300 tys. zł zamierza przeznaczyć miasto na dofinansowanie koniecznych remontów w dwóch zabytkowych gliwickich świątyniach. Ogółem w ostatnich latach na ten cel z miejskiego budżetu przeznaczono blisko 3,5 mln zł.

W tym roku środki zostaną przekazane na dofinansowanie remontu elewacji prezbiterium kościoła katedralnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz remontu konserwatorskiego i odbudowy murowanego ogrodzenia kościoła rektorskiego pw. św. Bartłomieja przy ul. Toszeckiej. Każda z parafii na konieczne modernizacje otrzyma po 150 tys. zł.

Obydwa obiekty są wpisane do rejestru zabytków i właśnie ten wpis umożliwia samorządowi przekazywanie dotacji z budżetu miejskiego.

Remont gliwickiej katedry trwa w etapach od połowy minionej dekady. Będzie kontynuowany jeszcze przez kilka kolejnych lat. Według kosztorysu przygotowanego w 2013 roku całkowity koszt prac wyniesie około 17 mln zł.

Przeprowadzone do tej pory renowacje (odnowienie zabytkowych organów, remont części elewacji wieży i części elewacji bocznych od strony północnej i południowej, a także I i II etap remontu elewacji prezbiterium) pochłonęły ponad 1,5 mln zł. Prace były bardzo zaawansowane i skomplikowane. Część środków pochodziła z miejskiego budżetu, część ze środków własnych parafii. Miasto wsparło katedrę kwotą blisko miliona złotych.

Planowane na 2018 r. prace budowlane obejmują remont konserwatorski części elewacji prezbiterium kościoła od strony wschodniej, m.in. przemurowanie pinakli z uzupełnieniem kształtek ceramicznych i tynków, naprawę lica ceglanego, oczyszczenie kamiennego cokołu oraz prace dekarskie. W kolejnych latach parafia planuje przeprowadzić dalszy remont elewacji prezbiterium.

Takie samo wsparcie jak katedra otrzyma z miejskiego budżetu zabytkowy kościółek rektorski pw. św. Bartłomieja – jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Gliwicach.

Środki zostaną przeznaczone w tym roku na remont i odbudowę murowanego ogrodzenia świątyni od strony południowej, wzdłuż dojazdu do sąsiednich nieruchomości. Na części tego odcinka mur pełni jednocześnie funkcję masywnej ściany oporowej (ze względu na różnicę poziomu terenu po obu jego stronach). To kolejny, szósty już etap kompleksowej renowacji ogrodzenia zabytku przy ul. Toszeckiej.

Szeroko zakrojone prace remontowe w „małym Bartłomieju” są prowadzone od 2009 roku. Do tej pory wykonano m.in. kapitalny remont dachu świątyni (naprawa więźby dachowej i wymiana pokrycia gontu). Osuszono też zawilgocone mury kościoła, naprawiano spękane ściany i sklepienia, oczyszczono elewację frontową wieży oraz – począwszy od 2013 roku – odbudowano inne fragmenty murowanego ogrodzenia.

Dotychczasowe remonty sfinansowane zostały ze środków parafialnych oraz dzięki wsparciu Miasta Gliwice, które przekroczyło kwotę 630 tys. zł.

Udział w finansowaniu prac miał też Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. W kolejnych latach parafia planuje przeprowadzić dalszy remont pozostałych fragmentów murowanego ogrodzenia świątyni.

(żms)/MSI
fot. 24gliwice mf/żms

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ona
Ona

Kwoty wsparcia,jak na bogate miasto – nie powalające. O zabytki powinniśmy dbać ! Przynajmniej w tym przypadku nie mam poczucia zmarnotrawionych,wyrzuconych w błoto naszych pieniędzy.

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

Bardzo mądre słowa: “Powinniśmy dbać”. My mieszkańcy.
Jak to robia inni? https://www.salisburycathedral.org.uk/get-involved/donate-now

Ampuła
Ampuła

Powinniśmy dbać o rozumne postępowanie. Dlatego inni wpuszczają buldożer między freski.
Wybór metody postępowania z kato-klocami musi być uzależniony od ekonomii. Gdzie opłaca się utrzymywać kato-kloca jako zabytkowy wabik na hordy turystów, tam oczywiście stać powinien, skoro zarabia na własne utrzymanie w dobrostanie.
Gdzie kato-kloc udaje zabytek, a garstka starców i ministrantów nie podoła jego utrzymywaniu w stanie wymaganym miejscowym prawem budowlanym – tam zlicytować, póki coś wart. A jak nie ma chętnych, to wpuścić buldożer między freski. Religie upadały i upadać będą. Świątynie z drewna, kamienia czy złota znikały i znikać będą. Rozum podpowiada, że to normalne.

Kato-kloce zlicytujemy zaraz po licytyacji Piasto-kloca zupelnie niedochodowego, nierokującego.Piasto-kloc nic nie udaje, turystow 5 na rok,
To dopiero racjonalne-pozbyć sie zgniłego jabłka

@Latarnia uliczna
Ale o jakich innych Ci chodzi? Bo ja mogę wkleić link do informacji o wysadzaniu zabytkow w Syrii.
Tak robia inni

Latarnia Uliczna
Latarnia Uliczna

“Inni’ to ci, którzy nie zwalają wszystkiego na państwo i samorządy, tylko sami biorą sprawy w swoje ręce

@Latarnia Uliczna
Czyli Ci z mojego linku poniżej nie mieszczą się w Twojej definicji?
Pytam bo podałeś link z Wielkiej Brytanii więc i ja znalazłem tą informację z tego kraju.

“On 17 May 2012 the Church of England welcomed an agreement with the government over the future funding of alterations and repairs to its 12,500 listed buildings, providing an extra £30 million a year on top of the £12 million already granted by the government to the Church of England in the Listed Places of Worship Grant Scheme (LPWGS)”

Sonia
Sonia

Do życia zbędne. Niech dbają wyznawcy.

rocki
rocki

Czyli takie budowle sakralne, perły kultury i sztuki światowej np. Katedra św. Piotra i NMP w Kolonii; Katedra w Ulm; Katedra NMP w Rouen; Katedra NMP w Strasburgu; Katedra św. Szczepana w Wiedniu; Katedra w Salisbury; Sagrada Familia w Barcelonie; Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji; Kościół Mariacki w Krakowie; Ostrów Tumski we Wrocławiu itd. jako do życia zbędne powinny zniknąć? Gdybyś była taka chora jak jesteś głupia, to byś dawno umarła.

Ampuła
Ampuła

Te kloce w Gliwicach i setkach innych polskich miast to też są Sagrady i del Fiore światowej klasy, do których lgną miliony turystów z pieniędzmi, czy po prostu gorejące wrzody na skromnych budżetach lokalnych zamiast pozycje w budżecie Watykanu?

rocki
rocki

Leczenie paranoi polega na indywidualnej psychoterapii, leczeniu farmakologicznym i leczeniu szpitalnym. Tę ostatnią opcję stosuje się zwykle, gdy chory wykazuje zachowania agresywne i gwałtowne.

śledź
śledź

To wypowiedź rocki o chorobie, głupocie i śmierci kwalifikuje się do leczenia szpitalnego. Na co jeszcze czekasz?

rocki
rocki

Jak to? Ampuła nie przejawia zachowań paranoicznych?

śledź
śledź

rocki, masz pewność, że rozumiesz do którego twojego wpisu się odniosłem? Ja już mam, że szpital jest ci pisany jak sosnowa jesionka.

m1
m1

Biorąc pod uwagę jak bardzo umiłował ten portal…. i ile serca wkłada w komentowanie…. to kto wie :) Musiałby to zbadać jakiś biegły. Ale każdy ma w końcu jakąś pasję i hobby :) Ciekawe czy też jest taki chojrak w realu :)

co za sort
co za sort

o Nasze zabytki, Naszą historię , historie Polski i Polaków należy dbać. Katolicyzm w Polsce istnieje 1050 lat. W drugiej połowie ubiegłego wieku pojawili sie u nas stalinowcy. Terz oni,, ich dzeci, wnuki, mówią nam , że te 1050 to jakieś niepotrzebne zabobony. Oni w te miejsce widżą meczety islamu i oraz zboczone gejowsko-lesbijskie miesca uciech…

śledź
śledź

co za sort, Wasze zabytki, historia, to więcej lat pogaństwa i setki niewolnictwa, które rozkwitło w erze chrześcijaństwa, a konkretnie polskiego katolicyzmu, który pojawił się znacznie później niż chrzest Mieszka. Niewolnictwo na ziemiach dziś uważanych za Polskę rozkwitło po śmierci Kazimierza Wielkiego (w serialu ani słowa) i miało się dobrze aż do rozbiorów. Gdyby nie carska Rosja, niewolnictwa polskich katolickich chłopów nie zniósłby ani kościół katolicki ani polska szlachta i magnateria. Zaledwie 151 lat temu skończyło się niewolnictwo w Księstwie Polskim. Dzięki carowi Aleksandrowi II. Uważam, że każdy katolik powinien czcić tę datę i dziękować carowi wybawcy. Zachowane do dziś… Czytaj więcej »

Tola
Tola

Tak samo jak no emotions arena to nie Camp Nou. Na Piasta chodzi ułamek społeczeństwa wiec i stadion i klub powinien przejechac buldożer

Ampuła
Ampuła

Stadion jest jeden na całe miasto. Kato-kloców dziesiątki. Zagląda do nich ułamek społeczeństwa, z tendencją wygasającą. Każdy z dziesiątków kato-kloców wyciąga łapę po budżetowe pieniądze. Należy przeczesać je buldożerem tak, żeby został jeden, centralny. Rozkwitnie połączoną frekwencją, a jego szczęśliwy do łez proboszcz będzie pławił się w złotym deszczu kasy od baranich stad, mogąc jednocześnie porzucić niecny proceder prób golenia do gołej skóry pojedynczych, zbłąkanych owiec. Będzie nawet pewne uzasadnienie dla miejskiej dotacji na remont czy zakup baldachimu. Willa Caro jest jedna, Muzeum Piastowskie – sztuk 1. Skwer zarosły pomnikiem wąsatego agenta niemiecko-duńsko-wietnamsko-prusko-cypryjskiego też tylko jeden. I kato-kloc jeden, z… Czytaj więcej »

śledź
śledź

Ampuła, to nie o to chodzi, chociaż wiem, że bronisz własnego złotego cielca z funduszy podatników nieuczęszczających. To jest problem, ale zostawiam, bo tu nieinteresujący. Ale gdyby stadion zamienić na szpital? Też mógłby przegrać, bo fanatycy leczą się wszędzie byle bez udziału medycyny.
Interesujący mnie jest hipotetyczny problem, który wyłoni się po wybudowaniu jednego centralnego kościoła, który powinien być od razu zabytkowy, bo jak widać, dla wiernych ma to kluczowe znaczenie. Co z lśniącymi samochodami wiernych? Kto obok/pod? kościołem wybuduje wielopiętrowy parking? Nie widzę innej ofiary, niż budżet miasta.

Najpierw trzeba zlicytować i przejechać buldozerem wytwórnię kloców a mianowice Piasto-kloca. Piasto-kloc generuje piasto-klocowe wrazenia, uczestnicy wydarzen na kloc-arenie przed, w trakcie i po wydarzeniach (zwanych w ligach zachodnich meczem) stawiaja kloce. Kloce te to wyraz bezsilnosci wibec wydarzenia na boisku. Kloc kloca klocem pogania. Piast-kloc PRECZ

AndrzejD
AndrzejD

…jasne, dla ciebie jedyną niezbędną do życia rzeczą, jest smartfonik z fejsbuczkiem.
Świat według Soni. …naprawdę nie czujesz że publicznie pokazujesz że jesteś kretynką ?

śledź
śledź

Agresja 10/10 bo nie potrafisz obsłużyć smartfona? Nie masz znajomych nawet na fejsbuczku, dlatego “brylujesz” na 24gliwice?
A wszystko z powodu czyjegoś braku atencji do prywatnych budowli sakralnych, których sam właściciel nie ma ochoty utrzymać i remontować dlatego chętnie i bez wstydu skubie ciemniaków.

AndrzejD
AndrzejD

Znalazł się nowoczesny i oświecony dla którego obsługa smartfona to szczyt możliwości intelektualnych.
Na co dzień zawodowo zajmuję się obsługą dużo bardziej skomplikowanych urządzeń o których ty nie masz bladego pojęcia, a które powodują że ci ten fejsbuczek działa w smartfonie :) …a znajomych mam w realu, i nie muszę się dowartościowywać brylowaniem gdziekolwiek.

śledź
śledź

Krótko: co tak boli w poglądzie innym od twojego, bez konsekwencji dla twoich wartości, że czujesz się w prawie obrażać i poniżać wyrażających inne poglądy? Długo: A obsługuj sobie nawet lot na Marsa. Załóż konto na Naszej Klasie i wrzucaj focie dla znajomych emerytów. Rzecz w tym, że bez powodu ziejesz nienawiścią i agresją wobec nieznanej osoby, której wmawiasz wymyślone “zbrodnie”. Zupełnie jakbyś był niewykształconym prostakiem ze sztachetą w jednej i krzyżem w drugiej ręce, których tu pełno jak kup na trawnikach. A robisz to z pozycji wyjątkowo wykształconego obsługiwacza czegoś tam niepojętego dla maluczkich, ale jako malutki człowieczek, który… Czytaj więcej »

Ad
Ad

śledziku, widocznie AndrzejD nie musi korzystać z debilskiego fejsbuczka jak ty i tobie podobni

śledź
śledź

Ad, słodki żelku, przecież nie o fb, a o człowieczeństwie jest rozmowa. O wzajemnym szacunku dla siebie i innych poglądów. A tu wygląda, że można być deklaratywnym chrześcijaninem, liberałem i obywatelem i jednocześnie pałać nienawiścią i chęcią mordu wobec każdego, kto – uwaga – nie poprze budowy kościelnego murka od nowa za publiczne pieniądze. Przecież to co robią z tym murkiem to nie jest RENOWACJA! To jest budowa od nowa po uprzednim wyburzeniu zabytku. To jest nadużycie publicznych pieniędzy i w innym naprawdę świeckim państwie taki numerek by nie przeszedł! Na co komu ten kościół z oporowym murkiem? Pielgrzymujecie pod… Czytaj więcej »

Wyznawca
Wyznawca

Dziunia, my tak samo płacimy podatki… może i większe niż ty….

Ampuła
Ampuła

Płacisz podatek na swój kościół? To znaczy, że nie rozliczasz się z podatków w Polsce.

śledź
śledź

Zabytkowe kamienice miasto wystawia pod buldożery, a byle kaplicę, której właściciel nawet nie zamierza utrzymywać – chętnie opłaca. Państwo nie lepsze: Fundusz Kościelny w 2012 w wysokości 100 mln a w 2017 a w 2017 już 145 mln na biednych księży. Czy oni się kocą? Co śmieszniejsze, katoprawicy i świeckim religijnym fundamentalistom wcale nie przeszkadza, że FK funkcjonuje w oparciu o komunistyczne prawo z 1950. a Kościół Katolicki dzięki złej sławy Komisji Majątkowej odzyskał więcej niż odebrały mu komunistyczne władze czyniąc z KK najbogatszy podmiot w Polsce i którego majątek przewyższa tylko majątek Skarbu Państwa. Roczny budżet KK sięga 10… Czytaj więcej »

Iwa 78
Iwa 78

A kiedy szpitale ,

Kleryk
Kleryk

Szpitale ? Wcale………..no może przyszpitalne kaplice

kiełbasa wyborcza
kiełbasa wyborcza

a po co Ci szpitale ? Zapowiedzi budowy nowego szpitala w 2030 Ci nie wystarczą. Ten na Zygmunta Starego Ci się nie podoba, a może syflilis na Kościuszki też Ci nie przypadł do gustu. Oj poprzewracało się w głowach poprzewracało.
ps. Napisze tak jak piszą pociotki z UM – jak się nie podoba to sie wyprowadź do Zabrza.

Joe
Joe

Zastanawiam się, jak doszło do tego, że oryginalną posadzkę zastąpiono przy wejściu i na ołtarzu szaro-różowymi płytkami. No i druga sprawa to wypełnienie wnęk pod rzeźby z drogą krzyżową. Miejmy nadzieje, że ten remont będzie bardziej udany.

Cookie Monster
Cookie Monster

No i nareszcie jakas spojnosc działania. Hala Titanic i teraz koscioly gdzie będzie się można modlic o to by Hala nie przynosila wielkich strat

JaJko
JaJko

Obie budowle są równie piękne jak i stare. Wymagają nakładów. Jednak komuś się coś pop……iło w główce – na remont szpitala wyrzebramy od unii – może da, może nie. A na kościół jeb – tak odrazu z kieszeni i gra.

mic
mic

Sprzedam ampułkę czystego powietrza sprzed panowania frankiewicza

Pigóła
Pigóła

To już lepiej będzie jak dasz globólkę ampułce , przynajmniej nie będzie miała potomka .

Joe
Joe

Kto pamięta księdza Krzysztofa, który swego czasu w ramach hobby wyremontował zegar na wieży?

Ampuła
Ampuła

Nie pamiętam. A czy mógłby też hobbystycznie wyremontować Murek Przykościelny na Toszeckiej?
Bo miejscowy proboszcz żąda rok w rok milionów, jakby robota musiała być wykonana Złotą Kielnią św. Dezyderiusza i materiałem skalnym z Kopalni Króla Salomona.

Kościelny
Kościelny

Ampuła . Zamiast ujadać tu jak kundel , zakasaj rękawy , wyremontuj ten murek przykościelny , który jest tobie solą w oku i nie będzie tematu . Będziesz zdrowszy , na umyśle też .

Ampuła
Ampuła

Mogę z moczu dołożyć się do zaprawy. Mocz mój złotawy, ale tani. Będzie więc idealnie pasował do kato-blichtru tych wszystkich “zabytków”.

black_horse
black_horse

Ten swój mocz lepiej zanieś do analizy. Może wyjaśni się kilka spraw związanych z tobą.

Moczem to obdaruj bidony piasto-kopaczy

Łon
Łon

Widzisz ampułka, ten zabytkowy kościółek z murkiem, którego się jak wszystkiego tutaj czepiasz, nie miałby żadnych problemów i stałby sobie tam spokojnie, gdyby nie konieczność wyprowadzenia z Gliwic Toszeckiej do twojego gniazdka, z którego permanentnie pociskasz nam te swoje pier.oły bidulo;)

Ad
Ad

Miliony wywalane co roku na piłkarskich szmaciarzy Piasta a tu skromne 300 tys. zł na dwa zabytkowe kościoły

kiełbasa wyborcza
kiełbasa wyborcza

DOBRE RELACJE Z KLEREM TRZEBA MIEĆ . KOŚCIÓŁ JEST BIEDNY WIEC TRZEBA POMAGAC

ps
ps

Szpitale,szkoły budujta a nie k…a kościoły!!! – niech se zbiórkę zrobią!!!

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Najlepiej dać na Kościoły ale na służbę zdrowia to już nie

Kek
Kek

100 letni zabytek

baszobora
baszobora

Ciemnogrodzianie trzymają się mocno framugi kruchty. Pijani w sztok, ale nie popuszczą niczego oprócz bąków.
W galeriach handlowych więcej wiernych niż w kościołach więc trzeba będzie z budżetu remontować też galerie.

ja
ja

NAJPIERW SZPITAL !!!!!

Ycik
Ycik

Rozumiem, ze zabytki naleza do miasta rowniez i,ze bedzie to uwzglednione w dokumentach.

kanalia52
kanalia52

Okupant watykański niech sam sobie remontuje.

krzysztof
krzysztof

no Q…WA skandal frankiewicz to teraz wiadomo czemu nie ma dofinansowania do zmiany pieców

Ampuła
Ampuła

Sytuacja robi się tragiczna. Watykan wysysa rocznie z budżetu Polski lekko 10 miliardów zł. Na utrzymanie pasożytniczego personelu, infrastruktury i placówek. Do tego dochodzi pobieranie szeregu danin i haraczów. Klechy przechodzą z utrzymania się z grosza wdów i dewotów na etaty państwowych urzędników, nauczycieli i lekarzy. Z drugiej strony nadchodzą Żydzi z nachalnymi roszczeniami na grube miliardy. Szybko złapali, że skoro PiSoidzi rozdają wielkie pieniądze na socjal i jeszcze stać ich na zamówienie Patriotów od Trumpka, okręty podwodne, latające fortece i stutysięczne prywatne armie ministerialne oraz kupno dzieł sztuki od hrabiów, to nadszedł odpowiedni czas. Czy wyniszczony komuną, złodziejską prywatyzacją,… Czytaj więcej »

Ampuła
Ampuła

Sypią się kloce. Pambuk przegrywa z Naturą. Takie jest jej odwieczne prawo, że czas wpierd… mury i nic sobie nie robi z tego, ze zaprawę poświęcono. Teraz te kloce dostają wyborcze ochłapy parusettysięczne na drobne papranka, ale już za parę lat będą szukać milionów – bez związku z wyborami, po prostu na łeb będzie się lało i sypało. Ultra zabytkowy Murek Przykościelny (dużymi okazuję mu cześć) na Toszeckiej niech spokojnie wysysa co roku kolejny milion z kasy miasta. Zawsze to będzie milion, którego nie dostanie inny sakro-kloc. I on będzie sobie gnił. Na świeżym powietrzu. Jak dobrze podgnije, to na… Czytaj więcej »

Sonia
Sonia

Nastawiają za publiczną kasę pełno kościołów, kapliczek itp. totemów głupoty a potem co roku daj, daj, daj, bo się sypie, bo się leje, bo zimno… A durny lud popiera a cwani politycy dają bo nie swoje.

Łon
Łon

Soniu czytając twoje bzdety odnoszę takie wrażenie, że to nie lud jest durny a raczej ty popisując się tutaj swoim wyrachowanym cwaniactwem. Jutro pomodlę się o twoją nieczystą i zbuntowaną duszę;)

Ampuła
Ampuła

“Wyrachowane cwaniactwo” to dobre określenie na to, co robi Watykan, zmuszając lokalne budżety do łożenia na swoje terenowe placówki. Olbrzymie, luksusowe, kosztowne.

krzysztof
krzysztof

daj na tacę 100 złociszy i reszta odwiedzających też i dotacji nie będzie potrzeba ŁAZICIE I ŻYDZICIE PO 1 ZŁ A utrzymujcie facetów w sukienkach za swoje a nie za moje

kanalia52
kanalia52

Jeszcze mało okupantowi watykańskiemu?