Rozbroją “tykającą bombę”. Rusza przetarg na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania

Jak informują drogowcy, najpóźniej w czwartek, a możliwe, że jeszcze dziś ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie przebudowy skrzyżowania ul. Wyczółkowskiego i Kozielskiej.

“Tykająca bomba” – jak mówi o niebezpiecznym skrzyżowaniu policja, zamieni się w czterowlotowe rondo.

O inwestycję w rejonie gliwickiej KSSE od lat walczą mieszkańcy Brzezinki. O przebudowę skrzyżowania apelowała też policja.

Tylko w ciągu dwóch lat doszło tu do kilkunastu kolizji i wypadków. Feralne miejsce jest pułapką, zwłaszcza dla kierowców spoza Gliwic.

– Szerokość i dobra nawierzchnia jezdni wytwarzają w kierowcach przekonanie, że znajdują się na drodze z pierwszeństwem przejazdu (mam na myśli jadących ul. Kresową od Kozłowa lub Wyczółkowskiego). Część kierowców w ogóle nie patrzy na znaki, wielu permanentnie przekracza prędkość, niektórzy po prostu popełniają błędy, np. nie zauważają znaku stop. W połączeniu ze sporymi prędkościami pojazdów oraz przecięciem długich prostych zagrożenie tragicznym wypadkiem jest tu ogromne – oceniał już w 2014 roku nadkom. Marek Słomski z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Drogowcy do inwestycji podchodzili jednak wyjątkowo opieszale. Pierwsze prace rozpoczęto w 2013 roku, ale projekt choć widniał w budżetach miasta na kolejne lata, przesuwany był w czasie. Wprowadzono za to (z marnym skutkiem) rozwiązania zastępcze: dodatkowe oznakowanie i ograniczenie prędkości do 40 km/h.

W styczniu Zarząd Dróg Miejskich zapowiadał, że budowa ronda rozpocznie się w II połowie 2017 roku. I choć trudno przypuszczać by ciężki sprzęt u zbiegu Wyczółkowskiego i Kozielskiej pojawił się jeszcze w tym roku, jest szansa, że w ciągu najbliższego miesiąca drogowcy załatwią przynajmniej wszystkie formalności. Jak informują, najpóźniej w najbliższy czwartek ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie przebudowy. Na oferty Zdm będzie czekać prawdopodobnie do pierwszego tygodnia grudnia.

– Chcielibyśmy żeby przebudowa skrzyżowania zajęła około ośmiu miesięcy – mówi Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy ZDM. – Natomiast, jak zawsze w przypadku takich inwestycji, może okazać się, że coś jeszcze będzie wymagało dodatkowych prac np. w związku z infrastrukturą podziemną – zastrzega.

Budowa ronda u zbiegu ul. Wyczółkowskiego i Kozielskiej wpisze się w zauważalną w ostatnim czasie tendencję. Takie rozwiązania komunikacyjne drogowcy wprowadzili niedawno m.in. na osiedlu Sikornik (u zbiegu ulic Kosów, Czapli i Jaskółczej) oraz na ul. Daszyńskiego (u zbiegu z ul. Sowińskiego, Mickiewicza i Kozłowską). W przyszłym roku powstanie też rondo turbinowe na ul. Bojkowskiej, którego realizacja będzie pierwszym etapem budowy południowej obwodnicy Gliwic.

Michał Szewczyk

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
jaga
jaga

Smiechu warte,,osiem miesiecy,, to chcecie budowac autostrade,toc to zwykle ,,rondo,,.Moze niech UM pojedzie na delegacje do Rybnika i popyta,bedzie szybciej ,tam sa fachowcy i mnostwo ,,rond,,

F1
F1

8 miesięcy to zakładają, czyli potrwa to jakieś 18

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@F1 -Nie o to chodzi żeby szybko zrobić ale długo robić.

Ciekawy
Ciekawy

Pani Jadziu ! Kiedy remont ul.Jagiellońskiej ? Co do przetargu .wygra “mistowa” firma deklarująca pozornie najniższą cenę. Pozornie najniższą cene wśród oferentów z czasem się skoryguje (jak zawsze) do najwyższej.Gliwice przyszłość jest tu…….dla kanciarzy

Michał Stawowiak

8 miesięcy przebudowywać takie malutkie skrzyżowanie? :O To jest jakiś żart, na zachodzie Europy zajęło by to co najwyżej 3 – 4 tygodnie.

Adolf Bahn
Adolf Bahn

Drogi Michale ! Pomyliłeś zachód ze wschodem.Na Białorusi rzeczywiście trwa taka przebudowa trzy tygodnie.Na zachodzie trzy dni.Od piątku do poniedziałku.

Paweł Pendziałek
A widział ktoś przynajmniej projekt? Zakres zadania obejmuje: 1. budowę skrzyżowania typu „średnie rondo”, 2. budowę nowych i rozbudowę istniejących chodników i ścieżek rowerowych, 3. budowę lub przebudowę zjazdów indywidualnych, 4. budowę zatoki autobusowej 5. budowę i przebudowę odwodnienia w postaci kanalizacji deszczowej wraz z urządzeniami odprowadzającymi wody opadowe, 6. budowę oświetlenia ulicznego w rejonie projektowanego ronda, 7. budowę kanału technologicznego 8. wykonanie elementów organizacji ruchu (oznakowanie poziome i pionowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego) 9. przebudowę kolidujących z przedmiotową inwestycją sieci uzbrojenia (sieć kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej, sieci energetycznej) 10. zabezpieczenie kolidujących z przedmiotową inwestycją sieci uzbrojenia (sieć teletechniczna, sieć… Czytaj więcej »
Ja
Ja

Biedronka przy byłej petli tramwajowej przebudowala skrzyżowanie przy Daszyńskiego, Słowackiego, Dolnej Wsi w 3 TYGODNIE

Urko
Urko

“Natomiast, jak zawsze w przypadku takich inwestycji, może okazać się, że coś jeszcze będzie wymagało dodatkowych prac np. w związku z infrastrukturą podziemną”

Hmmm… ZDM powinien ogłosić przetarg na inwentaryzację “infrastruktury podziemnej” .Przynajmniej tej znajdującej się w pobliżu pasów drogowych .
Niewykluczone , że kolejne roboty drogowe będą zajmować mniej czasu .
Z drugiej strony….. Odbierać sobie tak wygodną wymówkę na wydłużanie terminów prac ….

Ampuła
Ampuła

Osiem miesięcy? Czy dlatego, że mieszkańcy Brzezinki nie zgodzili się na zastosowanie koła podczas całości prac?

Paweł Szydło

Coraz bardziej zbliżamy się do sytuacji gdzie infrastruktura ma zastąpić myślenie i umiejętności (i znajomość przepisów też). Wiele rozwiązań jest dobrych ale coraz bardziej wyłącza myślenie. Brak linii na jezdni, skrzyżowanie równorzędne i już tyle wystarczy aby działy się cuda.

black_horse
black_horse

Sukces że nie chcą tam wcisnąć świateł, tylko rondo mają wybudować. Oczywiście jak każda gliwicka inwestycja rondo będzie miało 2 metrowy fundament, tak że na bank infrastruktura podziemna będzie musiała mieć się na baczności. W najlepszym wypadku zostanie poddana identyfikacji oraz przebudowana, Małe opóźnienie tak aby 2 tygodnie przed wyborami przeciąć wstęgę.

MAŁY ROZUMEK
MAŁY ROZUMEK

Jakiś czas temu zmieniono organizację na skrzyżowaniu Dzierżona z Fornalskiej (Trynek), wprowadzono skrzyżowanie równorzędne, kiedy są tam co najmniej dwa samochody to już jest wesoło jak w Bangkoku.
Wniosek jest jeden kierowcy nie umieją myśleć oni uczą się testów na pamięć!

Tomasz Straszak

…niebezpieczni to sa kierowcy ktorzy albo nie znaja sie na znakach albo maja je gdzies a skrzyzowanie jak kazde inne

asd
asd

Tylko że przez tych niebezpiecznych kierowców cierpią niewinni ludzie, którzy akurat mieli pecha jechać w tym samym czasie co ignorujący znaki. Dyskusja taka sama jak z pijanymi kierowcami – co z tego, że to ich wina skoro cierpieć będą również te osoby, w które walnie czołowo?
Właśnie dlatego należy działać, żeby zapobiegać takim niebezpiecznym sytuacjom.

Ad
Ad

Popularny slogan, że cierpią niewinni a potem głupia argumentacja, że budowa ronda temu zapobiegnie. Równie dobrze można być za prohibicją, skoro na kółkiem tylu kierowców pod wpływem alkoholu…

asd
asd

Niebezpiecznym sytuacjom na skrzyżowaniu można zapobiec przebudowując je odpowiednio. Pijanych kierowców nie zatrzymasz, bo musiałbyś obok każdego postawić policjanta.

Jeżeli można ograniczyć liczbę zabitych i rannych (przez budowę zwykłego ronda, które w dodatku udrożni ruch na drodze), to należy skorzystać z okazji, a nie tłumaczyć głupio “nic z tym nie róbmy, to wina kierowców – niech ludzie giną…”.

Ad
Ad

Idąc Twoim tokiem rozumowania, można podnieść wiek zdawania na prawo jazdy do 25 lat, wszak małolaty za kierownicą powodują największą ilość wypadków i kolizji!

gullit
gullit

Przede wszystkim ZDM powinien rozpoczac prace od nadania nazwy temu rondu.

F1
F1

Na samo to im zleci 5 miesięcy

Damian Wojtowicz

W 8 miesięcy to można dom wybudować.

Ad
Ad

i stać się ojcem…

Wasz Franek
Wasz Franek

Astronomiczny termin oddania lub jak kto woli rozbrojenia bomby nie jest przypadkowy.WYBORY WYBORY WYBORY kto tego nie widzi ten chory……………..A bomba tyka.Tyku ,tyku,tyku .Ty ku**sie

Wojciech
Wojciech

I bardzo dobrze że wreszcie po latach będzie rondo na najbardziej niebezpiecznym skrzyżowaniu w naszym mieście. Wielokrotnie tędy przejeżdżam i bardzo często widzę zachowania innych kierowców którym się wydaje że znajdują się na torze Formuły 1. Najwyższy czas coś z tym zrobić a właśnie ronda są lekarstwem na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg bo rozbijają korki. A do wypadków na tym niebezpiecznym skrzyżowaniu często dochodzi….

rrolch
rrolch

“najbezpieczniejsze” jest rondo na obwodnicy Jędrzejowa – tylu aut co tam (co wjechały rozpędzone do środka ronda) nie widziałem nigdzie indziej

Ad
Ad

Jeżeli problemem jest nadmierna prędkość jadących Kozielską, to wystarczy przed skrzyżowaniem umieścić fotoradar, jeśli zaś wypadki powodują głównie wymuszający pierwszeństwo kierowcy jadący od Kozłowa, to wystarczy lepiej oznakować to skrzyżowanie!

asd
asd

Oznakowanie jest skuteczne tylko wtedy, gdy kierowcy zwracają na nie uwagę.

Ad
Ad

Niczego nie zrozumiałeś/aś. Na niektórych imbecyli drogowych NIE MA SPOSOBU, jeśli ktoś jest imbecylem, to i rondzie spowoduje wypadek!

asd
asd

Mieli zacząć w drugiej połowie roku, a jeszcze nawet nie ma przetargu… A chodzi tu o ludzkie życie. Widać ZDM bardzo lekko podchodzi do tych spraw.

gliwa
gliwa

A gdzie najważniejsza informacja! Jaką nazwę otrzyma to rondo.Oby nie LK +, LK2,braci K, źołnierzy niewyklętych itp.

Ostatni Sprawiedliwy
Ostatni Sprawiedliwy

@gliwa. Wytrzyj jad z kłów. Zostaw coś na marsz KODu.

Izolda Ek

Jakby nie wygrywali prawka w lejsach i umieli jeździć to nawet rondo nie potrzebne…

Ania Szewerda

Potrzebne, miałam tam wypadek bo jedna pani nie zauważyła znaku STOP … spowodowała kolizje 3 samochodów.

Ad
Ad

I co to za argument??? Jakby robić ronda tam, gdzie ktoś miał wypadek, to w tym kraju nie byłoby zwykłych skrzyżowań, tylko same ronda. Skrzyżowanie z “czołgówką” wystarczyło lepiej oznakować żeby ilość kolizji i wypadków spadła prawie do zera.

AndrzejD
AndrzejD

co za idiotyczny argument !!! To na każdej ulicy gdzie stoi znak STOP chcesz budować rondo ?
Pani która nie zauważyła w tym miejscu znaku STOP i spowodowała 3 kolizje, należy natychmiast zabrać prawo jazdy. Jeżeli będzie chciała je odzyskać to najpierw skierować na badania lekarskie, następnie na testy psychotechniczne które odpowiedzą na pytanie czy pani nadaje się do tego żeby prowadzić pojazdy mechaniczne, a następnie skierować na ponowny egzamin teoretyczny i praktyczny.
Jeżdżę tamtędy czasami, i na tym skrzyżowaniu nie ma absolutnie żadnych zagrożeń.
(po za oczywiście głupotą i brakiem umiejętności kierowców)

Egon
Egon

Jestem skłonny się z Tobą zgodzić. Gdyby nie statystyki, nigdy bym nie pomyślał, że z tym skrzyżowaniem jest coś nie tak. IMHO jest prawidłowo oznaczone. Można by się pokusić o jakieś dodatkowe wyeksponowanie oznakowania na odcinkach podporządkowanych np. w formie bramownicy (znaki, światło). Budowanie ronda to przerost formy nad treścią. Gdyby to jeszcze chodziło o rozładowanie ruchu, ale w obecnej sytuacji to jest tuszowanie problemu. Postawią rondo, a marny kierowca i tak spowoduje kolizję – byle nie na naszym podwórku.

Deklarowany czas realizacji inwestycji to jakaś kpina.

Izolda Ek

No właśnie o tym mówie… Jeżdżą Jak pajace i krzywdzą innych..mam nadzieję,ze już dobrze….
Ja też mam okazję jeździć tamtędy…nawet 40 wprowadzona i tak sie nie stosują co niektórzy

Tomasz Pietruszka

Porządek to mogli by wreszcie zrobić ze skrzyżowaniem przy Roca, Opinion, HP Polska… Tam to też regularne stłuczki albo i dobre dzwony że auto ląduje het na trawniku…

Krzysztof Majewski
Krzysztof Majewski

To jest normalne skrzyżowanie tylko ludzie jada tam ile dala fabryka.

kanalia52
kanalia52

Idą wybory, idą…

Cliper
Cliper

Potrzebni saperzy!

ja234
ja234

Jak zwykle w glajwicach na wstecznym, urzędasy zaczęły działać. Oczywiście z typowym dla siebie opóźnieniem.
Osiem miesięcy budowa miałaby trwać? Serio? jak zaczną na wiosnę to skończą na zimę przyszłego roku.
Rozwala mnie ten cytat …”może okazać się, że coś jeszcze będzie wymagało dodatkowych prac np. w związku z infrastrukturą podziemną – zastrzega.” Ręce opadają…dokumentacji nie mają czy udają. A jak nie nie wiedzą co jest pod ziemią to się zagląda do map urzędasy…

gość
gość

ponoć do dzisiaj nie wiadomo jak leci kanalizacja robiona za Niemca, tyle o dokumentacji

Szpagin
Szpagin

Coś w tym jest, w końcu powodem opóźnień przy remoncie dworca był odkrycie, że fundamenty zbudowano w inny sposób niż pierwotnie wszystkim się wydawało.

Jas
Jas

Najpierw niech wezma sie za porzadne odwodnienie drogi, bo jest zle zrobiona.

Bożena
Bożena

Niewiem dlaczego piszą że przebudowa jest konieczna bo kierowcy nie patrzą na znaki tam znaki są i oznaczone też jest ale co z tego jak nie da się wyjechać często trzeba się wcisnąć lub stać robiąc korek i znosić klasony kilkunastu kierowców za plecami. Rondo jest potrzebne do rozłożenia strasznego korku i spowolnienia przy okazji ruchu ulica kozielska

Egon
Egon

Pani Bożeno, po co spowalniać ruch na drodze głównej ? Poza godzinami obciążenia generowanego przez system zmian pracy na strefie, nie ma tam żadnego obciążenia. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest sterowanie poprzez sygnalizację (z uwzględnieniem cyklu na daną porę). Bedzie to tańsze i nie sądzę, że mniej skuteczniejsze w kontekście powodu dla jakich zmiana powstaje.

Bart Gsc

Są znaki… Jeżeli nie najprostsza forma, ti zamiast mega przebudowan wyasfaltowac progi zwalniajace przed stopem i po klopocie…

Michał Gałązka

Po co progi przed stopem Bartek;) jest stop to sie staje, miasto nie powinno robic wiecej. Sa przepisy ktore reguluja kto ma jechac pierwszy. Jak ktos nie zna przepisow to niech jezdzi KZK GOP albo Uberem( jako pasażer)

Observe
Observe

Bo jeżdżą debile…a giną normalnie jeżdżący. .

Egon
Egon

Jak to po co progi wstawiać ? Przecież nie od dziś wiadomo, że nasze miasto tak reguluje nurt wody opadowej ;)

Bart Gsc

Michal, szukam rozwiazania sprawy rozwiązanej przez znaki :)

Tomasz Straszak

jezeli ktos jest baranem to rozwiazania nie znajdziesz – no chyba ze zabranie prawka ;)

Grzegorz Dudzik

Proste, dobrze widoczne skrzyżowanie i konieczna przebudowa..

Marcin Żyłka

Tam nie ma tygodnia żeby wypadku nie było ludzie nie widzą znaku Stop :/

Egon
Egon

było ludzie nie widzą znaku Stop
I tylko tej kwestii powinna dotyczyć modernizacja tego odcinka.

Ad
Ad

Dokładnie, ale 99% ludzi tego nie rozumie. Im się wydaje, że jak będzie rondo, to będą mogli przejeżdżać to skrzyżowanie z zamkniętymi oczami, “chcą dostać rybę a nie wędkę”

ja234
ja234

Postawienie znaków niewiele by dało.Żeby widzieć znaki trzeba obserwować drogę a nie jechać półprzytomnym. Mistrzowie prostej pędzą na łeb na szyję.
Wlepiałbym mandaty i zabierał prawo jazdy.

Tomasz Mihal

Rozwiązanie jest proste albo rondo,albo skrzyżowanie z automatycznymi blokadami przejazdu dla aut mających czerwone światło lub nie mających pierwszeństwa-widziałem coś takiego gdzieś w internecie,ale tylko przed przejazdami kolejowymi-jest jeden mankament,cena,pewnie awaryjność co jakiś czas oraz to,że co jakiś oszołom może wpadać na coś takiego i podwozie do remontu :-)