Powstaje Akademickie Liceum Ogólnokształcące. To nowa oferta Politechniki Śląskiej

Politechnika Śląska otwiera drzwi do świata nauki dla młodzieży licealnej. Od września przy ul. Marcina Strzody 10 będzie działać publiczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące prowadzone przez gliwicką uczelnię.

W liceum akademickim pod patronatem Politechniki Śląskiej zostaną utworzone dwa profile kształcenia: politechniczny oraz architektoniczny. Limit przyjęcia dla każdego oddziału wynosi 25 miejsc.

Nauka w liceum będzie oparta na programach autorskich, poszerzających podstawy programowe z przedmiotów ścisłych oraz z języków obcych.

Uzupełnieniem kształcenia podstawowego będzie oferta zajęć pozalekcyjnych, opartych na współdziałaniu z kołami naukowymi Politechniki Śląskiej oraz instytucjami z otoczenia społeczno-gospodarczego z rejonu Śląska.

– Celem Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego jest umożliwienie uczniom dokonania świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia poprzez zapewnienie im nauki na akademickim poziomie. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie uczniów do kontynuacji kształcenia w szkole wyższej, w szczególności na kierunkach ścisłych i technicznych. Co ciekawe, bliska współpraca z Politechniką Śląską umożliwi najlepszym uczniom liceów akademickich fakultatywny udział w wybranych zajęciach na studiach z możliwością ich zaliczenia jeszcze przed rozpoczęciem nauki na uczelni – mówi rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Kadrę dydaktyczną szkoły, w przeważającym stopniu będą tworzyć pracownicy dydaktyczno-naukowi gliwickiej uczelni. Akademickie Liceum Ogólnokształcące pod patronatem Politechniki Śląskiej powstanie również w Rybniku.

Szczegółowe zasady, regulamin i harmonogram rekrutacji zostaną opublikowane w kwietniu, na stronie www.alogliwice.polsl.pl.

(żms)/UM Gliwice

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione

W tym trudnym dla gliwickich liceów czasie reformy edukacji, gdzie kruszą się godziny jest to wielki afront wobec (szczególnie I i V) LO w Gliwicach, które dotychczas dostarczały Politechnice dobrze przygotowanych przyszłych studentów.

Rene Artois
Rene Artois

Wiekszosc absolwentow liceum I i V wyjezdza studiowac poza Gliwice. Ale nowe liceum latwo nie bedzie mialo bo liczy sie marka szkoly sredniej, ktora buduje sie latami.

Alex
Alex

To są raczej działania w kontekście ewentualnego wejścia Ustawy 2.0. To liceum potrzeb naboru nie pokryje.

Takatam
Takatam

Które liceum, lub licea w Gliwicach zostaną zlikwidowane? Jeszcze nie widziałam informacji na ten temat, bo musi być coś za coś. Niż demograficzny teraz “oblega” szkoły średnie.

Marcin
Marcin

To zależy do którego liceum pójdzie mniej uczniów we wrześniu. Obstawiam, że stracą najsłabsze licea w Gliwicach.

gosc
gosc

Pewnie kadra z tego tam na Bojkowskiej co splajtowało nie ma się gdzie podziać i trzeba było na szybko coś sklecić dla nich

gość
gość

ale teoretycznie chodzi o ucznia

Bart
Bart

No nie do końca. Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości wstrzymała rekrutację na studia licencjackie i podyplomowe. Natomiast cała reszta jeszcze funkcjonuje. W ofercie mają studia magisterskie, tyle że dyplomy wydają jako “Wyższa Szkoła Biznesu – National Louis University”, czyli jako uczelnia, która ich wykupiła od gliwickiego urzędu. Na stronie internetowej mają też informację o studiach inżynierskich na Architekturze (to nie są studia licencjackie, czyli zakładam, że na ten kierunek też jeszcze rekrutują).

ihdvsj
ihdvsj

Trójki juz praktycznie nie ma

A gdzie moja młodość : Kino Teatr X i Spirala ?????

nie ma od wielu lat…
Spirala przeniesiona do Mrowiska a Kino zlikwidowane

A gdzie są Mrowiska ?

Mrowisko jest przy ul.Pszczyńskiej obok Lidla.

Spirala, to byly tance ;)

Observer
Observer

Może to trochę ożywi niemrawą gliwicką oświatę?

Terefere
Terefere

Coś wam sie porobiło z czcionką…..

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Terefere. Jak już coś to z krojem pisma. Sprawdź znaczenie słowa “czcionka”.

ja234
ja234

Otwieranie liceum przy polibudzie jest dobrym pomysłem,ALE spóźnionym o wiele lat.Polibuda jak zwykle ma opóźniony refleks.
Reforma pisiorów, niż demograficzny..

KANIA
KANIA

To Nie dziwi. Gliwickie szkoły gonią w piętkę, mieszkańcy uciekają. Pamięta ktoś szkołę biznesu w nowych gliwicach, którą Frankiewicz przez lata kredytował a która ostatecznie walnęła o glebę? Kasa do nas wróciła? Pracownicy masowo poszli do sądu pracy i wygrają odszkodowania. Kto to zapłaci? Nawet na tych łamach brylowały osoby zawodowo związane z tą wydmuszką i co teraz? MAFIJNA CISZA!

Po co? Będą faworyzowani uczniowie akademickiego liceum kosztem uczniów z innych szkół. Bez sensu.

asdf
asdf

Niby w jaki sposób? Są określone kryteria rekrutacji, każdy kandydat na studia dostaje liczbę punktów na podstawie wyniku z matury. Osoby z lepszym wynikiem są przyjęte, ci gorsi są odrzucani. Tak jest na każdej uczelni.
No ale słabi uczniowie z kiepsko zdaną maturą będą mieć wytłumaczenie – to nie moja wina, to przez faworyzowanie…

Marcin
Marcin

Niektórzy to nie powinni nawet do liceum iść, tylko do technikum albo zawodowki. Jeden z drugim zaliczy maturę na 30%, a potem jęczą, że ich skrzywdzili, że nie chcieli ich przyjąć na polibudę. Tacy do łopaty powinni iść, a nie na studia

kaja
kaja

A kiedy powstaną żłobki prowadzone przez gliwicką uczelnię

Jan
Jan

Przecież już jest Klub Malucha, ale trzeba się zainteresować, żeby to wiedzieć…

Ampuła
Ampuła

Reformy Gowina zakładają także zakładanie przyuczelnianych Żłobków Naukowych i Przedszkoli Noblistów. Innowacyjna elektrycznością gospodarka wunglowo-smogowa będzie potrzebować huk rąk do pracy. Przy witaniu Ukraińców chlebem i solą.