Senat: orzeczenie TK ma charakter wyroku nieistniejącego. Dziś spacer „Nigdy NIE Będziesz Szła Sama”

Protesty mieszkańców Gliwic po orzeczeniu TK nie ustają. Na piątek o 17:00 zaplanowano wydarzenie Nigdy NIE Będziesz Szła Sama. Uczestnicy zgromadzą się na placu Krakowskim.

Trasa pochodu będzie inna niż podczas środowej demonstracji – protestujący przejdą z plac Krakowskiego ulicami: Wrocławską, Częstochowską, Jagiellońską, Dworcową, Strzody, skąd wrócą na plac Krakowski.

Wydarzenie w serwisie facebook.com znajduje się tutaj.


Kolejny protest w Gliwicach odbędzie się w poniedziałek. 9 listopada o godzinie 19:00 na placu Krakowskim rozpocznie się Parada Wolności.

– I znowu marsz, blokada i będzie głośno! Dla wolnego wyboru, dla równości i wolności nas wszystkich! Przeciwko opresji władzy, przeciwko wszelkiemu dziadostwu, które chce nakazywać innym ludziom, jak mają żyć, kim być, gdzie jest ich miejsce, co mają myśleć i czuć, a nawet jak wolno i nie wolno się tej ideologicznej okupacji sprzeciwiać! – piszą organizatorzy w wydarzeniu w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że demonstranci protestują przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych, ale nie tylko. “Spacery” od samego początku mają też charakter antyrządowy.

W niedzielę, 1 listopada, Ogólnopolski Strajk Kobiet przedstawił wstępny skład Rady Konsultacyjnej i ultimata protestujących. Domaga się pokojowej dymisji rządu i naprawy kraju w 13 obszarach roboczych. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule.

Senat przygotował ekspertyzę prawną

W czwartek, 5 listopada, na stronie Senatu opublikowano Ekspertyzę prawną w przedmiocie oceny prawnej orzeczenia TK z 22 października br. (sygn. K 1/20) przygotowaną przez Zespół Doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa przy Marszałku Senatu X kadencji pod przewodnictwem prof. Marka Chmaja przygotował na zlecenie Marszałka Senatu RP. Czytamy w niej m.in. o wadliwie, z naruszeniem (art. 194 ust. 1) Konstytucji wybranych członkach składu Trybunału Konstytucyjnego.

– Kodeks postępowania cywilnego w art. 379 pkt 4 stanowi, że nieważność postępowania zachodzi, jeżeli skład sądu orzekającego był sprzeczny z przepisami prawa albo jeżeli w rozpoznaniu sprawy brał udział sędzia wyłączony z mocy ustawy. W wydaniu wyroku w sprawie K 1/20 brały udział 3 osoby niebędące sędziami TK, a więc skład TK był oczywiście sprzeczny z przepisami prawa – napisano w ekspertyzie.

Tym samym zachodzi nieważność postępowania w sprawie K 1/20, a wyrok wydany 22 października ma charakter tzw. sententia non existens– wyroku nieistniejącego

– zawarto dalej w dokumencie.

– Z pewnością konieczność ochrony zasady państwa prawnego i wynikających z niej zasad chociażby zaufania obywateli do państwa, bezpieczeństwa prawnego jednostki, jednoznaczności prawa, a także konstytucyjnego charakteru organu, jakim jest TK, nakazuje nie uznawać oczywiście wadliwie wydanych orzeczeń TK, za wchodzące do systemu prawnego Rzeczypospolitej i obowiązujące – czytamy dalej w ekspertyzie.

Całość dokumentu znajdziemy tutaj.

(żms)
fot. arch. 24gliwice