Przestrzeń wystawowa, sala kinowa, miejsca do pracy indywidualnej i grupowej. Inwestycja za ok. 15 mln zł

W przebudowanym na zlecenie Politechniki Śląskiej budynku dawnej stajni przy ulicy Akademickiej, rozpoczęło działalność Studenckie Centrum Kreatywności. Są tam dostępne sale konferencyjne, miejsca do pracy indywidualnej i grupowej, przestrzeń wystawowa, a także sala kinowa.

 
Obiekt znajduje się naprzeciwko rektoratu oraz Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Wcześniej był opuszczony i nieużytkowany od lat, z częściowo zawalonym dachem. Adaptacja do nowych funkcji, którą zrealizował Mostostal Zabrze GPBP nakładem ok. 15 mln zł, uchroniła go przed rozbiórką.

MARZEC 2022

Centrum Kreatywności Studenckiej już działa

Utworzenie CKS to jedno z ważniejszych zadań realizowanych w ramach programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. Jego celem jest utworzenie przestrzeni, w której będzie można kreować, rozwijać kompetencje przyszłości wśród studentów, doktorantów i pracowników.


W najbliższych dniach prowadzić będziemy szerokie konsultacje. Obiekt będzie otwarty dla studentów i grup projektowych, tak aby maksymalnie dopasować funkcjonalność tego obiektu do potrzeb jego przyszłych użytkowników

– zapowiada prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Studenckie Centrum Kreatywności mieści się w budynku dawnych stajni przy ulicy Akademickiej. – Jest to miejsce, do pracy indywidualnej i grupowej. Studenci będą mogli tu realizować np. projekty PBL (Project Based Learning). Odbywać się będą tutaj także konsultacje, spotkania, debaty czy seminaria. Centrum otwarte będzie także dla uczniów szkół ponadpodstawowych – mówi dr inż. Aneta Grodzicka, dyrektor Centrum Aktywności Studenckiej, na które składa się nowo otwarte CKS i katowicka Przestrzeń Innowacji i Kreatywności.

Do tej pory na Politechnice Śląskiej nie było przestrzeni, gdzie w jednym miejscu mogłoby pracować wiele kół naukowych. – Koło funkcjonowały głównie na swoich wydziałach i nie było przestrzeni do wspólnych działań projektowych. Więc mam nadzieję, że Centrum pomoże rozwinąć studentom kreatywność – zaznacza Grzegorz Król z Samorządu Studenckiego.

Cieszymy się, że Uczelnia udostępnia nam miejsce, gdzie będziemy mogli nie tylko pracować, ale też poznawać siebie nawzajem, integrować się. To szansa na nowe rozwiązania i wspólne projekty

– dodaje Julia Nowak ze Studenckiego Koła Naukowego AI-METH.

Z kolei Jonasz Michalik z Silesian Aerospace Technologies podkreśla, że nowoczesne przestrzenie będą dobrym miejscem spotkań z biznesem. – Do Studenckiego Centrum Kreatywności będziemy mogli zapraszać partnerów biznesowych, a w nowoczesnych salach konferencyjnych organizować prezentacje czy różnego rodzaju spotkania – mówi student.

W SCK do dyspozycji studentów przewidziano miejsca do pracy indywidualnej i grupowej. W salach konferencyjnych będą mogli zaprezentować swój projekt inwestorowi czy pokazać go na wystawie. Oprócz pomieszczeń do pracy, w budynku jest przestrzeń wystawowa i sala kinowa.

(żms)/POLSL.PL
fot. POLSL.PL, 24GLIWICE

13 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze