Siemińskiego już otwarta. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. Można też parkować

Ulica Siemińskiego została otwarta, chociaż prace nad tą przestrzenią publiczną nie zostały jeszcze zakończone. Autobus linii A4 zaczął kursować po staremu. Samochody mogą przejechać, ale pieszy może spacerować po całej szerokości jezdni.

Dotychczas wprowadzone zmiany kosztowały blisko 200 tysięcy złotych, ale to nie jest ostateczny koszt zmian. – Prace nie są jeszcze ukończone. Do wykonania pozostał montaż stojaków rowerowych i koszy. Dalsze nasadzenia zieleni w postaci traw i krzewów realizowane będą na przełomie kwietnia i maja przy sprzyjających warunkach atmosferycznych – informuje Dawid Ochód, p.o. zastępcy dyrektora ZDM.

Po ukończeniu wszystkich prac, ulica Siemińskiego stanie się przestrzenią sprzyjającą wypoczynkowi. Samochody będą mogły poruszać się z prędkością ograniczoną do 20 km/h, a pierwszeństwo będą mieli piesi.

Początek i koniec ok. 250-metrowego woonerfu zaznaczają duże donice z zielenią, umieszczone przy wjeździe na ul. Siemińskiego od strony ul. Jasnogórskiej oraz na wysokości al. Korfantego. Pojawiło się 16 dużych i 21 średnich donic, nasadzono kuliste i jesionolistne klony, nieco później pojawi się też niska zieleń.

W kilku miejscach ustawiono specjalne podesty z siedziskami, które – usytuowane wyspowo – poszerzyły strefę chodników. Ich funkcja będzie bardzo istotna – tworzą miejsce wypoczynku i relaksu dla przechodniów oraz przyjazną przystań zachęcającą do chwili rozmowy czy wypicia kawy.

Dla rowerzystów przewidziano miejsca na stojaki, które zostaną ustawione później, a dla kierowców miejsca parkingowe, gdzie można czasowo się zatrzymać.

Ta bardzo ciekawa pod względem historycznym ulica z ogromnymi możliwościami została wybrana nieprzypadkowo. Ma ona reprezentacyjny charakter. Ulicę wybrukowano, wypiękniał plac Adama Mickiewicza, pojawił się też stylowy zegar. Teraz przyszedł czas na kolejny krok – ulica zamienia się w miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas. Projekt przebudowy przygotowała firma Projarch Damian Kałdonek.

(żms)/UM(mf)

od najnowszych    chronologicznie   najwyżej ocenione
dissatisfied
dissatisfied

Nominacja do nagrody idioty roku dla autora tego pomysłu

Walczący z wiatrakami.
Walczący z wiatrakami.

Dzisiaj jechałem, wielkie nieporozumienie z tym parkowaniem.

SUPER POMYSŁ NA KORKI !!!

Willi
Willi

To zawsze będzie ulica WIECZORKA !!!!!!

Żak
Żak

Na stronie PROjARCH takie motto: “W pełni zgadzamy się z nadrzędną ideą Bauhausu: dobrze zorganizowana przestrzeń wpływa zarówno na myślenie jak i działanie ludzi”.
Oglądam ten ich projekt i ciągle nie mogę znaleźć korelacji z ideami i dziełami Bauhausu. Może mają źle zorganizowane biuro.

wojtek
wojtek

Panie widzisz i nie grzmisz!

San Escobar
San Escobar

Ojców tego kosztownego niewypału jest wielu, a matka tylko jedna i nazywa się Golbik. Posłuje na sejm z partii PO chociaż dostała się do niego z partii N. która była jawnie przeciwna PO, a teraz jest już tylko niejawnie.

4WD
4WD

Ten przykład doskonale pokazuje jak bardzo wizualizacja różni się od rzeczywistości. To jak z remontem mieszkania. “Tu będą kafelki, duperelki, kraniki, dywaniki,..” a później? No wie pan, ta ściana to gazobeton, czyli co? Gaz i beton.

Freud
Freud

Ten przykład jest dowodem ignorancji i arogancji. Starówka, która aż się prosi o takie projekty jest zawalona samochodami, a brukowana ulica z dużym natężeniem ruchu na chama przerabiana na deptak.

Kajetan
Kajetan

Stare palety oddam za darmo. Przynajmniej miasto zaoszczedzi.

ja234
ja234

Poroniony projekt przebudowy spłodziła firma projarch.
Nawiasem mówiąc kiepski gust mają jak na architektów.

Miruś
Miruś

…dzisiaj jechałem lekko po 10 godzinie, to ku…wa jakieś nieporozumienie. Zero przepustowości, autobus nie mógł przejechać bo jakieś dostawczaki po parkowały, korek do polowy ulicy. Pogratulować tym fantastom co to “coś” wymyślili i temu pajacowi co to zatwierdził. Albo w ogóle wyłączyć ulicę z ruchu, albo przywrócić do poprzedniego stanu, bo to “coś” nie ma racji bytu…

kanalia52
kanalia52

Fran** jak zwykle ma to w *****

gliwicjus
gliwicjus

Szkoda, że redakcja nie zdecydowała się na własny komentarz, umieszczając zamiast niego marketingowy bełkot projektantów i wykonawców.

Dym
Dym

jak dla mnie trochę dziwnie pić kawę “na ulicy” wśród poruszających się tam samochodów. Prawie jak w parku….

Kajetan
Kajetan

Po parku jezdza auta?

Analityk
Analityk

Wybaczcie Państwo prostacki komentarz,może jednak stosowny do pomysłu.DEBILIZM decydenta.DEBILIZM miejsca realizacji debilizmu .DEBILIZM wyrzuconych na bruk pieniędzy.

black_horse
black_horse

Debilizm na debiliźmie, bo bruk też trzeba umieć położyć.

Achim
Achim

Jeśli ten gliwicki “tramwaj” A4, pokazany pod koniec filmiku jechał 20 km/h, to jest to jawna kpina ze wszystkich – a zwłaszcza z zażywających wypoczynku, delektujących się ciszą i inhalujących się smogiem na ławeczkach bezpośrednio przy jezdni.
Skoro to taka przyjazna dla spokojnego ruchu strefa. to czemu gostek na rowerze (1’20) zap***ala chodnikiem? O co tutaj chodzi?
Parafrazując Zulu-Gulę: Gliwice, to bardzo ciekawa miasto.

Michael Scott
Michael Scott

Dlaczego te podesty i szptene donice stoją na chodniku? Przecież na tej ulicy będzie taki sam ruch, jak wcześniej. Nie będzie mijanek albo jednego pasa? Póki co wygląda to komicznie. Niech jeszcze znaków dołożą, bo na razie jest ich tam więcej niż drzewek.

zebra_z_gliwic
zebra_z_gliwic

Nie rozumiem co Ci nie pasuje jest “swojsko i po śląsku” – sklecone z tego, co znaleźliśmy koło domu i udało się wynieść z zakładu pracy. Wszystko zgodnie z główną ideą Bauhausu “dobrze zorganizowana przestrzeń wpływa zarówno na myślenie jak i działanie ludzi”, czyli pomyśl jak to ominąć i zadziałaj wchodząc na jezdnię. Może zarezerwujemy sobie stolik na platformie z widokiem na AutoBox i obgadamy sprawę?

Gliwiczanin
Gliwiczanin

Raczej po cygańsku oni lubią siedzieć na ulicy i urządzać biesiady

MariannaA
MariannaA

Nic śląskiego w tym nie widzę. Sper.alaj w kieleckie, śmieciu.

Willi
Willi

To raczej polnische wirtschaft :-)

Nela
Nela

Będzie to świetne miejsce do wypowiadania głośno własnych opinii o decydentach Gliwic. A ruch samochodowy zawsze można sparaliżować często przechodząc w poprzek przez jezdnię automatycznie robiąc z niej deptak.

krzysztof
krzysztof

wszechogarniające gliwickie bezguście i beztalencie. frankiewicz do gabinetu sobie te kręgi wstaw abyś patrzył i się zastanawiał kto ma taki beret zryty

Karol
Karol

Dla mnie to jedna wielka porażka. Lepiej niech się zabiorą za remont ulicy Zwycięstwa, Jagiellońskiej oraz Zabrskiej, bo te ulicę nadają się do remontu i są wizytówką naszego miasta.

syzyf
syzyf

Wytlumaczcie mi dlaczego nie zrobili czegoś takiego na Plebanskiej? Wybrali Wieczorka, dosyć ruchliwe samochodowo miejsce, gdzie nie ma żadnych lokali. Gdzie sens?

ancymon
ancymon

Lokale są i będzie ich więcej.

Anonim
Anonim

Jeden duży lokal tam jest na Wieczorka 10…

Cookie Monster
Cookie Monster

No nie….. nie wiesz???? przeciez nie moze byc normalnie

Ad
Ad

Może komuś bardzo zależało, bo jest właścicielem kilku lokali przy tej ulicy…

Nela
Nela

Bo z Wieczorka korzystają wszyscy a z lokali na Plebańskiej głównie młodzi.

heli1b
heli1b

Kiedy wreszcie przestaniecie pastwić się nad tym miastem? Po kiego grzyba odwalacie takie szopki jak reszta miasta woła o pomstę do nieba? Plac piastów zrobiony? Kikuty nad dtś ogarnięte,że sadzicie następne? Kamienice na starówce wyremontowane? Trudno nie odnieść wrażenia, że to jest robione pod kogoś.

Urko
Urko

Ale zgodzisz się chyba , że idea “wnerfu ” nagle straciła na popularności w tym mieście prawda ?
Może taki był ukryty cel działania UM w Gliwicach i PROJarchu wspólnie i w porozumieniu ? :-)

heli1b
heli1b

Nawet jakbyście powsadzali do tych kręgów japońskie bonsai, pomalowania je na czerwień burgundzką a dookoła ozdobili koniakowskimi koronkami, to będę widział kręgi betonowe do budowy kanalizacji.

Lolek
Lolek

Zapatrzył się ktoś na Zabrze, gdzie “tymczasowo” takimi zacnymi donicami udekorowano rondo robione metodą po gospodarsku. Ciekawe kto będzie to podlewał? Nad DTŚ też donice z drzewkami były i uschły.

Luj Astrong
Luj Astrong

A gdzie nygus grający na saksofonie z wizualizacji ? Cały dzień szukałem/

heli1b
heli1b

Ja tego linoskoczka wyczekiwalem

er
er

Co to za durnowate słowo woonerf? Polacy nie gęsi i swój język mają!

Danka
Danka

w takim korku aż miło się będzie siedziało wśród spalin i zapierdzielających samochdoów. Dziś na Częstochowskiej kierowca autobusu potrącił człowieka który przeprowadzał rower (całe szczęście że na nim nie jechał tylko prowadził go przed sobą bo by zginął na miejscu !!!!!)
Na starówce samochody nie jadą 20km/h tylko co najmniej 50 albo i więcej. Za nic mają sobie przepisy.

Erazm
Erazm

Zaje… mu tylko w rower gość z roweru cały. Zatrzymały się na jednym pasie auta na środkowym a gdy gosc szedł do końca nie zatrzymał się autobus. Ciekaw jestem czy kierowca ma po prawku.

ABCDT+E
ABCDT+E

Autobus z ludźmi w środku nie zatrzymuje się na 3 metrach jak nadgorliwa osobówka, której wydaje się, że ma obowiązek zaprosić pieszego do wejścia na przejście gdy ten stoi.
Do wszystkich takich nadgorliwców. Zanim na 3-pasmówce z piskiem zaczniecie hamować widząc grzecznie czekającego pieszego, sprawdźcie też co się dzieje za wami i na sąsiednich pasach. Nie wam decydować kiedy pieszy ma rozpocząć przechodzenie.

GLIWICZANIN!
GLIWICZANIN!

Pamietającie kierowcy autobusów że !!! w Gliwicach jeździcie za szybko. W centrum co róż są pasy. Musicie uważać a nie rozpędzać się i jeździć jak szaleni. Nie wolno wam tak szybko jeździć. Wieziecie ludzi i też piesi w tym mieście są. W mieście jest 50 km/h nie jeździjcie tak szybko bo dojdzie do tragedii.

markus
markus

jakby jechał miał by tylko rower uszkodzony taka prawda jest wyżej od uderzenia zapoznaj się z Tym

Rafał
Rafał

DRAMAT. Z czego są te betony od gulików skoro kosztowały 200 TYS? I co ile dni będą wymieniać uschnięte drzewka które będą tu rosły tak samo bujnie jak nad tunelem? Dzisiejszy korek to przedsmak tego co się tam będzie działo jak ruch wróci do normy.

Volt
Volt

500 a nie 200

ABCDT+E
ABCDT+E

Jprd za tyle to się stację benzynową buduje!

GLIWICZANIN!
GLIWICZANIN!

bo projekt i wiesz ;) ktos musiał na tym zarobić.

Ampuła
Ampuła

Ostatni raz tak się wstydziłem, jak popuściłem w majty dzieckiem będąc. Grywaliśmy w piłkę godzinami, do upadłego, do rosy późnowieczornej. Raz nie było czasu pobiec do domu, mimo narastającej ochoty na kupę i stało się.

Ad
Ad

Nie chce mi się wierzyć, że taki IDIOTYZM powstał w Gliwicach…

ABCDT+E
ABCDT+E

Będą następne, bo idiotyzmy rozmnażają się przez pączkowanie a w Gliwicach jest wyjątkowo sprzyjający klimat.

obywatel Gliwic
obywatel Gliwic

Żaden człowiek tak nie oszpecił miasta jak uczynił Zygmunt Frankiewicz.

ciekawski
ciekawski

Ile to zagracenie ulicy i chodnika nas kosztowało?

200
200

A co? Problem z czytaniem?

Jasiek
Jasiek

“200 tysięcy złotych, ale to nie jest ostateczny koszt zmian”, więc drobiazg zwłaszcza gdy wydaje się nie swoje pieniądze.

Kajetan
Kajetan

Ja bym to zrobil za 50 tys I jeszcze bym zarobil na tym 40 tys

Renata
Renata

Czy w tym mieście, kiedyś będzie jeszcze normalnie. Czy będzie jeszcze wspaniale? Czy ktoś kiedyś zapyta, mieszkańcy, co byście chcieli, co by was uszczęśliwiło.

ABCDT+E
ABCDT+E

Najtragiczniejsze jest to, że mieszkańcy byli zachwyceni pomysłem

Kajetan
Kajetan

Jak najwiecej woonerfow…

Wasz Franek
Wasz Franek

Damian Kałdonek z tegp projektu dumny być nie może .To raz.Dwa namawiam gliwiczan do spacerowania po jezdni,bo zgodne z prawem.Namawiam do przekraczania jezdni w dowolnym punkcie,bo zgodne z prawem.No i ten saksofonista.Namawiam do gry,bo zgodna z prawem

naked
naked

ta ulica wyglada jak do remontu a nie po i ciekawe kiedy pierwsze potracenia pieszych i wyplaty ogromnych odszkodowan za uszczerbek na zdrowiu a co tam kosztowało 500 tys tego chyba nikt nie wytłumaczy bo kregi kanalizacyjne i drewno z palet nie jes drogie

asdf
asdf

“Dalsze nasadzenia zieleni w postaci traw i krzewów”
Dobry żart. Nasadzenia są na stałe. A tutaj mamy tymczasową zieleń w donicach, które w dowolnej chwili można usunąć.

Kek
Kek

Brawo dla tych, którzy postawili wielkie donice na chodniku. Dzięki ograniczeniu szerokości użytecznej
chodnika, nastąpiło planowane wyciszenie ruchu pieszego.