Poziom wody w Kłodnicy przekroczył stan ostrzegawczy. Sytuacja jest dynamiczna

Intensywne opady deszczu spowodowały wzrost poziomu wody w Kłodnicy. Tylko niespełna 40 cm dzieliło lustro rzeki od stanu alarmowego, który w mieście wynosi 220 cm.

W czwartek, 23 maja, o godzinie 8:00 rano poziom wody w Kłodnicy przekroczył stan ostrzegawczy (160 cm). Wodowskaz przy ul. Berbeckiego wskazał ok. 180 cm. Sytuacja jest dynamiczna i zależy do panującej aury.

Informację na temat bieżącej sytuacji hydrologicznej w mieście można uzyskać w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Gliwice pod numerem 32 231 98 76.

Prognoza na piątek jest w miarę optymistyczna, przynajmniej pod względem zagrożenia powodziowego. Według szacunków meteorologów ten dzień będzie pochmurny, ale bezdeszczowy.

– Sytuacja w naszym województwie jest dość stabilna, niemniej jednak Wojewoda Śląski zdecydował się ogłosić pogotowie przeciwpowodziowe. Wszystkie służby, w tym policja, są w pełnej gotowości – czytamy w komunikacie na stronie Śląskiej Policji. Instrukcję o tym, jak zabezpieczyć się przed trudnymi warunkami pogodowymi można sprawdzić tutaj.

Aktualny poziom wody w Kłodnicy znajdziemy w serwisie pogodynka.pl prowadzonym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

(żms)
fot. 24gliwice.pl/ŻMS

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Opat
Opat

Rodacy! Premier Matesz Morawiecki apeluje, żeby się modlić, aby ten deszcz przestał padać. W kwietniu apelował o modlitwę w intencji opadów deszczu i jak widać to działa. Należy tylko ustalić z jaką intensywnością należy się modlić, żeby tym razem nie wymodlić długotrwałej suszy. To już chyba rola Sztabu Modlitwy Kryzysowej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

CC
CC

“Premier Matesz Morawiecki apeluje, żeby się modlić, aby ten deszcz przestał padać” – zarządzanie kryzysem made in PIS.

Imię
Imię

Opat napisał,że to działa więc masz z r jakiś problem?

Jan
Jan

Działa, ale jakoś tak typowo po polsku. W kwietniu się modlił, a dopiero teraz zaczęło padać. Z taką skutecznością, to przestanie lać najszybciej w połowie czerwca.

CC
CC

Gorzej jak przesadzą w drugą stronę. Kolejny rok z piertuszką po 20PLN

Jarosław Tirowy
Jarosław Tirowy

Mateusz, przejeżdżałem przez Oporów, twoją – przepraszam, twojej żony działkę też podtopiło ale nie martw się, wszystko wsiąknie jak dokumenty tej transakcji w kościele.

SG4604
SG4604

Ja już wiem: powódź w Gliwicach to dlatego, że ten radny-kasjer z Biedronki rzucił się intensywnie do omadlania. No i chop przegiął.

Imiu
Imiu

…że ludzi nie dziwi stan rowu/koryta rzeki Kłodnicy i okolic.
Zawsze zachwaszczone i koszone raz na ruski rok i to centralnie w centrum nawet.
Za Niemca było o wiele lepiej ale po Gliwicku to po Gliwicku.

(_x_)
(_x_)

@Imiu. Co Ty chrzanisz, Niemcy, sami nawet nie potrafią zebrać szparagów a co dopiero skosić trawę.

Imię
Imię

W Gliwicach uprawiano szparagi przed wojną?

asdf
asdf

Za Niemca koryto Kłodnicy nie było tak zabudowane i uregulowane jak obecnie. Mniej więcej na wysokości Parku Chrobrego Kłodnica była połączona jazem z Kanałem Kłodnickim. W normalnych warunkach pozwalało to na zasilanie Kanału wodami z Kłodnicy, jednak w warunkach kryzysowych można było przekierować tam większe ilości wody z rzeki. Dodatkowo w Sośnicy i w Ligocie Zabrskiej Kłodnica była otoczona polami, na których nie można było niczego budować, bo był to teren zalewowy. Po prostu jak przychodziły ulewne deszcze, to rzeka wylewała na pole, a reszta miasta była bezpieczna. Tak nawiasem mówiąc obszar zalewowy był wyznaczony również na terenie Polski. Ludzie… Czytaj więcej »

ED HARIS
ED HARIS

ALE NOWOŚĆ – heh -Co miasto zrobiło w tej sprawie od 1997 roku?????- ile km. pogłębiono, usypano wałów czy jak to tam się zwie, kłodnicy?.Co zrobiono przez 22 lata???. Tak będzie za każdym razem gdy popada 5-6 dni .Nie ma na to kasy czy dotacji UE żeby choć 5 km. rocznie poprawić stan rzeki kłodnicy??.Zbiorniki retencyjne , wały przeciw powodziowe , zadbana linia brzegowa w centrum miasta (przecież były plany tu nie tak dawno -deptak koło samej kłodnicy, tereny spacerowe i co?) No ale u nas jest tak – a jakoś to będzie popada i przestanie….

(_x_)
(_x_)

@ED HARIS. Takim korytarzem chroniącym centrum przed zalaniem było stare koryto kanału gliwickiego. Zlikwidowane, a teraz w tym ciągu znajduje się DK 902. Takie działanie wspak. Zamiast tego funduje się pomysł zdegradowania okolic ul. Słowackiego kosztem budowy polderów. Żeby mieszkańcom żyło się lepiej, taki dar od “lepiej wiedzących”.

Imiu
Imiu

WAŁY robią włodarze od 30 lat więc nie można im tego odmówić.

fatal error
fatal error

Co roku to samo, ale ważniejsze są bombastyczne instalacje pod radiostacją niż uporządkowanie koryta “rzeki”

Imiu
Imiu

tam miał być skup złomu a zrobili wystawkę. Po Gliwicku!

asdf
asdf

Rozbiórka mostu nie pomogła na poziom rzeki? Ale jak to? Przecież urzędnicy twierdzili, że przebudowa mostu pozwoli na zwiększenie przepływu rzeki. A tu się okazuje, że z mostem czy bez, to efekt jest ten sam.
To może problem leży gdzie indzie? Czy po ostatnim koszeniu trawników MZUK raczył posprzątać trawę zalegającą na studzienkach, na brzegach Ostropki, we wlotach kanalizacyjnych itd.?

krzysztof
krzysztof

czy UM ZAKUPIŁ KAPOKI dla frankiewicza i innych prominentów ,bo nam się potopią nieboraczki,a mieszkańcy zostaną sierotami,RATUJ SIĘ WODZU

mieszkaniec metropolii
mieszkaniec metropolii

Stan ostrzegawczy istnieje od 1945 roku, od momentu kiedy rzeka Kłodnica zaczęła pełnić rolę otwartego rowu ściekowego zlewni obejmującej miasta znajdujące się na zachód od działu wodnego (dorzecze Odra-Wisła) przebiegającego m. in. przez Brynów. A może powołani “wszyscy święci na świeczniku metropolii” wreszcie doprowadzili by i stan wody chociażby do II kl.czystości t.j. do stanu 45 r. (obecność ryb).
Metropolia (nie tylko z nazwy) na to zasługuje.

SG4604
SG4604

Ktoś wie, jak wygląda teraz okolica rozebranego właśnie mostu na Wrocławskiej? Już ewakuują stamtąd maszyny? Czy czekają, aż nurt porwie?

ja234
ja234

“Sukces” w mieście rozwoju na wstecznym.
Ciekawe czy i tym razem technicznym zrobi się cofka w rurach.Pewnie do tej pory nie ogarnęli tematu.
No i opóźni się budowa mosteczka na wrocławskiej.(13:35)

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@ja234. Bardzo chciałbym, żebyś tutaj na forum przedstawił swój ciąg myślowy, w jaki sposób opóźni się budowa mostu na ul. Wrocławskiej. Maszyny nie stoją w nurcie rzeki, poziom wody nieznacznie się podniósł, nie ma w tej chwili gwałtownych opadów. A Ty widzisz nadchodzący Armageddon.