Ponad 3 miliardy dofinansowania na remonty dróg. Czy skorzystają na tym Gliwice?

Od 7 września samorządy mogą składać wnioski do kolejnej edycji tzw. ?schetynówek?.

Gminy i powiaty mają szansę uzyskać 30 proc. dofinansowania na budowę lub modernizację dróg.

– Wnioski o dofinansowanie są składane do wojewody przez gminy i powiaty z terenu województwa śląskiego. Oceny wniosków dokonuje komisja. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wniosków komisja sporządza listę rankingową, którą zatwierdza wojewoda – informuje nas Katarzyna Kuczyńska-Budka, kierownik Oddziału Komunikacji Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Po akceptacji listy przez wojewodę, jest ona przesyłana do MSWiA.

W poprzednich latach w ramach „schetynówek” w Gliwicach dokonano już dwóch inwestycji.

Wyremontowano i przebudowano ulicę Główną oraz wybudowano trzy zatoki autobusowe przy ulicy Wyczółkowskiego. Obie inwestycje przeprowadzono w 2010 roku. Do tego dochodzą liczne modernizacje na terenie powiatu gliwickiego ? m.in. remonty ul. Granicznej w Sośnicowicach, ul. Marynarzy w Knurowie czy Spółdzielczej i Pogrzeby w Gierałtowicach.

O to, które gliwickie drogi zostaną zaproponowane do przebudowy, pytamy w Zarządzie Dróg Miejskich.

– Nabór wniosków dopiero się rozpoczął. Z naszej strony mamy propozycje, ale lista nie jest zamknięta ? informuje nas Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM.

Sceptycznie do całej sprawy podchodzi natomiast Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

– Wiadomo, że dobre i te kilka remontów, ale mam krytyczny stosunek do tego pomysłu. By w sposób zauważalny odnowić drogi w Gliwicach, miasto musiałoby przeznaczyć na ten cel kilkadziesiąt milionów zł z budżetu ? twierdzi Jarzębowski.

Nabór wniosków w ramach drugiej edycji ?schetynówek? potrwa do 5 października. W pierwszej odsłonie programu do końca 2010 roku wyremontowano ponad 5,6 tys. km dróg lokalnych.

– Podobnie jak w latach ubiegłych, jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z budżetu państwa prac w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych ? informuje Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.

W nadchodzącym roku państwo przekaże samorządom na realizację inwestycji drogowych 200 mln zł. W latach 2013-2015 środki wyniosą 3 mld zł.

Jak łatwo wyliczyć, oznacza to 3,2 mld zł dotacji rządowych.

– Samorządy chcące skorzystać z dotacji budżetowej będą musiały przeznaczyć środki własne na planowaną inwestycję infrastrukturalną. Finansowanie inwestycji drogowych będzie w następujących proporcjach: 30 proc. środki budżetowe i 70 proc. środki własne samorządów (gmin i powiatów) – dodaje rzecznik MSWiA.

Michał Pac Pomarnacki