Pokaz filmu „Szarlatan” w kinie Amok z udziałem gości specjalnych. Wstęp na wydarzenie jest wolny

Pokaz filmu „Szarlatan” w reż. Agnieszki Holland w kinie Amok zaplanowano w najbliższy czwartek, 9 grudnia o godzinie 19:00. Wstęp jest wolny – trzeba odebrać w kasie bezpłatną wejściówkę.

 
Tego dnia kino AMOK, jako jedno z kilkudziesięciu kin w Europie, będzie gospodarzem 4. edycji European Cinema Night.

Inicjatywa ma na celu dotarcie do widzów, którzy będą wspólnie świętować bogactwo europejskiego kina. European Cinema Night to seria bezpłatnych pokazów europejskich filmów, które powstały ze wsparciem programu Kreatywna Europa komponentu MEDIA. W ramach 4. edycji wydarzenia zaprezentowanych będzie łącznie ponad 45 różnych filmów ze znakiem MEDIA, prezentujących bogactwo i różnorodność europejskiego kina.


Opis fabuły

Czechosłowacki zielarz oraz uzdrowiciel Jan Mikolášek był człowiekiem wielu tajemnic, a jego dokonania powodowały w latach 30., 40. i 50. XX wieku. mnóstwo pozytywnych i negatywnych emocji. Ludzie różnych klas społecznych szukali u niego remediów na swe fizyczne i mentalne problemy, głęboko wierząc, iż Mikolášek będzie w stanie postawić trafną diagnozę, wpatrując się w kolor i konsystencję przynoszonych mu próbek moczu.

Zielarz leczył wszystkich, i biednych, i bogatych, i obywateli Czechosłowacji, zarówno nazistowskich oficjeli, którzy jego ukochany kraj okupowali, jak i komunistycznych dygnitarzy nowej rzeczywistości zrodzonej po II wojnie światowej. Mikolášek stał się przez lata istnym celebrytą, ludowym bohaterem bardziej znanym od polityków i przedstawicieli świata rozrywki, ale w pewnym momencie musiał nastąpić komuś na odcisk.

Film opowiada jego słodko-gorzką historię, rozpisaną na kilkadziesiąt lat, ukazując człowieka rozdartego między wykorzystywaniem swych umiejętności do pomagania ludziom a uleganiem żądzom, z którymi walczyć nie potrafił.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą.

Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną. Czeski Lew za najlepszy film, reżyserię, zdjęcia, rolę męską, dźwięk.

Pokaz filmu z udziałem gości specjalnych

Czwartkowa projekcja filmu „Szarlatan” odbędzie się z udziałem gości specjalnych – tłumacza Andrzeja Jagodzińskiego oraz krytka filmowego Łukasza Maciejewskiego. Będzie to okazja do dyskusji.

  • ANDRZEJ JAGODZIŃSKI, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, publicysta, dziennikarz, korespondent „Gazety Wyborczej” w Pradze i Bratysławie. W latach 2003-2006 był dyrektorem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Był także dyrektorem Instytutu Polskiego w Pradze i Instytutu Polskiego w Bratysławie. Redaktor „Literatury na świecie”, członek Polskiego PEN Clubu. Ma na swoim koncie liczne przekłady książek m.in: Milana Kundery, Bohumila Hrabala, Václava Havla, Josefa Škvoreckiego, Jiříego Grušy. W 2009 roku otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus” za przekład „Przypadków inżyniera ludzkich dusz” Josefa Škvoreckiego. Tłumaczył scenariusz filmu ‘Szarlatan”.
  • ŁUKASZ MACIEJEWSKI – Filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, asystent na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Dyrektor artystyczny festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie. Juror kilkudziesięciu festiwali filmowych, m.in. w Rabacie, Montrealu, Karlowych Warach, Podgoricy, Agadirze, Skopje, Cottbus, Austin i Pusanie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Światowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych „Fipresci”. Recenzent i felietonista „Onetu”, laureat Nagrody PISF w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”. Członek kapituły „Paszportów Polityki”, kurator filmowy Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie. Publikuje m.in. w: „Kalejdoskopie Kultury”, „Teatrze”, „Magazynie ZAIKS”, „Newsweeku”, „Jazz Forum”. Stały komentator „Nowego Tygodnika Kulturalnego” oraz „Aktualności Filmowych” Canal Plus. Autor i współautor wielu książek, m.in. wywiadów rzek z Jerzym Radziwiłowiczem i Danutą Stenką oraz trzech tomów “Aktorek”.

(żms)/Amok Gliwice
Fot. Filip Szkopiński