Rusza remont w Willi Caro. Jedna z wystaw zostanie wyłączona, prace potrwają do jesieni

Jedna z wystaw stałych w Willi Caro przez kilka miesięcy będzie niedostępna dla zwiedzających. W budynku lada dzień rozpocznie się remont, który zakończy się dopiero jesienią.

 
Na przeprowadzenie niezbędnych robót gliwickie Muzeum otrzymało dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Niemal 400 tys. zł pozwoli przeprowadzić w zabytkowej willi prace konserwatorskie stolarki okiennej i drzwiowej.

Prace obejmą okna w salach, gdzie prezentowana jest wystawa stała pt. „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców” oraz stolarkę drzwiową drzwi tarasowych. Znajdują się one w sali, która obecnie pełni funkcję sali konferencyjnej, a w czasach Oscara Caro była reprezentacyjną jadalnią

– informuje Muzeum.

Roboty polegać będą na usunięciu starych powłok lakierniczych, uzupełnieniu ubytków tym samym gatunkiem drewna, wymianie kitu, naprawieniu mechanizmów zamykających okna i drzwi tarasowe, naprawieniu uszkodzeń mechanicznych i biologicznych. W planie jest także zabezpieczenie środkiem zapobiegającym korozji biologicznej, malowanie specjalistycznymi farbami dedykowanymi do zabytkowej stolarki.

W związku z realizacją prac konserwatorskich, dofinansowanych z budżetu państwa, wystawa stała pt. „Dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne willi górnośląskich przemysłowców” będzie niedostępna dla zwiedzających od 10 lipca do końca października 2024 roku – dodaje Muzeum.

(żms)/MwG

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
4 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze