PWiK zakupiło defibrylatory. Będą dostępne dla pracowników i mieszkańców w 3 lokalizacjach

W obiektach należących do wodociągów pojawiły się nowe defibrylatory AED. Są to proste w użyciu aparaty, które umożliwiają natychmiastową pomoc osobom, u których wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Urządzenia są niewielkie i w pełni zautomatyzowane. Od momentu włączenia aparat prowadzi użytkownika komendami głosowymi i wspiera skuteczne udzielanie pierwszej pomocy.

Defibrylator działa na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio wysokiej energii, którą wyraża się w dżulach. Celem stosowania defibrylacji jest wytłumienie chaotycznych impulsów elektrycznych, które przepływają przez serce i umożliwienie mu powrotu do normalnej, regularnej pracy.


Przeciętnie pomoc medyczna dociera do potrzebujących w ciągu około 10 minut, a tych minut w niektórych przypadkach ratujących życie może zabraknąć. Eksperci są zgodni: jeżeli defibrylacja zostanie wykonana w ciągu trzech minut od momentu zatrzymania krążenia krwi, szansa na uratowanie człowieka rośnie o 75 procent – czytamy w komunikacie na stronie PWiK.

Projekt PWiK Sp. z o.o. w Gliwicach został wdrożony dla poprawy bezpieczeństwa pracowników i mieszkańców. Wpisuje się w ideę powszechnego dostępu do defibrylacji, która mówi, że umieszczanie znacznej liczby AED (Automated External Defibrillator) w miejscach publicznych i prywatnych może przyspieszyć czas i poprawić skuteczność pierwszej pomocy, a w ogólnym rozrachunku – zwiększyć bezpieczeństwo społeczeństwa – informuje Przedsiębiorstwo.

Urządzenia zamontowane zostały w trzech obiektach PWiK dostępnych 24/h:
– Biurze Obsługi Klienta ul. Rybnickiej 47
– Stacji Uzdatniania Wody ul. Kanałowa 5
– Centralnej Oczyszczalni Ścieków ul. Edisona 16

Publicznych defibrylatorów na razie nie będzie

W tym roku do budżetu obywatelskiego wpłynął wniosek mieszkanki śródmieścia o zakup i montaż 5 defibrylatorów AED i umieszczenie ich w miejscach dostępnych dla gliwiczan o każdej porze dnia i nocy. Wskazano w nim przykładowe proponowane lokalizacje urządzeń:

[perfectpullquote align=”full” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Szkoła Podstawowa nr 9 przy ulicy Jana Trzeciego Sobieskiego, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 przy ulicy Górnych Wałów, Gimnazjum nr 1 przy ulicy Ziemowita, Urząd Miejski przy ulicy Zwycięstwa, Młodzieżowy Dom Kultury przy ulicy Barlickiego.[/perfectpullquote]

Koszty tej inwestycji zostały oszacowane na około 30 tysięcy złotych, jednak pomysł nie spotkał się z poparciem urzędników i wniosek został zweryfikowany negatywnie.

Brak możliwości umieszczania defibrylatorów na elewacji wskazanych budynków. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego budynki te są chronione pod względem konserwatorskim. Brak innych lokalizacji spełniających kryteria wnioskodawcy. Lokalizacja zewnętrzna nie jest wskazana z uwagi na zagrożenie użycia sprzętu w innym celu niż ratowanie życia. Ponadto wskazane jest, by osoby używającego AED były przeszkolone – czytamy w uzasadnieniu wyniku weryfikacji.

W Urzędzie Miejskim defibrylatorów nie ma. Miasto nie planuje również ich zakupu.

Gdzie w razie zatrzymania akcji serca?

W Gliwicach defibrylatory AED znajdziemy w następujących lokalizacjach:

– NZOZ Vitamed, Gliwice, Różana 7, całodobowo,
– Stacja Pogotowia Ratunkowego, Gliwice, Konarskiego 26, całodobowo
– KM PSP Gliwice, Wrocławska 1, całodobowo
– Centrum Onkologii, Gliwice, Wybrzeża Armii Krajowej 15, całodobowo
– Kryta Pływalnia OLIMPIJCZYK, Gliwice, Oriona 120, w godzinach otwarcia pływalni,
– PZU, Gliwice, Gruszczyńskiego 2, w godzinach otwarcia placówki,
– Centrum Handlowe AUCHAN, Gliwice, Rybnicka 207, w godzinach otwarcia galerii handlowej.

(żms)
fot. PWiK