Policja: “Nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy”. 100 osób ukaranych

Od soboty obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w tym m.in. 1,5 metrowy dystans od innych oraz obowiązek zasłaniania nosa i ust. Nie wszyscy się do tego stosują – w ciągu 2 dni policja ujawniła blisko 150 takich przypadków.

 
Policjanci sprawdzają czy mieszkańcy dostosowują się do zaleceń. W weekend w teren wyruszyło wiele patroli, których jedno z zadań dotyczy sprawdzania jak obywatele respektują obowiązujące nakazy – przekazuje podinspektor Marek Słomski, oficer prasowy KMP Gliwice.

Najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny, zasłanianie ust i nosa i częsta dezynfekcja rąk. Zasłanianie ust i nosa pozwala uchronić przed wirusem siebie, ale także innych.

W związku z wprowadzeniem na terenie całego kraju „żółtej strefy” w celu zwalczania pandemii koronawirusa, policjanci sprawdzają jak nakazy i obostrzenia są respektowane przez Polaków. Cel jest jeden – ochrona zdrowia i życia ludzkiego – podkreśla Słomski. – Wobec rosnącej fali zakażeń nie będzie tolerancji dla osób świadomie łamiących przepisy.


W czasie weekendu, w Gliwicach i powiecie, za nieprzestrzeganie obowiązujących nakazów policjanci ukarali ponad 100 osób, sporządzili też prawie 47 wniosków o ukaranie, które trafią do sądu.

Szczegółowe informacje na temat obowiązujących obostrzeń można znaleźć tutaj.

(żms)/KMP Gliwice
fot. KMP Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
krz007

Przykład idzie z góry. Czekamy na mandat dla Prezesa Kaczyńskiego, za paradowanie bez maseczki w dzień rocznicy. Do tej pory nie został ukarany…

Wolf

Nie panujesz nad chronologią przepisów !

Marzanna

A od kiedy Prezes to góra? I przykład? Chyba dla takich ja Ty

krz007

Dla mnie to żaden autorytet i przykład, ale dla Pani myślę, że wielki. Nie ja pozwoliłem mu kontynuować niszczenie kraju w wyborach. Także taka mała prośba sugeruje odczepić się ode mnie, a rozliczyć siebie i swoich znajomych z głosu oddanego na “Marionetkę”.

czeczu

Jak zwykle policja czai się na opustoszałych uliczkach i przy okazji karze podwójnie za wykroczenia, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo: za brak maseczki i za przechodzenie przez jezdnię. Natomiast nikt nie sprawdza tego co dzieje się w sklepach, gdzie połową chodzi z wystającym nosem czyli tak jakby maski nie nosili.

silverariel

Polecam odwiedzić halę targową w sobotę…1 na 6 sprzedawców nosi maseczki, wisi pleksi i tyle…wystawione skrzynki z towarem nie pozwalają zachować dystansu ani normalnie przejść…w sobotę oczekuję straży miejskiej …lub poprawy:)

Bardzo ciekawe

Na co dzień policji i straży miejskiej na ulicach nie uświadczysz. Wszedł przepis o noszeniu masek i proszę, zaraz niebiesko-szaro się zrobiło na ulicach i nie mam na myśli pogody. Żeby was tylu “stróżów prawa” po zmroku na ulicach było.

Pandemia to ściema

Bo policja nie jest od ścigania bandytów.
Powierzone jej zostało zaszczytne zadanie, biegać za tymi, co nie noszą maseczek.

kanalia52

Chopie, po zmroku to une tysz siem bojom.

Wolf

Kasa Misiu !kasa!

czesław

No bo teraz się opłaca pilnować społeczeństwa – 100 osób ukaranych X 500 zł i kasa leci

Szota

Cóż tak ciężko nosić maseczkę?

Urko

W XXI wieku ? Mandat, sąd ? A po jaką cholerę ? Człowiek bez maseczki , powinien zostać wylegitymowany, spisany i pouczony. Jego dane powinny zostać umieszczone w ewidencji NFZ i w przypadku zarażenia covid 19- leczony na jego koszt. Płatne przed podjęciem procedur. Jeśli będzie kwestionował fakt zarażenia covidem , pomalować łeb na pomarańczowo czymś trudno zmywalnym i kopami pogonić ze szpitala.

Beton

@Urko. Trafiłeś w sedno. Nic dodać, nic ująć.

ewa

Tylko ten bałwan bez maseczki zaraża innych

Kobieta Z Wydm

Polecam przeanalizować czy rozporządzenia ministra mają podstawę prawną. Mandaty i pouczenia nie mają umocowania prawnego.

Wolf

Przepisy o stanie pandemii,

Olo

Przepisy ? Nie. Rozporządzenie ? Tak.
Karac mozna na podstawie prawa.
Czy rozporzadzenie jest podstawa prawna ? Nie.
Czy przypadkiem nasza konstytucja nie okresla sposobu, w jaki sporzadza sie w naszym kraju przepisy ( prawo ) ? W szczegolnosci przepisy prawne i akty wykonawcze ?
Ps.
jestem za noszeniem maseczek i za wszystkim, co moze ograniczyc rozprzestrzenianie sie wirusa. Ale rozsadnie i zgodnie z prawem.

Wolf

Rozporzadzenia maja przepisy!::-))))

Łowca malkontentów

Otóż to. Mandat nie ma podstawy prawnej. To tak jak wlepienie mandatu za brak parasola. Tu też mogę go nie mieć.

Wprowadzą stan wyjątkowy to wtedy będzie można egzekwować brak maseczek.

Pasażer

Bredzisz. To samo powinni więc wdg. Ciebie bez wątpienia zrobić w stosunku do każdego palacza który zgłosi się do lekarza czy szpitala z problemem pulmologicznym, kardiologicznym bądź naczyniowym. Póki co, jakoś palaczy nikt nie stygmatyzuje a antymaseczkowców owszem, pomimo iż oczywistym jest, że maseczka mało, że chroni może w 20 %, to dodatkowo szkodzi zdrowiu, gdyż z każdym haustem inhalujesz się własnymi wyziewami (głównie co2) – co jest sprzeczne z naturą i może wpływać np. na otępienie – co obserwujemy u wszystkich tych którzy myślenie pozostawiają wyłącznie ekspertom, politykom i mediom.

Lolek

Określone rodzaje maseczek (np. FFP2/3) jak najbardziej chronią przed wirusami przenoszonymi drogą kropelkową nawet w 99%. W przypadku natomiast zasłaniania ust i twarzy nieprofesjonalnymi maseczkami nie chodzi o ochronę noszącego, ale o ograniczenie obszaru rozsiewania wirusa. W połączeniu z zachowaniem dystansu społecznego oraz dezynfekcji rąk ogranicza to ryzyko zarażenia. Oczywiście nie zatrzyma to epidemii, ale też nie o to chodzi. Chodzi o rozciągnięcie jej w czasie, by służba zdrowia się nie załamała. Dość popularne są maski antysmogowe, do treningów, biegania, jazdy na rowerze itp. Są też maski treningowe, które symulują warunki wysokogórskie. Maski takie przez zwiększenie oporów przepływu powietrza zmusza… Czytaj więcej »

Informacja Turystyczna

To to jest choroba brudnych rąk, że trzeba je dezynfekować?
Potomkowie Husarii są wychowani na smogu a nie wiejskim powietrzu i bez żadnej maseczki mają problem z dostarczeniem organizmowi odpowiedniej dawki tlenu. Pandemia (głupoty) nagle wszelkie choroby płucne anulowała?

PhD

W tym mieście nie ma potomków husarii. No chyba, że z nieprawego łoża. Kij z przepisami, gdzie ludzka przyzwoitość? Wszędzie za granicą Polak ciemny, zwieziony z mazowieckiego zadupia, maskę by założył, bo jest tchórzem i bałby się mandatu. W Polsce nie założy, bo będzie szukać “luki prawnej”, żeby udowodnić, że skończył te 7 wzgl. 8 klas podstawówki.
Załóż maskę, chroń innych.

krz007

Przykro mi, ale płacę na tą “Służbę Zdrowia”, a to że Nasza Władza nieudolnie zarządza pieniędzmi publicznymi (przeznacza na swoje podwyżki i inne tego typu atrakcje) nie dyskwalifikuje mnie z pomocy NFZ. To NFZ żyje póki co dzięki Obywatelom a nie Obywatele dzięki NFZ. Nie jestem przeciwnikiem maseczek, ale pandemia trwa już pół roku. To ile można czekać na regulacje prawne, straszenie i karanie obywateli mandatami za brak maseczek – żałosne(to raczej nieudolne łatanie potężnej dziury budżetowej).

Lolek

Proponuje zawsze chodzić z maseczką, to nikt mandatu nie wypisze i nie będzie łatania budżetu. Proponuje też jeździć przepisowo, nie chlać w miejscu publiczny, ogólnie stosować się do przepisów, to milicja nie będzie miała podstaw do wypisania mandatu, przez co budżet się załamie.

rozważny

jestet tylko problem co z innymi których pozaraża taki imbecyl? Lepić mandaty i tyle z nietrybami nie da się inaczej..

Powoli już kończcie

Sprężajcie się z tym kręceniem lodów na pandemii, domykajcie sprawunki bo społeczeństwu już się to powoli nudzi.
“Wodzić za nos można wszystkich ludzi przez jakiś czas
i niektórych ludzi przez cały czas, ale nigdy wszystkich ludzi przez cały czas.”

Abracham Lincoln

DD

No proszę, 75 lat po wojnie i jaką dobrą robotę zrobili nasi nieodłączni wrogowie, kompletnie ogłupiając i odmóżdzając większość narodu. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie do wprowadzenia ostrzejszych ograniczeń niewiele różniących się od najcięższych obozów koncentracyjnych. Powodzenia, króliki doświadczalne.

B.

Jakby nie bylo to media oficjalnie opublikowaly najdokladniejsze jak dotad badania WHO o ilosci zarazonych ludzi na swiecie i jest to 10% populacji. Jest to bardzo dobra wiadomosc gdyz wiadomo ze te 10% to jest okolo 780mln ludzi z czego zmarlo nieco ponad milion. Podstawowe pytanie czy wolno mi myslec, jesli tak to wyliczam smiertelnosc covida i mamy 1.1mln podzielone przez 780mln daje 0.14%. Smiertelnosc grypy to 0.1% natomiast smiertelnosc eboli dla porownania to od 60% do 80%. Czy dalej powinienem kontynuowac myslenie czy moze mam napromieniowac sobie mózg telewizja i stracic zdolnosci myslenia? Pomóżcie mi podjac decyzje.

gliwicki mgr

Ludzie wykształceni wiedzą że człowiek wydycha dwutlenek węgla i noszenie maseczki jest szkodliwe, niech głupi robole po zawodówce noszą maseczki!

Wolf

Ja tam wolę nosić maseczke jak RESPIRATOR!

Kasia

W końcu! Karać egoistów!
A jak wytłumaczyć sąsiadom, że w windzie jadąc 10 pięter można się pozarażać, wszystkim?
Jak takiemu się wydaje, że na klatce schodowej wirus nie atakuje, to co z nim zrobić?

Adam

A na jakiej podstawie ten przepis? Wszystkie mandaty są do anulowania przez sąd, gdyż nie ma podstawy prawnej. Jedyni, którzy łamią prawo, to policjanci, w tej sytuacji.

Pandemia to ściema

Jaki jest sens noszenia maseczek na świeżym powietrzu? Ktoś potrafi mi wyjaśnić?
Gdyby politycy (np ministrowie zdrowia) wierzyli w że to ma sens to by ich ani na chwilę nie zdejmowali.

Obserwujący

Dlatego,że nie zawsze można zachować dystans fizyczny na powietrzu,dlatego,że każdy może zarażać i dlatego ,że czynnik R rośnie.Dlatego trzeba nosić maseczkę na powietrzu i w pomieszczeniach także.
Nie myśl za polityków i nie kieruj się tym co polityko robią.

Pandemia to ściema

@ Obserwujący: “Nie myśl za polityków”
Ja jednak wolę myśleć niż bezmyślnie naśladować innych.

Wirus

To kiedy masz zamiar zacząć?

kanalia52

Niech przyjadą na Obrońców Pokoju. To im szybko mandatów zabraknie.

Kasia

Dodaj koi na Saturna

ziutek

Dla tych co nie wierza i nie boją się covid wysyłać propozycje zatrudnienia w szpitalach zakaźnych z covidem.

krz007

Chętnie pójdę pracować do szpitala, ale za godziwą wypłatę. Nie zrezygnuję ze swojej dobrze płatnej pracy, żeby udowodniać nieudolnie rządzącym cokolwiek…

Informacja Turystyczna

Jak rozumiem, na onkologi nikt nie leży, wszyscy wyzdrowieli?

PhD

Co ma piernik do wiatraka?

Cliper

Wracamy do średniowiecza-palić na stosie

viheadskee

www︎.︎Li︎str︎.︎net – świetny prroj-ekt dla dorosłych którzy chca zna1eźc parrtnera do s-ekksu Tutaj dziewczyny poznaają faacetów, a nie odwrottnie

A.

Rządzący kiedy zostaną ukarani ?

Wiesława

No i bardzo dobrze! Egoistom mówimy NIE! Anarchiści mogą wyjechać do Korei Płn. i tam się realizować!

Kazek

Wiesia opanuj się proszę

Pandemia to ściema

Właśnie ślepe posłuszeństwo władzy w wypełnianiu szkodliwych dla zdrowia nakazów przybliża nas do Korei Płn. Zaraz dojdzie zakaz wstępu do lasu, do parku i na cmentarz.
Z koronawirusem i tak każdy się zetknie prędzej czy później.
Rozwiązaniem jest budowanie odporności organizmu a nie duszenie go w maseczkach.
Zamiast uczyć jak to robić to nas straszą mandatami.

Pasażer

No ! Jeden myślący się znalazł. Za resztę myślą politycy, tzw. eksperci i media. Ludzie ! Chcecie się do końca życia ukrywać po kątach, przenieść swoje życie do wirtualnego świata, współrujnować gospodarkę, służbę zdrowia (z której i tak już niewiele zostało) ?! Maseczka ? – tylko w komunikacji publicznej, na przystankach, zatłoczonych sklepach. etc. I to dobrowolnie ! W innych wypadkach nie ma sensu. Nikt nie będzie mi zabraniał oddychać pełną piersią patrzeć gdzie chcę. Właśnie wyrasta nam państwo policyjne i totalitarne, którego aparatu ofiarami będziemy wszyscy. A Wy jeszcze krzyczycie że tego chcecie. Ojcze przebacz im bo nie wiedzą… Czytaj więcej »

Życzę zdrowia

Ciekawe, jak będziesz budować odporność chorując na nowotwór, cukrzycę itd. Póki co proponuję leczyć się na nogi…

andi

policja tylko nadaje się do wypisywania mandatów za brak maseczek to jest pole do popisu bo nic innego nie potrafią

Imiu

Wpierw karać? Nie lepiej najpierw upomnieć a później nakładać mandaty? Prewencja w Polsce ma ssię:-/
Noszę Maskę Całe Żydzie…

Obserwujący

No i dobrze.Jedynie tresowanie suwerena coś daje.
Wlepiać mandaty,ale nie po pińćet złotych,ale po 1 tys.

Dzizas

kto ciebie tak tresurą skrzywdził?

Pandemia to ściema

Kara śmierci przez ścięcie na gilotynie, albo wbicie na pal.

patol

Tak o? zwyczajnie? bez publicznego batorzenia, ciągnięcia za koniem po żwirze, łamania kołem, przypalania ogniem?