“Psie serce” na deskach Teatru Miejskiego w kwietniu. Premiera już w piątek

Piątą premierą Teatru Miejskiego w Gliwicach jest adaptacja znakomitego opowiadania Michała Bułhakowa.

Odnajdziemu tu charakterystyczne dla autora „Mistrza i Małgorzaty” poczucie humoru oraz połączenie wątków fantastycznych z wnikliwym portretem psychologicznym bohaterów.

„Psie serce” jest opowieścią o wybitnym naukowcu, profesorze Preobrażeńskim, który zajmuje się odmładzaniem pacjentów. Kiedy znajduje na śmietniku psa Szarika, postanawia przeprowadzić na nim eksperymentalną operację. Zamienia go w człowieka, który miotany jest między różnymi rodzajami ubezwłasnowolnienia – społecznego, kulturowego czy politycznego. Zagarnięty przez rewolucję naiwnie walczy o wolność. Jak w znanym motywie z historii o Frankensteinie eksperyment wymyka się spod kontroli.

Dziś, w czasach klonowania, hodowania narządów na przeszczepy, terapii genowej, która może trwale zmienić kod genetyczny, przypomnienie tego tekstu Bułhakowa, przypomnienie wątków rodem z Fausta i pytanie o granice eksperymentu wydaje mi się niezwykle istotne

– uważa Krzysztof Rekowski, reżyser spektaklu.

Powstały w latach 20. ubiegłego wieku tekst „Psiego serca” zaskakująco współcześnie brzmi w dzisiejszych czasach. Bułhakow, choć operuje językiem dowcipnym i groteskowym, zadaje pytania: na ile nasza kultura podszyta jest pogardą dla innych? Na ile usprawiedliwia przemoc? Być może idea równości na zawsze pozostanie utopią?

– Figura psa może być metaforą wszystkich istot słabszych i pogardzanych, obrazem natury bezceremonialnie zagarniętej przez naszą cywilizację, jak i kultur uznanych za „niższe”. Z człowieka też niejednokrotnie robiono „zwierzę eksperymentalne” i zjawisko to nie należy jedynie do przeszłości. To mogłaby być historia żebraka, bezdomnego, uchodźcy z krajów trzeciego świata, któremu na siłę wszczepiono mentalność Zachodu – dodaje reżyser.

ZOBACZ TEŻ:
"Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby". Przewrotna komedia o życiu i śmierci

Inscenizacja oparta została na intrygującym pomyśle scenograficznym, którego elementem jest widownia umiejscowiona na Dużej Scenie, w bliskości miejsca gry aktorów.

scenariusz i reżyseria: Krzysztof Rekowski
scenografia: Jan Kozikowski
muzyka: Sławomir Kupczak

OBSADA:
Szarik/ Szarikow – Mariusz Galilejczyk
prof. Preobrażeński – Łukasz Kucharzewski
dr Bormental – Michał Wolny
Zina – Alina Czyżewska
Szwonder – Aleksandra Maj
Sekretarka/Wiaziemska – Karolina Burek
Żarowkin – Łukasz Kabus
Ze specjalnym udziałem Ewy Wyszomirskiej i Waldemara Kotasa

PREMIERA 7 kwietnia (piątek), godz. 19:00
8 kwietnia (sobota), godz. 19:00
9 kwietnia (niedziela), godz. 18:00
28 kwietnia (piątek), godz. 19:00
29 kwietnia (sobota), godz. 19:00
30 kwietnia (niedziela), godz. 18:00

Tu możesz kupić BILET.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Tesa
Tesa

W pierwszej połowie czerwca przyjeżdżają do nas znajomi z zagranicy na kilka dni.Chcieliśmy jeden wieczór poświęcić na wypad do naszego teatru, ale tam niczego nie ma dla dorosłych(!) Dlaczego taki marny repertuar? Chyba pojedziemy do Chorzowa.