Są wyniki audytu przejść dla pieszych. W Gliwicach co piąte badane przejście z fatalnymi warunkami oświetlenia

18% badanych w Gliwicach przejść dla pieszych nie ma nawet dostatecznych warunków oświetleniowych – wynika z przeprowadzonego przez magistrat audytu przejść dla pieszych.

 
Najgorzej oświetlone są przejścia dla pieszych na ul. Rybnickiej przy ogródkach działkowych, na ul. Oświęcimskiej przy stacji PKP, na ul. Podlesie przy nr 24 przy alejce oraz na ul. Rolników przy ul. Słonecznikowej.

– Przedmiotem audytu było m.in. przedstawienie stanu oświetlenia ulicznego w pobliżu wybranych przejść dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej, wykonanie pomiarów natężenia oświetlenia w porze nocnej oraz przedstawienie problemów i rekomendacji w celu poprawy stanu istniejącego – mówi Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.


W audycie wzięto pod uwagę 290 przejść dla pieszych. 122 z nich (42%) zaliczono do grupy o dobrych lub bardzo dobrych warunkach oświetleniowych. Notę dostateczną otrzymało 117 przejść (40%). Takie przejścia wymagają poprawy z uwagi na niskie wartości średniego natężenia, ale – jak twierdzą urzędnicy – nie stanowią najwyższego priorytetu realizacji.

Ten dotyczy wspomnianych 51 przejść o najgorszych warunkach.

Jakie konkretnie działania planuje magistrat, by podnieść bezpieczeństwo? Wiele zależy od lokalizacji.

Przede wszystkim mają zostać wyczyszczone oprawy oświetleniowe, ale też zakłada się wymianę źródeł światła na inne o większej mocy lub o odmiennej barwie światła. Pod uwagę brana jest także zmiana sposobu lub wysokości zamocowania opraw, usunięcie przeszkód dla światła (zadrzewienie) czy montaż dodatkowego oświetlenia przejścia oprawami dedykowanymi z wiązką asymetryczną.

Audyt przejść dla pieszych to pierwsze tak poważne potraktowanie bezpieczeństwa pieszych (ale też kierowców) w Gliwicach

. W wielu miastach regionu od lat stosuje się dodatkowo doświetlenie przejść czy wprowadzanie systemu tzw. aktywnych przejść dla pieszych. W Gliwicach do tej pory takie działania podejmowane jedynie przy okazji większych inwestycji, jak np. modernizacja ul. Zabrskiej. Niestety, równiez wnioski mieszkańców w sprawach doświetlenia przejść dla pieszych nadal są często przekierowywane do budżetów obywatelskich – jakby chodziło o „miejską galanterię”, a nie o sprawy kluczowe dla bezpieczeństwa. Inicjatywy mieszkańców bywają też odkładane na przyszłość, ze względu na brak środków finansowych.

Tymczasem policyjne statystyki są od lat alarmujące (przeczytaj –> Na przejściach dla pieszych w Gliwicach, w cztery lata 92 rannych, zginęły 4 osoby). Jak wskazują funkcjonariusze, do szczególnie niebezpiecznych przejść dla pieszych należą te zlokalizowane w rejonie: ul. Toszeckiej 102 (w pobliżu dawnego Tesco), ul. Andersa 47, skrzyżowania Kochanowskiego-Rybnicka, Lipowej 34, Kościuszki 15, Zwycięstwa 56, skrzyżowania Sikorskiego-Reymonta, Piwnej 1, Wolności 8 oraz skrzyżowań Witkiewicza-Opolska, Rybnicka-Gipsowa.

Lista przejść dla pieszych, które podlegały audytowi dostępna jest tutaj.

Michał Szewczyk

39 komentarzy
 najwyżej ocenione
od najnowszych    chronologicznie 
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze