Przy stadionie Piasta powstaje parking dla kibiców. Będzie dostępny również dla mieszkańców

Wiele wskazuje na to, że ślimacząca się od lat inwestycja przy Stadionie Miejskim jeszcze w tym roku znajdzie swój finał.

– Planujemy oddać parking do użytku przed 1 listopada tego roku – zapewnia nas Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

O konieczności budowy parkingu mówi się od 2011 roku, czyli od czasu oddania do użytku nowego Stadionu Miejskiego.

Na brak miejsc parkingowych skarżą się nie tylko kibice, ale także mieszkańcy okolicznych uliczek, które w dniu meczu pękają w szwach. Położenie nowego parkingu może być też dogodnym usprawnieniem dla odwiedzających Cmentarz Lipowy czy pobliskie targowisko.

Inwestycja, choć prosta w wykonaniu (całość prac budowlanych szacuje się na 4-5 miesięcy), od dawna jednak miała problem ze znalezieniem chętnego do jej przeprowadzenia. Gdy w 2015 roku przetarg wygrało konsorcjum firm Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA oraz Eurotech Zabrze, wyglądało, że sprawa wreszcie została rozwiązana. Niestety, kilka miesięcy później Miasto wypowiedziało wykonawcy umowę.

– Nie możemy akceptować sytuacji, że wykonawca wygrywa przetarg, bo zaoferował bardzo niską cenę, po czym żąda znacznej sumy za tzw, „nieprzewidziane okoliczności”. Niestety, jest to coraz częstsza praktyka – tłumaczył wówczas Marek Jarzębowski.

Miasto pokryło wykonawcy procent kwoty wynikającej z umowy, głównie za wykonanie prac wstępnych i projektu odwodnienia terenu oraz przygotowanie gruntu. Zmiana wykonawcy, konieczność przeprowadzenia kolejnych przetargów (na aktualizację dokumentacji i dokończenie prac) spowodowały więc kolejne opóźnienie.

Na terenie dawnych terenów działkowych, po południowo-wschodniej stronie obiektu, trwają już prace budowlane. Parking ma pomieścić 15 autokarów, oraz ponad 80 samochodów osobowych (pierwotnie planowano 165 stanowisk postojowych). Inwestycja realizowana jest z budżetu miasta, dlatego z obiektu będą mogli korzystać oprócz kibiców także mieszkańcy. Koszt budowy parkingu wyniesie 1,4 mln złotych, a wykona go konsorcjum firm na czele z gliwicką firmą Silesia-Invest S.C.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Barbara
Barbara

Jak zwykle,w tym mieście, wszystko co ma służyć wygodzie mieszkańców jest trudne do wykonania. W międzyczasie zdołano zrealizować inwestycję niechcianą przez nas za ponad 400 milionów a za 1,5 mln dokonanie takiego wyczynu jest szalenie skomplikowane i musi trwać latami.

tezpodatnik
tezpodatnik

czemu mówisz przez “nas”? Ja chciałem mów za siebie.

Adam Drewniok

80 miejsc? Poważnie?

ers
ers

Dlaczego takie zdziwienie, z tego co ostatnio widziałem to jest to adekwatne do frekwencji kibiców na meczach Piasta ;)

krzysztof
krzysztof

No 80. To jest cud.

Beton
Beton

Noo. Kaaawał parkingu. 80 samochodów, niesłychane.

rrolch
rrolch

Boisz się, że braknie?

Jan
Jan

No przecież w pobliżu jest jeszcze przystanek autobusowy. Zapytaj Jarzębowskiego, on Ci zaraz wytłumaczy jak świetnie zorganizowana jest komunikacja miejska w Gliwicach i że wszystkie miasta w Polsce biorą ją za wzór.

Jan
Jan

“O konieczności budowy parkingu mówi się od 2011 roku” I tak jest z wieloma rzeczami w Gliwicach. Budowa obwodnicy obiecywana od 20 lat, budowa połączenia między Tarnogórską i ul. Na Piasku, węzeł przesiadkowy (teraz nazywany “Zachodnią Bramą Metropolii” – nazwa się zmienia, a realizacji nadal nie widać) czy przebudowa pl. Piastów obiecywane od ponad 15 lat, szynobus obiecywany od likwidacji tramwajów (2009), zamknięcie ul. Zwycięstwa i starówki dla ruchu samochodowego (też od 2009), remont Zabrskiej i Jagiellońskiej, o którym mówiono odkąd zaczęto budowę gliwickiego odcinka DTŚ (2013), “Nowe Gliwice 2” w pobliżu dworca, o których mowa od kilku lat (i… Czytaj więcej »

Beton
Beton

Żadne archiwum nie ma takiej pojemności, chyba że Hala Bankrut.

Jan
Jan

“– Nie możemy akceptować sytuacji, że wykonawca wygrywa przetarg, bo zaoferował bardzo niską cenę, po czym żąda znacznej sumy za tzw, „nieprzewidziane okoliczności”. Niestety, jest to coraz częstsza praktyka – tłumaczył wówczas Marek Jarzębowski.” To nowość. To zapytam w takim razie – jak było w przypadku Hali Podium/Gliwice? Najpierw dodatkowe wyposażenie za 40 mln zł w 2015, potem kolejne wyposażenie za 30 mln zł w 2016, potem znowu 5 mln zł na wentylację i systemy zasilające na przełomie roku 2016/2017. Może Redakcja zapyta Jarzębowskiego o tę dziwną “schizofrenię” z jego strony? Bo to dziwne, że najpierw miasto trzykrotnie (!) akceptuje… Czytaj więcej »

Beton
Beton

No. Właśnie na tym przykładzie się nauczyli…

Marcin Brodka

nareszcie !!!

Kasia Markiewicz-Śliwa

Ciekawe czy zgodnie z obietnicą miasto zapewni dojście do parku mieszkańcom Podlesia o Millenium. Tak nas wielokrotnie zapewniano.

Moher69
Moher69

to sobie przejdziesz przez parking… ze wszystkiego problemy robić

Kamil Dróżdż

przez parking też się da chodzić

ja234
ja234

Nie wszędzie trzeba wjeżdżać auteczkiem.
Pieszo trzeba chodzić, ruszać się, dla zdrowia.

tezpodatnik
tezpodatnik

Rusz się od kompa i zrób spacer i przerwę od dodawania komentarzy.

Kasia Markiewicz-Śliwa

Zapewne da się chodzić o ile zaplanowano jakąś furtkę od strony lasu aby tamtędy wyjść i bedzie ona otwarta. Parking przy wieży ciśnień obok stadionu jest otwierany tylko na mecze …..

krzysztof
krzysztof

No to się zmieści, że hohoho…

Katarzyna
Katarzyna

Panie Michale podpisał się Pan pod informacjami podanymi na stronie 24gliwice !! Rzetelność dziennikarska wymaga od Pana pilnego uzupełnienia artykułu o podstawowe dla mieszkańców okolicy informacje!!Pytamy wobec tego !!Po pierwsze jak teraz będzie wyglądał dojazd na parking i wyjazd z parkingu/konkretnie jakimi drogami to przewidziano, zakładając większy ruch w czasie przed i po meczowym??Po drugie czy zamykane teraz przejście obok stadionu od strony ulicy Leśnej/przy działkach/ będzie znowu dostępne dla pieszych i rowerzystów?/kiedyś było!!Czekamy na udostępnienie przejścia z utęsknieniem!!Otwarcie drogi obok stadionu umożliwiającej dotarcie do parku ludziom z okolicznych osiedli było wielokrotnie postulowane!!Mieszka tu wiele starszych osób dla których konieczność… Czytaj więcej »

GAJ
GAJ

Długo nam każą czekać na otwarcie ”drzwi do lasu”

Cliper
Cliper

Jedna pani z pobliskiej uliczki ma obcesje na punkcie aut parkujących przed jej domem.. wyciąga kubły, łopaty, miotły..co bądź by bronić swojej między..już wkrótce jej koszmar się skończy

ramos
ramos

a odsnieza zima? skoro uwaza, ze to jej wlasnosc. droga jest wlasnoscia gminy, tak jak ten stadion.

Jacek
Jacek

Tak, gmina tam nie zagląda od lat, a fajnie by było jakby odśnieżarki przejechały chociaż raz na zimę, nie odzywaj się jak nie wiesz, albo pomysł skąd się bierze złość mieszkańca , no to zawsze z czegoś wynika, np z bezsilności w stosunku do chamskiego blokowania wyjazdu, i kto jest winny ?, my mieszkańcy , czy ty inteligencie co nie potrafisz uszanować czyjegoś czasu

Jacek
Jacek

Też byś się denerwował , jak regularnie co dwa tygodnie by ci blokowano wyjazd z domu na 3 godziny, czekałem 5 razy

Kaczor Donald

A było ładnie

Eewa
Eewa

jakaś żenada – stadion na 8000 luda i 80 miejsc parkingowych???? Już widzę jak to odciąży pobliskie uliczki…..

Asi
Asi

:O

jeremi
jeremi

to troche dziwne bo kolo tesco powinien byc parking na wiecej aut! chyba ze to zwykle tesco a nie extra:)

Krzysztof Bobrowski

80 miejsc parkingowych… na pewno rozładuje zapchane uliczki…

Mateusz Brychcy

No parking dla ~400 osób przy 10 tysięcznym stadionie. Genialne :-D

krzysztof
krzysztof

Kiedy tam było 10.000 ?

ramos
ramos

Na otwarciu stadionu.

Seba
Seba

Dokładnie !maly coś ten parking

Ad
Ad

Na co parking skoro 99% kiboli Piasta jest po meczu nawalonych…

1procent
1procent

Dla mnie

Krzysztof Kriegel

Łukasz Włoch kibicom piasta niepotrzebny bo ich niema hahaha

Barbara Kuśnierczyk

kibice pewnie japę rozedrą ale ten stadion przylegający do cmentarza lipowego to wielka pomyłka

Moher69
Moher69

Społeczniacy

Moher69
Moher69

to ten cmentarz przylegający do stadionu to pomyłka.

Anonim
Anonim

Przy murze cmentarnym,graniczącym ze stadionem proponuję usytuować aleję zasłużonych (w decyzji o trafnej lokalizacji) urzędników magistrackich……..niech spoczywają w Ciszy i SPOKOJU należnym zmarłym (zwłaszcza w czasie meczów) !

Ampuła
Ampuła

Zdjęcie Roku – epizod z frontu walk o Terytoria Okupowane przez Działkostwo. Tutaj akurat czas równania kruszywem zniwelowanych pryzm kompostu, dołów z kiszonką bobowych łętów i składnic gnijącego zielska.
Widać autor publikacji nie chciał epatować obrazami wcześniejszego użycia miotaczy napalmu i rajdu buldożerów przez zgliszcza jurto-minareto-wiato-schrono-altan wymieszanych z działkowym złomem, gruzem i kikutami drzewostanu.

Rysiek
Rysiek

“Tu na razie jest sciernisko, ale będzie San Francisko…”. Na razie nic tylko obiecanki jak to w przypadku Frankiewicza.

ja234
ja234

Dziwnym trafem dostali przyspieszenia…wybory idą, wybory…

Moher69
Moher69

Zobaczcie sobie społeczniacy ile lasu wziął wasz cmentarz. Stadion go nawet nie ma zamiaru ruszać, bo parking będzie przy samej ulicy, a wy robicie problemy. Użyjcie troche tych waszych mózgów i zajmijcie się czymś pożytecznym a nie tylko marudzeniem….

https://www.google.pl/maps/place/Stadion+Miejski+w+Gliwicach/@50.3044139,18.6965887,1447m/data=!3m1!1e3!4m13!1m7!3m6!1s0x471131ae3af61d05:0x8f9a64ba2d4082d!2sStefana+Okrzei+20,+Gliwice!3b1!8m2!3d50.3022545!4d18.693718!3m4!1s0x0:0x67f21fd0e62a8df3!8m2!3d50.3066084!4d18.6953938

Marta Machnowska

Super :( kolejny teren zielony zamieniony na parking. Ludzie najchetniej wjezdzaliby na sam stadion i targ, malo komu chce się tyłek ruszyć i przejsc pareset metrów, a nawet w dni meczowe miejsc w okolicy jest sporo :((

Moher69
Moher69

No na pewno komuś z daleka chce sie jechac autobusami/pociągami. A w dzień meczu szukać miejsca to porażka… Po t osą te auta żeby z nich korzystać.

totem potem
totem potem

Chcecie Tesca, Selgrosy, Ruchany, Podia, Fora, centra tętniące życiem, teatry, aquaparki, porty, strefy ekonomiczne, magazyny, biura, fabryki i cholera wie co jeszcze, ale samochodów nie chcecie?
Ogarnijcie się ludzie.

Barbara Kuśnierczyk

a co ze zniszczonym środowiskiem i spalinami jakie zatrują ten kawałek lasu i niech ktoś powie że Gliwice to nie jest zabetonowane miasto nawet do lasu wlezą

Michał Stankiewicz

Lasu ? Tam byly działki

Adam Har

plot twist: samochody z wyłączonymi silnikami nie wytwarzają spalin

Tadeusz Sech

Pani Barbaro proszę nie powtarzać fałszywych informacji. W Gliwicach aż 12 procent powierzchni stanowią zielone tereny rekreacyjne. Oznacza to, że aż 16 kilometrów kwadratowych przypada na zieleń. Dzięki temu jest to miasto zaliczane do najbardziej zielonych na całym obszarze Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Pozdrawiam.

Jan
Jan

Aż 12%? Poproszę o źródło tych informacji. Główny Urząd Statystyczny podaje, że tereny zielone stanowią zaledwie 3% powierzchni miasta.

Moher69
Moher69

jak chce pani zieleni to prosze się przeprowadzić w góry, a nie narzekać na każdą inwestycję, nawet tą potrzebną….