To będzie spore przedsięwzięcie. Najwyższą drewnianą konstrukcję w Europie czeka renowacja za 2 mln zł

Gliwicka Radiostacja przejdzie renowację, dzięki której będzie cieszyła oko gliwiczan oraz licznie odwiedzających ją gości przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Prace rozpoczną się w 2021 r.

 
W 1935 r. Radiostacja przy ul. Tarnogórskiej była jedną z dwóch stacji nadawczych w mieście. Retransmitowała audycje rozgłośni wrocławskiej, przesyłane kablem ze starego studia przy obecnej ul. Radiowej, gdzie realizowano programy lokalne. Zabytkowa wieża antenowa wciąż służy celom komunikacyjnym.

Obecnie budynki Radiostacji przy ul. Tarnogórskiej stanowią oddział Muzeum w Gliwicach, a teren wokół wieży służy rekreacji mieszkańców Gliwic i turystów. Radiostacja znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki, a od 2017 r. na Liście Pomników Historii.


Radiostacja to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie.

To unikatowy przykład sztuki inżynieryjnej, obiekt niezwykle ważny dla historii i tożsamości miasta, dla gliwiczan i – ze względów historycznych – dla świata. Dlatego zabytkowy obiekt regularnie poddawany jest przeglądom i renowacjom, by jak najdłużej utrzymać go w dobrym stanie.

W 2020 roku urzędnicy podjęli kroki zmierzające do poddania wieży renowacji i w grudniu powierzyło obowiązek menadżera projektu Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która w pierwszym etapie przygotuje i przeprowadzi w imieniu miasta postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na prace projektowe konieczne do wykonania ekspertyzy stanu technicznego Radiostacji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, renowacja masztu Radiostacji powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2021 r., a zakończyć w 2022 r.

W ramach prac zostanie wykonana ekspertyza stanu technicznego obiektu, wymienione instalacje oświetlenia i odgromowa, a drewniany maszt będzie zaimpregnowany. Według wstępnych szacunków koszt inwestycji to niemal 2 mln zł.

(żms)/UM Gliwice(mf)
fot. arch. 24gliwice.pl, arch. ŚSM

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Tak tylko pytam

“W ramach prac zostanie wykonana ekspertyza stanu technicznego obiektu, wymienione instalacje oświetlenia i odgromowa, a drewniany maszt będzie zaimpregnowany.”
O wymianie jakiego oświetlenia mowa? Tego ledowego, za które podatnik nie tak dawno zapłacił grande walichę deoro pieniędzy, którego decyzją wojewody nie wolno używać bo godzi to w powagę obiektu i które było użyte raptem może ze dwa razy na znak solidarności z kimś tam?

modrzew

Wieża radiostacji nie jest własnością miasta a prywatnej firmy TPSA, teraz to chyba Orange i chodzi zapewne o czerwone światła na szczycie wieży, które są wymagane przepisami i muszą być instalowane na “lotniczych przeszkodach”. Na wieży są zainstalowane BTSy sieci komórkowych i wieża zarabia sama na siebie.

Urko

Wieża i budynki są własnością gminy Gliwice. Sugerowana jest zmiana twojego nicka, Na taki kojarzący się z kapustą.

modrzew

Tylko budynki *****. *****

Alois z Ostropy

Na wieżach niektórych kościołów też są zamontowane BTS-y.Mam pytanie czy kościoły te też są własnością TPSA i ORANGE?

Tfu!!!

Nie są, tylko trzepią kasę na nadajnikach, i nie zawahają się przed zainstalowaniem 5G aby nas szybciej wykończyć, też dla kasy. A jak to działa to musisz poczytać odpowiednią literaturę ze zrozumieniem.

modrzew

5G to mały pikuś, wyobraź sobie jak cię będzie wykańczać 6G i kolejne następne generacje.

The Tiger@

Fale 5G powodują, że zaszczepionego nachodzi nieodparta chęć zeskoczenia z krawędzi płaskiej ziemi….

modrzew

Jak zwykle ględzisz bajdoły bo ziemia jest wklęsła.

modrzew

Kościoły są własnością miasta Gliwice ?

modrzew

Sugerowana zmiana twojego nicka, na taki kojarzący się z burakiem.

Tfu!!!

A może jest własnością tylko na papierze jak nasze podstawowe prawa i wolności konstytucyjne? W PRL-u wciskano nam, że jesteśmy współwłaścicielami majątku narodowego na, którym uwłaszczył się okrągły stół a ci, którzy za pół darmo wypracowali całe dobro narodowe dostali g**** na patyku, i do tej pory wszystko jest all right. Polacy przyzwyczaili się mieć złotoustych obcych manipulantów na tronie.

Patriotka

Gdyby twoje podstawowe prawa i wolność były ograniczone to byś nawet tłuku nie mógł się tu wypowiedzieć

Tak tylko pytam

Oświetlenie przeszkodowe to jedno, wiadomo, że jest konieczne. Pytam czy nie chodzi przypadkiem o oświetlenie “efektowe”, za które przepłaciło miasto, czyli my i to nie mało. To że tepsa, czy radio ‘kozia wólka’ ma tam kilka anten nic nie wnosi do sprawy.

modrzew

Redakcja 24gliwice ci to doprecyzowała ?

Informacja Turystyczna

Może o to ostrzegawcze, które wbrew twierdzeniom tutejszego nałogowego łgarza na literę U, sprawne nie jest. Choć modrzew to nie brzoza ale spotkanie z samolotem dla przynajmniej jednego obiektu raczej dobrze się nie skończy.

Tfu!!!

Bogatych trzeba ubogacać finansowo i mentalnie aby dobrze nas gnębili w nadchodzącym NWO.

JEST OK

Tak czy siak – trzeba to zrobić zadbać o jej stan techniczny. ( to duży kawałek historii ) .To pomnik historyczny , ta wieża ” widziała ” życie ludzi którzy zmagali się z czasami 2 wojny światowej. To pozostałość po tych czasach. Choćby słynna PROWOKACJA GLIWICKA – dokonana w czwartek 31 sierpnia 1939 . Ja osobiście uważam że powinno się dbać o takie budowle historyczne ,choćby dla tego by nowe pokolenie/a mogło na własne oczy zobaczyć takie miejsce a nie z ekranu telefonu.I TU PODZIĘKOWANIA DLA – GLIWICE 24 za cykl Historyczny np. Kanał Kłodnicki pełen ryb, z alejką spacerową… Czytaj więcej »

Imiu

Pan Jabłoński był lepszy…To nie znaczy że ta Historia Gliwic TV jest gorsza;-)

very OK

Słynna PROWOKACJA GLIWICKA to najbardziej schrzaniona przez Niemców akcja.

Ad

znowu PRUIM będzie miał robotę…

Obserwujący

Niemieccy inżynierowie zbudowali dzieło inżynieryjnej sztuki budowlanej.Dziesiejsi techniczni powinni się uczyć projektowania i budowy wież,dróg,mostów i budynków.
Niech podiociągają śrubki i wywalić to infantylne oświetlenie.Niech wioseczka przejmie tą wieżę od oreńdża.

#noś maseczkę

#myj ręce

#zachowaj dystans

suport

a rowerów ?

Tfu!!!

#oddychaj uszami
#wydychaj odbytem
#podcieraj się lewą ręką jak araby
#uśmiechaj się kiedy świadomie oszukujesz

Imiu

Na pomalowanie jednego Krzyża 100k czy 20x więcej na cykliczną renowację Eifly?
Dylemat Miasta Gliwice… żaden problem, obie inwestycję są tak samo ważne :-D Była konserwacja a teraz czas na renowację.
Najlepsze są nagłówki, Naj w Polsce i na świecie i na Planecie Ziemia

Tfu!!!

Płaćmy więcej podatków będą mieli więcej do rozrzucania.