PomagaMY Ukrainie. Trafiający do naszego miasta uchodźcy są pod dobrą opieką

fot. G. Ożga/UM Gliwice

Do Gliwic przyjeżdża coraz więcej obywateli Ukrainy. Dzięki zaangażowaniu samorządu, służb miejskich, organizacji pozarządowych i wolontariuszy sytuacja jest  stabilna, a trafiający do naszego miasta uchodźcy są pod dobrą opieką.

 
Z danych z początku tygodnia, zebranych przez miejski zespół ds. uchodźców z Ukrainy, wynika, że w działającym przy ul. Studziennej 6 Miejskim Punkcie Pomocy Ukrainie wsparcie znalazło już ponad 1,5 tys. osób. Punkt Pomocy Ukrainie jest na zlecenie Miasta koordynowany przez Centrum Inicjatyw Społecznych. Udzielono też około 700 porad telefonicznych. Miasto aktywnie włącza się w organizowanie noclegów dla uchodźców z Ukrainy. 617 osób znalazło nocleg za pośrednictwem zespołu ds. uchodźców, w tym 283 osoby w miejskich punktach (Schronisku Młodzieżowym „Ślązaczek” przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych na Zatorzu, hostelu Malinowski City w Łabędach, sali w ZSP nr 3 na Trynku, sali gimnastycznej przy ul. Barlickiego 3 i Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Sośnicy), a 334 osoby zostały skierowane do mieszkań. Przygotowano także nowe miejsce noclegowe przy ul. Warszawskiej, dla ponad 100 osób.

fot. G. Ożga/UM Gliwice

Także mieszkańcy i przedsiębiorcy działający w Gliwicach stale oferują swoją pomoc, dołączając m.in. do Gliwickiej Bazy Wsparcia. Łącznie w bazie koordynowanej przez Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych jest ponad 400 ofert: noclegu, dostarczania posiłków, zapewnienia transportu, wolontariatu. W ramach Miejskiej Zbiórki Darów w Arenie Gliwice na bieżąco przygotowywane i wydawane są paczki dla przybyszy z Ukrainy i gliwiczan, którzy goszczą ich pod swoim dachem. Do 14 marca włącznie przekazano paczki dla ponad 2 tys. osób.


fot. G. Ożga/UM Gliwice

Część gliwickich przedsiębiorców oferuje szerokie działania pomocowe dla obywateli Ukrainy. Te oferty są szczegółowo weryfikowane i będą wykorzystywane w dalszych, dalekosiężnych działaniach w kwestii zabezpieczenia pobytu przybyłych do Gliwic Ukraińców.

Gliwickie szkoły i przedszkola są gotowe na przyjęcie ukraińskich dzieci i młodzieży. 15 marca w szkołach było już 396 uczniów z Ukrainy, którzy przyjechali do Gliwic 24 lutego lub później, a w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych – 84 małych Ukraińców. W dwóch placówkach, Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich przy ul. Jasnogórskiej i Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 przy ul. Lipowej, działają punkty konsultacyjne. Obywatele Ukrainy mogą tam znaleźć wszelkie niezbędne informacje na temat systemu edukacji i tego, jak zapisać dziecko do szkoły. Dodatkowo w ZSP nr 12 około 90 osób bierze udział w kursach języka polskiego. W tym gronie są zarówno dzieci, jak i dorośli. Najmłodsi przybysze z Ukrainy uczęszczają do miejskich przedszkoli. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Łabędach został uruchomiony dodatkowy oddział przedszkolny dla dzieci z Ukrainy. Miasto jest także gotowe do otwarcia kolejnego – w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 15 na Sikorniku. Oddział zostanie uruchomiony, gdy zbierze się odpowiednia liczba dzieci.

Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach aktywnie działa na rzez zatrudnienia obywateli Ukrainy. Na apel do pracodawców o oferowanie pracy Ukraińcom odpowiedziało już 50 firm. Urząd tworzy bazę ofert pracy ze szczególnym uwzględnieniem ofert dla kobiet. Zgłaszane oferty pracy tłumaczone są na język ukraiński i znajdują się w Centralnej Bazie Ofert Pracy dostępnej na stronie gliwice.praca.gov.pl/oferty-pracy.

fot. G. Ożga/UM Gliwice

Wiele nowych zadań nakłada na jednostki samorządu terytorialnego także tak zwana specustawa. O działaniach podejmowanych przez Miasto Gliwice w związku w nowymi przepisami będziemy informować na bieżąco na naszych łamach i stronie internetowej Gliwice.eu.

fot. G. Ożga/UM Gliwice

publikacja na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gliwicach