Pan wszystkim w portfele? Co z resztą podwyżek w całym kraju?… Czytaj więcej »

Olo
18/11/2021 23:35

Tak z ciekawosci. Co sie dzieje na Trynku ? Sikorniku ? W Łabędach ?

Mieszkaniec Gliwice
19/11/2021 08:33
Reply to  Olo

Łabędy – zmiana w planach zagospodarowania terenu pod budowę kompleksu fabryk, w tym akumulatorów. Do tego dewastacja terenu cennego przyrodniczo (korytarze powietrzne). Brak informowania mieszkańców i wysłuchania ich opinii! Wielka fabryka od Pana oknami – chciałby Pan? Dużo by pisać. Na FB jest grupa: Łabędy nie fabryka. Tam jest dużo szczegółów. Trynek: Zabranie mieszkańcom ogródków działkowych celem zbudowania alei. Potencjalna sprzedaż części terenu deweloperowi. Sikornik: Zabranie mieszkańcom jedynego terenu zielonego (wycinka ponad 700 drzew), nierzetelnie przeprowadzone badania dot. środowiska, przestarzały projekt, brak pozytywnej opinii hydrologów polskich, czterokrotnie przeskalowany projekt, zmiana koryta rzeki i jego wybetonowanie, kupa gatunków chronionych, których jakimś… Czytaj więcej »

helcia
19/11/2021 08:13
Reply to  mieszkaniec

Ja bardzo dobrze NIE ZARABIAM, jestem emerytką i NIE JESTEM BOGATA. Głupia wypowiedź

Zdzichu
19/11/2021 08:57
Reply to  helcia

Jak kogoś nie stać mieszkać w Gliwicach to niech się przeprowadzi do familoka w Rudzie Śląskiej Chebzie, tu jest uniwersyteckie miasto elity technicznej i byle kto tu nie mieszka. To dzięki władzom miasta jest tutaj dobrze i za tą pracę należy się wynagrodzenie.

Kibic Piasta
19/11/2021 12:43
Reply to  Zdzichu

Zdzich, zjedz coś ciepłego, może ci przejdzie.

Tadeusz
20/11/2021 19:25
Reply to  mieszkaniec

To zapłać za Nas też .

Last edited 6 dni temu by Tadeusz
Pawełek
18/11/2021 21:34

Tak go wybrali żeby PiSowi na złość zrobić i pozamiatać

Kibic Piasta
19/11/2021 12:19

Ostro ale konkretnie! Tak trzeba postępować z pasibrzuchami.

mieszkaniec
18/11/2021 19:31

Chwileczkę, przecież inflacja wynosi podobno 6.8% a nie 27.14% ???

SS3
18/11/2021 20:42
Reply to  mieszkaniec

Ale podwyżki pensji wynoszą i po 50%.
Oczywiście tylko władzy.

666
20/11/2021 19:01
Reply to  SS3

Nie są żadną władzą, zmieńmy terminologię. Nie są niczego władni, są tylko naszymi reprezentantami, budżet jest wspólny więc jaka władza, chyba że opresyjna. To my wszyscy jesteśmy włodarzami gminy i kraju. Mają robić to czego my oczekujemy a wysokość ich pensji to nasza decyzja za za rezultaty ich pracy w głosowaniu. Przemyślcie to chłopy bo zachowujecie się jak gówniarze a karawana jedzie dalej i będzie z dnia na dzień gorzej.

crazy-horse
18/11/2021 20:00

Prezio podniósł sobie pensję, to teraz musi mieć z czego ją sobie wypłacić.

imago
18/11/2021 20:31

“Niestety rząd postawił samorządy w takiej sytuacji, że w tym roku musimy szukać dodatkowych dochodów, aby móc realizować nasze zadania na rzecz mieszkańców – informuje rzecznik prezydenta, Łukasz Oryszczak.”

No tak, kieszeń mieszkańca/podatnika zawsze była doskonałym miejscem na “szukanie dodatkowych dochodów”

PiKo
18/11/2021 20:45
Reply to  imago

dlatego Prezesi miejscy obniżyli sobie świadczenia… tak zawsze żyli z nas, a teraz obwiniają rząd że korycie za mało. jak tu żyć panie – kraść nie można

Stanislaw
22/11/2021 13:21
Reply to  imago

Jak i o ile obnizone zostaly koszty funkcjonownia? Podwyzka wynagrodzen to chyba nie ten ruch.

Taś
18/11/2021 20:55

nie stać nas mieszkańców na utrzymywanie tych panów i ich niszczących nas pomysłów

Pawełek
18/11/2021 21:16

Koalicja dla ….chyba Warszawy bo jako mieszkaniec Gliwic to czuję się oskubany i wykiwany ale hala widowiskowa stoi ,skwerek nad DTS robią nowy tylko po co?

PiKo
18/11/2021 20:42

PIS “to złodzieje” – tak czytałem – choć obniża podatki dla obywateli
PO – to 27% podwyżki przy 7% inflacji też dla obywateli.
Ciekawe czy wynagrodzenia Prezesów Spółek Miejskich zostaną zrewaloryzowane i o ile?

Olo
18/11/2021 23:58
Reply to  PiKo

Tak. PiS obniza podatki. Zobaczysz te obnizki w pierwszym kwartale przyszlego roku. Zobaczysz jak te obnizki podatkow dla malych przedsiebiorcow przeloza sie na ceny towarow i uslug.
Panstwo zyje z podatkow. W chwili obecnej potrzebuje ogromnych wplywow. Uwazasz, ze Panstwo wprowadza Polski Lad, zeby zrezygnowac z pieniedzy od podatnikow ? Taki jestes naiwny ?
Poczytaj ile straca male firmy. Tak zwana jednoosobowa DG. Poszukaj danych na temat zamykania takich firm. Ogromna liczba firm juz zlozyla dokumenty o zakonczeniu dzialalnosci od nowego roku.
Coraz wyzsze obiazenia finansowe firm. Coraz wieksze obowiazki fiskalne. Jeden z najbardziej skomplikowanych systemow podatkowych w swiecie.

Kibic Piasta
19/11/2021 12:36
Reply to  Olo

To prawda państwo żyje z podatków ale bez konsumpcji (patrz zachód, USA itp.) nie będzie podatków. Znam kilku młodych którzy nie płaca CIT-u, są mega zadowoleni bo wpada im kasa na wydatki, tak to się podatki zbiera dla państwa a nie podnoszeniem podatków od ciężko zarobionych pieniędzy na kupno np. mieszkania.

Mieszkaniec Gliwice
19/11/2021 09:40
Reply to  PiKo

Tak…obniża. Dobre sobie xD
Jak ludźmi łatwo manipulować. Wystarczy, że się czymś nie zainteresują i nie mają żadnej wiedzy :)

Szkoda słów…
Od przyszłego roku zacznie Pan zaciskać pasa :)

POPiS
21/11/2021 00:15
Reply to  PiKo

PiS obniża podatki. To najgłupsza głupota jaką czytałem w tym tygodniu. Za dużo TVPiSu niestety, mózg już chyba nie do odratowania.

Jgc
19/11/2021 08:53

Ale prezydent za to dostanie 100%podwyzki

Myślenie nie boli
19/11/2021 21:45

Są tak bezczelni ponieważ wiedzą że i tak inteligencjia gliwicka znowu ich wybierze.