Fontanna prawie gotowa. “Zobaczymy dawno niewidziane ostre rysy twarzy diabełków”

Nadchodzi termin uruchomienia najsłynniejszej gliwickiej fontanny. Już w piątek, 19 maja, odbędą się odbiory techniczne, po których – jeżeli wszystko będzie działać jak należy, z fontanny tryśnie woda.

Fauny trafiły do pracowni Konserwacji Zabytkowej Architektury Bronisław Mzyk w Tarnowskich Górach w lipcu 2016 roku. Przeszły tam gruntowną renowację, w wyniku której zmienił się ich kolor – zostały pokryte patyną w kolorze starego brązu.

W konstrukcji fontanny poprawione zostały fundamenty, zmieniono instalację wodno-kanalizacyjną, w tym sposób filtracji wody. Dobrano odpowiedni typ dyszy głównego tryskacza umożliwiający realizację pierwotnej wizji autora – znanego artysty prof. Hansa Dammanna.

– Z uwagi na znaczne zużycie elementów niecki, została ona w całości odtworzona według oryginalnego wzoru. Dno misy wyłożono mozaiką, która nie tylko będzie efektowną dekoracją, ale będzie też dodatkową warstwą chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi – informuje dyrektor Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach, Tadeusz Mazur.

– Prace konserwatorskie nie ominęły także cokołu, który został skrupulatnie oczyszczony z kilkunastu warstw przeróżnych środków konserwujących i zabezpieczony zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami. Profesjonalnie przeprowadzona renowacja brązowej rzeźby wieńczącej fontannę, w tym odczyszczenie z warstw wtórnej, zielonej patyny, pozwoli uważnym obserwatorom obejrzeć dawno niewidziane, ostre rysy twarzy skupionych na tańcu „diabełków” – podkreśla dyrektor.

Fontanna nie jest wpisana do rejestru zabytków, ale jest chroniona pod względem konserwatorskim ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego zakres prac był konsultowany z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Modernizacja kosztowała ponad 130 tys. zł. Została sfinansowana z budżetu miasta.

Fontanna z trzema faunami została odlana w Hucie Gliwice w 1928 r. Ustawiono ją tam z okazji zakończenia budowy dawnego hotelu „Dom Górnośląski”. Tańczące fauny postawiono na cylindrycznym cokole z ornamentem z motywem baranich głów i festonów.

ZOBACZ TEŻ:
MZUK rozpoczyna prace w hali przy ul. Sikorskiego. W przyszłym roku zostanie wyłączona z użytku

Według jednej z legend symbolizują one trzech budowniczych, którzy mieli zamiar postawić hotel na tyłach Placu Piłsudskiego. Podmokłe tereny zniweczyły im plany, firmy zbankrutowały, a postaci satyra to właściciele szukający w wodzie utopionych pieniędzy.

Druga z legend mówi, że przedstawiają burmistrzów Gliwic, Zabrza i Bytomia, którzy przed wojną nie mogli dojść do porozumienia w sprawie połączenia miast.

(żms)/UM(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
Ciekawy
Ciekawy

Mam pytanie.Może ktoś odpowie ? Czy renowacji obok samej fontanny poddano ORYGINALNE spiżowe Fauny czy te zastąpione kilka lat wstecz tandetną wściekłozieloną kopią .Które Fauny powrócą na swoje miejsce ORYGINAŁ czy przemalowana kopia ?

treya50
treya50

Oto jest pytanie ! Fundamentalne !!!

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Co to za “Dom Górnośląski” ??? Nigdy czegoś takiego nie było…. natomiast był “Haus Oberschlesien” Po co te spolszczanie ???? Żeby wszyscy myśleli, że Gliwice a raczej Gleiwitz to polskie miasto ??? Dla mnie to takie zamazywanie historii miasta…. niemieckiej historii…..

ers
ers

Dokładnie. Haus Oberschlesien, wy ignoranci!

Kykadyn
Kykadyn

A właśnie że Dom Górnośląski ty wnuku ******!!

Hans
Hans

A właśnie,że Haus Oberschlesien ty prawnuku ******!!

ers
ers

Możesz napisać – wnuku dwóch dziadków z Wehrmachtu.

Gleiwitzer
Gleiwitzer

Tak, nasi dziadkowie służyli w Wehrmachcie…. My jesteśmy stąd i nie damy zakłamać naszej historii….

Dziadek
Dziadek

Dodaj komentarz
Dumny jesteś wnuku ,że miałeś dwóch dziadków bandytów z Wehrmachtu?
Mam osobiste prawo nazywać służących w Wehrmachcie bandytami i mordercami!
To żołdacy z Wehrmachtu w okrutny sposób zamordowali moją 1,5 roczna siostrzyczkę i moją babcię.

Auf Wiedersehen
Auf Wiedersehen

Tak jestem dumny…. wasi nie byli lepsi….

Dziadek
Dziadek

Życzę Wszystkim Wnukom dumnych z dziadków służących w Wehrmachcie, mordujących,palących żywych ludzi,aby nigdy nie budzili się w nocy z koszmarami słysząc krzyk i płacz palacych się swoich bliskich.

Łysek z pokładu
Łysek z pokładu

Oczywiście ,że powinna obowiązywać pierwotna niemiecka nazwa jeśli urzywamy jej w kontekście historycznym.Wszak Niemcy nie nazywają polskiego cudu architektury (Sławojka) Polacken Szajs Haus Slavoike

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy
@Gleiwitzer. Rzeczywiście Gleiwitz było niemieckie przez pewien okres czasu. Pięknie się rozrosło, Karl Schabik miał wizję na dalszy rozwój tego miasta i było by jeszcze piękniejsze gdyby…. no właśnie gdyby. Przypomnę że to Niemcy wybrali sobie Hitlera, chodzili wszyscy dumnie na wiece NSDAP, zapisywali się do Waffen SS, wchłonęli Austrię, zajęli Czechy, Podpisali pakt “Ribbentrop-Mołotow” , zaatakowali Polskę, stworzyli obozy zagłady, później złamali pakt i zaatakowali Związek Radziecki. Dostali łupnia, konsekwencją tego było że sołdaty jak tylko weszli na ziemie niemieckie niszczyli wszystko jak popadło, przeorali d*py niemieckim kobietom od Gleiwitz aż po Berlin. Donosiciele GESTAPO bardzo dobrze zaaklimatyzowali się… Czytaj więcej »
Hanys
Hanys
Przez pewien czas ??? Dłużej było niemieckie niż polskie…. polskie jest od 70 lat…. Śląsk w królestwie Polan był 800 lat temu (ale to nie była wtedy Polska tylko królestwo Polan, państwa narodowe to dopiero 19 wiek, my wtedy byliśmy częścią Niemiec)…. Śląska formalnie zrzekł się po wsze czasy wasz król Kazimierz Wielki… ile Śląsk będzie teraz polski… tego nie wie nikt, a to że jest zawdzięczacie tylko temu, że ludność autochtoniczna jest tu teraz w mniejszości i Stalinowi……. 100 lat temu myśleli, że zawsze będzie niemiecki…. Nie zakłamujcie historii spolszczając to co nie jest polskie…a d*pę to i tobie… Czytaj więcej »
Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Hanys. Na szczęście Śląsk nie będzie już niemiecki. W zakłamywaniu historii wy niemiaszki macie mistrza, to może weźmiesz niemieckie podręczniki do historii i pozmieniasz nazwy na niemieckie obozy zagłady. Widać że w genach wam utkwiły zabawy z przeoraniem d*py. Ja podziękuję i nie skorzystam, przy okazji sprawdź swoją haplogrupę bo może jest ci bliżej do azjatyckich stepów niż większości tutaj razem wziętych.

Auf Wiedersehen
Auf Wiedersehen

Z azjatyckich stepów to przyjechali twoi dziadkowie do cywilizacji… a teraz mądrale zgrywasz….

;-)
;-)

Nie bądź taki pewny,,,,, jeszcze będziesz wracał w rodzinne strony….

Hanys
Hanys

…. i wrócisz skąd żeś przylazł…

ja234
ja234

Może zamiast wciąż serwować propagandę niemiecką przeprowadź się do Niemiec…tam wszystko jest niemieckie…

jarek
jarek

nie wszystko! Sporo Polski wywieziono za niemca. Później nawet polacy tam spie… uciekali i zostawali A teraz mają więcej ludzi spod znaku półksiężyca niż jest samych niemców. Tych spod znaku swastyki i ich potomków.

Hanys
Hanys

A teraz polaczki jedziecie tam za robotą…..

Ciekawy
Ciekawy

Za to tyś jest pewnie spod znaku Bandery, bo dziadki z Upainy przyjechali….

Ciekawy
Ciekawy

Znajdz sobie własnego nicka “bezpomysłowy jednokomórkowy pantofelku”

Hanys
Hanys

My jesteśmy ćwoku u SIEBIE……

ja234
ja234

WSZYSCY jesteśmy U SIEBIE…..

Hanys
Hanys
Nawet jeśli… to zakłamywana jest nasza historia…. przez Was…. zaczynająć od historii w szkole a kończąc na takim polonizowaniu nazw jak w tym artykule…. Polska historia tutaj… to TYLKO ostatnie 71 lat…. z czego większość to degradacja miasta….. co widać porównując stan obecny miasta do tego na przedwojennych widokówkach….. I tak mieliśmy szczęście, że Polskę przyjęto do UE i były dotacje, bo gdyby nie one to dzisiaj tylko widokówki by pozostały…. Jak wygląda polskie gospodarzenie w porównaniu z niemieckim gospodarzeniem to widać we wszystkich śląskich miastach poczynająć od “naszych” Gliwic/Gleiwitz poprzez Bytom/Beuthn, Zabrze/ Hindenburg, Chorzów/Königshütte itd…. albo macie to we… Czytaj więcej »
Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Hanys Jeszcze napisz że II Wojnę Światową wywołali Polacy…

\"Jestem stąd\" ale nie d*** DJ Skorupa
\"Jestem stąd\" ale nie d*** DJ Skorupa

A co ma piernik do wiatraka ? Każdy z nas (starszych) pamięta polskie darcie ryja gdy tylko Niemcy po wojnie w literaturze,tablicach ,na mapach pisali Danzig,Gleiwitz,Breslau.darto ryja nazywając Niemców REWIZJONISTAMI.Więc ja nazywam Polaków REWIZJONISTAMI.Polaków z ich Norymbergą,Kolonią,Ratysboną,Chocieburzem czy Witem Stwoszem.O Wierzynku nie wspomnę.

Fellini
Fellini

II WS wywołał Polak Franek Dolas

;-)
;-)

Co racja to racja ;-)

Auf Wiedersehen
Auf Wiedersehen

święci nie byliście… z nami rozbieraliście Czechosłowację – Zaolzie…

adam
adam

A cytryny też?

Irena Sikora

A tak dla upiększenia miasta może by parę palm postawić na skwerze nad DTŚ????? Skwer ten wygląda bardzo żałośnie.

heli1b
heli1b

Nie podpuszczaj bo postawią. Betonowe.

Noexcuses
Noexcuses

Palmy? Kobieto tobie chyba palma bije!!! Co to Gliwice w tropikach się znajdują?

Ciosek
Ciosek

Po prostu fontannę umyto. Gdyby myto i konserwowano ją regularnie, wtedy koszty byłyby niższe. W Polsce ciągle panuje strach przed wodą i myciem. Nie myje się autobusów, nie myje się pociągów nie myje się dworców. Np. dworzec w Gliwicach od nowości nie był porządnie umyty, za kilkanaście lat będzie już tak zapuszczony, że znowu będą budować nowy.

qwerty
qwerty

odlewów się nie myje :) Je się delikatnie piaskuje :)

AndrzejD
AndrzejD

“….firmy zbankrutowały a postacie satyra to właściciele szukający w wodzie utopionych pieniędzy ”
Toż to powinno stanąć przed Halą Bankrut im. Zygmunta Frankiewicza !

Ewa Misiura

To już kolejna renowacja to diabelki symbolizują utopione pieniądze na te renowacje bo wg mnie ta firma co zrobiła poprzednią powinna za darmo poprawić swoją fuszerke łatwo wydaje się. miejskie pieniądze

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Ewa Misiura. Pieniądze nie są miejskie tylko z naszych podatków. Łatwo wydaje się nie swoje pieniądze. Urzędnicy i politycy mają w tym “miszcza”. Ciężko zarobioną złotówką własnymi rękoma dwa razy się oglądnie zanim się wyda.

Alex Naumann

Ciekawe ile wytrzymaja do nastepnej renowacji bo ta ostatnia byla calkiem niedawno….. :)

imie
imie

Tylko 130….hmmm malo, pokryte powinny zostac platyna…

Gabi621
Gabi621

Nie wydaje mi się, żeby fauny pierwotnie były złotego koloru ! Na 100% po odlaniu były czarne, tak jak wszystkie
odlewy. Nie mam pojęcia dlaczego je tak “wyzłocono” – przecież teraz to zwykły kicz, a nie sztuka.

qwerty
qwerty

zależy z jakiego są stopu, bo możliwe, ze oryginał jest z brązu i stąd ta pozłota. Odlewów się nie złoci, odlewy się galwanizuje. Żaden konserwator nie będzie galwanizował odlewu, który nie był pokryty pierwotnie innym metalem.Te na zdjęciu nie są pokryte galwaną, są tylko oczyszczone i zabezpieczone specjalnym mikrokrystalicznym woskiem.

Daniel Kamil Szymczak

Ja już je widziałem dzisiaj

Jerzy Kozioł

Zdziwiła mnie ta cena bardzo. Myślałem że to będzie bliżej miliona.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@Jerzy Kozioł. Nie wywołuj wilka z lasu. Za chwilę okaże się że znowu będzie potrzebna renowacja. tym razem za milion.

Ober z Schlesien hotel
Ober z Schlesien hotel

Piękna kopia!!!Duplikat “przegonił” oryginał
Dzisiaj były właściciel cieszy swe oko.

CNC

To chyba z Versalu oni byli …

CNC

A gołębie czekają i czekają na tą odnowioną :D

Clark Tylu

A co oni ją pozłacali ?

Mariusz Carbon

Bo to debile, i nigdy w życiu nie uwierzę że renowacja kosztowała 130 tyś. Żądam ujawnienia wszystkich kosztów ( faktury !!!! ) z tym związanych …

Tomasz Mihal

Faktura to raczej nie za dobry pomysł,bo napiszą renowacja i koszt 130 tyś :-) Lepszy będzie kosztorys z dokładnym opisem i wyjaśnieniami branżowych nazw i pewnie znajdzie się kilka ekspertyz za jakieś 10-30 tyś co będzie trudne do sprawdzenia,bo pewnie jacyś lokalni fachowcy je robili z układów…

Mariusz Carbon

Oczywiście chodziło mi o wszelkie informacje związane z kosztami

Michal Majkel

ja**erdole, 130 kafli za wyszorowanie diabelkom d*py? pewnie zlotem je oblali ;d

ja234
ja234

W glajwicach mieście sukcesu na wstecznym, każdy remont jest drogi.Kasa jest najważniejsza.

Arletta Dorota Szymczak

130 tys, ??? To tam złoto jest ? :)

Ziutka
Ziutka

Ciagle narzekacie. Zapomnieliscie jak Gliwice wygladaly za komuny? Zamiast byc dumnym ze Gliwice pieknieja
zawsze macie pretensje.Nas w tamtych czasach nie bylo stac na rower a samochod bylo marzeniem. Teraz Wam sie zachciewa nawet drog rowerowych w kazdej rodzinie po 3 samochody. Dobrobyt Wam do glowy uderzyl.

heli1b
heli1b

Problem właśnie w tym, że pamiętamy. Zdjęcia nawet mamy.

ers
ers

Tramwajem można było pojeździć. Nie było autostrady w centrum miasta.

Klaudia Joanna

Dużo tyle co standardowe mieszkanie

Kek
Kek

Pewnie chciałabyś żeby ktoś ci dał… Do roboty!

Mateusz Żeliszewski

130 tys.zl za fontannę haha a miasto nie ma za co zrobić ścieżki rowerowej brawa dla polityków z Gliwic haha ha

Kykadyn
Kykadyn

Dokładnie, za tyle to można wyrzeźbić nową fontannę