Przedświąteczne warsztaty w Willi Caro. Zdobienie jajek i wielkanocne palmy, obowiązują wcześniejsze zapisy

Przedświąteczne warsztaty twórcze w Willi Caro – będzie można własnoręcznie wykonać wielkanocne ozdoby. Zajęcia zaplanowano na soboty – 9, 16 i 23 marca. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona. Koszt udziału to 1 zł od osoby.

 
Warsztaty, które odbędą się w sobotę, 9 marca, przewidziano w dwóch grupach – o godzinie 11:00 i 13:00. Uczestnicy będą musieli przynieść ze sobą ugotowane jajko lub dwa, albo wydmuszkę, najlepiej o jasnej skorupce. Zapisy telefoniczne pod nr 783 560 006 rozpoczną się od środy, 28 lutego – warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona. Zajęcia poprowadzi Halina Jakubowska, twórczyni ludową z okolicy Tułowic na Opolszczyźnie.

Tułowice stanowią zagłębie pisankarskie, podczas gdy w innych częściach Opolszczyzny dominuje technika rytownicza tzw. kroszonki. W Tułowicach tradycja pisania wzorów „kiską” (pisak z metalową stalówką) jest żywa od lat powojennych, kiedy na te ziemie ściągnęli wysiedleńcy z Wołynia. Kultywuje ją również pani Jakubowska – tworzone przez nią pisanki wyróżniają się precyzją wykonania tradycyjnych geometrycznych wzorów charakterystycznych dla pisania „kiską”, wyrazistością rysunku, harmonią kolorów i kompozycją opasującą całe jajko. Podczas zajęć twórczyni opowie o tym, jak zdobiono pisanki na Kresach i wprowadzi nas w tajniki niełatwej sztuki pisania „kiską” i „szkliką” – zapowiada Muzeum.


Zajęcia przeznaczone są dla dorosłych i dzieci od 7 roku życia.

16 marca – własna palma wielkanocna jak na Żywiecczyźnie

Warsztaty, które odbędą się w sobotę, 16 marca, również zorganizowane zostaną w dwóch grupach – o 11:00 i o 13:00. Zapisy rozpoczną się 5 marca (wtorek) pod nr tel. 783 560 006.

Palmy żywieckie na Niedzielę Palmową w Gliwicach? To już prawie tradycja. W sobotę, 16 marca 2024 r., zapraszamy na ulubione przez gliwiczan warsztaty tworzenia palm z żywych roślin i bibułowych kwiatów, prowadzone przez twórczynie ludowe z Juszczyny, laureatki Nagrody im. Oskara Kolberga – Marię Grzegorek i jej córkę – Barbarę Wandzel, etnografkę – Barbarę Rosiek oraz twórcę ludowego, artystę-rzeźbiarza – Bronisława Mieszczaka. Nie zabraknie opowieści o zwyczajach związanych ze Świętami Wielkiej Nocy na Żywiecczyźnie i pokazu tworzenia drewnianych, postnych kołatek i sikawek. Ponieważ zajęcia prowadzone przez twórców z Juszczyny cieszą się co roku ogromnym zainteresowaniem, przygotowaliśmy zajęcia dla 100 osób, które realizowane będą w dwóch salach edukacyjnych – informuje Muzeum.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci z opiekunami, młodzieży i dorosłych.

23 marca – jajka zdobione sitowiem – nie tylko na Kurpiach

Zajęcia zaplanowane na 23 marca o godzinach 11:00 i 13:00 również dotyczą zdobienia jajek, jednak inną techniką – uczestnicy także powinni przynieść ze sobą własne jajka (1-2 szt.), tym razem tylko ugotowane. Zapisy rozpoczną się 12 marca (wtorek) pod nr tel. 783 560 006.

Oklejanie to jeden z tradycyjnych sposobów zdobienia wielkanocnych jajek. W kurpiowskiej Puszczy Białej do dekoracji używano kolorowej włóczki ze starych fartuchów i białego rdzenia sitowia. Na wydmuszkach układano misterne wzory – okręgi, spirale i fale, przyklejając je za pomocą kleju z mąki żytniej i wody. Tą ciekawą technikę przybliży nam gliwiczanka Olga Paleczna – laureatka wielu konkursów kroszonkarskich, która w dziedzinie zdobnictwa osiągnęła mistrzostwo. Podczas zajęć poznamy przykłady najpopularniejszych wzorów wywodzących się z metody zdobniczej, jaką jest oklejanie sitowiem, która poza Kurpiami rozpowszechniona jest na Podlasiu, a na Śląsku – głównie w Raciborskiem – czytamy na stronie Muzeum.

Wszystkie zajęcia odbędą się w Willi Caro (oddział Muzeum w Gliwicach, ul. Dolnych Wałów 8a). Koszt udziału wynosi 1 zł od każdego uczestnika.

(żms)
fot. materiały organizatora