Radni zdecydowali prawie jednogłośnie. Na Placu Krakowskim może powstać 12-metrowy pomnik

Nieomal jednogłośnie radni Rady Miasta poparli pomysł wzniesienia 12 metrowego Pomnika Powstań Polskich na Placu Krakowskim.

O zbudowanie pomnika zawnioskował kilka lat temu gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, który zwrócił się do Magistratu z prośbą o wskazanie miejsca, gdzie będą mogły odbywać się uroczystości związane z historią Polski. Pomnik ma być punktem, wokół którego takie zgromadzenia będą się koncentrować.

Monument zlokalizowany zostanie u wejścia na Plac Krakowski od strony ul. Wrocławskiej (wąskie przejście między trybunami widowni).

Głosowanie na sesji Rady Miasta poprzedziła seria krótkich oświadczeń radnych. Kajetan Gornig (PO), który jako jedyny zapowiedział wstrzymanie się od głosu, odesłał pozostałych radnych do lektury felietonu Szczepana Twardocha na portalu Onet.

Pozostali radni nie mieli żadnych wątpliwości, że pomnik na Placu Krakowskim powinien zostać wzniesiony.

– Ja jako córka żołnierza Armii Krajowej czuję się w obowiązku głosowania za tym projektem – krótko uzasadniła Ewa Potocka (PO).

Pomysł wzniesienia pomnika na Placu Krakowskim podoba się również prezydentowi Zygmuntowi Frankiewiczowi. – Mam podobne powiązania rodzinne jak pani Ewa Potocka, zdecydowanie to popieram.

Na rodzinne związki z AK powołała się również Grażyna Walter-Łukowicz (KdGZF). – Chciałam powiedzieć, że również jestem córką żołnierzy Armii Krajowej, mój tata żyje i mieszka w Gliwicach, ma 93 lata. Cała moja rodzina należała do AK i jestem z tego bardzo dumna.

– Moja rodzina doświadczyła bardzo jako działacze AK i śmierci i wielu szykan, w latach 40. i 50-tych – dodał Zbigniew Wygoda (PO).

ZOBACZ TEŻ:
"Apel był po prostu słaby" vs. "Jakby przyszła instrukcja z Warszawy". AD VOCEM o klonach i apelu smogowym

Stanisław Kubit (KdGZF) również popiera pomysł. – Głosów ludzi, którzy twierdzą, że polskość to nienormalność nie należy brać pod uwagę.

– Demokracja polega również na tym, że uwzględnia się też inicjatywy mieszkańców, tym bardziej, że chcą sfinansować tę inicjatywę z własnych środków – skomentował radny Tadeusz Olejnik (Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). – Jakaś taka maniera ostatnio się pojawiła, niedoceniania tego co uczynili nasi poprzednicy, między innymi dla nas. Więc uważam, że jak najbardziej właściwa jest ta inicjatywa, ja to będę wspierał.

– Jestem w stanie zapewnić, że większość obecnych mieszkańców miasta będzie popierała tę inicjatywę – podsumował Janusz Szymanowski (PO).

Posłuchaj dyskusji radnych o pomniku

Radni nie dyskutowali nad kwestią lokalizacji pomnika czy jego wyglądu. Projekt poparło 24 radnych, jeden wstrzymał się od głosu (Kajetan Gornig z PO).

W błyskawicznej sondzie na facebooku, w której w środę wzięło udział 355 osób, aż 84% internautów było przeciwnych lokalizacji pomnika na Placu Krakowskim.

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Gleiwitzer
Gleiwitzer
Jako wnuk żołnierzy Wehrmachtu mam w nosie ten pomnik… zamiast niego zadbalibyscie lepiej o miasto, o szpitale, o czystość, o drogi, o komunikacje…. pokazujecie cały czas zdjęcia przedwojennego Gleiwitz nad którymi wszyscy sie zachwycają jakie to było piękne miasto…. a ja sie pytam jakie są wasze zasługi dla tego miasta, ze stawiacie sobie w nim pomniki? Bo napewno nie jest w nim ładniej ani czyściej…. architektonicznie tez coraz gorzej…Gliwice zaczynają przypominac jakąś mieścinę na wschodzie albo w kieleckim skąd pewnie przyjechała większość z was…do lekarza specjalisty trzeba jechać z dzieckiem do Chorzowa lub Katowic…..i na koniec proszę nie osmieszalibyscie sie… Czytaj więcej »
ers
ers

Gleiwitzer, popieram w 100% te słowa. Zabudowanie naszej śląskiej ziemi nawet pięcioma pomnikami na kilometr kwadratowy na cześć bohaterskich Polaków wcale nie uczyni jej bardziej polską. Niech się wezmą za konkrety a nie nikomu niepotrzebne pomniki.

kanalia52
kanalia52

Masz rację.

AndrzejD
AndrzejD

Gleiwitzer – trafiłeś w sedno sprawy, nic dodać nic ująć !
Pozdrawiam,

Autochton
Autochton

Radni sami potwierdzają, że nie są stąd… nie są ze Śląska nie są z Gliwic…. więc nie ma co się dziwić, że tak głosowali…. a my, mniejszość rodzima mamy siedzieć cicho…. tylko, że pokazując nam, że nasze zdanie nie ma żadnego znaczenia powodujecie powiększenie istniejących cały czas podziałów….. Dlaczego Panie Prezydencie Frankiewicz nie są jeszcze uhonorowani tacy zasłużeni ludzie dla Gliwic jak Schabik czy Troplowitz…. bo nie są Polakami ????

hegemon
hegemon

verpisst dich nach deutschland und komm nie wieder zurück!

Autochton
Autochton

Halt die Klappe!

Do Rajców Gliwickich
Do Rajców Gliwickich

Nie na 12 a na 50 m. powinniście postawić pomnik tylko nie powstańcom i nie waszym ojcom i dziadkom z AK a STALINOWI, bo to wyłącznie dzięki niemu dostaliście tę gliwicką i śląską ziemię… Wasi ojcowie ani dziadkowie niczego tutaj nie zdobyli…. Smutne nie ??? I są tacy co o tym pamiętają i zawsze pamiętać będą…..

silverariel
silverariel

Jako wnuczka partyzantów kieleckich :) muszę się zgodzić z wnukiem żołnierzy Wermachtu- Gleiwitzerem- że trzeba dbać o miasto, w którym się mieszka, nawet jeśli ktoś go nie kocha jak ja. Pozdrawiam.

stary mieszkaniec Śląska i Gliwic
stary mieszkaniec Śląska i Gliwic

Pomnik jest jak najbardziej potrzebny, aby zakamuflowana (bardziej lub mniej) opcja niemiecka nie dyktowała nam co mamy u siebie robić. @Gleiwitzer przysłuż się Niemcom i wypierdzielaj do nich. Myślę, że muzłumańscy imigranci przyjmą cię z otwartymi ramionami i z chęcią zapalą bombkę na twojej choince. Tu jest katolicka Polska i od niej wara.

Adi
Adi

Wy****ac to ty mozesz na Ukrainę skąd przyjechali twoi rodzice albo nawet i ty sam… i pamietaj, ze historia kołem się toczy…

Autochton
Autochton

U siebie nie byłeś, nie jesteś i nie będziesz…

hegemon
hegemon

Autochton! U siebie to juz byles, teraz jeszcze jestes, ale czy jeszcze bedziesz!

hegemon
hegemon

popieram na 100%. @Gleiwitzer i cala reszta V kolumny *****!

Alojz
Alojz

O proszę, jaki prawdziwy polski patriota-katolik się znalazł – widzę że twoja wypowiedź aż ocieka miłością do bliźniego swego. Taką katolicką Polskę to sobie możesz wiesz gdzie wsadzić.

grzegorz
grzegorz

brawo…

poziomka
poziomka

Mial w Wermahcie. ;-)

Kobylourz
Kobylourz

Jako wnuk żołnierza Wehrmachtu (Żelazny Krzyż), prawnuk żołnierza armii cesarskiej (spod Verdun, Souchez, Ablain), praprawnuk żołnierza spod Sedanu, prapraprawnuk weterana znad Katzbach i spod Erfurtu zgadzam się ze wszystkim z wyjątkiem:

1. Pan Kajetan ma chyba przodków z Wojtowej Wsi. Tam głosowali za PL. Tak jak w Łabędach, Ostropie, Brzezinkach, Starogliwicach, Żernikach, Niepaszycach (kojarzysz?) i Sośnicy.
2. A powstańców było u nas bardzo wielu – i w 95% byli stąd.

NIE dla pomników AK, AL, BCH, Koniewa, Piłsudskiego i obrońców Lwowa!

Barbara
Barbara

W tym mieście opinie i potrzeby mieszkańcöw kompletnie się nie liczą.Pomnik do tego miejsca pasuje jak przysłowiowy kwiatek do kożucha.Czy faktycznie inna lokalizacja nie mogłaby wchodzić w rachubę ?

heli1b
heli1b

“– Demokracja polega również na tym, że uwzględnia się też inicjatywy mieszkańców, tym bardziej, że chcą sfinansować tę inicjatywę z własnych środków – skomentował radny Tadeusz Olejnik (Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza).”
Najlepiej będzie jak radny Olejnik powstrzyma się od komentowania czegokolwiek. To nie jest jego mocna strona.

MIchal
MIchal

kreca Misia w Gliwicach czy mi sie wydaje?

PITu PiTu Olyjniku
PITu PiTu Olyjniku

No nie tylko to.Rozliczania podatków również nie opanował

JAŚ
JAŚ

A może w końcu zrobić remont Jagiellońskiej i Zabrskiej a nie wydawać pieniędzy na głupoty

Silesian
Silesian

Złożysz się na ten remont tak, jak mieszkańcy na pomnik?

Blee
Blee

Cały czas się składam w podatkach, które następnie marnotrawi miasto

Filip
Filip

z tego co mówiono, miasto nie będzie budować pomnika, tylko daje teren

tymianek
tymianek

jak remont tych okolic to podjechać z Błogosławionym Czesławem na początku do instytutu Spawalnictwa jeszcze jako tako czym głebiej pod Sośnice To Obszar zapomniany nawet sklepik tam nie istnieje wszyscy Uciekli :) Rozpacz jak to tam wygląda :) i te napisy okna i bramy normalnie Panderoza

Urko
Urko
Ku….a !!!! Rządzą nami sami potomkowie AK- owców . W czasie wojny wszyscy służyli w AK, potem zdobywali Monte Cassino , potem z Maczkiem Falaise i jeszcze zdążyli powalczyć w durnym powstaniu Razem z braćmi , siostrami , wujkami i dziadkami i nienarodzonymi dziećmi ” Jestem w stanie zapewnić, że większość obecnych mieszkańców miasta będzie popierała tę inicjatywę – podsumował Janusz Szymanowski (PO)” No to może jakieś referendum , konsultacje , zapytanie. Gwarantuję ci ogrom zdumienia panie radny. Żebyście jeszcze pamiętali o Schabiku , Troplowitzu czy wpadli na pomysł odbudowania Pomnika Robotnika PS. Kuzyn mojego dziadka też był w AK… Czytaj więcej »
beton
beton
Niezależnie od tego, co ów pomnik ma upamiętniać, pasuje w tym miejscu jak szyszka w du..e. Gliwice stają się miastem o coraz bardziej chaotycznym wyglądzie i charakterze. cofamy się w urbanistycznym rozwoju a pomnikiem dla autorów tej durnowatej decyzji będzie spektakularny wylot z ratusza po najbliższych wyborach. Panowie i Panie radni ( bezradni ). Apeluję – nie idźcie tą drogą, jeśli macie swoją rolę publiczną w nosie, nie rozumiecie zadań, jakie postawili przed Wami Wasi wyborcy, składający się również na Wasze diety, lub nie chce Wam się już być radnymi ( bezradnymi ) – podajcie się do rezygnacji sami !!!.… Czytaj więcej »
zyz
zyz

Jaki żal? Jaki wstyd? Hajs się zgadza i jest ok.
A i nie sądzę (niestety) żeby były jakieś poważniejsze przetasowania … Bo i na kogo tu wymieniać?

krzysztof
krzysztof

ten filmik ukazuje naszych radnych Jacy oni są znudzeni i zmęczeni życiem

Tomasz Kowalski

Panu Frankiewiczowi w roku wyborczym wiele będzie się podobać. Nikt nie wpadł na pomysł, że w 21 wieku można by uwolnić się od “bizantyjskich” form i za te pieniądze zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa, a równie godnego pamięci (nie)wszystkich powstańców. Ten pomnik to kolejny gniot w przestrzeni publicznej Gliwic.

kanalia52
kanalia52

France wypi…limy i po zawodach.

Krzysztof Skiba

To co pan proponuje w zamian. Poza krytyka oczywiscie.

Tomasz Kowalski

Nowy skwer im. Bohaterów Powstań Polskich w najbardziej zaniedbane dzielnicy i rozjechanej DTŚ, salę rehabilitacyjną dla dzieci i seniorów, czytelnię/pracownię na Politechnice… Możliwości jest wiele Panie Krzysztof Skiba

Tomasz Kowalski

Krzysztof Skiba Nowy skwer im. Bohaterów Powstań Polskich w najbardziej zaniedbanej i rozjechanej DTŚ dzielnicy, salę rehabilitacyjną dla dzieci i seniorów, czytelnię/pracownię na Politechnice… Możliwości jest wiele Panie Krzysztof Skiba Memoriał już nie oznacza bezsensownego wydawania pieniędzy i przykrego dla oczu nacjonalrealizmu.

Krzysztof Skiba

Co osoba to propozycja, tylko kto to sfinansuje? Bo z tego co mi wiadomo z artykulow, pomnik w wiekszosci ma byc sfinaliziwany ze skladek oraz datkow sponsorow.

Autochton
Autochton

Jak sfinansujemy pomnik poleglych mieszkanców Gleiwitz slużacych w Wermachcie tez bedziemy mogli go postawic na placu krakowskim ?

Dziadek
Dziadek

Zbrodniarzom najgorszej maści,bandytom,mordercom niewinnych kobiet i maleńkich dzieci,podpalaczom,gwałcicielom i złodziejom z Wehrmachtu…to możecie postawić pomnik w
Berlinie..jak Wam pozwolą!

Opa
Opa

Dziadek, na ciebie już czas…

Dziadek
Dziadek

Do Opa!O mnie się nie martw..ja sobie radę dam.

Opa
Opa

To się weź za babcię zamiast glupio pisac…..

Dziadek
Dziadek

Do Opa!
Może to Ty jesteś synem albo wnukiem “rycerza” z Wehrmachtu który w barbarzyński sposób zamordował moją babcię razem z moją malenką siostrzyczką
paląc Je żywe miotaczem płomieni?

Opa
Opa
Ale tobie się udalo i glupio piszesz… ciekawe kto mordował slaskie i niemieckie dzieciaki… kto gwalcil i szabrował… kto zarzadzal polskimi obozami koncentracyjnymi na Śląsku w latach 1945-1948… komuniści ??? Bo przeciez nie wspaniali i honorowi Polacy… wojna jest straszna i wzbudza w nas zwierzęce instynkty… nic nie jest białe i nic nie jest czarne… to fakt niemcy wywołali wojnę ale ona byla konsekwencją tego co wczesniej dzialo się w Europie… i tego jak potraktowali Francuzi Niemców po I Wonie światowej… historycy europejscy nie przypisują winy za wywolanie I wojny Niemcom… to byl proces złożony winni byli również Francuzi… Polska… Czytaj więcej »
Dziadek
Dziadek
Do Opa! Zbrodnie które opisałeś powyżej JEDNOZNACZNIE potępiam,sprawcy powinni byli być ścigani i ukarani-obecnie jesli to możliwe też.Wiem,że popelniali je sowieci,Polacy,Żydzi jak również kolaboranci ze Śląska.Za Polaków jest mi wstyd! Jako człowiek, przynajmniej w części rozumiem motywy ich działania-to odwet za doznane krzywdy i zemsta. Mnie nawet przez myśl nie przeszło UPAMIĘTNIANIE tych ZBRODNIARZY-Ja nie chcę stawiać im pomnika!!! Ty natomiast i tobie podobni jesteście dumni ze swoich przodków służących w Wehrmachtcie ( Nie przez przypadek, Herman Goering,Alfred Jodl,Wilhelm Keitel-najwyżsi dowódcy Niemieckich Sił Zbrojnych zostało skazanych na smierć,a Ernst Reader i Karl Doenitz na kary dozywotniego więzięnia- i wcale nie… Czytaj więcej »
Opa
Opa
Dozywotnie wiezienie dla Karl Dönitza ??? Doczytaj sobie… akurat jemu nic nie mozna było zarzucic… zebys nie musial szukac “Dowództwo Royal Navy sprzeciwiało się zamiarom oskarżenia i postawienia przed sądem admirałów Ericha Raedera i Karla Dönitza. Admiralicja brytyjska stała na stanowisku, że niemiecka marynarka wojenna prowadziła wojnę „czystą”. Przedstawiano przy tym opinie, że ewentualny akt oskarżenia „będzie wątły i oparty na niezbyt mocnych przesłankach”[10]. Podobne opinie panowały w dowództwie US Navy. Nie znaleziono bowiem do tej pory dowodów wskazujących, że Raeder i Dönitz prowadzili wojnę morską w sposób niezgodny z obowiązującymi normami. Co więcej, praktyka prowadzenia wojny przez flotę III… Czytaj więcej »
Opa
Opa

Ciesze sie, ze tez wspomniales Zbrodnie Górnośląską? Gdzie pomnik, gdzie apele.. dlaczego nie uczycie o tym dzieci w szkolach ????

Tomasz Kowalski

Kto sfinansuje? Ci sami co ten nacjonalrealistyczny gniot. Przecież o tym piszę, że zamiast tego czegoś coś pożytecznego.

Krzysztof Ryszard Trybicki

To może Panie Tomaszu ustawić menorę i będzie git ?

Tomasz Kowalski

Panie Krzysztof Ryszard Trybicki a może mi by chodziło o Dharmaćakrę?

Ampuła
Ampuła

“…CAŁA MOJA RODZINA NALEŻAŁA DO AK”
Dotrwałem do tego momentu i starczy. Też uważam, że śmiech to zdrowie, ale śmiać się z ludzi porwanych obłędem jest nieetyczne, a i niebezpieczne być może. Szykujcie się skwery, następny pomnik będzie rodzinny.

Autochton
Autochton

Kiedyś ktoś będzie to cudo równał z ziemią……

pucio
pucio

W ten sposób dba się o front robót dla następców;)

kanalia52
kanalia52

Chyba dla przestępców.

Grzegorz Gałeczka

Pokażmy mu że nie chcemy tego pomnika…

MIchal
MIchal

co to za cabaret jest? Naprawde Gliwiczanie glosowali na tych burakow? Oni juz tam sa tacy zasiedziani I tak nieprzytomni ze ledow potrafia sie odezwac. Banda burakow, ignorantow zakompleksionych nieudacznikow ktorzy nic w zyciu nie osiagneli oprocz dorwania sie do publicznego koryta

ja234
ja234
Miałem rację, radni klepnęli pomysł. Pisowski trend do stawiania pomników rozpędza się coraz bardziej. “Stanisław Kubit (KdGZF) również popiera pomysł. – Głosów ludzi, którzy twierdzą, że polskość to nienormalność nie należy brać pod uwagę.” Bełkot. Kubit niech lepiej nic nie mówi. – Demokracja polega również na tym, że uwzględnia się też inicjatywy mieszkańców, tym bardziej, że chcą sfinansować tę inicjatywę z własnych środków – skomentował radny Tadeusz Olejnik (Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). – Jakaś taka maniera ostatnio się pojawiła, niedoceniania tego co uczynili nasi poprzednicy, między innymi dla nas. Więc uważam, że jak najbardziej właściwa jest ta inicjatywa, ja… Czytaj więcej »
Marta Balicka

Nie zgadzam sie na pomnik

Ania Mała

co najmniej 6 drzew zostanie wyciętych przy tej inwestycji… już i tak w centrum wycina się prawie wszystko i teraz to. po co komu ten pomnik potrzebny, skoro Gliwice nie mają NIC wspólnego z powstaniami polskimi? każde powstanie polskie odbyło się, kiedy tu były Niemcy!

Miruś
Miruś

…banda złodziei z UM nie ma na co wydawać pieniędzy???? niech się k…a rozejrzą i uwzględnią POTRZEBY miasta i ludzi , a nie swoje napompowane ego…

Anna Szmal

Nosz q***a właśnie tego mi w Gliwicach brakowało!

Gabi621
Gabi621

Bardziej potrzebne jest otworzenie w szpitalu gliwickim oddziału chorób zakaźnych, bo epidemia żółtaczki szaleje w Gliwicach, a w kolejce do lekarza zakaźnego w prywatnym szpitalu na Radiowej rok czekania (na śmierć)

Małgorzata Sobocińska

1.Plac Krakowski nie nadaje się na żadne pomniki 2. To, że mieszkańcy nie chcą tego pomnika, nie oznacza, że nie doceniają Armii Krajowej, 3. Jest naprawdę wiele innych pilniejszych wydatków potrzebnych miastu: ograniczenie smogu, oczyszczenie Kłodnicy, modernizacja szpitali, oświetlenie przejść dla pieszych,itd. itp. Garstka radnych nie może decydować co dobre dla mieszkańców i “uszczęśliwiać” ich według swojego widzimisię. Przy okazji wyrażę wątpliwość dotyczącą gustu estetycznego decydentów. Oni odejdą , a te koszmarki zostaną.

Dąbrowska Mirosława

Jak widać może. A przykład bierze z “góry”

Irena Piątkowska

Szpitale się sypią ale pomniki będą stawiać jakbym to było najważniejsze

Krzysztof Skiba

Pomnik ma byc czesciowo finansowany ze zbiorki prywatnej oraz sponsorow

Irena Piątkowska

ja z pewnością złotówki nie dołożę do tego pomysłu

Autochton
Autochton

Dolozymy wszyscy… jak zawsze…. nikt nas nie będzie o to pytał… beton miasta Gliwice nie potrzebuje zgody plebsu… wystarczy popatrzec na tę śmietankę…

Ampuła
Ampuła

Nie zgadzam się, że nie będą pytać. Starym akowskim zwyczajem, gdy przyjdą, zapytają o pierzynę i słoninę. Taka poetyka rekwizycji.

dr Lew Śmiechowicz
dr Lew Śmiechowicz

Zabawne ! Każdy przybyły do Gliwic Kresowiak miał w rodzinie członka AK .Kłamią jak bure suki.Gdyby rzeczywiście tak było RUSCY BY WASZYM DZIADKOM I OJCIM zafundowali wywóz bydlęcymi wagonami na WSCHÓD nie na ZACHÓD do pięknych Gleiwitz

Tez AKowiec
Tez AKowiec

Dokladnie, dzisiaj sami AKowcy…. teraz taka moda…. tak samo jak kombatantow od groma… nawet za 100 lat jeszcze bedą mieć kombatantów… Ci dzisiejsi w pieluchach granaty przenosili…

hanys
hanys

https://kultura.onet.pl/ksiazki/pamieci-nieuzgadnialne-felieton/9fmmddf
Polecam ten felieton. Jako czystej krwi hanys zgadzam się z autorem w 100 procentach.

Nobody
Nobody

Pan twardoch w swoim felietonie, pięknie pokazuje nienawiśc do Polski i Polaków. Xenofob zacofany można by rzec ciekawe co na to postepowe tolerancyjne Niemcy, które nonstop Polskę krytykują za brak otwartości. Szkoda czytać jego brednie.

AndrzejD
AndrzejD

panie Nobody – tu jest przede wszystkim Śląsk, a dopiero potem Polska. I o tym pisze Pan Twardoch. Nasza jak to określasz “nienawiść” do Polaków, bierze się między innym stąd że nie szanujecie i niszczycie naszą tradycję i kulturę od czasu jak was tu przywieźli w 1945roku w wagonach bydlęcych.
A ta głupkowata uchwała radnych jest tylko dowodem na to.

Straznik48
Straznik48

Mylisz się drogi Panie. Przede wszystkim Polska. Śląsk jest częścią Polski czy się to podoba czy nie. Jeśli już to tutaj jest Górny Śląsk. Odsyłam do historii można się ciekawych rzeczy dowiedzieć.

Urko
Urko

Dla Ślązaków tu jest przede wszystkim Śląsk . Nasz “Heimat” czyli “mała ojczyzna” i ona jest najważniejsza . Nie zrozumiesz nigdy , nawet gdybyś przeczytał 100 razy “Cholonka” i nauczył się go na pamięć …

bydlę
bydlę

Świat się zmienia i te wasze małe “ojczyzny” są o kant d-y rozbić. Zresztą wszędzie tam gdzie na siłę tworzy się lub w nieskończoność reanimuje te dziwne enklawy powstają konflikty i nie ma znaczenia czy to niesnaski między Ślązakami a Gorolami, kibicami Piasta czy Górnika, Serbami czy Chorwatami, ISIS czy Katolikami

Urko
Urko

“Niemcy godajom, że my som Poloki. Poloki godajom, że my som Niemce, a tak po prowdzie to my som Ślonzoki, a przede wszystkim ludzie. ”

Nigdy tego nie zrozumiecie . Nigdy . Nigdy też nie zrozumiecie naszej tęsknoty za Śląskiem , którego już nie ma . Który my znamy z domu, ze zdjęć na bifyju z godek opy abo umy .

ja234
ja234

Oj, hanyski, hanyski, wyluzujcie i nie napinajcie się tak.
Mieszkamy wszyscy wspólnie na jednej ziemi, nie ma sensu pienić się i delektować się “podziałami” tkwiącymi głównie w Waszych głowach.
Wojna minęła już dawno temu…było minęło, teraz liczy się teraźniejszość a nie to co było 60 lat temu.

Nie Polak
Nie Polak

Właśnie widać jaki liczy się teraźniejszość…. WASI radni właśnie to pokazali…. rdzenna mniejszość siedzieć cicho…. teraz rządzą POLACY….

Urko
Urko

Ta. I w ramach tej “teraźniejszości” stawiacie w Gliwicach pomnik ku czci “powstańców lwowskich” .

ja234
ja234

Widać, że się męczysz Urko. Spalasz się wewnętrznie, wierzgasz, napinasz… i tylko tyle możesz zrobić.
Może wyjedz do Niemiec.

Urko
Urko

Pewnie , że wyjadę . Na wakacje . Do kuzyna w Alpy koło Garmisch . A ty jedziesz odwiedzić chlewik po dziadku koło Tarnopola ?

Autochton
Autochton

A wasza martyrologia też malo co nas obchodzi….

AndrzejD
AndrzejD

Straznik48 – ty mnie lepiej nie ucz historii ziemi mojej i moich pradziadów. To ty się lepiej doedukuj. Ja jestem u siebie i mam prawo wyrażać opinię na temat decyzji które podejmują potomkowie przywiezionych tu w 45-tym. a którzy nie czują się związani z tym regionem i nie mają tu żadnej swojej historii.

bydlę
bydlę

“… „nienawiść” do Polaków, bierze się między innym stąd że nie szanujecie i niszczycie naszą tradycję i kulturę od czasu jak was tu przywieźli w 1945roku w wagonach bydlęcych.
To zdanie obrazuje poszanowanie z waszej strony

Retrybucja
Retrybucja

Hanyski są wredne, nie mówię, że wszystkie, ale większość jest.
Świetnie widać to po wypowiedziach powyżej.

AndrzejD
AndrzejD

no, nie – przyjechaliście tu oczywiście w salonkach klasy 1 i z klasą dbaliście o piękne kamienice które wam dali do zamieszkania.

bydlę
bydlę

Przyjechaliśmy tu najprawdopodobniej w tym, w czym wy opuszczaliście Berlin w 45′. Przepraszam robiliście to pieszo. Licytujesz się dalej?

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@hanys. Niech Pan Twardoch zadba lepiej o Pilchowice. W Gliwicach nie mieszka, nie ma wiec nic do gadania w tej sprawie. Jeżeli jeszcze tak wspomina historię swojej rodziny iż jego babka w celu poprawienia swojej sytuacji wystarała się o zmianę volkslisty z kategorii IV na III, to przypomnę że byli też tacy, bardzo podobni którzy wpisywali się do PZPR i służyli w SB (UB). Też w celu poprawienia swojego statusu materialnego.

dr Lew Śmiechowicz
dr Lew Śmiechowicz

Oczywiście mój komentarz dotyczy głównie osób publicznych; prezydenta ,radnych i innych “prawie bohaterów”.Kawa na ławę .zorganizujcie wystawę.Pamiatek (dowodów) rodzinnych w holu UM.Siędzący cicho pamiątki dowody posiadają.A Wy ???

Wojewoda Poranek
Wojewoda Poranek

Dobra dobra ! Powstańców zamienią na kaczkę po smoleńsku.Mydłek wicwojewoda Wieczorek już o to zadba.W Katowicach plac Wilchelma Szewczyka zmienia na Lecha i Maryji Kaczyńskich HAŃBA !!!

Michał Marcin Maksymilian

Radni, politycy – ludzie którzy używają słów zamiast wazeliny. Interesują ich tylko głosy które dają siedzieć przy korycie. A później zapominają o swoich wyborcach.
No bo co ich interesujemy… demokracja była zostali wybrani, a my to głupie bydło które “się nie zna”.