Postrach trucicieli w akcji. Kolejny test antysmogowego drona w Gliwicach (TV)

Podlatuje do komina i dzięki układowi pomiarowemu wyposażonemu w kilka sensorów, w krótkim czasie jest w stanie wykryć np. spalanie śmieci.

Kilka dni temu, w Gliwicach przeprowadzono kolejne testy specjalnego drona pozwalającego zmierzyć jakość spalin wydobywających się z kominów. Redakcja 24gliwice miała okazję obserwować test.

REKLAMA

– Cena urządzenia wynosi 160 tysięcy złotych, składa się na nią koszt sensora pomiarowego i samego drona wyposażonego w tzw. redundantne układy napędowe, dzięki czemu nawet przy awarii jednego silnika, dron jest w stanie kontynuować lot

– zapewnia Przemysław Tomków z firmy Flytronic.

Loty były wykonywane w dzielnicy Żerniki, na ulicy Tarnogórskiej, Jana Śliwki, a także na osiedlu Waryńskiego. Kontroli poddano zarówno domy jedno, czy wielorodzinne, ale także zakłady przemysłowe. Tym razem w trakcie badań nie wykryto nieprawidłowości, za które należałoby nałożyć grzywnę.

Współpraca Flytronic z miastem Gliwice jest nieodpłatna.

– Podpisaliśmy porozumienie, firma Flytronic, mająca duże doświadczenie w lotnictwie wojskowym, chciała się upewnić czy swoje działania może rozszerzyć na takie lotnictwo cywilne. My z kolei chcieliśmy się przekonać czy technologia dronów jest aplikowalna do wykorzystania kontrolnego

– mówi Tomasz Misztal z Wydziału Środowiska UM w Gliwicach.

Oprócz pracowników firmy Flytronic, którzy zajmowali się obsługą urządzenia, a także analizą wyników pomiarów, na miejscu byli funkcjonariusze straży miejskiej, pozostający w pogotowiu w razie wykrycia w spalinach niepożądanych substancji, np. pochodzących ze spalania odpadów komunalnych. W takiej sytuacji mogliby oni wejść na teren posesji, skontrolować palenisko, a także pobrać próbki popiołu do dalszych analiz ich składu.

REKLAMA
od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Urko

Brawo . Igrzyska dla gawiedzi już są . “Pan z dronem przyjechał !!! Będzie latał !!!! Kowalski dostanie mandat , bo “wszystkie w okolicy wiedzom”, że majtkami po ŚP. teściowej palił .” To na pewno najlepsza i najszybsza droga do poprawy jakości powietrza? Nie poprzez sukcesywną likwidację kachloków , kominków z płaszczami wodnymi i tych innych dymiących ? Nie poprzez zakaz produkcji i sprzedaży flotów , mułów i miałów? Nie poprzez systematyczną rozbudowę miejskiej sieci ciepłowniczej i modernizację PEC-u ?

heli1b

Jakbyście nie zauważyli to wiosna przyszła. Teraz to sobie wsadźcie tego drona do … hangaru

Urko

No . Polatają od kwietnia do września i wyjdzie im, że na skutek zastosowania drona jakość powietrza w Gliwicach poprawiła się o 123.7 % :-)

ja234

Póki co znowu będą chłodniejsze dni. Zima jeszcze nie odpuszcza.

Gość

Zapraszam okolice św. Marka, Witkiewicza i kolejarzy…mandaty pewne.

RAF

Tia. A komu je chcesz je dać , skoro tam do jednego przewodu kominowego po trzy mieszkania wpięte.?

qwe

Straż miejska ma prawo wejść do każdego mieszkania osobno i skontrolować czym palą.

Ad

Klub nocny prowadzisz, że zapraszasz…

Anonim

a tym czasem w Pyskowicach straż miejska ma to gdzieś…. czujniki smogowe niemal dzień w dzień przekroczone set procent…

Martin

Dokładnie

zyz

A co mają robić? Wachlować? Dmuchać

HA HA HA

Testowany dron postrachem na trucicieli.Dobre ,bo gliwickie.Postrachem na trucicieli.Ciekawe od której niedzieli ?

Tom

Zapraszam na ul. Kozielską 141

Magda

o tak, zawsze mikroklimat ze śmierdzącymi oparami, współczuje domowi z naprzeciwka

Ad

Ile za godzinę?

black_horse

Pięknie. Zamiast edukować ludzi jak spalać węgiel bez dymu, inwestuje się w kolejne zabawki. Gadżety, gadżety , gadżety. Hala, drony, światełka ledowe. A jak sobie El Franco wymyśli muzeum lotnictwa, to kwa będzie muzeum lotnictwa.

Obelisk

W ramach testu przyłożyć tego drona do Diesli przejeżdżających przez Gliwice. Zapewniam sukces Flytronic-owi i SM. Dron nie będzie musiał startować a wskazania na 100% mandatu.

antydiesel

Dokładnie. Diesle ze względu na swoją kopcącą naturę powinny już wiele lat temu zostać wycofane z produkcji.

Niech się zajmują ratowaniem szpitali w Gliwicach bo to co się dzieje to masakra żeby jeździć z dziećmi za Gliwice a nie pierdołami się zajmują !!!

Na jakiej podstawie te pomiary mają być podstawą do nałożenia mandatu ? Czy operator tego drona jest w stanie udowodnić że w danym momencie zmierzył dym akurat z tego komina? Bo mi się wydaje że latanie dronem sterowanym z tablecika po podwórku to nie są sterylne i laboratoryjne warunki,jak sie mylę to proponuje przenieść bloki operacyjne,laboratoria na łąki i pola

To ma byc chyba dopiero podstawa do kontroli wewnątrz.

Po za tym to sprzęt za 160tys a nie za 5

wezcie sie za jakosc węgla sprzedawana ludziom po tak wysokich cenach i zlej jakości .:-((

Cliper

Sezon grzewczy za nami.oprogramowanie jak i samo urządzenie za rok będzie przestarzałe.ciekawe czy drobny mają atesty?

Zapraszam drona do wilczego gardła bo często gęsto jest tragedia

rrolch

Pytania techniczne:
1) jakie substancje chemiczne podlegają analizie (SO2, sadza, TOC)?
2) analiza o charakterze jakościowym czy ilościowym też?
3) jaka metoda pomiaru (cele elektrochemiczne?)

Urko

“Panie . No coś Pan ? Ja tym dronem tylko jeżdżę . O widzisz Pan . Tu takie dwa mnie mrugają . Jak mnie zielone mruga , to ok. A jak czerwone mnie mruga to wołam Straż Miejską “

Artur

chlorowodór, formaldehyd; amoniak; lotne związki organiczne; temperatura; wilgotność; wysokość; współrzędne geograficzne. sensory najprawdopodobniej elektrochemiczne.

rrolch

Ich żywotność zatem będzie raczej krótka w tych warunkach. celki narażone na wilgoć w spalinach szybko zdychają. Ale pewnie to jest wliczone w koszta

Nikt nie wspomniał ze drony zaglądają przez okna. Niestety…

Ampuła

Raz i drugi stracą taką zabawkę za 160 tysiaków, to im się odniechce zabaw w Epopeje Droniczne 2020. Jak tylko presja z powietrza przejdzie z fazy eksperymentów do nalotów regularnych, to elektro-magicy zarzucą Allegro ofertą ekranyzerów nakominowych, dachowych zakłócaczy sygnału, rynien z rozpraszaczami wiązki i innych takich. Dron ciężko przeżywa upadki. A już dron obciążony drogimi czujnikami i aparaturką, to rozbija się szczególnie boleśnie.

ja

A ciekawe w jakich godzinach odbywały się ów testy? Mam nadzieję, że nie w godzinach od 8 do 16 czyli kiedy prawie nikt nie pali

heli1b

W końcu mamy w radzie miasta pierwiastek modelarski więc lekkie skażenie władz miasta nie dziwi. Naleciałości są nieuniknione. Niejako przy okazji utrzymuje się pozory “technopolis”. Że jest to tylko mydlenie oczu to szczegół, bo zerkając w kilka kominów problemu smogu się nie rozwiąże. Co najwyżej podtrzyma sens istnienia SM i sądów oczywiście, bo niemal każdy zażąda stosownych atestów i dotrzymania procedur umocowanych prawnie, a to jak wiemy nie jest mocną stroną Gliwic. Nie wiem jak w końcu rozumieć “Cena urządzenia wynosi 160 tysięcy złotych,…” oraz “Współpraca Flytronic z miastem Gliwice jest nieodpłatna.”, ale rozumiem to na swój sposób – nawet… Czytaj więcej »

Ampuła

!!!

bzik

Nie żebym był przeciwnikiem walki ze smogiem, ale proszę Redakcję, Straż Miejską i Operatora koptera o informacje, jak nagrany materiał ma się do ogólne pojętych przepisów lotniczych – a konkretnie o lotach dozwolonych: “zachowując odległość poziomą nie mniejszą niż 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu”. Inny zapis mówi o odległości od ludzi postronnych minimum 30m. Chyba że potwierdzacie Państwo masę zestawu <600g, co sądząc po rozmiarach ramy jest raczej niemożliwe. W 1 minucie filmu "dron" majestatycznie przelatuje sobie nad samochodami na ulicy Śliwki i podziwiającą go panią z dzieckiem w wózku…… Czytaj więcej »

Marian

Pytanie, czy dron może latać nad moim domem zgodnie z prawem? Jeśli nie jest wyraźnie oznakowany, to przy pierwszym wtargnięciu takiego obiektu nad moją posesję, poczęstuję go ze sztucera.

ja234

Marian nie świruj, pamiętaj , jak zestrzelisz drona to wyskakujesz z kasy i idziesz do pierdla. Dron może i będzie latać będzie kontrolować cwaniaków.

Marian

A co jeśli to cwaniak kontroluje drona?

troskliwy ojciec

Tia i oddajesz auteczko :) Niestety w tzw realu takie działania muszą spełniać mnóstwo wymagań.
Przedstaw umocowanie prawne i zatwierdzone ustawowo procedury takich kontroli.
Widzę jak coś lata – myślę podglądacz a moja córka akurat bierze kąpiel. Strącam. Tyle w temacie. Następnym razem niech najpierw mnie powiadomią, że chcą pobrać próbki to dam im drabinę.

ja234

Tiaaaa….jest umocowanie prawa, a jest to prawo do kontroli min. palenisk, które posiada straż miejska. Sam sobie sprawdź ustawy i potem mędrkuj, oczywiście ustawy trzeba rozumieć i czytać mając odpowiednie przygotowanie prawnicze.
I jeszcze jedno, w przypadku zniszczenia drona czyn taki podpada pod paragraf karny.
Tyle w temacie.

troskliwy ojciec

Rozumiem, że ty masz to “przygotowanie prawnicze”, co zresztą widać przy każdym twoim “wyroku”:) odnośnie karania kierowców.
Skoro tak, to dajesz…Konkrety. Ustawa, artykuł, paragraf, punkt,… dotyczący przeprowadzania kontroli przy pomocy DRONÓW. Powinno tam być napisane m.in. W jakich dniach, godzinach można to robić, jakie certyfikaty powinny posiadać drony aby np nie zakłócać pracy rozruszników serca, kto i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność za szkody (uszkodzenie instalacji odgromowej, dachówki, papy, zerwania przewodu antenowego, uszkodzenia anten/elewacji, zawały serca bo ktoś się wystraszy…)
Do czegoś takiego tworzy się całe ustawy “prawniku amatorze”. Urojenia to nie żadne przygotowanie.

Bajtek

Może. Tak samo, jak może nad Twoim domem przelatywać samolot. Strzał byłby bardzo kosztowny, przyjemność na pewno niewarta 160 tysięcy.

Marian

Czyli np. motolotniarz też może latać 10 metrów nad twoim ogródkiem i robić ci zdjęcia? Tak w ogóle te drony to niezła zabawka dla włamywaczy. Można zrobić dokładny zwiad przed włamem i nie ma na to mocnych.

gość

Boisz się , że ci starą ukradną ?

Dron_Killer

….otóż to – wystarczy że już mamy totalną inwigilację za pomocą setek kamer na mieście.
Jeżeli zauważę że takie coś lata mi za oknem na mojej prywatnej działce, to za chwilę dostanie kilka gram ołowiu i skończy się bzyczenie.

Kanalia1

Właśnie chciałam zadać pytanie: kto będzie odpowiadać gdy dojdzie do wypadku z użyciem drona. O ile wiem obowiązuje całkowity zakaz latania tuż nad głowami. Niewielki powiew wiatru wystarczy.

wujek dobra rada

Nie kombinuj jak utrudnić kontrolę, tylko przestań palić śmieci. Karetka pogotowia też może mieć wypadek, ale to nie powód, żeby zrezygnować z karetek.

Kot

@Wujo, Karetki nie jeżdżą po podwórkach czy chodnikach i proponuję zapoznanie z nowymi przepisami odnośnie obsługi dronów. Operator odpowie sądownie w razie wypadku.

Observer

Franek świetnie zaklina rzeczywistość. Wiosna raczej przyjdzie mu z pomocą niż ten dron. ;-)

Joe

160 tys. złotych to chyba lekkie przegięcie? Zdjęcia wybuchającego wulkanu kręcono dronami za 1000$. Czujniki są warte więcej niż kamera, ale bez przesady….

AH-64

W przypadkach usprawiedliwiania potencjalnych wydatków stosuje się specjalne słowa klucz. Słowem klucz a właściwie zdaniem jest tu “…mająca duże doświadczenie w lotnictwie wojskowym,…”
Należałoby się też zastanowić, czy użycie tu słowa -lotnictwie- nie jest trochę śmieszne? Słowa -wojskowym- także.

Joe

Z drugiej strony fajnie że lokalna firma potrafi odpowiedzieć na lokalne zapotrzebowanie. Jeśli odniosą sukces sprzedając takie drony za granicę to bardzo się ucieszę. Na razie – jak w Zmiennikach – “podejrzewam zmowa, żeby podbić cena”.

Roztropny

Całe to dronowanie mózgów ma swoje plusy. Należy się spodziewać nagłego wzrostu troski właścicieli domów o instalacje odgromowe. Oczyma wyobraźni widzę już po 4 iglice na komin a u niektórych nawet klatki Faradaya

gmG

Pic na wodę fotomontaż. Dystrybutor opału sprzedaje goowno, ludzie w dobrej wierze je kupują myśląc ze kupili węgiel. W momencie w którym się zorientują że zostali wpuszczeni w kanał próbują dochodzić swoich praw u sprzedawcy i co? Biznesmen/cieć mówi spadaj to teren prywatny i gdzie jest dron?
Tak na marginesie: jakie są badane wskaźniki potwierdzające spalanie śmieci, jaka jest czułość ustroju pomiarowego i zakres pomiarowy, czy ma dokumenty potwierdzające jego sprawność itd…

Michał

Zapraszam na ulicę Zawadzkiego i Poli Gojawiczyńskiej w Łabędach oj zarobicie :p