Powietrze w Gliwicach jest najgorsze na całym południu Polski. I to pomimo ciepłego października

Chociaż od kilku dni aura jesienna jest wyjątkowo łagodna, sezon grzewczy trwa już od miesiąca. Jak się okazuje nie trzeba niskich temperatur, żeby jakość powietrza w Gliwicach była zła. Miejscami przekroczenia norm wynoszą ponad 500%.

Najgorzej sytuacja prezentowała się w środę na Sikorniku – czujnik firmy Airly, która na okres testowy zainstalowała w Gliwicach 8 urządzeń, wskazywał rano poziom pyłu zawieszonego PM 10 na poziomie 536%, a PM 2.5 264%. W innych częściach miasta przekroczenia są mniejsze – rzędu 144-180%.

6 spośród 8 aparatów pomiarowych jest aktualnie sprawnych. Znajdują się one na ulicach Barlickiego, Sikornik, Małopolskiej, Architektów, Kościuszki oraz na Placu Jaśminu. W pozostałych dwóch lokalizacjach – na ulicy Wrocławskiej i Zimnej Wody, urządzenia są odcięte od sieci WiFi i nie wysyłają wyników pomiarów atmosfery.

Największe przekroczenia norm na południu Polski

W tym samym czasie w środę jakość powietrza w Krakowie również była zła, ale do gliwickiego poziomu dużo jej brakowało. W najgorszym miejscu na mapie przekroczenia pyłu zawieszonego PM 10 wyniosło 300%, a PM 2,5 nie osiągało 280%.

Analizując dane z czujników z miast na południu Polski można stwierdzić bez wątpliwości, że powietrze w Gliwicach jest najbardziej zanieczyszczone.  

W niedalekim Rybniku, który często pojawia się w zestawieniach miast najbardziej narażonych na smog, tylko niektóre spośród ponad 25 urządzeń zainstalowanych w różnych dzielnicach wskazywały na niezbyt duże przekroczenie norm.

ZOBACZ TEŻ:
Strefa czystego transportu w centrum Gliwic? Teoretycznie możliwa, jest jedno ale...

Wysokie koszty smogu

Walka ze smogiem w miastach jest kosztochłonna, głównie ze względu na potrzebę sfinansowania wymiany instalacji grzewczej. Jednak zanieczyszczenie ma duży wpływ również na zachorowalność oraz zgony. Prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu w serwisie PAP przypomniał, że każdego roku z powodu smogu umiera w Polsce ok. 50 tys. osób, a Śląskie jest jednym z trzech województw o największej umieralności na choroby sercowo-naczyniowe.

Smog kosztuje nas prawie 13 proc. PKB i to nie tylko leki, ale również rehabilitacja, hospitalizacja czy renty

– zaznaczył prof. Lekston, dziękując samorządowi województwa za działania związane z uchwałą antysmogową.

Chociaż w Gliwicach istnieją programy dofinansowujące wymianę ogrzewania na ekologiczne, wiele osób pali w starych piecach, niejednokrotnie jako paliwo traktując odpady. Dlatego na Śląsku rozpoczęta zostanie kampania informacyjna służąca podniesieniu świadomości mieszkańców na temat źródeł zanieczyszczeń powietrza.

– Wiemy, że to my trujemy, nie jacyś oni, jacyś sąsiedzi, jacyś ludzie. Chcemy odejść od odpowiedzialności zbiorowej na rzecz promocji aktywnej, indywidualnej postawy. Chcemy dotrzeć do wszystkich mieszkańców regionu i mówić, co możemy zmienić w naszym myśleniu i działaniu na co dzień. Jeżeli 4,5 mln ludzi w woj. śląskim to zrozumie, smog zniknie – mówił dla serwisu PAP marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

(żms)/portalsamorzadowy.pl
fot. ŁG/24gliwice.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gargulec
Gargulec

Wydawało mi się że obowiązuje zakaz paleniem flotem, miałem węglowym itp. A składy opału nadal go sprzedają. O co chodzi?

Cookie Monster
Cookie Monster

No niestety – zakaz dotyczy używania a nie sprzedaży. Ustawa nie dopuszcza możliwości wprowadzenia przez Marszalka zakazu sprzedaży. Stad jest sprzedawany legalnie, a jedynie wszyscy udaja ze stosuje się go na podsypke a nie do spalania

gargulec
gargulec

No to o kant d… taka ustawa antysmogowa.

Terf
Terf

Ustawodawca nie dał możliwości wprowadzenia zakazu sprzedaży. Spytaj partię rządząca dlaczego.

ZZZ
ZZZ

Sasiad wlasnie zakupil z 5 ton

Jaś
Jaś

Bo jak byś zauważył mało kto już pali czyli to nie z domowych piecy

Agata
Agata

Nie, no w ogóle nikt nie pali. Na takiej Brzezince na przykład wszyscy mają elektrownie wiatrowe.
A winne są kopalnie i huty, zwłaszcza te w Gliwicach.

Pawel
Pawel

jasne! to by tlumczylo dlaczego latem smogu nie ma, a jak tylko chlodniej sie troche zrobi to jest.

A masz oczy? Widzisz jak kopca?

Ampuła
Ampuła

Zakupiłem 2 tygodnie temu 7 ton floto-miału w celach kolekcjonerskich.

Chór wujów
Chór wujów

To trochę jak z dopalaczami kiedyś

Ampuła
Ampuła
Możliwe. Faceta, który mi sprzedawał ten floto-miało-koncentrat, poznałem w warunkach konspiracyjnych. Kiedyś zadzwonił znajomy i powiedział “wspomniałeś, że masz piec na węgiel…”. Tak dostałem pierwsze instrukcje. Miałem dotrzeć na stację PKP w Garwolinie, żeby spotkać kogoś, kto pokieruje mnie dalej. Ok, betka: wyszukać połączenia na http://www.pkp.pl, kupić bilet docelowy i jazda. Jednak coś mnie tknęło. Gugluję ten dworzec, a tam na wiki coś takiego: “Garwolin – stacja kolejowa w Woli Rębkowskiej, około 5 km od centrum Garwolina. Linia kolejowa, przy której znajduje się stacja Garwolin została oddana do użytku w sierpniu 1877 i wtedy stacją obsługującą miasto Garwolin był przystanek… Czytaj więcej »
moze
moze

Ty to człowieku masz dużo czasu w życiu…

Sylwcia
Sylwcia

Chciałabym mieć taką wyobraźnię

ja
ja

Kampanii informujących, reklam, paplania w ..uj a realnego działania zero.

typowy obywatel
typowy obywatel

NO taa, gadać i biadolić to każdy potrafi, a sąsiada zachęciłeś , żeby wymienił swojego kopciucha?

Pawel
Pawel

jak sie dotuje wyngiel a opodatkowuje gaz to tak bedzie. Powinno sie dotowac gaz a opodatkowac (i to BARDZO WYSOKO) wyngiel

silverariel
silverariel

Czy masowa wycinka drzew w mieście nie ma z tym nic wspólnego? Rozumiem, że w okresie grzewczym smog może być większy ale skoro jest też w lecie….?

ja234
ja234

Brak drzew plus mania posiadania i wjeżdżania wszędzie auteczkiem. I efekty są.
Sporo jest auteczek 15-20 letnich, kopcących disli…

AntyKOD
AntyKOD

Jeden domek na Dzierzona wrzuci dziennie wiecej niz auta na rybnickiej….

Antykomuch
Antykomuch

To samo dotyczy ul. Lotników i Starego Trynku .

Jk
Jk

A jeden szczegolnie… przy skrzyżowaniu z ul. Fornalskiej… syf taki leci..i nikt z tym nic nie robi..

Jaś
Jaś

A z benzyniaka to perfumy lecą po wycinali drzewa pod dtś a tiry skracają drogę przez środek miasta efekty są

Dziadek
Dziadek

W roku 1950 w Gliwicach jeżdziło około~900 (dziewiećset) samochodów ciezarowych i osobowych na dobęTeraz kursuje i przejeżdża przez Gliwice ~180 tysięcy na dobę!

Pijaczek
Pijaczek

Nie żebym był za wycinką drzew i betonowaniu wszystkiego. Ale z tymi drzewami zimą, mało trafiony argument. Bo jak liści na drzewach brak, to jak te drzewa filtrują powietrze, korą?

Adam
Adam

Jak zwykle ktoś pali liście w ogródkach działkowych przy cmentarzu centralnym. Lekki zachodni wietrzyk i zadymione pół miasta. Duszący, gryzący dym. Spaliny dieslowskie to przy tym orzeźwiająca bryza. Gdzie straż miejska, gdzie straż pożarna?

Urko
Urko

SP – ul. Wrocławska 1, SM – ul. Bolesława Śmiałego 2a. Sugestia : inhalacja pod rurą wydechową VW 1,9 TDI.

Beton
Beton

Nie tylko tam palą. Na każdych ogródkach codziennie się dymi

A co
A co

W sprawie tych działkowych trucicieli konieczny jest komentarz Ampuły.Ampula ! Dawaj !

Ampuła
Ampuła
Nierozłączną częścią uprawiania działkostwa jest zagarnianie różności i podpalanie utworzonej kupy. Procederu tego nie można – rozgrzeszająco – zaliczać do spuścizny po neandertalskim uwielbieniu ognia, co kierowałoby tropy dalej, ścieżkami ewolucji, aż ku dumnie wspartemu na grabiach homo sapiens dzialkovensis. Jednak działkowca nie podpala kupy dla pojawienia się płomieni, żeby upiec mięso czy wykonać rytualne podrygi. Działkowca podpala kupę, żeby oznakować zajmowane terytorium! Wiosną i jesienią. Smrodem, swądem i kopciem – nie płomieniem. Specyficznym “smrodem” posługują się zwierzęta znakujące teren, wyposażone przez Naturę w odpowiednie gruczoły, substancje i instynkty. Działkowca też znakuje w terenie. Stąd działkowskiemu procederowi palenia kup bliżej… Czytaj więcej »
Alicja
Alicja

czy wy wiecie że ludzie na ul. Częstochowskiej (CENTRUM MIASTA GLIWICE) palą w piecach bo nie ma tam podłączenia centralnego ogrzewania ? Tylko nieliczni przerzucili system ogrzewania na elektryczny lub gazowy bo o takie pozwolenia trudno i są bardzo kosztowne. Pytam się dlaczego Miasto Gliwice – tak bogate, pozwala na to aby ludzie palili śmieciami, drewnem, węglem ? czy tak trudno jest pociągnąć nitkę CO która jest koło Politechniki ? Ludzie z Częstochowskiej nie chcą za to zapłacić, miasto także nie. Więc wdychają wszyscy.

rocki
rocki

W mieście gdzie prezydent twierdzi, że autobusy są bardziej ekologiczne niż tramwaje, gdzie wymienia się w ulicach wszystkie nośniki mediów i kanalizację, a nie nie kładzie się sieci ciepłowniczej, TAK BYĆ MUSI!

nowe hasło miasta Gliwice
nowe hasło miasta Gliwice

“Przyszłość jest tu i największy SMOG też jest tu”

Wasz Franek
Wasz Franek

Panie Waldku (mój kierowca) Proszę w moim samochodzie wymienić na nowy filtr powietrza i odkazić klimatyzację

anonim
anonim

Czy największy smog oznacza że tylko gliwiczan nie stać na porządny węgiel? Bogaci rybniczanie i bytomianie juz nim pala w piecach? A może to konsekwentna polityka miasta taka jak zakupy autobusow diesla, likwidacja pojazdów elektrycznych oraz wielomilionowe inwestycje w systemy sterowania ruchem samochodów dzięki któremu kolejni mieszkańcy wyprowadzają się na do sąsiednich gmin a potem zasilaja spalinami centrum miasta.

heli1b
heli1b

To, że problem smogu występuje sezonowo – równolegle z sezonem grzewczym jednoznacznie wskazuje przyczynę. I winnego – samorząd, bo do jego zadań należy rozbudowa infrastruktury takiej jak przyłączenie do PEC poszczególnych dzielnic. Był wielki remont starówki z wymianą infrastruktury podziemnej, którą chwaliło się miasto, więc mam pytanie, czy starówkę podłączono do PEC? Przy takim zagęszczeniu zabudowy jak w centrum nawet ogrzewanie gazowe nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem i dostarczenie ciepła systemowego powinno być priorytetem.

azia
azia

tak jest masz 100% racji. Ulicę Wieczorka parę lat temu remontowali cała rozkopana nie mozna było zrobić podłączenia do nitki…?? ale wyszło jak zwykle…

Alicja
Alicja

ul. Częstochowska to samo. Ludzie palą węglem, flopem – nitka CO jest obok koło Politechniki Sl tylko że PEC powiedział że nie podciągnie tam za darmo tej nitki ! a miasto powiedziało że to nie jest ich rola. Mieszkańcy mają to gdzieś, także nie widzą takiej potrzeby, choć wielu by chciało zmienić system ogrzewania.

AMF
AMF

W jakim sezonie występuje przekroczony ozon i czym palić w piecu by go podnieść – no śmiało!
Poza tym to chyba w zimie silniki i KATALIZATORY potrzebują więcej czasu na rozgrzanie się, a ruch dojazdowy jednak trochę wzrasta?

Jaś
Jaś

To nie sezon grzewczy tylko poczytaj co dzieje się w okresie jesień zima z dymem i nie tylko wtedy zrozumiesz i głupot nie będziesz pisał

Dziadek
Dziadek

Niestety,sezon grzewczy ma też znaczenie w występowaniu zjawisku smogu.Pyły z palenisk domowych opalanych węglem oraz mułem i flotami oraz wszelkim innymi odpadami z powodu wielu czynników nie unoszą się i nierozprzestrzeniają się.W Gliwicach jednym z powodów jest zabudowa osiedla Sikornik znacznie zmniejszająca przewietrzanie Gliwic przez wiatry z kierunku południowo-zachodniego dominującego .Drugim jest olbrzymia ilość spalin samochodowych,powodując między innymi inwersję temperatury i zwiększenie wilgotności powietrza.

KKK
KKK

Najpierw poczytaj o normie emisji spalin EURO6, które posiadają nasze autobusy a później zabieraj głos…

Kot
Kot

VW miały mieć “Euro10” co okazało się kłamstwem. Słyszy się o rezygnacji produkcji tego rodzaju silników w osobówkach.

heli1b
heli1b

Zamknij się w garażu z uruchomionym 6-cio litrowym Euro16. Później zabierz głos.

Klementyna
Klementyna

@anonim, trafiłeś w sedno. Sezon grzewczy jeszcze się nie zaczął a norma przekroczona o 500%. Jest oczywiste, że współsprawcy smogu to dziesiątki tysięcy diesli toczących się gliwickimi drogami. I te chowanie głowy w piasek przez niektórych na nic się nie zda.

Valdorf
Valdorf

Brawo Franek więcej trucicieli tirów , autobusów które już po 3 – latach eksploatacji nie przedstawiają żadnych norm spalin. Dzięki tobie Gliwice w czołówce . A propos gdybyś chciał coś zmienić to gdyby hala stała dalej nie zagospodarowana to filtr powietrza zrobić z niej to chociaż na coś się przyda.

Jan
Jan

Wina oczywiście władz miasta likwidacja elektrycznych tramwajów na to miejsce ekologiczne autobusy fatalna komunikacja miejska nic dziwnego że ludzie chcąc dojechać muszą korzystać z samochodów. Wycinanie drzew też nie jest bez przyczyny.

Mirek Maluty

Zamiast budować podium, trzeba było doinwestować gospodarstwa domowe w piece ekologiczne, tak się zarządza budżetem miasta panie prezydencie Frankiewicz :/

Łukasz Ustrycki

Kontroli nie ma to ludziska palą gumowcami. Straż miejska w końcu by się do czegoś mogła przydać, a że to nieroby to jest jak jest

Tomasz Gąska

Zamiast bredzić to się doucz że straż miejska nie może wejść do domu. Takie mamy w Polsce chore prawo

GłupiaBaba
GłupiaBaba

Tak – straż miejska powinna wchodzić do domu! Bez pukania. I sprawdzać, czy śpisz w piżamie i czy umyłeś nogi.

Łukasz Ustrycki

I kto tu bredzi… w innych gminach przeprowadzają kontrolę, u nas “się nie da”

Bogna Radowicz

a zglaszasz im kiedy masz podejrzenia, ze sasiad pali gumowcami?

Łukasz Ustrycki

Zawsze wtedy albo kończą zmianę albo muszą coś zjeść – serio. Także jest przyzwolenie…

Bogna Radowicz

powaznie? kiedys, ok 10 lat temu mialam przyjemnosc z nimi rozmawiac. ojciec pod wplywem %% jakis syf spalal w piecu. Ja sie tlumaczyc musialam bo niestety pelnoletnia bylam juz;) A jakies 2 lata temu sasiedzi dali znac, ze SM robila zdjecie mojej czesci domu, tj z nr domu i komina… Zart polegal na tym, ze z mojego komina dymu nie widac, a kopcilo sie z komina sasiada tory jest po drugiej str dachu dajac wrazenie, ze to ja smrodze;p

kuku
kuku

kiedyś zgłaszałam czarny dym lecący z komina na Toszeckiej za wiaduktem jest tam myjnia czy o coś podobnego, słup dymu na 1 m szeroki smród na pół kilometra, komin na dachu 1 piętrowego budynku przy samej drodze to nie było nawet zimą tylko coś spalali, policjant twierdził, że w ogóle nie ma takich przepisów, żeby on się tym zajmował

kuku
kuku

a były to prawdopodobnie opony

Arletta Szymczak

Tomasz Gąska Ależ może. Doucz się :)

Arletta Szymczak

Łukasz Ustrycki Palę dobrej jakości węglem, a w poprzednim okresie grzewczym, bez zapowiedzi wpadła mi Straż do domu, bo dostali zgłoszenie. Weszli, sprawdzili, zostawili mi pismo, że jest OK, wyszli, a ja powiedziałam, że ja zawsze im drzwi otworzę, mogą przychodzić kiedy chcą :) Już nie przyszli.A szkoda. Przystojni byli :)

Urko
Urko
Niestety jedyną realną możliwością poprawy powietrza w przeciągu 5-10 lat jest likwidacja wszystkich pieców węglowych . Podkreślam “likwidacja” nie – wymiana oraz zakaz instalowania w nowo wybudowanych domach kotłów węglowych i kominków opalanych drewnem . Jednocześnie powinna nastąpić modernizacja PEC-U ( tam dalej na dźwięk takich słów jak : sorbent , kotły fluidalne , amoniak można zobaczyć duże , pełne niezrozumienia oczy pracowników) To wszystko gmina może i powinna zrobić w ramach PONE ( ten program umożliwia współfinansowanie prze gminę tych działań ) Co do ograniczenia NE jeśli chodzi o samochody , to przypominam , że jakiś urzędas przekonywał, że… Czytaj więcej »
gargulec
gargulec

O pec to ty się nie martw bo na pewno to nie oni są przyczyną smogu. I wprowadzasz ludzi w błąd.

Urko
Urko

Taaa… PEC to właściwie produkuje świeże powietrze …. A jak sobie popatrzysz na pulę ich zamówień to masz : remont , remont , remont …. Nieśmiertelny prezes technologię spalania fluidalnego . dodawania utleniaczy , standardy BAT uważa dalej za miejskie legendy , nic nie mające wspólnego z rzeczywistością . Przy okazji . Fajnie się pracuje w PEC- u ? Pewnie tak …

Tomasz Mihal
Niestety mamy cwaniaka,karierowicza jako gospodarza miasta co dba tylko o interesy nielicznych,wąskich grup interesu,o swoje fanaberie oraz żony,a większość ludzi ma gdzieś i tylko mydli się oczy opinii publicznej,że się nie da,albo robi pozorowane działania i składa obietnice bez pokrycia,zwłaszcza przed wyborami i jak jest “gorąco” …dobry gospodarz w pierwszej kolejności dba o wszystkich ludzi,albo o większość,a tu wszystko jest na wariackich papierach…prywatne miasto,prywatny folwark zwierzęcy jak u Orwella i hulaj dusza piekła nie ma…robi sobie co chce oraz jego świta,likwiduje,zmienia buduje ,a projekty i realizacje są na zasadzie byle wydać kasę,jak najwięcej na tym zarobić i jakoś to będzie…tak… Czytaj więcej »
black_horse
black_horse

@Tomasz Mihal Jak miło że ktoś to w końcu zauważa. Ja o tym mówię już od jakichś 10 lat.

Beton
Beton

Sezon spalania tego, co nagromadziło się w domu przez całe lato uważamy za otwarty. Dobry palacz spali nawet szkło. Plastiki, guma, papiery i kupa innych śmieci, to norma wsadowa do pieców w wielu domach. Tak jak od wielu lat zakład produkujący reklamy na Jana Śliwki ( na przeciwko SKODY ) około 8 rano powoduje zasłonę dymną. Jej zdjęcia już publikowano w ubiegłym roku i dwa lata temu, SM podobno tam bywała i co ?
… i nic, Nadal jest tak, jak jest. Nie ma bata.

marek
marek

Była, była. Zainkasowała co miała zainkasować i poszła dalej.

Tuberok kolega Jaska
Tuberok kolega Jaska

GLIWICE PRZYSZŁOŚĆ JEST TU !

Wojtek
Wojtek

Artykuł porusza tylko część problemu. Nie ma ani słowa o tym , że palenie w kominkach drewnem też powoduje niską emisję pyłu. Wszystkie nowe domy mają kominek a i w mieszkaniach w kamienicach ludzie je instalują. Palą drewno i się dziwią że powietrze fatalne. No i oczywiście tylko węgiel winien.

Jura
Jura

Tak, tak.. to się nazywa fachowe porównanie ilościowe :)
Naprawdę uważasz że kopciuch, w którym spala się plastik płyty, meblowe, opony i kominek (których nota bene jestem wrogiem) to ta sama liga?

Aleksandra Liberska

Dlaczego te rudery w centrum nie są podłączone do PECU???? Panie Frankiewicz????

GLIWICZANIN99
GLIWICZANIN99

bo biedota która tam mieszka nie ma na to pieniędzy. Pali węglem który dostanie z opieki, śmieciami i tym co gdzieś znajdzie, dostanie. PEC nie będzie za to płacił bo chce za podłączenie jednej kamienicy ok 40 tys z tego co słyszałem Miasto ma na to wyj…. e

tres
tres

Biedota dostaje węgiel z opieki? Czy może dostają talony na węgiel, które przehandlowują, a potem palą odpadami?

addons
addons

kolego…pier…….z

Małgorzata Konior

Miasto w końcu zainteresowało się smogiem. Zrobili inwentaryzacje palenisk domowych znajdujacych sie w zasobach miejskich. Po obserwujemy co dalej. Problemem tez są mieszkania wykupione. Prywatny właściciel – prywatna inwestycja. Niemniej można liczyć na dofinansowanie z miasta. Moim skromnym zdaniem przynajmniej w śródmieściu smog się pogłębia wraz z wycięciem setek drzew i wpuszczeniu tysięcy samochodów na DTŚ. Ilość samochodów zwiększyła się odwrotnie proporcjonalnie do ilości drzew. Żaden ekosystem tego nie wytrzyma, ludzie też.

Sianti Sianti

ekosystem ?! jeszcze istnieje ?! powietrze jest zanieczyszczone i nikt tego właściwie nie bada !!!!!! w styczniu JOD radioaktywny ???, w październiku RUTEN radioaktywny ??? jakby mogli to tez obarczyli by tych co palą w piecach!!!!! co za bzdury z tym smogiem!!!!!!i globalnym ociepleniem!!!!! kto w to jeszcze wierzy????!!!!

Alex Naumann

Nalezy wycinac jeszcze wiecej drzew……………

Damian Langner

Mądre. Wiecej drzewa do opału na rynku, niższe ceny to i mniej palenia czym popadnie.

Jura
Jura

Twa opinia wskazuje na infekcje Noeliberalismusem. ponoć to nieuleczalne. :-)
Piereszym zdiagnozowanym nosicielem w PL był Balcerowicz
Nadal choruje.
A w rzeczywistości sytuacja opisana w tak prosty i klaorwny sposób będzie wyglądać tak, że ci co i tak kupują drewno na opał, to kupią je taniej, a biedota, nadal będzie palić syfem.

acha ! i poczytaj jeszcze o paradoksie Jevonsa

Ann
Ann

no ale ludzie zadaje się nie chcą widzieć problemu patrząc na ich kominy z których wydostają się kłęby czarnego dymu pomimo tak szerokiej dyskusji na ten temat.

racjonalnie
racjonalnie

Tematem przewodnim artykułu jest powietrze w Gliwicach najgorsze na Śląsku.
Uważam że na tym trzeba się skupić – czyli na szukaniu przyczyn dlaczego Gliwice mają tak fatalny powietrza.

Hans
Hans
Zachęcam wszystkich mieszkańców Gliwic-palcie w piecach czym popadnie.Nie ma innej rady.Mój przypadek jest najlepszym dowodem.Chcę mieć ogrzewanie ekologiczne.Właśnie minął PIĄTY miesiąc załatwiania papierków.Sprawa ciągnie się od niekompetentnych kominiarzy,którzy potrafią tylko sprawdzać kratki wentylacyjne,kiedy zaś potrzeba zrobić coś bardziej skomplikowanego wychodzą ich własne błędy wieloletnie.Potem oczywiście spółdzielnie i inne administracje-znikające dokumenty i podania.I gdy wydaje się,że najtrudniejsza zapora jest za nami czyli ZBM,natrafiamy na urzędników miejskich.Wielomilionowe Gliwice powodują,że na pozwolenie trzeba czekać ustawowy miesiąc by wreszcie dowiedzieć się,że…to prawie koniec.Dziennik budowy,Inspektor Nadzoru itd. itp. KOCHANI,JEŚLI NIE ZROBIMY PORZĄDKU Z BIUROKRACJĄ,BZDURNYMI PRZEPISAMI I URZĘDNIKAMI POWIETRZE NADAL BĘDZIE BRUDNE.Na koniec skromna rada:jeśli nie… Czytaj więcej »
Renata El

Co z podłączeniem do sieci cieplowniczej?

Tomasz Gąska

Chcesz podłączenia do sieci? W Sośnicy i innych częsciach miasta też chcieli a teraz nie chcą się do niej podłączać bo uwaząją że za drogo kosztuje i wolą palić gumowcami

black_horse
black_horse

To chyba coś tu jest nie tak. Ktoś z klientów PECu chce po prostu zedrzeć pieniądze. Nie powinno być przypadkiem tak, ze im więcej odbiorców tym wyprodukowanie ciepła w przeliczeniu na jednego odbiorcę wychodzi taniej ?

Renata El

Chce żeby całe miasto było podłączone i wreszcie było czym oddychać zima

Danuta Wudkiewicz-Wacek

A kiedy szanowna gazeta wybierze się do UM i podręczy trochę urzędników niewygodnymi pytaniami odnośnie realizacji ” planu oddymiania miasta” ( takowy powstał w 2013 roku i pozostał na papierze) … miasto stać na podium i durne zmiany loga a co i w jak z podłączeniem centrum do CO to dalej owiane tajemnicą ,wolna amerykanka jeden budynek CO drugi piece a trzeci jeszcze co innego …tylko błagam nie piszcie dyrdymałów o dofinansowaniu z ochrony środowiska …

Tomasz Gąska

Jeśli ktoś pisze dyrdymały to jest pani Danuta. Czytać się tych bzdur nie da.

Beata Majewska

Mieszkania własnościowe ale miasto ma im zrobić co

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Tomasz Gąska następnym razem jak będziesz chciał zabłysnąć to posyp się brokatem … jak żeś pan niedoinformowany to nie moja wina w 2013 roku UM ( przynajmniej na mojej ulicy ) robił inwentaryzację kto jakie ma ogrzewanie CO miejskie miało być założona najpóźniej do 2016 roku i dalej mamy piece … co do dofinansowania to wygląda to tak że ledwo starcza na projekt choć UM zachwala jak może …

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Beata Majewska ja pisze o mieszkaniach komunalnych dlaczego mamy robić prezent miastu i zakładać CO na własny koszt? Wystarczy że ludzie porobili sobie łazienki za swoje pieniądze a ADM podniosło im czynsze bo wyższy standard mieszkania … zresztą miasto parę lat temu zrównało czynsze i za m2 płacimy tyle samo co w nowym budownictwie ,mieszkania nie są naszą własnością ,wszelkie modernizacje robimy na własny koszt bo ADM o nic nie można się doprosić …

Aleksandra Liberska

Lepiej dostać alergii, zawału , raka…. logika piszących tutaj, że miasto ma komuś za darmo zrobić przysługę jest powalająca. Widać , że niektórzy nie mają pojęcia jak niezdrowe jest wdychanie takiego powietrza. Gliwice podobno jedno z najbogatszych miast w Polsce. Nie stać miasta na podpięcie pod PEC – śmieszne….

Ad
Ad

Ooo, pani “magistera” się wypowiedziała :)

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Aleksandra Liberska dokładnie … a czynsze idą przepraszam na co bo nikt mi nie wmówi że pozamiatanie klatki schodowej po interwencji SM i wymiana żarówki raz na pół roku kosztuje miesięcznie ok 300 zł ( nie licząc śmieci i wody ) za 40 m mieszkanie a ostatni remont odbył się jakieś 20 lat temu … więc nikt nikomu przy takich haraczach prezentów nie robi …

Aleksandra Liberska

Pani Danuto zgadzam sie,z Panią…tez pewnie chcielibyscie zyc normalnie bez brudu I zagrozenia czadem. Miasto powinno Wam to zapewnic. Ale jak sie wybudowało raroga Podium to kasa pusta

Danuta Wudkiewicz-Wacek

Aleksandra Liberska I wydaje lekką ręką na nowe loga a nam się na głowy tynk sypie i to dosłownie strach wyjść z domu , komórki w których trzymamy opał na zimę się zapadają ( reakcja ROM-u tabliczki “Uwaga grozi zawaleniem” ) … to już w tej chwili nadaje się do prokuratury zanim ktoś życie straci … ale czynsze ohoho identyczne jak np na Zubrzyckiego czy Sikorniku gdzie standard nieporównywalny …

black_horse
black_horse

A może by tak skoro miasto nie chce, jakieś niezależne media rozpoczęły kampanię społeczną na temat zmiany sposobu palenia w starych piecach węglowych? Na palenie bardziej ekologiczne ? Palenie sposobem od góry ? czysteogrzewanie.pl od lat propaguje palenie które praktycznie bez kosztów pozwala na niebotyczna poprawę czystości spalin z pieców węglowych. Tylko jak coś jest bez kosztów to miasta, instytucje nie są zainteresowane. I my wszyscy za to płacimy, Zdrowiem.