Prawie kilometr pasa startowego, drogi, parkingi. Zmodernizowane lotnisko ruszy w przyszłym roku

Lotnisko w Gliwicach czekają zmiany, niebawem rozpoczną się tam prace związane z przygotowaniami do budowy pasa startowego.

Po zakończeniu modernizacji obiekt funkcjonujący dotychczas jako sportowy uzyska status lotniska publicznego o ograniczonej certyfikacji. Zacznie być bazą dla lotów biznesowych i tzw. małego ruchu cargo.

Inwestycję realizuje Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju – jedna ze spółek miasta. Dokumentację projektową opracowała warszawska firma INNEBO Group. Rozbudowa lotniska zostanie sfinansowana przez miasto, które w 2017 roku podwyższyło już pod tym kątem kapitał zakładowy GAPR o około 8 mln zł, a do końca kwietnia br. zamierza przekazać Agencji kolejne 9 mln zł. Przed rokiem GAPR otrzymał także aportem miejskie grunty o powierzchni 418 271 m2, wchodzące w skład lotniska, a przeznaczone na jego rozbudowę.

– Modernizacja lotniska zakłada budowę utwardzonego pasa startowego o długości 900 metrów, drogi ołowania, płyty postojowej i kontenerowej stacji paliw, a także wybudowanie parkingów i dróg dojazdowych. Obecnie na lotnisku znajdują się jedynie trawiaste pasy startowe

– przypomina Józef Gumienny, dyrektor Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju, nadzorujący to przedsięwzięcie.

Właśnie kończą się poszukiwania wykonawcy robót rozbiórkowych.

Trwa przetarg nieograniczony, przewidujący rozbiórkę asfaltowego kręgu modelarskiego o powierzchni około 1600 m2, betonowego placu technicznego o powierzchni około 2365 m2 oraz betonowej drogi kołowania o powierzchni około 690 m2. Firma, która przedstawi najkorzystniejszą ofertę, będzie miała trzy tygodnie na wykonanie prac na lotnisku, licząc od dnia podpisania umowy z GAPR. – Otwieramy tym samym pierwszy etap przebudowy i rozbudowy gliwickiego lotniska – podkreśla Józef Gumienny.

W następnej kolejności GAPR ogłosi przetarg na zbiornik retencyjny, a później – przetarg główny na drogę startową.

Główne prace modernizacyjne na lotnisku powinny ruszyć w lipcu, a zmodernizowany obiekt powinien być gotowy w przyszłym roku.

W Gliwicach jest wiele firm, przedsiębiorstw i inwestorów, którzy chętnie skorzystają z możliwości szybkiego przemieszczania się między Gliwicami a innymi ośrodkami w kraju. Jednocześnie gliwickie lotnisko jest na tyle dobrze zlokalizowane, a zarazem na tyle duże, że możliwe byłoby wydzielenie obszaru nie tylko dla transportu biznesowego i ruchu cargo, ale też dla publicznego transportu lotniczego na małą skalę. (msi/kik)

fot. Mosquidron

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Zabłocki
Zabłocki

Panie radny na literę K ! “Po czemu” te działki niezbędne do wydłużenia pasa pan sprzedajesz ? Dlaczego tak drogo ?

Łon
Łon

Jakoś cichutko się zrobiło, czyżby poseł K…. zaniemówił?

San Escobar
San Escobar

Z radnego do posła w 4,5 godziny. Rekordowy awans. Albo flaszka we krwi.

oko
oko

WYBORY WYBORY WYBORY Kto ten tekst odczytuje inaczej ten chory. …………………….Betonowy pas ? Po kiego grzyba.Dla 3 lądowań w ciagu tygodnia biznesmenów w białych skarpetkach,którym się nie chce 20 minut w limuzynie spędzić po ladowaniu na Muchowcu. A może Kubit działki do wydłużenia pasa niezbędne sprzedać zamierza ?

Prosty chłop
Prosty chłop

Nie patrzysz perspektywicznie , masz klapki na oczach . Dla ludzi wielkiego biznesu / ze strefy ekonomicznej / takie małe lotnisko z prawdziwego zdarzenia to jest rzecz niebagatelna , jakby nie było to oni są dla nas chlebodawcami . Mając takie udogodnienie to dla obecnych i przyszłych inwestorów w naszym mieście , to jednak duże udogodnienie mające duże znaczenie . Nie myśl tylko o sobie .

Urko
Urko

Coś ci się pokróliczkowało. Gliwice to nie Alaska …

gość
gość

Katowice też nie Alaska a lotnisko jest

Urko
Urko

No jest . Takie samo jak w Gliwicach mniej więcej. Dla mnie trochę to pachnie taką samą “napinką” jak Frankozeum. Zygmunt F. znowu chce się ścigać z Katowicami.
Dobrze , że tym razem to tylko 20 baniek . A udziały w GAPiR “w razie co” się opchnie . Razem z lotniskiem.

Rumburak
Rumburak

Chętni na kupno lotniska są, cała ich masa, Rano widziałem jak stali pod hangarem i kłócili kto ma być prezesem komitetu kolejkowego. Tak samo stoją pod stadionem a bardziej biją się, komu Frankiewicza ma sprzedać Piasta.

Urko
Urko

No :-)

AndrzejD
AndrzejD

…ja widziałem też jednych w parku Chrobrego jak się naparzali który ma wziąć w zarządzanie “Halę Bankrut im. Zygmunta Frankiewicza”

AndrzejD
AndrzejD

Bo Katowice są stolicą metropolii, a Gliwice prowincjonalną dziurą na granicach tejże

śledź
śledź

Miejska kasa płynie, więc jeżeli jest słaby pomysł dla mieszkańców, a świetny dla paru zbieraczy zer po przecinku, to ta publiczna kasa zrealizuje słaby pomysł. Odwrotnie to już nie działa. Fatalist napisał wyżej o nowej siedzibie KSSE przy Rybnickiej. To raczej nie przypadek, że właśnie tam się ulokowali.
Z dziurami różnie bywa – taki Radom ambicje ma nie mniejsze od Gliwic i proszę – mają nowoczesne, wielkie i puste lotnisko jak się patrzy.

Leeyo
Leeyo

Idź się okop łyżeczką od herbaty i siedź cicho jak Ci tak dobrze!

podpis
podpis

Co z tego, że będzie ekstra lotnisko, skoro drogi dojazdowe jakie są widzą wszyscy. Pszczyńska z autostrady jak lejek, Bojkowska i Nowotoruńska takie sobie. Z Rybnickiej też na dziś niełatwy dojazd.I ta droga przy samym lotnisku chyba jeszcze poniemiecki beton. Ale życzę powodzenia w urzeczywistnieniu planu. Chyba, że wybory, wybory i mydlenie oczu.

AndrzejD
AndrzejD

@Prosty chłop
Ty tutaj nie filozofuj tylko zbieraj się bo nie zdążysz na strefę na drugą zmianę, zapieprzać na taśmie na swojego chlebodawcę

Wolny najmita
Wolny najmita

@ Prosty chłop.Nie patrzysz na sprawę jak prosty chłop czyli po gospodarsku..Kombinujesz jak ameba.Od kiedy i gdzie tak jest ,że mieszkancy ma budować chlebodawcom UDOGODNIENIA (twoje określenie)pasy startowe,burdele,czy salki fitness ? Niech buduja UDOGODNIENIA dla siebie za swoje jeśli ich potrzebują.Dla awionetek jest lotnisko na Muchowcu 20 minut jazdy samochodem .Wystarczy na wypicie lampki schłodzonego “donka perinionka”

A czy ktos orientuje sie jak to sie bedzie miec do rekreacyjnej formy lotniska? Czy dalej bedzie sciezka rowerowa i czy bedzie mozna przyjsc poogladac spadochroniarzy? Czy moze bedzie calkowity zakaz wstepu?

Ampuła
Ampuła

Oczywiście będzie jak na każdym porządnym lotnisku, a nie na łące za hangarem z rolniczym sprzętem latającym Będzie można wyprowadzać psa, żeby wysrał się na widok Boeinga. W weekend na lotniskach zawsze jest mniejszy ruch, więc każdy chętny wejdzie przez dziurę w płocie i rozłoży grilla, leżaki i dmuchany basenik dla dzieci. Emeryci pójdą stadami z kijami w poprzek i wzdłuż. Na długim prostym asfalcie będzie można ze szwagrem zrobić zbieżność albo poćwiczyć jednorękiego Kubicę po siedmiu browcach. I ścieżka rowerowa przez sam środek. Zgodna z wytycznymi zjazdu Terrowerystów Radzieckich. Samoloty ustępują drogi kołowania rowerom. To jasne.

Borys
Borys

To super!!!. Jak dobrze że taka inwestycja będzie miała miejsce. Szkoda, że nie dysponuję teraz wolną gotówką. Gdybym ją miał kupił bym sobie ze cztery mieszkania na nowym osiedlu, które powstanie tuż obok lotniska przy ulicy Toruńskiej. Mógłbym wtedy napawać się uroczym dźwiękiem lądujących i startujących samolocików które będą odwiedzały nasze urocze Gliwice. Być może będą to nawet małe samoloty z napędem odrzutowym, a w ruchu cargo dociążone samoloty(one brzęczą o niebo lepiej przy starcie). Bardziej nawet zazdroszczę mieszkańcom Żernicy, Sikornika, Wójtowej Wsi tam uroczy świt i warkot będą lepiej słyszalne i spowodują powód do dumy z rozwijających się Gliwic.… Czytaj więcej »

Wal deMar
Wal deMar

Antek został sprzedany kilka lat temu…

eol
eol

Taa, a co wczoraj latało nad budynkami na Sikorniku, nie Antek, nawet dwa trupy fruwały nisko, głośno i wkurzały ludzi odpoczywających po pracy a będzie jeszcze wspanialej.

Borys
Borys

Jeden antek tak ale drugi jest po remoncie i ma się dobrze

Fatalist
Fatalist

Sprzedaż wiązana – najpierw Frankiewicz wyłożył 20 naszych baniek na pas dla garstki biznesmenów, chociaż na szpitale nie ma, budżet obywatelski to śmiech, itp. Potem zarząd SSE dostał za pół darmo od miasta willę obok pałacu spółki miejskiej wod-kan. I to wszystko dla ciebie obywatelu. A jak spojrzeć na strefę, to wokoło pełno łąk na których mogliby sobie lądować i startować do usrnej śmierci.

Trynkowiec
Trynkowiec

Kasa kasa kasa i tylko kasa – ludzi się ma w d…e
Potrzebni są jak trzeba wrzucić karteczkę do urny a tak poza tym- niech sobie radzą
Ważne że “boś” Gliwic będzie z dala od tego zgiełku i smorodu z sortowni
Jak dla mnie to te nowe lotnisko jak kulą w płot

Markus
Markus

Borys, możesz spokojnie spać. Lotnisko o długości 1000m to przede wszystkim awionetki o napędzie śmigłowym. Odrzutowe awionetki potrzebują około 1400m bo inaczej mają problem: albo pasażerowie albo pełny bak. W sumie można porównać 1000m z lotniskiem w Mannheim EDFM cisza i spokój.
Pozdrawiam
Markus Golombek
Były 1. Prezes lotniska EDFX in Hockenheim

Borys
Borys

Dzięki Markus. Tu na lotnisku w Gliwicach jest mały problem. Operacja lotnicza wygląda tu tak w większości przypadków, że jest kołowanie na trawie star wznoszenie a potem przez całą resztę lotu podejście ( cały czas niski przelot w ogromnej strefie R), a do tego np akrobacje szybowców nad miastem. Myślę, że dobrze nie będzie

Doża
Doża

Tor wyścigowy formuły 1 też mamy sobie zbudować? Bo w Hockenheim jest czyli chyba trzeba…

Observer
Observer

Kiełbaska (przed)wyborcza dobrze smakuje. A mieścina Gliwice dusi się w smogu, tutaj jakoś mało dobrych pomysłów.

Urban
Urban

Nie mało, a wcale. Sezon grzewczy minął i wszyscy zapomnieli do jesieni.

Qwerty
Qwerty

A co z mieszkańcami ? Przecież to nie szybowce ….

Cliper
Cliper

Jak daleko sięgam pamięcią, na lotnisku nie zaszła żadna poważna zmiana..fakt..owce wypasajace się zniknęły i nic ponadto wiec trzymam kciuki

r2
r2

Co to jest droga ołowania ?

Markus
Markus

PS.
Dla mnie lepiej, będzie się wygodniej i bezpieczniej lądowało moją awionetką.

Kaskader
Kaskader

Do czego służy droga ołowania?

Seboo
Seboo

Pani Kaskader i r2 chyba kołowania a nie ołowania dwiedzieć się na wikipedi wolnej encyklopedi

Animowy alkocholik
Animowy alkocholik

Pani Kaskader i r2 chyba kołowania a nie ołowania dowiedzieć się na wikipedi wolnej encyklopedij

Gliwiczanin
Gliwiczanin

W końcu jakaś sensowna inwestycja tego miasta

Urko
Urko

Redakcjo. W cytacie z J. Gumiennego w słowie “kołowania” brakuje litery “k”. Chyba , że w zamyśle GAPiR budowa drogi “ołowania” ma być tańsza niż drogi “kołowanie” . W takim przypadku uznajcie komentarz za niebyły :-)

podpis
podpis

Już kilka razy zauważyłem, że napisany tekst nie jest przez mistrza przeczytany. Zwracałem uwagę, ale poeta nie czyta drugi raz swojego wiersza.

Może to miało być : Droga ołowiana?

Łon
Łon

Czepiasz się biedny Łon – niaku, jak zawsze, a w temacie wizualizowanej kiełbasy wyborczej masz cuś do dodania, czy jak zwykle tylko ujadanie?

Urko
Urko

Nicki ci się w kolejnych postach pomyliły . Chyba , ze zaczynasz korespondować sam ze sobą na forum . To już prawie zen . Hmmm … albo schizofrenia …

Łon
Łon

Posłuchaj Łon – niaku urkowy jeszcze raz, ja moim nickiem się tutaj podpisuję a ten tutaj, który sobie ubzdurałeś jest twój i tylko twój prawda?
Ujadający, początkowo myślałem, że masz jakaś zakaźną grypkę ale teraz jestem pewny, że cierpisz na nieuleczalną hipokryzję :::) Współczuję.

Urko
Urko

Twój post to piękny przykład frustracji absolutnej :-)

Łon
Łon

A twoj, to bezsensowne pieprzenie i ujadanie o niczym::::)

rocki
rocki

Wybory samorządowe powinny być co pół roku, nie sądzicie?

Borys
Borys

Dzięki Markus. Tu na lotnisku w Gliwicach jest mały problem. Operacja lotnicza wygląda tu tak w większości przypadków, że jest kołowanie na trawie star wznoszenie a potem przez całą resztę lotu podejście ( cały czas niski przelot w ogromnej strefie R), a do tego np akrobacje szybowców nad miastem. Myślę, że dobrze nie będzie

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Niech zrobia taki pas w Bytomiu a nie w Gliwicach

Kop
Kop

Uważam że jeżeli mamy już lotnisko to dobrze żeby było one dostępne właśnie dla małego cargo oraz biznesmenów. Ci którzy chcą inwestować biorą pod uwagę wszystkie aspekty. Po za tym po co lotnisko w Gliwicach na którym mogą ładować tylko awionetki.

waldi
waldi

JAK TO MIŁO POCZYTAĆ OPINIE MALKĄTENTÓW…

kasia
kasia

Za to czytać kogoś, kto nie potrafi pisać po polsku jest niemiło.

AndrzejD
AndrzejD

1. Wyłącz Caps Lock-a
2. Nie wypowiadaj się publicznie
3. Kup słownik ortograficzny
4. Czytaj go codziennie

ers
ers

Nie wiem, czy jako mieszkaniec Żernicy mam się z tego cieszyć. Już teraz każdy dzień jest u nas udźwiękowiony odgłosami samolotów.

Sambir
Sambir

Od czasów Wujka Adolfa jest a nawet i sprzed niego lotnisko w Gliwicach – było i jest, więc znamy ten dźwięk od dziecka i nie wyobrażam sobie jego brak, a mieszkam niedaleko lotniska.
Po drugie, jak się kupuje działkę pod zabudowę, może warto wpierw rozpoznać warunki lokalne (nie tylko gdzie najbliższy sklep, przychodnia, szkoła), a również warunki okolicy, a przede wszystkim z planami zagospodarowania przestrzennego, a nie kończyć potem, że samolot, że mi obwodnicę wybudowali, czy, że za płotem powstanie duża firma.

ers
ers

@Sambir
Mieszkam w Żernicy od urodzenia. Obecne buczenie “fligrów” mi specjalnie nie przeszkadza, zastanawiam się tylko jak to będzie gdy rozpocznie się tam regularny ruch pasażerski.

San Escobar
San Escobar

Czyli mieszkasz na wsi, a o mieście mordę wydzierasz? I wiejska perspektywa każe ci bać się milionów turystów na gliwickim pasie dla taksówek? A co z kurami – przestaną znosić jajka?

Gob
Gob

A Ty z ktorej wielkiej plyty tak cwaniakujesz. Przejedz sie kiedys autobusem do Zernicy, zobacz jak ludzie sukcesu mieszkaja, pozniej spojrz na swoje blokowisko i co glupio Ci :)

ja234
ja234

Ta jasne, już akurat różnej maści min. biznesmeni rzucą się do latania samolotami.Nie ma aż takiego zapotrzebowania.
Auteczkiem się wożą i tyle.

black_horse
black_horse

Patrz, a niejaki piosenkarz celebryta z pomarańczowymi włosami miał swój własny samolocik. Ale biedaczyna zbankrutował.

Prosty chłop
Prosty chłop

Spoko . A żebyś się nie zdziwił czy nie ma takiego zapotrzebowania . Dla ,,grubszego ” biznesmena czas to pieniądz . Korzystanie z lotniska to nie są tanie rzeczy / opłaty – start, lądowanie , płyta postojowa , paliwo i to jeszcze nie wszystko / , ale coś za coś . Znajdą się chętni , znajdą .

Jesli zostanie zamkniete calkowicie na rekreacje moje dziecko sie załamie ;)

Ampuła
Ampuła

Logiczny krok rozwoju infrastruktury w przemysłowym mieście. Lotnisko łąkowe było marnotrawieniem miejsca dla zabaw modelarskich, popierdywania paralotni i snobów w szybowcach. Chociaż znając realia tego chorego kraju mam obawę, czy modernizacja i zmiana profilu usług lotniska nie skończy się wbiciem na samym środku krzyża z fotelem, który swoim siedzeniem zaszczycił kiedyś JP2.

Neo
Neo

Co ci tak tenJP2 przeszkadza? Jedź na zachód tam niedługo beżowi wyprostują takich niedowiarków

Rumburak
Rumburak

Obrońca pedofilów w sutannach ma ulicę w Gliwicach.