Powstało Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska. W badaniach pomoże samochód z mobilnym laboratorium

fot. M. Szum/polsl.pl

Zmiany klimatyczne, ochrona środowiska oraz rozwój badań w dziedzinie energetyki to priorytetowe zagadnienia w dążeniu do zrównoważonego rozwoju naszego regionu. Kluczową rolę w tych działaniach będzie pełnić Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej.

W Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska będzie prowadzona działalność naukowo-dydaktyczna, promowane też będą innowacyjne technologie ochrony środowiska. Pracownia będzie dostępna dla studentów, uczniów i osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu. Uroczysta inauguracja działalności COKiŚ odbyła się w piątek, 31 stycznia.

Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska znajduje się na 6. piętrze Centrum Nowych Technologii PŚ, przy ul. Konarskiego.

Będą w nim prowadzone prace badawcze poświęcone m.in. systemowi energetycznemu oraz prognozowaniu i adaptacji do zmian klimatycznych. Centrum będzie miejscem działalności naukowo-dydaktycznej i promocji innowacyjnych technologii poświęconych ochronie klimatu i środowiska.


Będzie też miejscem edukacji i angażowania studentów Politechniki Śląskiej, uczniów oraz osób działających na rzecz ochrony klimatu i środowiska w Polsce i na świecie. W ramach działalności Centrum planowane są wykłady i zajęcia poświęcone m.in. efektowi cieplarnianemu, prognozom wzrostu temperatury atmosfery Ziemi czy zahamowaniu zmian klimatycznych.

W badaniach prowadzonych przez naukowców COKiŚ wykorzystany zostanie samochód z mobilnym laboratorium pomiarów emisji zanieczyszczeń powietrza.

Będzie wyposażony m.in. w specjalistyczne analizatory, miernik pyłu zawieszonego, zestaw meteo, umożliwi wykonywanie badań bezpośrednio w terenie.

Politechnika Śląska uzyskała tytuł uczelni badawczej, co wiązało się z określeniem priorytetowych obszarów badawczych. Jednym z nich jest ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka. To Centrum, wraz z wirtualnym laboratorium składającym się z zespołów badawczych zlokalizowanych na różnych katedrach Politechniki Śląskiej, tworzy doskonałe zaplecze dla naszych priorytetowych badań – tłumaczy prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Idea utworzenia w Gliwicach Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska narodziła się w 2018 r., podczas wizyty na Politechnice Śląskiej Bertranda Piccarda – podróżnika, innowatora, prezesa fundacji Solar Impulse, doktora honoris causa PŚ.

(żms)/UM(mf)
fot. M. Szum/polsl.pl

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
harry portier

W naszym kraju coraz większą kasę przyznaje się na różnego rodzaju pomiary, badania, obserwacje, obliczenia, ankiety dotyczące zanieczyszczonego powietrza. Większość miast, w tym Gliwice, ma opracowane koncepcje, plany, programy, strategie, ale my wciąż wdychamy syf.

ecoterrorysta

Dlatego po przyznaniu kasy na różnego rodzaju pomiary, badania, obserwacje, obliczenia ankiety, nastąpiła likwidacja elektrowni atomowych w Niemczech a mając opracowane koncepcje, plany, strategie, inwestują w elektrownie opalane węglem brunatnym aby zachodnie wiatry przywiewały więcej zanieczyszczeń do Gliwic iżby wciąż nie brakowało nam syfu do wdychania. Ciekawe dlaczego Greta nie zwiedzała kopalni w lesie Hambach a tylko akurat w Bełchatowie ?

Siwy

W niemczech juz niema ani jednej kopalni wegla komiennego,a kop odkrywkowe (wegiel brunatny)beda zamkniete do 2035 roku.A w polsce buduje sie nowe kopalnie.A np: elektrownia belchatow ,wypuszcza wiecej syfu niz CALA SLOWACJA albo IRLANDIA.
POLSKA sama syf produköje,o samochodach to niechce wspomniec.Np: mialem samochödw205 roku i nie przeszedl badan technicznych(chodzilo o spaliny) niemoglem nim jezdzic,a w polsce kolega jezdzil nim jeszcze 8 lat( w gliwicach).Tak to wyglada w Polsce.

Szary

A ile dwutlenku węgla pochłaniają pochłaniają polskie lasy a jak to wygląda w Niemczech ?

ecoterrorysta

Dlaczego udajesz, że zapomniało ci się napisać jak wygląda całkowita emisja co2 przez Niemcy w porównaniu do emisji co2 przez Polskę ?

Zdzisława Niepiernik

Myślę, że powinieneś jeszcze zapytać, jak wygląda porównanie całkowitej emisji CO2 przez Indie i Polskę: wyjdziemy na turboekologicznych

ecoterrorysta

Co2 w wyemitowane w Indiach w Indiach pozostaje czy wspiera naszą rodzimą turboekologię ?

Ampuła

Teraz news z drugiego bieguna płaskiej Ziemi polskiej: goryle ze stada PiS w osobie samca alfa Sasina postanowiły wzmóc ochronę ojczystego środowiska górniczego. Tupali za tym, dudnili donośnie o klatki kułakami i wygrażali wrzaskliwie Umorusani Specjalnej Troski, razem z przyssanymi do ich krwawicy girlandami pijawek wunsatych zwiunzkoli. Napędzające polską energetykę miliony ton taniego rosyjskiego węgla kamiennego mają zostać przymusowo i w całości zastąpione węglem z Polski. Najdroższym na świecie, bo pozyskiwanym w oparciu o założenia folklorystyczno-kultowe, a nie według zdrowego rachunku ekonomicznego. Przez fizycznych po zawodówce, wydajnych jak za czasów Baildona i Pstrowskiego. Opłacanych prawie jak neurochirurdzy w Nowym Jorku.… Czytaj więcej »

Pistulka

Polski węgiel jest droższy od rosyjskiego, bo jego cena nie jest “ekonomiczna” a polityczna, jest po prostu obłożony przez PiSowski nierząd podatkami które w ramach dobrej zmiany nie zostały zmniejszone a utrzymane po Platfusach w ramach parszywej kontynuacji.

Zdzisława Niepiernik

Kto ci tych bredni naopowiadał? Duda od Kacperka? Widziałeś kiedyś na żywo, jak wyglądają eksploatowane złoża KWK Sośnica? Nie? To sobie zjedź na dół, pooglądaj i zastanów się, ile kosztuje eksploatacja takiego złoża.

Pistulka

W Rosji węgiel sam wychodzi na powierzchnię a potem maszeruje na piechotę do Polski.

Laszlo_egesz

Porównaj sobie wydajności wydobycia i sama odpowiedz czy masz rację. Najwspanialsze głębinowe “perły w koronie” polskiego górnictwa nie mają szans z odkrywkami.

ecoterrorysta

Ciekawe tylko w jakim celu ta szopka, skoro PiS zlikwidował “Ministerstwo Ochrony Środowiska” a powołał “Ministerstwo Środowiska”, ochrona jest zbędna, niewłaściwa a środowisko powinno być rabunkowo eksploatowane.

treya50

Bo taka logika PISu

:)

W Gliwicach tysięcy drzew nie wycinał PiS. No, chyba że Frankiewicz z ekipą po cichu wyznają te same “wartości”.

ta sama wartość

A “Wody Polskie”, czyli rządowa PiSowska instytucja to wycinała drzewa w Gliwicach nad Kłodnicą, czy nie ? A tysiące drzew w Puszczy Białowieskiej ?

:)

Ile drzew wycięła PiSowa instytucja nad Kłodnicą, a ile wycięły władze Gliwic w całym mieście? Od kiedy zaczęła się rzeź drzew w Gliwicach i w Polsce? Kto kogo zainspirował? Podobieństw między tymi środowiskami jest więcej, można porównać jak i kim obsadzają wysokopłatne stanowiska i jak są odporni na krytykę i w ogóle jak odległe są im dobre obyczaje. Frankiewicz chciał łączyć PO z PiS, Neumann jest Korwinistą, czego jeszcze nie rozumiesz?

Zdzisława Niepiernik

Ja tam sobie nie przypominam, żeby PO wysyłała z ministerstwa “sprawiedliwości” do sędziów SN pocztówki z tekstem “Wy3.14erdalaj”. A pamięć mam dobrą, mimo że nawet komunę pamiętam.

:)

Sytuacja jest bardzo poważna. Nie tylko cała Europa zadrżała i wzruszyła się na tę wiadomość. W Ugandzie planują ustanowić państwowe święto, a szczep nieodkrytych indian z lasów deszczowych obiecał specjalnie zabić kurę i przez godzinę nie wycinać lasu. Oto gliwicka uczelnia z ogona popularnych i szanowanych ratingów, od 75 lat współodpowiedzialna za niszczenie i trucie środowiska naturalnego, będzie teraz badać konsekwencje własnego negatywnego wpływu na zmiany klimatyczne i jednocześnie będzie centrum ochrony tegoż zniszczonego przez siebie środowiska. Pamiętajcie, że to jest ta sama uczelnia, która od 20 lat debaty nie wymyśliła niczego użytecznego, co by zmniejszyło syf, którym wszyscy oddychamy… Czytaj więcej »

Gruntowy przymrozek

Pamiętam czasy IŚiE na polibudzie. Ciekaw jestem czy ktoś z ówczesnych wykladowcow/studentów tam działa.

:)

Wedle zasady: podrap skorupkę kompleksu, a odczujesz kto go ma. Na tym portalu udziela się jegomość przedstawiający się bez zażenowania tytułem, uwaga, cyt. “magister n. Ekon”, co rzekomo kazał sobie wydrukować na wizytówkach i ludzie, którym je wręcza podobno zachowują powagę. On jest chyba kilka poziomów wyżej niż inżynierowie z polibudy, odtwarzający elektryczne prototypy bolidów, które od lat w lepszych wersjach jeżdżą po ulicach. Ciekawe, kiedy do was dotrze, że pogardzani przez was Azjaci, Hindusi i niestety Afrykanie też, nie starają się o wasze posadki dumnych rasistów i kretynów w używanych gratach z Niemiec? Osobiście czekam, aż naukowcy polibudy opracują… Czytaj więcej »

paznokieć

Jesteś niemiarodajny bo akurat przedstawił się cyt. “doktor n. Ekon”.

:)

Czyli “jeszcze lepiej” i “miarodajność” też wzrosła.

paznokieć

A czy kretyn w używanym aucie może również kupić grata z Polski od Polaka czy też grat musi być koniecznie z Niemiec ? Czy ty swój nowy samochodzik kiedy ci się już znudzi a zakupisz kolejny nowy, zutylizujesz ekologicznie na złomowisku, bo przecież nie będziesz nikomu nie tylko kretynom wciskał używanego auta ? Kupujący używany samochód od ciebie jest kretynem, czy też nie ?

:)

Twoja wola mieć fantazję i jeździć polskimi ekologicznymi cudami techniki z PRL. Patriotyzm über alles! Mieszkam w mieście, a nie na wsi i samochodziku na co dzień nie potrzebuję. Może dzięki temu nie mam nadwagi, a dobry humor, nie zżera mnie stres, ani grata rdza, w dodatku wszędzie zdążam. Kiedy potrzebuję, mogę przebierać i wynająć co chcę w zdecydowanie lepszym stanie niż większość tego co się kręci po mieście, zamiast utrzymywać kolejne graty przez całe życie i zagracać okolicę. Tak wygląda wolność i w tym kontekście rzeczywiście trzeba być kretynem, żeby dać się zniewolić kupie złomu na kołach, w dodatku… Czytaj więcej »

paznokieć

No to się wyjaśniło, członkowie twojej rodziny, przyjaciele i znajomi, ludzie którymi się otaczasz a którzy posiadają samochody to otyli niewolnicy frajerzy zniewoleni przez kupę złomu, często im to powtarzasz ?

:)

Z logiki też masz doktorat? Co na wizytówce?

Klimakterium

Zmiany klimatyczne to temat przede wszystkim dla klimatologów. Czy na Politechnice są tacy?

:)

Inżynierowie z polibudy są jak górnicy dołowi – znają się na wszystkim. Najlepszy przykład, to jak są zarządzane Gliwice.

Imiu

populacja Polaków się zmniejsza przez nie prokreacje a sytuację oraz za bułkami wyjeżdżają a teraz pozostałch jeszcze tubylców będą Polacy gonić za przysłowiowy DYM z komina XD
Polacy tacy bogaci że stawiają tych kominów więcej niż Niemieckie Plemię po 39r.
Dobrze że ściek Kłodnica jest “BADANY”, kaczki śmiało cumują do brzegów XD

Joe

A studia gender też będą? – bo syn powoli zaczyna się zastanawiać jaki kierunek studiów wybrać. Albo gender, albo klimat. Gdyby było na jednej uczelni miałby szanse na dwa fakultety.

Laszlo_egesz

Kiedyś jeszcze było Zarządzanie i Marketing (jak widzisz tutaj są już zawarte conajmniej dwa fakultety w jednym)

Neptunder

Wara wam od wegla i od piecow nim zasilanych w tym
piecow w elektrowniach .
Biskupi stwierdzili ,ze matka boska weglowa nie truje,
bowiem matka boska filtrowa czuwa nad jakoscia powietrza .
A teraz do kosciola i spiewac , naturalnie jak nie macie astmy.

Obserwujący

Czyli będą tylko badać, liczyć, zbierać dane, analizować i tyle.Działalność ichnia nie wyjdzie poza glajwice.I tylko tyle.
Nawiasem mówiąc,”w badaniach prowadzonych przez naukowców COKiŚ wykorzystany zostanie samochód z mobilnym laboratorium pomiarów emisji zanieczyszczeń powietrza.”, to auteczko powinno być elektryczne a nie spalinowe.