Ruszyło wyburzanie pawilonu handlowego przy ulicy Chorzowskiej. Działał tu kilkadziesiąt lat (zdjęcia)

fot. Grzegorz Ożga

Pawilon SDH Piast, należący do Społem, właśnie przechodzi do historii. Rozpoczęły się roboty rozbiórkowe, na miejsce wjechał ciężki sprzęt, który burzy budynek przy ul. Chorzowskiej 1.

 
Poczta, ubezpieczenia, szewc, jadłodajnia, lombard, sklep zoologiczny, z materacami czy wielobranżowy – to część placówek, jakie działały w jednopiętrowym obiekcie na Zatorzu. Plany inwestycyjne co do działki pojawiły się jeszcze w ubiegłym roku, zaś inwestorem została gliwicka firma CODEGA. Złożono wniosek o wyburzenie pawilonu i drugi, o budowę nowego, jednokondygnacyjnego budynku wraz z pylonem reklamowym. Pierwszy rozpatrzony został dosyć szybko, drugi dopiero w tym roku.

fot. Grzegorz Ożga

fot. Grzegorz Ożga

Na początek, jeszcze wiosną br., wokół pawilonu przeprowadzono wycinkę drzew – inwestor tłumaczył, że wiele z nich nie było w dobrym stanie, zaś te, które można było zachować, na terenie tym pozostały.

Od tego czasu obiekt był otoczony, najpierw taśmą, potem metalowym ogrodzeniem, jednak na zewnątrz budynku nic się nie działo. Na parkingu przynależnym do budynku nadal parkowały samochody.


Powstanie nowoczesny pawilon

Po rozbiórce dotychczasowego, przy ulicy Chorzowskiej 1 wybudowany zostanie nowoczesny pawilon usługowo – handlowy, parterowy, z dobrym dostępem dla osób niepełnosprawnych, spełniający wymogi ppoż.

Oprócz wzniesienia samego budynku, konieczna będzie m.in. przebudowa odcinków sieci (wodociągowej, cieplnej, kanalizacji sanitarnej, elektroenergetycznej) oraz kanalizacji kablowej sygnalizacji świetlnej u zbiegu ulic Chorzowskiej i Józefa Poniatowskiego w Gliwicach, a także budowa przyłączy tych sieci.

Powstanie także pylon reklamowy, jednak główna część zakładanej w tym rejonie inwestycji to właśnie wspomniana budowa obiektu handlowo-usługowego wraz z zagospodarowaniem terenu.

W rejonie nowego budynku znajdzie się 41 miejsc postojowych, kanalizacja gruntowa wraz ze zbiornikiem retencyjnym, wybudowany zostanie wewnętrzny układ komunikacyjny (dojścia i dojazdy), a także wiata na odpady.

fot. Grzegorz Ożga

fot. Grzegorz Ożga

fot. Grzegorz Ożga

(żms)
fot. Grzegorz Ożga

37 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze